ADAC är en av de mest respekterade källorna för däcktester av en god anledning. De är helt oberoende och gör saker som de flesta andra inte kan göra, såsom slitagetester, verkliga bränsleförbrukningstester istället för maskinmätning av rullmotstånd, och till och med istester för sina året-runt- och vintertester.
För sitt vinterdäcktest 2025 har ADAC testat hela 32 mönster i dimensionen 225/40 R18. Nedan följer en sammanfattning av data, se till att kolla in alla detaljer på deras webbplats.
Goodyear UltraGrip Performance 3 vann testet totalt och besegrade de utmärkta Michelin Pilot Alpin 5 och Bridgestone Blizzak 6.
Hankook Winter I*Cept Evo3 presterar återigen bra
Goodyear UltraGrip Performance 3 har en förväntad livslängd på över 75 000 km, men har fortfarande grepp!
Den verkliga bränsleförbrukningen är relativt lik mellan alla däck
Snöbromsningen stämmer inte riktigt överens med isbromsningen
ADAC är också kända för att vara brutalt ärliga med sina däckrekommendationer, tänk på det när du läser sammanfattningen av deras bedömning för varje däck.
Vi respekterar det.
Torka
Torrbromsning
Torr inbromsning
Sprida: 4.80 M (11.6%)|Genomsnitt: 44.08 M
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Michelin Pilot Alpin 5
41.40 M
Ceat WinterDrive
42.00 M
Nokian Snowproof P
42.20 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
42.30 M
Landsail Winter Lander
42.50 M
Continental WinterContact TS 870 P
42.60 M
Momo North Pole W 20 EUROPA
43.10 M
CST Medallion Winter WCP1
43.30 M
Hankook Winter i cept evo3
43.70 M
Apollo Aspire XP Winter
43.80 M
Bridgestone Blizzak 6
43.80 M
Petlas SnowMaster 2 Sport
43.90 M
Uniroyal WinterExpert
43.90 M
Dunlop Winter Sport 5
44.00 M
Radar Dimax Winter
44.10 M
Kleber Krisalp HP3
44.20 M
Semperit Speed Grip 5
44.30 M
Star Performer Stratos UHP
44.40 M
Point S Winter S
44.50 M
Imperial Snowdragon UHP
44.60 M
Tomket Snowroad Pro 3
44.80 M
Nankang Winter Activa SV 4
44.80 M
GT Radial WinterPro2 Sport
45.00 M
Goodride SW608
45.00 M
Matador MP93 Nordicca
45.10 M
Giti GitiWinterW2
45.20 M
Maxxis Premitra Snow WP6
45.20 M
Firestone Winterhawk 4
45.20 M
Fulda Kristall Control HP2
45.30 M
Syron Everest 2
46.00 M
Evergreen Winter EW66
46.20 M
Våt
Våtbromsning
Våt inbromsning
Sprida: 15.40 M (48.6%)|Genomsnitt: 35.50 M
Våt inbromsning i meter (80 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Goodyear UltraGrip Performance 3
31.70 M
Michelin Pilot Alpin 5
32.20 M
Bridgestone Blizzak 6
32.30 M
Momo North Pole W 20 EUROPA
32.70 M
Landsail Winter Lander
32.80 M
Uniroyal WinterExpert
32.90 M
Hankook Winter i cept evo3
32.90 M
Continental WinterContact TS 870 P
33.00 M
Firestone Winterhawk 4
33.00 M
Semperit Speed Grip 5
33.30 M
Nokian Snowproof P
33.40 M
Apollo Aspire XP Winter
34.20 M
Dunlop Winter Sport 5
34.40 M
Ceat WinterDrive
34.50 M
Giti GitiWinterW2
34.70 M
Matador MP93 Nordicca
34.90 M
Kleber Krisalp HP3
35.00 M
Point S Winter S
35.00 M
CST Medallion Winter WCP1
35.30 M
Petlas SnowMaster 2 Sport
35.50 M
Nankang Winter Activa SV 4
35.60 M
Fulda Kristall Control HP2
35.90 M
GT Radial WinterPro2 Sport
36.30 M
Maxxis Premitra Snow WP6
36.40 M
Radar Dimax Winter
36.70 M
Imperial Snowdragon UHP
37.80 M
Goodride SW608
38.50 M
Star Performer Stratos UHP
39.90 M
Tomket Snowroad Pro 3
40.40 M
Evergreen Winter EW66
42.30 M
Syron Everest 2
47.10 M
Våtbromsning - Betong
Våt inbromsning - Betong
Sprida: 16.50 M (45.2%)|Genomsnitt: 40.63 M
Våtbromsning på Betong i meter (80 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Bridgestone Blizzak 6
36.50 M
Momo North Pole W 20 EUROPA
36.60 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
36.60 M
Landsail Winter Lander
36.90 M
Michelin Pilot Alpin 5
36.90 M
Hankook Winter i cept evo3
37.50 M
Semperit Speed Grip 5
37.60 M
Nokian Snowproof P
37.70 M
Continental WinterContact TS 870 P
38.00 M
Uniroyal WinterExpert
38.10 M
Firestone Winterhawk 4
38.20 M
Apollo Aspire XP Winter
38.90 M
Dunlop Winter Sport 5
38.90 M
Ceat WinterDrive
39.70 M
Fulda Kristall Control HP2
40.00 M
Giti GitiWinterW2
40.00 M
CST Medallion Winter WCP1
40.20 M
Point S Winter S
40.40 M
Kleber Krisalp HP3
40.70 M
GT Radial WinterPro2 Sport
40.80 M
Matador MP93 Nordicca
40.90 M
Petlas SnowMaster 2 Sport
41.00 M
Maxxis Premitra Snow WP6
41.00 M
Nankang Winter Activa SV 4
41.40 M
Radar Dimax Winter
41.70 M
Imperial Snowdragon UHP
43.60 M
Goodride SW608
44.70 M
Star Performer Stratos UHP
47.10 M
Tomket Snowroad Pro 3
47.30 M
Evergreen Winter EW66
47.70 M
Syron Everest 2
53.00 M
Våt cirkel
Våt cirkel
Sprida: 1.80 m/s (58.1%)|Genomsnitt: 2.48 m/s
Lateralt våtgrepp i m/s kvadrat (Högre är bättre)
Giti GitiWinterW2
3.10 m/s
Dunlop Winter Sport 5
3.00 m/s
Goodyear UltraGrip Performance 3
3.00 m/s
Fulda Kristall Control HP2
2.90 m/s
Bridgestone Blizzak 6
2.90 m/s
Hankook Winter i cept evo3
2.90 m/s
Maxxis Premitra Snow WP6
2.70 m/s
Continental WinterContact TS 870 P
2.70 m/s
Kleber Krisalp HP3
2.60 m/s
Uniroyal WinterExpert
2.60 m/s
Semperit Speed Grip 5
2.60 m/s
Nankang Winter Activa SV 4
2.50 m/s
Radar Dimax Winter
2.50 m/s
Ceat WinterDrive
2.50 m/s
CST Medallion Winter WCP1
2.50 m/s
GT Radial WinterPro2 Sport
2.50 m/s
Tomket Snowroad Pro 3
2.50 m/s
Apollo Aspire XP Winter
2.50 m/s
Landsail Winter Lander
2.50 m/s
