Den finska publikationen Tekniikan Maailma har publicerat sitt vinterdäcktest för 2025, som utvärderar totalt fjorton däck, testade i samarbete med UTAC. Testet delades in i två kategorier, där sju dubbade vinterdäck och sju nordiska friktions-vinterdäck jämfördes. Alla däck testades i den populära storleken 205/55 R16, med en Volkswagen Golf som testfordon. Testerna täckte ett brett spektrum av förhållanden, inklusive prestanda på is, snö, våt asfalt och torr asfalt, samt subjektiva köregenskaper och ekonomi.
Testpublikation:
Tekniikan Maailma
205/55 R16
14 däck
5 kategorier
Bilder med tillstånd av Tekniikan Maailma
Testpublikation:
Tekniikan Maailma
Bilder med tillstånd av Tekniikan Maailma
Teststorlek:
205/55 R16
Däck testade:
14 däck
Testet avslöjade några anmärkningsvärda variationer i prestanda. Vissa däck, som Continental VikingContact 8 och Goodyear UltraGrip Ice 3, framhölls för sin genomgående starka och balanserade prestanda på alla testade underlag. Omvänt uppvisade flera däck en tydlig avvägning mellan isgrepp och asfalthantering. Bridgestone Blizzak Spike 3, till exempel, gav bäst grepp på is men visade sig ha oprecis hantering och svagare prestanda på asfalt. En liknande inkonsekvens noterades i Michelin X-Ice North 4, som gav utmärkt grepp på is och snö men försämrades av dåligt grepp och trög hantering på asfalt. Pirelli Ice Zero 2 styrde precist men var svår att kontrollera på is på grund av överstyrning, medan Falken Winterpeak F-Snow 1 var stark på is men kändes rastlös på snö.
Dubbdäck VS Friktionsdäck
Ett viktigt resultat från jämförelsen var den fortsatta minskningen av prestandagapet mellan premiumdäck med dubbar och icke-dubbar. Testarna observerade att skillnaden i totalbetyg mellan de bästa däcken i varje kategori har blivit försumbar, där de två bästa icke-dubbade däcken fick tillräckligt bra poäng för att dela andraplatsen om de hade inkluderats i dubbgruppen. Uppgifterna tyder på att för många förare är ett högkvalitativt icke-dubbat däck ett gångbart val för vintern. Testet bekräftade dock fortfarande dubbdäckens överlägsenhet under de mest förrädiska förhållandena, till exempel på is nära 0°C. Under dessa omständigheter ger dubbarna en större säkerhetsmarginal och ett mer konsekvent grepp när temperaturen varierar, medan prestandan hos icke-dubbade däck kan förändras mer dramatiskt. Testarna drog slutsatsen att även om en modern bil i mindre svåra vinterförhållanden kan tjäna väl på premiumdäck med icke-dubbar, är dubbdäck fortfarande ett motiverat val där maximal säkerhet är det primära målet, särskilt för äldre fordon eller mindre erfarna förare.
Nedan visas en illustration från tidningen som visar dubbade kontra friktionsdäck på is vid olika temperaturer.

Torka
På torr asfalt, där vinterdäck ofta kan kännas mindre precisa än sina sommardäck, uppstod en tydlig prestandaskillnad, där vissa däck gav förvånansvärt skarp bromsning medan andra, särskilt Michelin- och Radar-mönstren, hade svårt att matcha gruppgenomsnittet.
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Hankook Winter i cept IZ3
- Continental VikingContact 8
- Continental IceContact 3
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Pirelli Ice Zero 2
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Michelin X Ice North 4
- Michelin X Ice Snow
- Kumho WinterCraft Ice
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Radar Dimax Ice
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Continental VikingContact 8
- Michelin X Ice North 4
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Hankook Winter i cept IZ3
- Michelin X Ice Snow
- Kumho WinterCraft Ice
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Radar Dimax Ice
Våt
Vid övergången till våta förhållanden förändrades resultaten, vilket framhävde Goodyear UltraGrip Ice 3 som den starkaste totala prestationen i kategorin odubbade däck. Michelin X-Ice Snow fortsatte sina dåliga resultat på asfalt och noterade de längsta bromssträckorna, med en betydande marginal efter ledarna.
