Menu

2025 Autobild SUV Däcktest för året runt-däck

Jonathan Benson
Data analyseras och granskas av Jonathan Benson
13 min läsning
Contents
  1. Introduktion
  2. Prestandakonsekvens och extremvärden
  3. Referensdäckinsikter
  4. Underpresterande och säkerhetsproblem
  5. Mellanklass-artister
  6. Torka
  7. Våt
  8. Snö
  9. Bekvämlighet
  10. Värde
  11. Resultat
  12. Vredestein Quatrac
  13. Bridgestone Turanza All Season 6
  14. Hankook Kinergy 4S2
  15. Ceat 4 SeasonDrive X5
  16. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
  17. GT Radial ClimateActive
  18. Nexen N Blue 4Season 2
  19. Kleber Quadraxer 3
  20. Viking Fourtech+
  21. Linglong Sport Master 4S
  22. Arivo Carlorful AS

För 2025 har Auto Bild Allrad (tidningens SUV- och 4x4-version) testat elva däck i storleken 215/55 R17. Denna dimension används vanligtvis på kompakta SUV:ar och crossovers, inklusive modeller som VW T-Roc, Seat Ateca, Skoda Karoq, Toyota Yaris Cross, Hyundai Kona Electric och Fiat 500X. Testet utfördes på en VW T-Roc och inkluderade både sommar- och vinterdäck för att jämföra prestandan året runt.

Testpublikation:
215/55 R17 11 däck 5 kategorier
Bilder med tillstånd av Auto Bild Allrad
Testpublikation:
Auto Bild Allrad
Bilder med tillstånd av Auto Bild Allrad
Teststorlek: 215/55 R17
Däck testade: 11 däck
Testkategorier:
5 kategorier (14 tester)
Liknande tester

Vredestein Quatrac tog hem totalsegern med betyget 1,2, vilket gav betyget "exemplary". Den visade upp den mest balanserade prestandan under alla förhållanden, med särskilt goda resultat vid bromsning på vått underlag där den stannade 20 meter kortare än den sämsta från 100 km/h. Bridgestone Turanza All Season 6 säkrade andraplatsen med betyget 1,3, och visade konsekventa prestanda över alla discipliner och utmärkte sig särskilt under torra förhållanden.

Testets överraskning kom från Ceat med sin 4 SeasonDrive X5, som delade tredjeplatsen med Hankook Kinergy 4S² (båda med 1,4 poäng). Den indiska tillverkaren levererade vad Auto Bild beskrev som det bästa pris-prestanda-förhållandet i testet, och erbjöd genomgående bra resultat i alla kategorier till cirka 340 euro, vilket gjorde den betydligt billigare än många konkurrenter. Ceat visade sig vara särskilt stark vid körning på torrt underlag och uppvisade inga betydande svagheter utöver något förhöjda ljudnivåer och mindre kompromisser vid vattenplaning i kurvor.

Prestandakonsekvens och extremvärden

Kleber Quadraxer 3 var ett intressant exempel på specialisering kontra balans. Som ett andra Michelin-märke uppnådde det bästa snöprestanda i hela testet, och matchade eller överträffade referensvinterdäcket i hantering och slalomtester. Denna vinterfokusering skedde dock på bekostnad av våtprestanda, där det led av tidig vattenplaning och förlängda bromssträckor, vilket i slutändan begränsade dess totala betyg till 2,4 trots dess vinterkvalitet.

Goodyear Vector 4 Seasons Gen-3, trots att det var det dyraste däcket i testet med en prislapp på cirka 600 euro, lyckades bara komma på sjätte plats med betyget 2,4. Även om det presterade bra på snö och visade bra våtgrepp, gjorde det det besviket på torra förhållanden, särskilt vid inbromsning där endast Arivo och Viking presterade sämre. Detta representerade en betydande svaghet för en premiumprodukt.

Referensdäckinsikter

Auto Bild inkluderade både dedikerade sommar- och vinterreferensdäck för att ge ett sammanhang för åretruntprestanda. Vid inbromsning på vått underlag från 100 km/h stannade sommarreferensen vid 55,0 meter, medan vinterreferensen krävde 78,0 meter. Det bästa åretruntdäcket, Vredestein, stannade vid 58,0 meter, bara tre meter efter sommarspecialisten. Vid inbromsning på torrt underlag från 100 km/h uppnådde sommardäcket 34,9 meter jämfört med vinterdäckets 43,3 meter, där det bästa åretruntdäcket (Linglong) stannade vid 37,0 meter.