Goodride SW608
2.40 m/s
Matador MP93 Nordicca
2.40 m/s
Michelin Pilot Alpin 5
2.40 m/s
Point S Winter S
2.40 m/s
Firestone Winterhawk 4
2.30 m/s
Momo North Pole W 20 EUROPA
2.30 m/s
Star Performer Stratos UHP
2.20 m/s
Nokian Snowproof P
2.00 m/s
Petlas SnowMaster 2 Sport
2.00 m/s
Imperial Snowdragon UHP
1.80 m/s
Syron Everest 2
1.30 m/s
Rak Aqua
Rakt vattenplaning
Sprida: 17.30 Km/H (21.9%)|Genomsnitt: 72.12 Km/H
Flythastighet i km/h (Högre är bättre)
Giti GitiWinterW2
78.90 Km/H
Goodyear UltraGrip Performance 3
77.10 Km/H
Kleber Krisalp HP3
76.90 Km/H
Michelin Pilot Alpin 5
75.20 Km/H
Continental WinterContact TS 870 P
75.20 Km/H
CST Medallion Winter WCP1
75.10 Km/H
Bridgestone Blizzak 6
74.90 Km/H
Maxxis Premitra Snow WP6
74.60 Km/H
Semperit Speed Grip 5
74.20 Km/H
Fulda Kristall Control HP2
74.00 Km/H
Hankook Winter i cept evo3
74.00 Km/H
Firestone Winterhawk 4
73.80 Km/H
Point S Winter S
73.50 Km/H
GT Radial WinterPro2 Sport
73.40 Km/H
Dunlop Winter Sport 5
73.20 Km/H
Apollo Aspire XP Winter
72.60 Km/H
Matador MP93 Nordicca
72.30 Km/H
Uniroyal WinterExpert
72.10 Km/H
Goodride SW608
72.10 Km/H
Nankang Winter Activa SV 4
71.90 Km/H
Ceat WinterDrive
71.50 Km/H
Momo North Pole W 20 EUROPA
71.10 Km/H
Landsail Winter Lander
71.10 Km/H
Evergreen Winter EW66
70.80 Km/H
Imperial Snowdragon UHP
68.70 Km/H
Tomket Snowroad Pro 3
67.90 Km/H
Nokian Snowproof P
67.80 Km/H
Radar Dimax Winter
67.70 Km/H
Star Performer Stratos UHP
66.80 Km/H
Petlas SnowMaster 2 Sport
65.80 Km/H
Syron Everest 2
61.60 Km/H
Snö
Snöbromsning
Snöbromsning
Sprida: 3.00 M (32.6%)|Genomsnitt: 9.90 M
Snöbromsning i meter (30 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Syron Everest 2
9.20 M
Kleber Krisalp HP3
9.40 M
Michelin Pilot Alpin 5
9.40 M
Dunlop Winter Sport 5
9.50 M
Radar Dimax Winter
9.50 M
Semperit Speed Grip 5
9.60 M
Bridgestone Blizzak 6
9.60 M
Firestone Winterhawk 4
9.70 M
Uniroyal WinterExpert
9.70 M
Matador MP93 Nordicca
9.70 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
9.70 M
Maxxis Premitra Snow WP6
9.70 M
Hankook Winter i cept evo3
9.70 M
GT Radial WinterPro2 Sport
9.70 M
Ceat WinterDrive
9.70 M
Point S Winter S
9.70 M
Fulda Kristall Control HP2
9.70 M
Evergreen Winter EW66
9.70 M
Momo North Pole W 20 EUROPA
9.80 M
Continental WinterContact TS 870 P
9.80 M
Apollo Aspire XP Winter
9.80 M
Star Performer Stratos UHP
9.90 M
Giti GitiWinterW2
10.00 M
Nokian Snowproof P
10.00 M
Tomket Snowroad Pro 3
10.00 M
Nankang Winter Activa SV 4
10.30 M
Imperial Snowdragon UHP
10.30 M
Petlas SnowMaster 2 Sport
10.40 M
Goodride SW608
10.50 M
CST Medallion Winter WCP1
10.90 M
Landsail Winter Lander
12.20 M
Snögrepp
Snötgrepp
Sprida: 69.00 N (27.2%)|Genomsnitt: 233.61 N
Dragkraft i Newton (Högre är bättre)
Syron Everest 2
254.00 N
Kleber Krisalp HP3
249.00 N
Michelin Pilot Alpin 5
245.00 N
Ceat WinterDrive
245.00 N
Radar Dimax Winter
244.00 N
Fulda Kristall Control HP2
243.00 N
Firestone Winterhawk 4
243.00 N
Matador MP93 Nordicca
242.00 N
Goodyear UltraGrip Performance 3
242.00 N
Dunlop Winter Sport 5
241.00 N
Star Performer Stratos UHP
239.00 N
Bridgestone Blizzak 6
239.00 N
Hankook Winter i cept evo3
238.00 N
Point S Winter S
238.00 N
Tomket Snowroad Pro 3
238.00 N
GT Radial WinterPro2 Sport
237.00 N
Evergreen Winter EW66
236.00 N
Continental WinterContact TS 870 P
236.00 N
Semperit Speed Grip 5
235.00 N
Uniroyal WinterExpert
235.00 N
Momo North Pole W 20 EUROPA
234.00 N
Maxxis Premitra Snow WP6
233.00 N
Giti GitiWinterW2
231.00 N
Apollo Aspire XP Winter
230.00 N
Nokian Snowproof P
228.00 N
Imperial Snowdragon UHP
227.00 N
Goodride SW608
223.00 N
Petlas SnowMaster 2 Sport
222.00 N
Nankang Winter Activa SV 4
212.00 N
CST Medallion Winter WCP1
198.00 N
Landsail Winter Lander
185.00 N
Is
Isbromsning
Isbromsning
Sprida: 5.90 M (38.8%)|Genomsnitt: 17.08 M
Isbromsning i meter (20 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Syron Everest 2
15.20 M
Ceat WinterDrive
15.50 M
Radar Dimax Winter
15.80 M
Tomket Snowroad Pro 3
15.90 M
Nokian Snowproof P
16.00 M
Firestone Winterhawk 4
16.10 M
Bridgestone Blizzak 6
16.20 M
Michelin Pilot Alpin 5
16.30 M
Apollo Aspire XP Winter
16.60 M
Momo North Pole W 20 EUROPA
16.70 M
Point S Winter S
16.70 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
16.70 M
Landsail Winter Lander
16.70 M
Matador MP93 Nordicca
16.80 M
Kleber Krisalp HP3
16.80 M
Dunlop Winter Sport 5
16.80 M
Petlas SnowMaster 2 Sport
16.90 M
GT Radial WinterPro2 Sport
17.00 M
Semperit Speed Grip 5
17.00 M
Fulda Kristall Control HP2
17.00 M
Hankook Winter i cept evo3
17.40 M
Imperial Snowdragon UHP
17.40 M
Star Performer Stratos UHP
17.40 M
Uniroyal WinterExpert
17.40 M
Maxxis Premitra Snow WP6
17.50 M
Giti GitiWinterW2
17.80 M
Continental WinterContact TS 870 P
18.10 M
Goodride SW608
18.20 M
Nankang Winter Activa SV 4
19.10 M
CST Medallion Winter WCP1
19.30 M
Evergreen Winter EW66
21.10 M
Bekvämlighet
Buller
Buller
Sprida: 5.20 dB (7.4%)|Genomsnitt: 72.55 dB
Externt brus i dB (Lägre är bättre)
Point S Winter S
70.30 dB
Nokian Snowproof P
70.90 dB
Matador MP93 Nordicca
71.10 dB
Goodyear UltraGrip Performance 3
71.20 dB
Momo North Pole W 20 EUROPA
71.40 dB
Michelin Pilot Alpin 5
71.50 dB
Ceat WinterDrive
71.60 dB
Landsail Winter Lander
71.60 dB