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Hankook Winter i cept IZ3
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Michelin X Ice North 4
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Radar Dimax Ice
- Continental VikingContact 8
- Kumho WinterCraft Ice
- Michelin X Ice Snow
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Hankook Winter i cept IZ3
- Continental IceContact 3
- Continental VikingContact 8
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Pirelli Ice Zero 2
- Michelin X Ice North 4
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Michelin X Ice Snow
- Radar Dimax Ice
- Kumho WinterCraft Ice
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Continental VikingContact 8
- Hankook Winter i cept IZ3
- Michelin X Ice North 4
- Michelin X Ice Snow
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Radar Dimax Ice
- Kumho WinterCraft Ice
Snö
I snöiga förhållanden, en viktig styrka för alla vinterdäck, var Continental VikingContact 8 bäst. Det erbjöd lugn hantering i alla snödiscipliner och satte en standard som visade sig svår för andra att matcha.
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Continental VikingContact 8
- Continental IceContact 3
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Pirelli Ice Zero 2
- Michelin X Ice Snow
- Michelin X Ice North 4
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Radar Dimax Ice
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Hankook Winter i cept IZ3
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Kumho WinterCraft Ice
- Continental VikingContact 8
- Michelin X Ice North 4
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Kumho WinterCraft Ice
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Radar Dimax Ice
- Hankook Winter i cept IZ3
- Michelin X Ice Snow
Is
På den kritiska isytan, som väger mest i den slutliga poängsättningen, levererade det dubbade Bridgestone Blizzak Spike 3 en stark prestation med det bästa objektiva greppet, medan Radar Dimax Ice konsekvent halkade efter.
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Kumho WinterCraft Ice
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Michelin X Ice North 4
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Michelin X Ice Snow
- Continental VikingContact 8
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Radar Dimax Ice
- Hankook Winter i cept IZ3
- Bridgestone Blizzak Spike 3
- Kumho WinterCraft Ice
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Michelin X Ice North 4
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Pirelli Ice Zero 2
- Continental IceContact 3
- Continental VikingContact 8
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Michelin X Ice Snow
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Hankook Winter i cept IZ3
- Radar Dimax Ice
Bekvämlighet
- Michelin X Ice Snow
- Nokian Hakkapeliitta R5
- Falken Winterpeak F Snow 1
- Goodyear UltraGrip Ice 3
- Continental VikingContact 8
- Radar Dimax Ice
- Hankook Winter i cept IZ3
- Michelin X Ice North 4
- Pirelli Ice Zero 2
- Nokian Hakkapeliitta 10
- Goodyear UltraGrip Arctic 2
- Kumho WinterCraft Ice
- Continental IceContact 3
- Bridgestone Blizzak Spike 3
Resultat
Nordic Friction Winter Tyres
Continental VikingContact 8 är ett logiskt och lättkontrollerat däck på is, tack vare sitt goda grepp och precisa styrkänsla. Det rankades som det bästa däcket i jämförelsen på snö och erbjuder utmärkt grepp med säker och lugn hantering. Även om det styr lite oprecis på våt asfalt, tappar det aldrig kontrollen oväntat. På torra vägar är det lätt att köra och hanterar undanmanövrar bra, trots en långsam reaktion på styringrepp.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