Snötesterna visade att flera åretruntdäck närmade sig vinterdäckens prestandanivåer. Kleber överträffade faktiskt vinterreferensen i snöhantering (104,1 km/h jämfört med 103,0 km/h medelhastighet) och slalom (1,92 m/s² jämfört med 3,69 m/s²). Vredestein matchade vinterdäckets snöbromsprestanda vid 22,4 meter från 50 km/h. Detta visar hur långt åretruntdäckstekniken har utvecklats, med premiummodeller som nu levererar specialistnivåer på vintergrepp i snöiga förhållanden.

Underpresterande och säkerhetsproblem

Arivo Carlorful A/S slutade sist med betyget 4,9 och omdömet "rekommenderas inte". Auto Bild lyfte fram den farliga bromsprestanda på vått underlag, där däcket krävde 78,0 meter för att stanna från 100 km/h - vilket matchar vinterreferensdäckets bromssträcka och representerar hela 20 meter (mer än fyra billängder) bakom Vredestein. Däcket uppvisade också dåliga vägegenskaper på vått underlag och fick betyget 5 (otillräckligt), vilket gör det oförutsägbart i våta förhållanden.

Linglong Grip Master 4S uppnådde tionde plats med betyget 3,4. Trots att den visade bäst bromsprestanda på torrt underlag i testet, led den av inkonsekvent beteende på andra ställen, särskilt svagt snögrepp och försämrad väghållning på vått underlag. Viking FourTech Plus fick 3,2 och visade acceptabla snöprestanda men svagheter i torra förhållanden med längre bromssträckor och ojämn väghållning som ledde till en nedgradering.

Mellanklass-artister

GT Radial ClimateActive och Nexen N'blue 4Season 2 fick båda betygen "bra" med betygen 2,3 respektive 2,4. GT Radial erbjöd ett starkt värde på cirka 340 euro, utan allvarliga svagheter men med något längre bromssträckor på vått och torrt underlag. Nexen visade god allroundförmåga, men dess vattenplaningsprestanda visade sig vara dess begränsande faktor, då däcket började vid relativt låga hastigheter jämfört med konkurrenterna.

Auto Bilds testmetodik betonade att uppnåendet av statusen "exemplarisk" krävde excellens under alla förhållanden, där betyg på 2- eller sämre i snöprestanda, och individuella betyg på 3+ eller sämre inom säkerhetsrelevanta discipliner förhindrade toppbetyget. Testet bekräftade att moderna premium året-runt-däck kan leverera specialistnivåer av snöprestanda på vinternivå samtidigt som de bibehåller rimlig sommarkapacitet, även om kompromisser fortfarande är oundvikliga i denna tekniskt utmanande produktkategori.

Torka

Linglong Grip Master 4S levererade den kortaste bromssträckan på torrt underlag, även om den inte kunde bibehålla denna prestandafördel i andra discipliner, medan Viking FourTech Plus krävde den längsta bromssträckan bland året-runt-däcken.

Torr inbromsning

Sprida: 8.40 M (24.1%)|Genomsnitt: 39.40 M
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    34.90 M
  2. Linglong Sport Master 4S
    37.00 M
  3. Bridgestone Turanza All Season 6
    37.60 M
  4. Ceat 4 SeasonDrive X5
    38.20 M
  5. Kleber Quadraxer 3
    38.40 M
  6. Nexen N Blue 4Season 2
    38.50 M
  7. Hankook Kinergy 4S2
    39.30 M
  8. GT Radial ClimateActive
    40.10 M
  9. Vredestein Quatrac
    40.60 M
  10. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    41.20 M
  11. Arivo Carlorful AS
    41.50 M
  12. Viking Fourtech Plus
    41.60 M
  13. Reference Winter Ref.
    43.30 M

Hankook Kinergy 4S² dominerade väghållningen på torrt underlag, tätt följt av Bridgestone, medan budgetdäcket Arivo hade den sämsta väghållningen på torrt underlag i testet.