Tomket Snowroad Pro 3
71.60 dB
Continental WinterContact TS 870 P
71.80 dB
Star Performer Stratos UHP
71.90 dB
Kleber Krisalp HP3
71.90 dB
Nankang Winter Activa SV 4
72.00 dB
Syron Everest 2
72.10 dB
Radar Dimax Winter
72.30 dB
Imperial Snowdragon UHP
72.40 dB
Bridgestone Blizzak 6
72.40 dB
Giti GitiWinterW2
72.50 dB
Evergreen Winter EW66
72.70 dB
GT Radial WinterPro2 Sport
72.80 dB
Firestone Winterhawk 4
72.90 dB
Maxxis Premitra Snow WP6
73.00 dB
Uniroyal WinterExpert
73.20 dB
Petlas SnowMaster 2 Sport
73.30 dB
Goodride SW608
73.40 dB
Apollo Aspire XP Winter
74.00 dB
Dunlop Winter Sport 5
74.10 dB
Semperit Speed Grip 5
74.20 dB
Fulda Kristall Control HP2
74.30 dB
Hankook Winter i cept evo3
75.30 dB
CST Medallion Winter WCP1
75.50 dB
Värde
Bära
Slitage
Sprida: 46800.00 KM (57.8%)|Genomsnitt: 55548.39 KM
Bränsleförbrukning i liter per 100 km (Lägre är bättre)
Star Performer Stratos UHP
5.60 l/100km
Point S Winter S
5.60 l/100km
Petlas SnowMaster 2 Sport
5.60 l/100km
Matador MP93 Nordicca
5.60 l/100km
Continental WinterContact TS 870 P
5.60 l/100km
Maxxis Premitra Snow WP6
5.60 l/100km
Tomket Snowroad Pro 3
5.60 l/100km
Evergreen Winter EW66
5.70 l/100km
Syron Everest 2
5.70 l/100km
Hankook Winter i cept evo3
5.70 l/100km
Nokian Snowproof P
5.70 l/100km
Firestone Winterhawk 4
5.70 l/100km
Goodride SW608
5.70 l/100km
Dunlop Winter Sport 5
5.70 l/100km
Kleber Krisalp HP3
5.70 l/100km
GT Radial WinterPro2 Sport
5.80 l/100km
Radar Dimax Winter
5.80 l/100km
Fulda Kristall Control HP2
5.80 l/100km
Ceat WinterDrive
5.80 l/100km
Bridgestone Blizzak 6
5.80 l/100km
Landsail Winter Lander
5.80 l/100km
Goodyear UltraGrip Performance 3
5.80 l/100km
Uniroyal WinterExpert
5.80 l/100km
Semperit Speed Grip 5
5.80 l/100km
Giti GitiWinterW2
5.80 l/100km
Michelin Pilot Alpin 5
5.80 l/100km
Imperial Snowdragon UHP
5.80 l/100km
Apollo Aspire XP Winter
5.80 l/100km
CST Medallion Winter WCP1
5.90 l/100km
Nankang Winter Activa SV 4
5.90 l/100km
Momo North Pole W 20 EUROPA
6.00 l/100km
19,000 km
£1.45/L
8.0 L/100km
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.
Goodyear UltraGrip Performance 3 får ett bra helhetsbetyg tack vare sin kombination av gedigen körsäkerhet och miljöprestanda. När det gäller körsäkerhet ger däcket bra väghållning på torra vägar med effektiva bromssträckor, även om det kan vara något mindre benäget för överstyrning vid undanmanövrer. På våta vägar uppnår det bästa testresultatet med kortast möjliga bromssträckor, utmärkt motstånd mot vattenplaning och överlägset grepp som gör fordonet lätt att kontrollera på våta banor. För vinterförhållanden presterar däcket bra på alla kriterier, inklusive snögrepp, bromsning på snö och is samt snöhantering, och erbjuder goda reserver och exakt manövrerbarhet. När det gäller miljöpåverkan får detta tysktillverkade däck höga betyg med mycket bra betyg för förväntad körsträcka och lågt däckslitage, samtidigt som det uppvisar låg vikt och bränsleförbrukning, vilket bidrar till dess goda helhetspoäng för miljön.
Michelin Pilot Alpin 5 uppnår bra betyg både för körsäkerhet och miljöpåverkan, vilket ger ett bra helhetsresultat i testet. När det gäller körsäkerhet ger däcket utmärkta prestanda på torr väg med god styrkänsla, precis respons på kommandon och enastående bromssträckor från 100 km/h, vilket gav det bästa betyget i testerna. På våta vägar utmärker det sig i bromsprestanda och levererar bra väghållning med tillräckliga säkerhetsreserver, även om det bara får ett tillfredsställande betyg för motståndskraft mot vattenplaning i sidled. Under vinterförhållanden presterar Michelin bra enligt alla kriterier och erbjuder bra grepp och bromsning på snö, effektiv väghållning som kombinerar båda elementen med sidokrafter och bra bromssträckor på is med exakt styrkontroll rakt igenom. När det gäller miljöprestanda får detta spansktillverkade däck bra betyg med mycket hög förväntad körsträcka, mycket lågt däckslitage och god bränsleeffektivitet tack vare låg förbrukning. En negativ punkt noteras dock gällande produktionsrester på nya däck som i onödan hamnar i miljön under de första kilometrarna av körningen.
Bridgestone Blizzak 6 levererar bra prestanda både vad gäller körsäkerhet och miljöpåverkan, och får ett bra helhetsbetyg. När det gäller körsäkerhet ger däcket god styrkänsla och feedback på torra vägar med spontan och precis respons på styrkommandon, vilket möjliggör exakt fordonskontroll och uppnår bra bromssträckor från 100 km/h. På våta ytor får det också bra betyg, särskilt för bromsprestanda, och får bra betyg för motståndskraft mot längsgående vattenplaning och väghållning med goda säkerhetsreserver och precis kontroll, även om det bara uppnår ett tillfredsställande betyg för motståndskraft mot sidledsvattenplaning. Under vinterförhållanden får Blizzak 6 bra betyg med effektiva bromssträckor på både snö och is och bra väggrepp, men missar knappt ett bra betyg för snöhantering eftersom det bättre kan kombinera längsgående och laterala krafter, vilket erbjuder tillfredsställande reserver och tillräcklig precision i väghållningen. När det gäller miljöprestanda får detta polsktillverkade däck bra betyg med bra förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare sin låga vikt och bränsleförbrukning.