4th |
31.4 M |
30.8 M |
+0.6 M |
98.09% |
| Subj. Torr manövrering |
1st |
9 Points |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
12th |
39.5 M |
34.3 M |
+5.2 M |
86.84% |
| Våt manövrering |
4th |
40.3 s |
39.9 s |
+0.4 s |
99.01% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
2nd |
49.6 M |
49.5 M |
+0.1 M |
99.8% |
| Snötgrepp |
1st |
5.8 s |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
9th |
47.1 M |
32.3 M |
+14.8 M |
68.58% |
| Isgrepp |
8th |
6.3 s |
4.6 s |
+1.7 s |
73.02% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
3rd |
9 Points |
10 Points |
-1 Points |
90% |
Nokian Tyres Hakkapeliitta R5 är lätt att kontrollera på is och erbjuder ett jämnt grepp och förblir hanterbart även när det pressas utöver gränsen. Det presterar också bra på snö, med utmärkt sidogrepp i extrema situationer. På våt asfalt är styrningen oprecis, men dess övergripande beteende förblir logiskt med god stabilitet bakifrån. Däcket fungerar bra på torr asfalt, där dess väghållning är säker, om än med något långsam styrning.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
1st |
30.8 M |
|
|
100% |
| Subj. Torr manövrering |
1st |
9 Points |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
10th |
37.9 M |
34.3 M |
+3.6 M |
90.5% |
| Våt manövrering |
5th |
40.6 s |
39.9 s |
+0.7 s |
98.28% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
1st |
49.5 M |
|
|
100% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
10th |
47.9 M |
32.3 M |
+15.6 M |
67.43% |
| Isgrepp |
9th |
6.7 s |
4.6 s |
+2.1 s |
68.66% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
1st |
10 Points |
|
|
100% |
Goodyear UltraGrip Arctic 2 är ett däck av genomgående hög kvalitet som presterar bra under alla vinterförhållanden och känns särskilt säkert och stabilt på snö. Även om dess sidogrepp på is inte är på högsta nivå, förblir dess grundläggande beteende lugnt. På asfalt är dess egenskaper också balanserade, styrning säker i extrema situationer med bra grepp i både våta och torra förhållanden.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
8th |
31.9 M |
30.8 M |
+1.1 M |
96.55% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
3rd |
36 M |
34.3 M |
+1.7 M |
95.28% |
| Våt manövrering |
5th |
40.6 s |
39.9 s |
+0.7 s |
98.28% |
| Subj. Våt manövrering |
1st |
9 Points |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
7th |
50.1 M |
49.5 M |
+0.6 M |
98.8% |
| Snötgrepp |
2nd |
5.9 s |
5.8 s |
+0.1 s |
98.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
4th |
36.9 M |
32.3 M |
+4.6 M |
87.53% |
| Isgrepp |
5th |
5.7 s |
4.6 s |
+1.1 s |
80.7% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
8th |
7 Points |
10 Points |
-3 Points |
70% |
Goodyear UltraGrip Ice 3 ger bra grepp på is och uppför sig lugnt och förutsägbart, med en precis styrkänsla. Den styr också exakt på snö, även om framdäcken kan tappa greppet vid stora styrvinklar. Däcket var det bästa friktionsdäcket på våt asfalt, där dess kontroll förblir enkel i extrema situationer. På torr asfalt styr den logiskt och hanterar undanmanövrer smidigt trots en något oprecis reaktion på styrinstruktioner.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
5th |
31.5 M |
30.8 M |
+0.7 M |
97.78% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
8th |
37.7 M |
34.3 M |
+3.4 M |
90.98% |
| Våt manövrering |
1st |
39.9 s |
|
|
100% |
| Subj. Våt manövrering |
1st |
9 Points |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
3rd |
49.8 M |
49.5 M |
+0.3 M |
99.4% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
12th |
50.2 M |
32.3 M |
+17.9 M |
64.34% |
| Isgrepp |
11th |