Torr manövrering

Sprida: 6.30 Km/H (6.5%)|Genomsnitt: 92.32 Km/H
Torrhantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    96.30 Km/H
  2. Hankook Kinergy 4S2
    93.30 Km/H
  3. Bridgestone Turanza All Season 6
    93.10 Km/H
  4. Vredestein Quatrac
    92.60 Km/H
  5. Linglong Sport Master 4S
    92.40 Km/H
  6. GT Radial ClimateActive
    92.20 Km/H
  7. Ceat 4 SeasonDrive X5
    92.10 Km/H
  8. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    91.90 Km/H
  9. Kleber Quadraxer 3
    91.80 Km/H
  10. Nexen N Blue 4Season 2
    91.70 Km/H
  11. Viking Fourtech Plus
    91.60 Km/H
  12. Arivo Carlorful AS
    91.10 Km/H
  13. Reference Winter Ref.
    90.00 Km/H

Våt

Vredestein Quatrac utmärkte sig vid bromsning på vått underlag och stoppade farligt kortare sträcka än Arivo Carlorful A/S - en skillnad motsvarande mer än fyra billängder, vilket belyser säkerhetsriskerna med budgetdäck.

Våt inbromsning

Sprida: 23.00 M (41.8%)|Genomsnitt: 62.42 M
Våt inbromsning i meter (100 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    55.00 M
  2. Vredestein Quatrac
    58.00 M
  3. Ceat 4 SeasonDrive X5
    60.40 M
  4. Viking Fourtech Plus
    61.00 M
  5. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    61.30 M
  6. Bridgestone Turanza All Season 6
    61.30 M
  7. Reference Winter Ref.
    61.50 M
  8. GT Radial ClimateActive
    62.20 M
  9. Hankook Kinergy 4S2
    62.40 M
  10. Nexen N Blue 4Season 2
    62.50 M
  11. Linglong Sport Master 4S
    62.80 M
  12. Kleber Quadraxer 3
    65.10 M
  13. Arivo Carlorful AS
    78.00 M

Vredestein behöll sin fördel i vått väglag, medan Arivo återigen visade sig vara farlig med den lägsta hastigheten, vilket visade på dess fundamentalt försämrade våtvädersförmåga.

Våt manövrering

Sprida: 12.60 Km/H (14.8%)|Genomsnitt: 80.18 Km/H
Våthantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    85.00 Km/H
  2. Vredestein Quatrac
    83.40 Km/H
  3. Bridgestone Turanza All Season 6
    81.50 Km/H
  4. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    81.40 Km/H
  5. Ceat 4 SeasonDrive X5
    81.30 Km/H
  6. Reference Winter Ref.
    80.80 Km/H
  7. Viking Fourtech Plus
    80.50 Km/H
  8. Hankook Kinergy 4S2
    79.90 Km/H
  9. Nexen N Blue 4Season 2
    79.90 Km/H
  10. GT Radial ClimateActive
    79.80 Km/H
  11. Linglong Sport Master 4S
    78.90 Km/H
  12. Kleber Quadraxer 3
    77.50 Km/H
  13. Arivo Carlorful AS
    72.40 Km/H

Vredestein genomförde den våta cirkelbanan snabbast och visade upp den mest konsekventa prestandan på vått underlag av alla däck i testet, medan Arivos tid bekräftade dess problem med sidogreppet i våta förhållanden.

Våt cirkel

Sprida: 1.70 s (11.1%)|Genomsnitt: 16.30 s
Wet Circle Lap Time i sekunder (Lägre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    15.27 s
  2. Vredestein Quatrac
    16.14 s
  3. Bridgestone Turanza All Season 6
    16.19 s
  4. Ceat 4 SeasonDrive X5
    16.31 s
  5. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    16.32 s
  6. Hankook Kinergy 4S2
    16.34 s
  7. Reference Winter Ref.
    16.35 s
  8. Nexen N Blue 4Season 2
    16.35 s
  9. GT Radial ClimateActive
    16.36 s
  10. Linglong Sport Master 4S
    16.37 s
  11. Viking Fourtech Plus
    16.47 s
  12. Kleber Quadraxer 3
    16.51 s
  13. Arivo Carlorful AS
    16.97 s

Viking FourTech Plus uppnådde den högsta motståndskraften mot vattenplaning, tätt bakom Vredestein, medan Arivos tidiga vattenplaningsdebut utgjorde en betydande säkerhetsrisk i kraftigt regn.