Hankook Winter i*cept evo3 W330 missar knappt ett bra betyg för körsäkerhet men uppnår ett bra helhetsbetyg tack vare dess starka miljöprestanda. När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket god precision och respons på styrkommandon på torra vägar, med säkert och kontrollerbart beteende vid plötsliga undanmanövrar och bra bromssträckor från 100 km/h. På våta ytor får det bra betyg totalt sett och uppnår bra poäng för längsgående vattenplaningsmotstånd, bromssträckor och väghållning med bra greppnivåer och reserver som möjliggör i stort sett exakt kontroll, även om det bara får ett tillfredsställande betyg för lateral vattenplaningsmotstånd. Under vinterförhållanden missar Hankook knappt bra resultat och visar något över genomsnittet prestanda för bromsning och acceleration på snö, men sviktar i snöhantering där det skulle behöva kombinera längsgående och laterala krafter bättre och ge förbättrad sidledes styrning, och missar också knappt ett bra betyg för bromssträckor på is, vilket resulterar i ett totalt sett tillfredsställande betyg som påverkar körsäkerhetspoängen. När det gäller miljöprestanda uppnår detta ungersktillverkade däck goda resultat med mycket hög förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Dunlop Winter Sport 5 uppnår bra betyg för både körsäkerhet och miljöprestanda, vilket resulterar i ett bra helhetsbetyg. För körsäkerhet, även om däcket kan ge något bättre styrkänsla, respons och precision på torra vägar, bibehåller det goda prestandagränser vilket möjliggör stabil och säker hinderundanvikning med bra bromssträckor från 100 km/h. På våta ytor får det bra betyg för bromsprestanda och väghållning med goda säkerhetsreserver och exakt kontroll över testbanor, även om det bara uppnår tillfredsställande resultat i både längsgående och lateral motståndskraft mot vattenplaning, om än knappt missar bättre poäng. Under vinterförhållanden får Winter Sport 5 bra betyg för effektiva bromssträckor på snö och is, bra väggrepp och uppnår nätt och jämnt ett bra betyg för snöhantering genom att på ett adekvat sätt kombinera längsgående och laterala krafter samtidigt som det ger tillräckliga reserver för i stort sett exakt väghållning. När det gäller miljöpåverkan får detta tysktillverkade däck bra betyg på grund av sin höga förväntade körsträcka och låga däckslitage, samtidigt som det får bra betyg för effektivitet tack vare sin låga vikt och bränsleförbrukning.
Continental WinterContact TS 870 P missar knappt ett bra körsäkerhetsbetyg på grund av sina vintervägegenskaper, men uppnår ändå ett bra helhetsbetyg tack vare sina starka miljöprestanda. När det gäller körsäkerhet ger däcket en god styrkänsla på torra vägar med till stor del spontan respons och god precision, och bibehåller goda prestandagränser som möjliggör stabil och säker hinderundanvikning med tydligt god bromsprestanda från 100 km/h. På våta ytor får det bra betyg med starka bromssträckor och motstånd mot längsgående vattenplaning, plus bra väghållning med effektivt grepp, precision och tillräckliga reserver i begränsade situationer, även om det bara uppnår tillfredsställande resultat för motstånd mot lateral vattenplaning. Under vinterförhållanden misslyckas WinterContact TS 870 P med att uppnå bra betyg totalt sett, även om det nätt och jämnt lyckas med bra poäng för broms- och väggreppstester på snö samt väghållning, vilket möjliggör säker och till stor del exakt kontroll över testbanorna, men dess tillfredsställande prestanda i isbromstester hindrar det i slutändan från att uppnå ett bra vintervägsbetyg. När det gäller miljöprestanda får detta däck, tillverkat i Rumänien och Frankrike, bra betyg med bra förväntad körsträcka, tydligt bra däckslitagebetyg och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Kleber Krisalp HP3 missar ett bra körsäkerhetsbetyg på grund av sina prestanda på våta vägar och, trots att det uppnått ett bra miljöbetyg, uppnår det endast ett tillfredsställande totalbetyg. När det gäller körsäkerhet ger däcket en god styrkänsla på torra vägar med till stor del spontan respons och god precision, och bibehåller goda prestandagränser som möjliggör stabil och säker hinderundanvikning med god bromsprestanda från 100 km/h. På våta ytor missar det dock tydligt att uppnå bra betyg - även om det knappt missar bra poäng för bromssträckor, presterar det tydligt bara på en tillfredsställande nivå i väghållning på grund av måttliga greppnivåer som gör att testfordonet understyrs tidigare än önskat, och även om det uppnår bra motstånd mot längsgående vattenplaning, är dess laterala vattenplaningsprestanda också bara tillfredsställande. Under vinterförhållanden återfår Krisalp HP3 bra betyg med bra prestanda för bromssträckor på is och snö och snögrepp, och uppnår till och med mycket bra betyg för väghållning där testfordonet alltid kan kontrolleras säkert och exakt med många reserver i begränsade situationer. När det gäller miljöprestanda får detta rumänsktillverkade däck goda betyg med bra förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet främst tack vare låg bränsleförbrukning, även om produktionsrester på nya däck som i onödan hamnar i miljön under de första kilometrarna noteras som en negativ punkt.
Nokian Tyres Snowproof P uppnår inte bra betyg på alla tre vägytor och missar därför ett bra övergripande körsäkerhetspoäng, och trots att det uppnår ett bra miljöbetyg får det endast en tillfredsställande helhetsbedömning. När det gäller körsäkerhet ger däcket endast tillfredsställande styråterkoppling och precision på torra vägar, vilket kräver enstaka korrigeringar vid styrning och kurvtagning på grund av dess elastiska responskänsla, och testfordonet tenderar att överstyra vid dynamiska undanmanövrar eller filbyten med endast tillfredsställande gränsbeteende, även om det uppnår bra bromssträckor som är något över genomsnittet för testfältet. På våta ytor levererar Nokian tillfredsställande totalprestanda - även om det fortfarande får bra poäng för bromssträckor, uppnår det bara tillfredsställande betyg för både längsgående och lateral vattenplaningsmotstånd och väghållning, där däcket tenderar att understyra tidigt och saknar precision med måttlig gränsprestanda. Under vinterförhållanden klarar Snowproof P endast tillfredsställande betyg totalt sett och uppnår goda poäng endast för isbromsning, medan de får tillfredsställande utvärderingar för bromssträckor på snö, väggrepp och väghållning, där testfordonet inte kan styras med särskilt precision och gränsintervallet återigen bara är på en måttlig nivå med tidiga tendenser till under- eller överstyrning, även om däcket fortfarande erbjuder vissa reserver. När det gäller miljöprestanda får detta finsktillverkade däck goda betyg med bra förväntad körsträcka och däckslitage, plus god total effektivitet främst på grund av låg bränsleförbrukning, även om dess vikt endast bedöms som tillfredsställande.