7.2 s |
4.6 s |
+2.6 s |
63.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
3rd |
9 Points |
10 Points |
-1 Points |
90% |
Hankook Winter I*Cept IZ3 fungerar tillförlitligt på snö och is, även om dess ultimata grepp inte riktigt är på samma nivå som de bästa konkurrenterna. Dess väghållning kännetecknas av logisk understyrning, men bakdäcken kan tappa greppet på is i extrema situationer, medan den känns säker på snö. På våt asfalt är styrningen exakt, men blir mindre så på torra ytor, där dess beteende ändå förblir lugnt och förutsägbart.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
3rd |
31.3 M |
30.8 M |
+0.5 M |
98.4% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
6th |
37.5 M |
34.3 M |
+3.2 M |
91.47% |
| Våt manövrering |
2nd |
40 s |
39.9 s |
+0.1 s |
99.75% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
12th |
50.4 M |
49.5 M |
+0.9 M |
98.21% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
14th |
53.5 M |
32.3 M |
+21.2 M |
60.37% |
| Isgrepp |
13th |
7.6 s |
4.6 s |
+3 s |
60.53% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
3rd |
9 Points |
10 Points |
-1 Points |
90% |
Falken Winterpeak F-Snow 1 har bra grepp på is och uppvisar förutsägbar understyrning i extrema situationer utan att plötsligt förlora greppet bak. Däcket beter sig dock mer oroligt på snöiga vägar, där både fram- och bakdäcken kan börja sladda kraftigt. På asfalt styr däcket långsamt och oprecis vid undanmanövrar, och framdäcken kan tappa greppet i de svåraste situationerna.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
1st |
30.8 M |
|
|
100% |
| Subj. Torr manövrering |
11th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
6th |
37.5 M |
34.3 M |
+3.2 M |
91.47% |
| Våt manövrering |
9th |
41.4 s |
39.9 s |
+1.5 s |
96.38% |
| Subj. Våt manövrering |
9th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
10th |
50.3 M |
49.5 M |
+0.8 M |
98.41% |
| Snötgrepp |
2nd |
5.9 s |
5.8 s |
+0.1 s |
98.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
10th |
47.9 M |
32.3 M |
+15.6 M |
67.43% |
| Isgrepp |
11th |
7.2 s |
4.6 s |
+2.6 s |
63.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
3rd |
9 Points |
10 Points |
-1 Points |
90% |
Michelin X-Ice Snow erbjuder förstklassigt bromsgrepp på is, men körbarheten begränsas av svagare sidogrepp, vilket gör att framdäcken snabbt förlorar greppet vid snabba manövrar. Däcket reagerar långsamt på styrintryck men beter sig logiskt och förutsägbart på snöiga underlag. På både våt och torr asfalt är greppet svagt och väghållningen känns trög, vilket gör det svårt att navigera undanmanövrar, även om bakdäcken alltid bibehåller stabiliteten.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
10th |
32.2 M |
30.8 M |
+1.4 M |
95.65% |
| Subj. Torr manövrering |
11th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
14th |
41.1 M |
34.3 M |
+6.8 M |
83.45% |
| Våt manövrering |
12th |
41.8 s |
39.9 s |
+1.9 s |
95.45% |
| Subj. Våt manövrering |
9th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
5th |
49.9 M |
49.5 M |
+0.4 M |
99.2% |
| Snötgrepp |
14th |
6.1 s |
5.8 s |
+0.3 s |
95.08% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
8th |
45.6 M |
32.3 M |
+13.3 M |
70.83% |
| Isgrepp |
10th |
6.8 s |
4.6 s |
+2.2 s |
67.65% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
1st |
10 Points |
|
|
100% |
Kumho WinterCraft ice Wi32 har utmärkt grepp för inbromsning och acceleration på is, även om kurvtagningsgreppet är svagare. Däcket tenderar att understyra i snabba situationer men är fortfarande lätt att kontrollera, och dess beteende på snö är lugnt trots en oprecis styrkänsla. På asfalt är dess egenskaper mediokra, och kontrollen blir svår vid undanmanövrer eftersom framdäcken lätt tappar greppet i både våta och torra förhållanden.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