Rakt vattenplaning

Sprida: 12.20 Km/H (14.8%)|Genomsnitt: 75.25 Km/H
Flythastighet i km/h (Högre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    82.60 Km/H
  2. Reference Winter Ref.
    79.40 Km/H
  3. Vredestein Quatrac
    77.50 Km/H
  4. Viking Fourtech Plus
    77.10 Km/H
  5. Kleber Quadraxer 3
    76.40 Km/H
  6. Bridgestone Turanza All Season 6
    76.30 Km/H
  7. GT Radial ClimateActive
    74.60 Km/H
  8. Ceat 4 SeasonDrive X5
    74.30 Km/H
  9. Hankook Kinergy 4S2
    73.50 Km/H
  10. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    73.00 Km/H
  11. Nexen N Blue 4Season 2
    71.90 Km/H
  12. Linglong Sport Master 4S
    71.20 Km/H
  13. Arivo Carlorful AS
    70.40 Km/H

Viking ledde återigen det kurviga vattenplaningstestet, före Vredestein, medan Arivo noterade det sämsta resultatet - och fortsatte därmed sitt mönster av farliga brister i vått väder.

Böjd vattenplaning

Sprida: 1.04 m/sec2 (31.5%)|Genomsnitt: 2.68 m/sec2
Återstående lateral acceleration (Högre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    3.30 m/sec2
  2. Reference Winter Ref.
    3.24 m/sec2
  3. Viking Fourtech Plus
    3.17 m/sec2
  4. Vredestein Quatrac
    2.78 m/sec2
  5. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    2.68 m/sec2
  6. Bridgestone Turanza All Season 6
    2.63 m/sec2
  7. GT Radial ClimateActive
    2.59 m/sec2
  8. Hankook Kinergy 4S2
    2.57 m/sec2
  9. Kleber Quadraxer 3
    2.45 m/sec2
  10. Ceat 4 SeasonDrive X5
    2.40 m/sec2
  11. Nexen N Blue 4Season 2
    2.38 m/sec2
  12. Linglong Sport Master 4S
    2.34 m/sec2
  13. Arivo Carlorful AS
    2.26 m/sec2

Snö

Vredestein och Kleber Quadraxer 3 levererade båda de kortaste bromssträckorna på snö, nästan i nivå med referensvinterdäckets prestanda, medan Linglong krävde den längsta sträckan bland konkurrenterna som körde året runt.

Snöbromsning

Sprida: 24.90 M (112.7%)|Genomsnitt: 25.26 M
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Reference Winter Ref.
    22.10 M
  2. Vredestein Quatrac
    22.40 M
  3. Kleber Quadraxer 3
    22.40 M
  4. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    22.80 M
  5. Hankook Kinergy 4S2
    23.00 M
  6. Viking Fourtech Plus
    23.00 M
  7. Bridgestone Turanza All Season 6
    23.20 M
  8. GT Radial ClimateActive
    23.60 M
  9. Nexen N Blue 4Season 2
    23.80 M
  10. Arivo Carlorful AS
    24.10 M
  11. Ceat 4 SeasonDrive X5
    25.00 M
  12. Linglong Sport Master 4S
    26.00 M
  13. Reference Summer Ref.
    47.00 M

Vredestein registrerade den högsta genomsnittliga dragkraften på snö, med Kleber och Goodyear nära matchade bakom, medan Linglongs resultat visade betydligt försämrat dragkraft för fordon med en axel.

Snötgrepp

Sprida: 2000.00 N (55.8%)|Genomsnitt: 3262.23 N
Dragkraft i Newton (Högre är bättre)
  1. Reference Winter Ref.
    3584.00 N
  2. Vredestein Quatrac
    3511.00 N
  3. Kleber Quadraxer 3
    3511.00 N
  4. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    3504.00 N
  5. Viking Fourtech Plus
    3457.00 N
  6. Bridgestone Turanza All Season 6
    3442.00 N
  7. Hankook Kinergy 4S2
    3367.00 N
  8. GT Radial ClimateActive
    3338.00 N
  9. Nexen N Blue 4Season 2
    3324.00 N
  10. Ceat 4 SeasonDrive X5
    3317.00 N
  11. Arivo Carlorful AS
    3302.00 N
  12. Linglong Sport Master 4S
    3168.00 N
  13. Reference Summer Ref.
    1584.00 N

Kleber Quadraxer 3 uppnådde den högsta genomsnittshastigheten i snöhantering och överträffade faktiskt referensvinterdäcket, medan Arivo klarade den lägsta hastigheten - även om dess snöprestanda var betydligt bättre än dess prestanda i vått väder.