Momo W-20 North Pole uppnår inte bra betyg på torra och vintervägar och missar därför ett bra körsäkerhetsresultat, och klarar även endast ett tillfredsställande miljöbetyg, vilket resulterar i ett tillfredsställande helhetsbetyg. När det gäller körsäkerhet uppvisar Momo små svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, med gränsbeteende som endast betygsatt som tillfredsställande jämfört med testfältet - testfordonet bör reagera mer beslutsamt på styrkommandon och stabilisera sig snabbare vid motstyrning, även om däckets bromssträckor betygsätts som bra. På våta ytor uppnår W-20 North Pole ett bra betyg, särskilt utmärkande i bromstester och övertygande med god väghållning där testfordonet kan styras i stort sett exakt över banan med bra grepp vilket ger hyfsade säkerhetsreserver, även om den nätt och jämnt missar bra betyg för längsgående vattenplaning och betygsätts som nätt och jämnt tillfredsställande för lateral vattenplaning. Under vinterförhållanden klarar W-20 North Pole återigen endast tillfredsställande betyg totalt sett – även om det uppnår bra poäng för bromstester på snö och is samt rent snögrepp, kan det inte upprätthålla denna nivå i hantering där däcket bara på ett tillfredsställande sätt kan kombinera längsgående och laterala krafter, vilket gör att testfordonet tenderar att under- eller överstyra något tidigt beroende på kurvan, vilket negativt påverkar precisionen och begränsar reserverna. När det gäller miljöprestanda uppnår detta serbiskt tillverkade däck endast tillfredsställande betyg trots att det får bra poäng för förväntad körsträcka och lågt däckslitage, men det är bristfälligt vad gäller effektivitet på grund av högre vikt och bränsleförbrukning.
Ceat WinterDrive uppnår inte bra betyg på torra och våta vägar och missar därför ett bra körsäkerhetspoäng, och trots att det uppnått ett bra miljöbetyg uppnår det endast en tillfredsställande övergripande utvärdering. När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas för bra betyg vid styrning och kurvtagning - styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar WinterDrive inte helt eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett gränsbeteende som inte är kritiskt men bara uppnår tillfredsställande betyg, även om bromssträckorna på torra underlag tydligt betygsätts som bra. På våta underlag uppnår Ceat också bara tillfredsställande betyg totalt sett - även om det uppnår bra bromssträckor får det bara tillfredsställande betyg för både längsgående och lateral motståndskraft mot vattenplaning, och dess väghållning bedöms som precis tillräcklig på grund av otillräcklig kombination av längsgående och laterala krafter, vilket gör att testfordonet understyr tidigt och saknar precision över banan med måttlig gränsprestanda och tillräckliga säkerhetsreserver. Under vinterförhållanden uppnår dock WinterDrive klart goda betyg med över genomsnittet prestanda vad gäller bromssträckor på både snö och is samt snögrepp, plus goda vägegenskaper där testfordonet kan styras exakt med genomgående goda reserver. När det gäller miljöprestanda får detta indisktillverkade däck goda betyg med över genomsnittet förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg bränsleförbrukning, även om dess vikt är något förhöjd.
Matador MP93 Nordicca misslyckas med att uppnå bra resultat på torra, våta och vintervägar, vilket resulterar i endast ett tillfredsställande körsäkerhetsbetyg, och missar även knappt ett bra miljöbetyg, vilket leder till en tillfredsställande helhetsbedömning. När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas för bra betyg vid styrning och kurvtagning – styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar Matador inte helt eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett gränsbeteende som inte är kritiskt utan endast uppnår tillfredsställande betyg, och bromssträckor på torrt underlag bedöms också som endast tillfredsställande jämfört med testfältet. På våta underlag klarar MP93 Nordicca endast tillfredsställande betyg och uppnår inte bra poäng för bromssträckor eller motstånd mot längsgående och lateral vattenplaning. Däckets väghållning bedöms som endast tillräcklig på grund av dålig kombination av längsgående och laterala krafter, vilket gör att testfordonet tenderar att under- eller överstyra tidigt och under längre perioder beroende på kurvan. Detta förhindrar exakt kontroll över banan med låg prestandagräns och endast tillräckliga säkerhetsreserver. Under vinterförhållanden missar MP93 Nordicca också nätt och jämnt bra resultat. Även om däcket uppnår bra betyg för snö- och isbromsning samt snögrepp, bedöms dess väghållning endast som tillfredsställande eftersom däcket bättre ska kombinera längsgående och laterala krafter för mer exakt bankontroll, med måttliga säkerhetsreserver. När det gäller miljöprestanda når detta fransktillverkade däck knappt upp till tillfredsställande betyg och missar precis bra poäng för förväntad körsträcka, men visar lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Uniroyal WinterExpert uppnår inte bra betyg på torra och vintervägar och missar därför ett bra körsäkerhetsbetyg. Trots ett bra miljöbetyg är detta inte tillräckligt för att förbättra den övergripande bedömningen till "bra". När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket betydande svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas vid styrning och kurvtagning – konstanta styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar inte WinterExpert eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett övergripande bromsbeteende som inte är på en hög nivå och endast bedöms som tillfredsställande, även om bromssträckorna på torra vägar fortfarande bedöms som bra jämfört med testfältet. På våta ytor uppnår Uniroyal bra betyg med både bromssträckor och väghållningsprestanda bedömda som bra – testfordonet kan köras säkert och kontrollerat över banan med däcket som konsekvent ger goda bromsreserver, även om dess längsgående och laterala vattenplaningsbeteende endast är tillfredsställande jämfört med testfältet. Under vinterförhållanden missar WinterExpert nätt och jämnt bra betyg och uppnår bra poäng för både bromssträckor på snö och snögrepp jämfört med testfältet, men misslyckas med att få bra hanteringsbetyg eftersom den skulle behöva kombinera längsgående och laterala krafter bättre. Den ger totalt sett måttligt grepp i hanteringen med tillräckliga gränsreserver, och uppnår även endast tillfredsställande betyg för isbromsning. När det gäller miljöprestanda får detta fransktillverkade däck bra betyg med bra förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Fulda Kristall Control HP2 uppnår inte bra betyg på torra och våta vägar och missar därför ett bra körsäkerhetsbetyg. Trots ett bra miljöbetyg är detta inte tillräckligt för att förbättra den övergripande bedömningen till "bra". När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas vid styrning och kurvtagning – frekventa styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar Kristall Control HP2 inte eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett övergripande gränsbeteende som inte är på en hög nivå och bedöms som tillräckligt, medan bromssträckor på torrt underlag också bedöms som endast tillfredsställande jämfört med testfältet. På våta underlag klarar Fulda endast tillfredsställande betyg – medan den knappt missar bra poäng för bromssträckor, betygsätts dess väghållning tydligt som tillfredsställande på grund av måttliga greppnivåer och behovet av att bättre kombinera längsgående och laterala krafter, vilket skulle påverka gränsbeteendet och precisionen positivt. Även om dess längsgående vattenplaningsbeteende fortfarande betygsätts som bra, uppnår den inte bra betyg för lateral vattenplaning. Under vinterförhållanden lyckas Kristall Control HP2 säkra bra betyg överlag och uppnår bra poäng för både snöbromssträckor och snögrepp jämfört med testfältet, men missar knappt bra betyg för isbromssträckor och snöhantering, där den skulle behöva kombinera längsgående och laterala krafter bättre för bra poäng, och erbjuder måttliga greppnivåer och tillfredsställande gränsreserver. När det gäller miljöprestanda får detta tysktillverkade däck bra betyg med bra körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