10th |
32.2 M |
30.8 M |
+1.4 M |
95.65% |
| Subj. Torr manövrering |
11th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
13th |
40.8 M |
34.3 M |
+6.5 M |
84.07% |
| Våt manövrering |
14th |
42.1 s |
39.9 s |
+2.2 s |
94.77% |
| Subj. Våt manövrering |
14th |
6 Points |
9 Points |
-3 Points |
66.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
14th |
51 M |
49.5 M |
+1.5 M |
97.06% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
2nd |
33.1 M |
32.3 M |
+0.8 M |
97.58% |
| Isgrepp |
2nd |
4.7 s |
4.6 s |
+0.1 s |
97.87% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
8th |
7 Points |
10 Points |
-3 Points |
70% |
Radar Dimax Ice har lägre isgrepp än de andra friktionsdäcken i testet, men det är tyst och bibehåller god stabilitet baktill även vid långsam styrning i extrema situationer. Däckets beteende på snö är logiskt, även om framdäcken tenderar att lätt tappa greppet vid gränsen. På asfalt är dess greppnivå otillräcklig för både våta och torra förhållanden, vilket resulterar i långa bromssträckor och svårigheter med undanmanövrar på grund av att framdäcken förlorar greppet, även om bakdäcken förblir stabila.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
13th |
32.6 M |
30.8 M |
+1.8 M |
94.48% |
| Subj. Torr manövrering |
14th |
6 Points |
9 Points |
-3 Points |
66.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
11th |
39.4 M |
34.3 M |
+5.1 M |
87.06% |
| Våt manövrering |
12th |
41.8 s |
39.9 s |
+1.9 s |
95.45% |
| Subj. Våt manövrering |
9th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
9th |
50.2 M |
49.5 M |
+0.7 M |
98.61% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
13th |
53.3 M |
32.3 M |
+21 M |
60.6% |
| Isgrepp |
14th |
8.2 s |
4.6 s |
+3.6 s |
56.1% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
3rd |
9 Points |
10 Points |
-1 Points |
90% |
Studded Winter Tyres
Nokian Tyres Hakkapeliitta 10 presterar utmärkt på isiga vägar, där dess beteende förblir förutsägbart i alla situationer och styrkänslan är precis utan att vara alltför skarp. På asfalt är dess prestanda dock inte på samma nivå, den känns oprecis och långsam att reagera i situationer som kräver snabb styrning, men den förblir kontrollerbar utan överraskningar.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
12th |
32.4 M |
30.8 M |
+1.6 M |
95.06% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
5th |
37.3 M |
34.3 M |
+3 M |
91.96% |
| Våt manövrering |
10th |
41.5 s |
39.9 s |
+1.6 s |
96.14% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
10th |
50.3 M |
49.5 M |
+0.8 M |
98.41% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
3rd |
33.9 M |
32.3 M |
+1.6 M |
95.28% |
| Isgrepp |
3rd |
4.8 s |
4.6 s |
+0.2 s |
95.83% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
8th |
7 Points |
10 Points |
-3 Points |
70% |
Continental IceContact 3 erbjuder responsiv och lättkontrollerad hantering, och beter sig stabilt och föga förvånande på snö. Även om dess isgrepp inte är i toppklass i testgruppen, är dess prestanda på våt och torr asfalt solid och logisk. Styrkänslan är exakt, vilket gör däcket lätt att kontrollera, med säker styrning och bra bakgrepp vid undanmanövrer.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
5th |
31.5 M |
30.8 M |
+0.7 M |
97.78% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
2nd |
35.5 M |
34.3 M |
+1.2 M |
96.62% |
| Våt manövrering |
3rd |
40.1 s |
39.9 s |
+0.2 s |
99.5% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
3rd |
49.8 M |