GT Radial WinterPro 2 Sport misslyckas med att uppnå goda resultat på torra, våta och vintervägar, vilket resulterar i endast ett tillfredsställande körsäkerhetsbetyg, och klarar även endast tillfredsställande miljöprestanda, vilket leder till en tillfredsställande helhetsbedömning. När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas vid styrning och kurvtagning – styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar WinterPro 2 Sport inte helt eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett övergripande gränsbeteende som inte är kritiskt utan endast uppnår tillfredsställande betyg för både respons och gränsprestanda, medan bromssträckor på torrt underlag också bedöms som endast tillfredsställande jämfört med testfältet. På våta underlag uppnår GT Radial endast tillfredsställande betyg och misslyckas med att uppnå bra poäng för bromssträckor eller motstånd mot längsgående och lateral vattenplaning. Däckets väghållning bedöms som endast tillräcklig på grund av dålig kombination av längsgående och laterala krafter, vilket gör att testfordonet tenderar att under- eller överstyra tidigt och under längre perioder beroende på kurvan. Detta förhindrar exakt kontroll över banan med låg prestandagräns och endast tillräckliga säkerhetsreserver. Under vinterförhållanden misslyckas WinterPro 2 Sport också med att uppnå goda resultat totalt sett. Däcket uppnår dock bra poäng för snöbromsning och snögrepp, medan väghållningen endast bedöms som tillfredsställande eftersom det skulle behöva kombinera längsgående och laterala krafter betydligt bättre för mer exakt bankontroll, med måttliga säkerhetsreserver. Däcket missar också nätt och jämnt bra betyg för isbromsning. När det gäller miljöprestanda uppnår detta kinesisktillverkade däck också endast tillfredsställande betyg på grund av tillfredsställande förväntad körsträcka som påverkar miljöpoängen. Däcket får dock bra betyg för däckslitage och bränsleförbrukning samtidigt som det har en vikt över genomsnittet.
Semperit Speed-Grip 5 missar tydligt bra betyg på torra vägar och misslyckas med nätt och jämnt på vintervägar. Även om den uppnår bra poäng på våta ytor, bedöms den övergripande körsäkerheten som endast tillfredsställande, och även miljöprestanda får tillfredsställande betyg, vilket resulterar i en tillfredsställande helhetsbedömning. När det gäller körsäkerhet uppvisar däcket svagheter i precision och styråterkoppling på torra vägar, och saknar den noggrannhet och direkthet som förväntas för bra betyg vid styrning och kurvtagning – styrkorrigeringar behövs för att bibehålla önskad kurs, och under plötsliga undanmanövrar övertygar Semperit inte eftersom testfordonet tenderar att överstyra, särskilt vid motstyrning, med glidfaser som kan vara kortare, vilket resulterar i ett övergripande gränsbeteende som inte är på en hög nivå och bedöms som endast tillräckligt, även om bromssträckorna på torra vägar fortfarande bedöms som bra jämfört med testfältet. På våta underlag uppnår Speed-Grip 5 bra betyg med bra poäng för bromssträckor, längsgående vattenplaning och väghållning, även om den bara klarar tillfredsställande betyg för lateral vattenplaning - överlag kan testfordonet köras säkert och kontrollerat över banan med däcket som ger tillräckliga begränsningsreserver. Under vinterförhållanden missar Speed-Grip 5 nätt och jämnt bra betyg och uppnår bra poäng för både snöbromssträckor och snögrepp jämfört med testfältet, men får nätt och jämnt tillfredsställande poäng för isbromsning och saknar bra väghållningsbetyg eftersom det skulle behöva kombinera längsgående och laterala krafter bättre, erbjuda måttliga greppnivåer och tillfredsställande begränsningsreserver. När det gäller miljöprestanda missar detta fransktillverkade däck bra betyg på grund av sin förväntade körsträcka, även om däckslitaget fortfarande bedöms som bra och effektiviteten är god tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Giti GitiWinter W2 uppnår inte bra betyg på torra, våta och vintervägar, vilket resulterar i endast tillfredsställande körsäkerhet och miljöprestanda med en tillfredsställande helhetsbedömning. På torra vägar uppvisar den dålig precision och styråterkoppling som kräver ständiga korrigeringar, med överstyrningstendenser och adekvat gränsbeteende, plus tillfredsställande bromssträckor. På våta ytor missar den knappt bra betyg trots att den uppnått bra poäng för bromsning och vattenplaningsmotstånd, men väghållningen är endast tillfredsställande på grund av måttligt grepp och tidig understyrning. Under vinterförhållanden klarar den endast tillfredsställande betyg för snöbromsning och väggrepp med tillräcklig väghållningsprestanda som saknar exakt kontroll och tillräckliga reserver, även om isbromsningen är tillfredsställande. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg på grund av måttlig förväntad körsträcka, trots goda poäng för däckslitage och effektivitet.
Point S Winter S får endast tillräckliga betyg på torra vägar och tillfredsställande på våta ytor, men uppnår goda vinterprestanda, även om den övergripande körsäkerheten bedöms som tillräcklig på grund av svagheter på torra vägar. Trots goda miljöprestanda är den övergripande bedömningen fortfarande tillräcklig. På torra vägar visar den dålig precision och styråterkoppling som kräver frekventa korrigeringar, med överstyrningstendenser och adekvat gränsbeteende, även om bromssträckorna fortfarande är bra. På våta ytor uppnår den god bromsprestanda men endast tillfredsställande betyg för vattenplaningsmotstånd och väghållning på grund av måttliga greppnivåer och dålig kraftkombination. Under vinterförhållanden får den nätt och jämnt bra betyg för snö- och isbromsning plus snögrepp, men missar nätt och jämnt bra väghållningspoäng på grund av måttligt grepp och tillfredsställande reserver. Detta slovakiskt tillverkade däck får bra miljöbetyg med bra körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Firestone Winterhawk 4 får endast tillräckliga betyg på torra vägar och ligger knappt på nöje på våta ytor, men uppnår goda vinterprestanda, även om den övergripande körsäkerheten bedöms som tillräcklig på grund av svagheter på torra vägar. Den saknar också goda miljöbetyg, vilket resulterar i en tillräcklig helhetsbedömning. På torra vägar uppvisar den dålig precision och styråterkoppling som kräver frekventa korrigeringar, med överstyrningstendenser och adekvat gränsbeteende, plus bromssträckor som precis ligger på gränsen. På våta ytor ligger den knappt på goda helhetsbetyg trots att den uppnår god broms- och längsgående vattenplaningsprestanda, men endast tillfredsställande lateral vattenplaning och väghållning på grund av måttliga väggreppsnivåer. Under vinterförhållanden får den tydligt bra betyg inom alla kriterier, inklusive snö- och isbromsning, snögrepp och väghållning med exakt kontroll och tillräckliga reserver. Detta italiensktillverkade däck saknar goda miljöbetyg på grund av tillfredsställande förväntad körsträcka, även om det uppvisar lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Maxxis Premitra Snow WP6 får endast tillräckliga betyg på torra vägar och tillfredsställande på våta och vinterytor, vilket resulterar i tillräcklig övergripande körsäkerhet trots goda miljöprestanda. På torra vägar ger den endast tillräcklig styråterkoppling och precision som kräver frekventa korrigeringar eftersom testfordonet inte följer konsekventa radier, med överstyrningstendenser under dynamiska manövrar och över genomsnittet långa bromssträckor som bedöms som tillfredsställande. På våta ytor uppnår den övergripande tillfredsställande prestanda med tillfredsställande bromssträckor och lateral vattenplaning, men endast tillräcklig väghållning på grund av svaga greppnivåer och dålig kraftkombination, även om den klarar av god motståndskraft mot längsgående vattenplaning. Under vinterförhållanden missar den bra betyg trots god snöbromsning och väggrepp, men lyckas inte uppnå bra isbromsning och klarar endast tillfredsställande väghållning med tidiga under-/överstyrningstendenser och måttliga gränsprestanda. Detta kinesisktillverkade däck får bra miljöbetyg med bra förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet.
Apollo Aspire XP Winter får endast tillräckliga betyg på torra vägar och tillfredsställande på våta och vinterytor, vilket resulterar i tillräcklig övergripande körsäkerhet och tillfredsställande miljöprestanda för en adekvat helhetsbedömning. På torra vägar ger den knappt tillräcklig styråterkoppling med oprecis väghållning som kräver frekventa korrigeringar eftersom testfordonet inte följer konsekventa radier, plus överstyrningstendenser under dynamiska manövrer som bedöms som precis tillräckliga, även om bromssträckorna är bra. På våta ytor missar den knappt goda övergripande betyg trots god bromsprestanda, med tillfredsställande motståndskraft mot vattenplaning och väghållning på grund av måttliga greppnivåer och behovet av bättre kraftkombination. Under vinterförhållanden missar den också goda betyg trots god bromsprestanda på snö och is, men endast tillfredsställande snögrepp och väghållning med tidiga under-/överstyrningstendenser och måttliga gränsvärden. Detta holländsktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg med bra förväntad körsträcka och däckslitage, men tillfredsställande effektivitet på grund av låg bränsleförbrukning som uppvägs av hög vikt.
Radar Dimax Winter får dåliga övergripande betyg för körsäkerhet på grund av uttalade svagheter på våta vägar, trots tillfredsställande prestanda på torrt underlag och goda vinterbetyg, och uppnår tillfredsställande miljöprestanda trots hög vikt. På torra vägar ger den endast tillräcklig precision och styråterkoppling som kräver frekventa korrigeringar, med överstyrningstendenser vid undanmanövrar och adekvat gränsbeteende, även om bromssträckorna fortfarande är bra. På våta ytor får den dåliga betyg totalt sett med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus lågt grepp och gränsprestanda, även om den klarar tillfredsställande betyg för bromsning och vattenplaningsmotstånd. Under vinterförhållanden uppnår den goda betyg med korta bromssträckor på snö och is, bra snögrepp och god väghållning med exakt kontroll och god gränsprestanda genom effektiv kraftkombination. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg trots mycket hög förväntad körsträcka och bra däckslitage på grund av hög vikt vilket resulterar i endast tillfredsställande effektivitet trots låg bränsleförbrukning, plus tillräckliga hållbarhetsbetyg.
Nankang Winter Activa 4 får dåliga betyg på torra och vintervägar, vilket resulterar i dålig körsäkerhet överlag, med endast tillfredsställande våtprestanda och adekvata miljöbetyg för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den dålig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver konstanta korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrer med adekvat gränsbeteende och missar nätt och jämnt bra bromssträckor. På våta ytor uppnår den endast tillfredsställande betyg inom alla kriterier, inklusive bromsning, vattenplaningsmotstånd och väghållning med måttliga greppnivåer och behovet av bättre kraftkombination. Under vinterförhållanden får den dåliga betyg totalt sett trots tillfredsställande snöbromsning och väggrepp, med dålig väghållning på grund av otillräcklig kraftkombination vilket resulterar i mycket oprecis kontroll, mycket låga gränsvärden och tidiga under-/överstyrningstendenser, plus tillräcklig isbromsprestanda. Detta kinesisktillverkade däck får adekvata miljöbetyg med den lägsta förväntade körsträckan i testet, tillfredsställande däckslitage och missar nätt och jämnt bra effektivitetsbetyg.
Landsail Winter Lander får dåliga betyg på vintervägar vilket resulterar i dålig övergripande körsäkerhet, med endast tillräckliga prestanda på torrt underlag och knappt några bra våta betyg, plus tillfredsställande miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar det knappt tillräcklig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver ständiga korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrer med adekvat gränsbeteende, men god bromsprestanda. På våta ytor missar det knappt bra övergripande betyg med bra bromssträckor men endast tillfredsställande motståndskraft mot vattenplaning och väghållning på grund av måttliga greppnivåer och behovet av bättre kraftkombination. Under vinterförhållanden får det dåliga betyg med dålig snöbromsning och väghållning på grund av otillräcklig kraftkombination vilket resulterar i mycket oprecis kontroll och mycket låga gränsvärden med tidiga under-/överstyrningstendenser, även om det uppnår tillräckligt snögrepp och bra isbromsning. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg med knappt tillfredsställande förväntad körsträcka, lågt däckslitage, något förhöjd vikt, men god bränsleförbrukning.
Petlas SnowMaster 2 Sport får dåliga betyg på torra och vintervägar, vilket resulterar i dålig körsäkerhet överlag, med tillfredsställande våt- och miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den dålig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver ständiga korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrer med adekvat gränsbeteende, även om bromssträckorna fortfarande är bra. På våta ytor uppnår den endast tillfredsställande betyg totalt sett med tillfredsställande bromsning och längsgående vattenplaning, men endast tillräcklig lateral vattenplaning och väghållning på grund av svaga väggreppsnivåer, låga gränser och otillräcklig kraftkombination. Under vinterförhållanden får den dåliga betyg trots tillfredsställande snöbromsning och grepp, med dålig väghållning på grund av otillräcklig kraftkombination vilket resulterar i mycket oprecis kontroll och mycket låga gränser med tidiga under-/överstyrningstendenser, även om den knappt når upp till bra isbromsningsbetyg. Detta turkiskt tillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg, missar bra förväntad körsträcka men uppnår bra däckslitagebetyg, med god bränsleförbrukning uppvägd av något över genomsnittlig vikt.