49.5 M |
+0.3 M |
99.4% |
| Snötgrepp |
2nd |
5.9 s |
5.8 s |
+0.1 s |
98.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
7th |
42.5 M |
32.3 M |
+10.2 M |
76% |
| Isgrepp |
7th |
6.1 s |
4.6 s |
+1.5 s |
75.41% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
13th |
6 Points |
10 Points |
-4 Points |
60% |
Michelin X-Ice North 4 ger starkt grepp på isiga vägar, men detta kombineras med en onödigt oprecis styrkänsla, även om kontrollen bibehålls i extrema situationer. Styrningen är också långsam på snöiga vägar, men bakdäcket behåller sitt grepp. På asfalt är dess prestanda svagare, med betydande understyrning vid undanmanövrar vilket gör det svårt att passera hinder, även om bilens bakdel förblir stabil.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
9th |
32.1 M |
30.8 M |
+1.3 M |
95.95% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
9th |
37.8 M |
34.3 M |
+3.5 M |
90.74% |
| Våt manövrering |
8th |
41.3 s |
39.9 s |
+1.4 s |
96.61% |
| Subj. Våt manövrering |
9th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
7th |
50.1 M |
49.5 M |
+0.6 M |
98.8% |
| Snötgrepp |
2nd |
5.9 s |
5.8 s |
+0.1 s |
98.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
5th |
37.7 M |
32.3 M |
+5.4 M |
85.68% |
| Isgrepp |
4th |
5.1 s |
4.6 s |
+0.5 s |
90.2% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
8th |
7 Points |
10 Points |
-3 Points |
70% |
Bridgestone Blizzak Spike 3 levererade det bästa greppet på is i testet, både vid inbromsning och kurvtagning. I trånga körsituationer kan den dock styra oprecis, och bakdäcken sladdar ibland lätt. På snö är körningen lugn trots att den inte har det högsta greppet. Dess asfaltsprestanda är en svaghet, eftersom den styr långsamt och det är svårt att känna greppgränsen, då bakdäcken är benägna att tappa greppet vid undanmanövrar i vått underlag.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
14th |
33.4 M |
30.8 M |
+2.6 M |
92.22% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
4th |
36.3 M |
34.3 M |
+2 M |
94.49% |
| Våt manövrering |
10th |
41.5 s |
39.9 s |
+1.6 s |
96.14% |
| Subj. Våt manövrering |
9th |
7 Points |
9 Points |
-2 Points |
77.78% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
13th |
50.6 M |
49.5 M |
+1.1 M |
97.83% |
| Snötgrepp |
7th |
6 s |
5.8 s |
+0.2 s |
96.67% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
1st |
32.3 M |
|
|
100% |
| Isgrepp |
1st |
4.6 s |
|
|
100% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
13th |
6 Points |
10 Points |
-4 Points |
60% |
Pirelli Ice Zero 2 styr exakt, men dess väghållning på is präglas av överstyrning, vilket kan göra det svårt att kontrollera. Styrkänslan på snö är bra, men bakdäcken kan tappa greppet i undanmanövrer. På våt asfalt blir väghållningen orolig vid snabba manövrar på grund av lågt sidogrepp, medan den styr långsamt men konsekvent på torra underlag.
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Torr inbromsning |
7th |
31.6 M |
30.8 M |
+0.8 M |
97.47% |
| Subj. Torr manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Våt inbromsning |
1st |
34.3 M |
|
|
100% |
| Våt manövrering |
7th |
41 s |
39.9 s |
+1.1 s |
97.32% |
| Subj. Våt manövrering |
3rd |
8 Points |
9 Points |
-1 Points |
88.89% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Snöbromsning |
5th |
49.9 M |
49.5 M |
+0.4 M |
99.2% |
| Snötgrepp |
2nd |
5.9 s |
5.8 s |
+0.1 s |
98.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Isbromsning |
6th |
41.6 M |
32.3 M |
+9.3 M |
77.64% |
| Isgrepp |
6th |
5.8 s |
4.6 s |
+1.2 s |
79.31% |
| Testa |
# |
Resultat |
Bäst |
Differens |
% |
| Subj. Buller |
8th |
7 Points |
10 Points |
-3 Points |
70% |
Diskussion