Imperial Snowdragon UHP får dåliga övergripande körsäkerhetsbetyg på grund av uttalade svagheter på våta vägar, trots tillfredsställande torra och vinterprestanda, även om det uppnår goda miljöbetyg för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar det svagheter i precision och styråterkoppling som kräver ständiga korrigeringar, med överstyrningstendenser vid undanmanövrer och tillfredsställande gränsbeteende, även om bromssträckorna fortfarande är bra. På våta ytor får det dåliga betyg totalt sett med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränsprestanda, med endast tillfredsställande bromsning och längsgående vattenplaning men tillräcklig lateral vattenplaning. Under vinterförhållanden uppnår det tillfredsställande betyg totalt sett med tillfredsställande snö- och isbromsning plus snögrepp, men endast tillräcklig väghållning på grund av oprecis kontroll, låga gränsvärden och tidiga under-/överstyrningstendenser som kräver bättre kraftkombination. Detta kinesisktillverkade däck får klart goda miljöbetyg med bra förväntad körsträcka, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Goodride SW608 får dåliga övergripande betyg för körsäkerhet på grund av uttalade svagheter på våta vägar, trots tillräckliga prestanda på torra och vintervägar, plus tillfredsställande miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den endast tillräcklig precision och styråterkoppling som kräver frekventa korrigeringar, med betydande överstyrningstendenser och adekvat gränsbeteende, och missar nätt och jämnt bra bromssträckor. På våta ytor får den dåliga betyg totalt sett med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränser, även om broms- och vattenplaningsmotstånd bedöms som tillfredsställande. Under vinterförhållanden uppnår den tillräckliga betyg totalt sett med tillfredsställande snö- och isbromsning plus snögrepp, men knappt tillräcklig väghållning på grund av oprecis kontroll, låga gränser och tidiga under-/överstyrningstendenser som kräver bättre kraftkombination. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg på grund av måttlig förväntad körsträcka, trots bra däckslitage och effektivitetsbetyg.
Syron Everest 2 får dåliga betyg på torra och våta vägar, vilket resulterar i dålig körsäkerhet överlag trots mycket goda vinterprestanda, plus tillfredsställande miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den dålig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver ständiga korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrar med adekvat gränsbeteende och endast tillfredsställande bromssträckor. På våta ytor får den dåliga betyg överlag med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränser, med dålig bromsning och lateral vattenplaning men adekvat längsgående vattenplaning. Under vinterförhållanden uppnår den de bästa resultaten i testet med mycket bra betyg över alla kriterier inklusive snö- och isbromsning, snögrepp och väghållning med utmärkt kraftkombination som möjliggör absolut säker och exakt kontroll med mycket höga gränser. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg med tillfredsställande förväntad körsträcka, däckslitage och vikt, god bränsleförbrukning, även om produktionsrester på nya däck som hamnar i miljön noteras negativt.
CST Medallion Winter WCP1 får tillfredsställande betyg på torra och våta vägar men dåliga vinterprestanda, vilket resulterar i dålig övergripande körsäkerhet trots tillfredsställande miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den endast tillräcklig precision och styråterkoppling som kräver frekventa korrigeringar, med betydande överstyrningstendenser och adekvat gränsbeteende, men uppnår tillfredsställande betyg totalt sett tack vare bromssträckor över genomsnittet. På våta ytor uppnår den tillfredsställande betyg med god bromsning och längsgående vattenplaning men endast tillfredsställande lateral vattenplaning och tillräcklig väghållning på grund av svagt grepp, låga gränsvärden och otillräcklig kraftkombination. Under vinterförhållanden får den dåliga betyg trots tillfredsställande snöbromsning och grepp, med dålig väghållning på grund av otillräcklig kraftkombination vilket resulterar i mycket oprecis kontroll och mycket låga gränsvärden med tidiga under-/överstyrningstendenser, plus endast tillräcklig isbromsning. Detta turkiskt tillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg med bra förväntad körsträcka och däckslitage, men tillfredsställande effektivitet på grund av hög vikt trots god bränsleförbrukningspåverkan.
Star Performer Stratos UHP får nätt och jämnt tillfredsställande betyg på torra vägar och klart tillfredsställande på vinterytor, men dåliga på våta vägar, vilket resulterar i dålig körsäkerhet överlag trots goda miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den tillräcklig respons och styråterkoppling med oprecis väghållning som kräver konstanta korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrar med adekvat gränsbeteende och klarar precis bra bromssträckor. På våta ytor får den dåliga betyg överlag med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränsprestanda, med endast tillräcklig bromsning och lateral vattenplaning men tillfredsställande längsgående vattenplaning. Under vinterförhållanden uppnår den tillfredsställande betyg överlag med bra snöbromsning och väggrepp, men endast tillfredsställande väghållning och isbromsning med tillräckligt exakt kontroll, måttliga gränser och tidiga under-/överstyrningstendenser som kräver bättre kraftkombination. Detta kinesisktillverkade däck får klart goda miljöbetyg med mycket hög förväntad körsträcka, bra däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Tomket Snowroad Pro 3 får tillräckliga betyg på torra vägar, tillfredsställande på vinterytor, men dåliga på våta vägar, vilket resulterar i dålig körsäkerhet överlag trots goda miljöprestanda för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den knappt tillräcklig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver konstanta korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrar med adekvat gränsbeteende och missar nätt och jämnt bra bromssträckor. På våta ytor får den dåliga betyg överlag med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränsprestanda, med endast tillfredsställande betyg för bromsning och vattenplaningsmotstånd. Under vinterförhållanden uppnår den tillfredsställande betyg inom alla kriterier inklusive snö- och isbromsning, snögrepp och väghållning, även om kontrollen inte är särskilt exakt med måttliga gränser och tidiga under-/överstyrningstendenser som kräver bättre kraftkombination. Detta kinesisktillverkade däck får klart goda miljöbetyg med mycket hög förväntad körsträcka betygsatt som mycket bra, lågt däckslitage och god effektivitet tack vare låg vikt och bränsleförbrukning.
Evergreen EW66 får dåliga betyg på alla tre underlag, där prestanda på våta vägar är den viktigaste faktorn i den totala nedgraderingen, plus tillfredsställande miljöprestanda på grund av låg förväntad körsträcka för en dålig helhetsbedömning. På torra vägar visar den dålig respons och styråterkoppling med mycket oprecis väghållning som kräver konstanta korrigeringar, överstyrningstendenser under dynamiska manövrar med adekvat gränsbeteende och endast tillfredsställande bromssträckor. På våta underlag får den dåliga betyg totalt sett med mycket tidiga under-/överstyrningstendenser och dålig kraftkombination jämfört med andra testprodukter, plus mycket lågt grepp och gränsprestanda, med endast tillräcklig bromsning och lateral vattenplaning men tillfredsställande längsgående vattenplaning. Under vinterförhållanden får den också dåliga betyg på grund av dålig isbromsprestanda, trots goda snöprestanda med bra bromsning, grepp och väghållning som kombinerar krafter väl med säker, exakt kontroll och bra gränser. Detta kinesisktillverkade däck får tillfredsställande miljöbetyg med tillfredsställande förväntad körsträcka och vikt, men bra däckslitage och bränsleförbrukning.
Diskussion