Snöhantering

Sprida: 39.40 Km/H (37.8%)|Genomsnitt: 97.66 Km/H
Snöhantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Kleber Quadraxer 3
    104.10 Km/H
  2. Reference Winter Ref.
    103.00 Km/H
  3. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    102.70 Km/H
  4. Vredestein Quatrac
    102.70 Km/H
  5. Bridgestone Turanza All Season 6
    101.80 Km/H
  6. Nexen N Blue 4Season 2
    100.50 Km/H
  7. Hankook Kinergy 4S2
    100.00 Km/H
  8. Ceat 4 SeasonDrive X5
    100.00 Km/H
  9. Viking Fourtech Plus
    98.60 Km/H
  10. GT Radial ClimateActive
    98.50 Km/H
  11. Linglong Sport Master 4S
    97.00 Km/H
  12. Arivo Carlorful AS
    96.00 Km/H
  13. Reference Summer Ref.
    64.70 Km/H

Kleber visade exceptionell smidighet i snöslalom och överträffade till och med referensvinterdäcket, även om Linglongs resultat indikerade alltför styvt beteende som försämrade snögreppet.

Snöslalom

Sprida: 2.31 m/sec2 (54.6%)|Genomsnitt: 3.78 m/sec2
Sidoacceleration (Högre är bättre)
  1. Reference Summer Ref.
    4.23 m/sec2
  2. Linglong Sport Master 4S
    4.09 m/sec2
  3. Arivo Carlorful AS
    4.06 m/sec2
  4. Nexen N Blue 4Season 2
    4.05 m/sec2
  5. GT Radial ClimateActive
    4.05 m/sec2
  6. Hankook Kinergy 4S2
    3.94 m/sec2
  7. Ceat 4 SeasonDrive X5
    3.89 m/sec2
  8. Viking Fourtech Plus
    3.86 m/sec2
  9. Vredestein Quatrac
    3.81 m/sec2
  10. Bridgestone Turanza All Season 6
    3.80 m/sec2
  11. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    3.76 m/sec2
  12. Kleber Quadraxer 3
    3.69 m/sec2
  13. Reference Winter Ref.
    1.92 m/sec2

Bekvämlighet

De flesta däck presterade likartat i komfortkategorin, med poäng från 2 till 2-, vilket indikerar generellt god åkkomfort överlag. Arivo var det enda däcket som fick ett betydligt sämre betyg på 3+, vilket tyder på en sämre åkkomfort som kompletterade dess andra prestandabrister, medan de återstående däcken alla levererade jämförbara komfortnivåer utan någon tydligt utmärkande prestatör.

Subj. Komfort

Sprida: 2.70 Points (33.8%)|Genomsnitt: 7.07 Points
Subjektiv komfortpoäng (Högre är bättre)
  1. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    8.00 Points
  2. Hankook Kinergy 4S2
    7.30 Points
  3. Vredestein Quatrac
    7.30 Points
  4. Nexen N Blue 4Season 2
    7.30 Points
  5. Linglong Sport Master 4S
    7.30 Points
  6. Ceat 4 SeasonDrive X5
    7.30 Points
  7. Kleber Quadraxer 3
    7.00 Points
  8. Bridgestone Turanza All Season 6
    7.00 Points
  9. GT Radial ClimateActive
    7.00 Points
  10. Viking Fourtech Plus
    7.00 Points
  11. Arivo Carlorful AS
    5.30 Points

Vredestein producerade det tystaste förbifartsljudet, delat med Viking, medan Ceat genererade den högsta ljudnivån - även om detta höll sig inom acceptabla gränser och inte signifikant påverkade dess övergripande starka prestanda.

Buller

Sprida: 3.50 dB (5%)|Genomsnitt: 72.18 dB
Externt brus i dB (Lägre är bättre)
  1. Vredestein Quatrac
    70.40 dB
  2. Nexen N Blue 4Season 2
    70.50 dB
  3. Arivo Carlorful AS
    71.10 dB
  4. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    71.60 dB
  5. Hankook Kinergy 4S2
    71.80 dB
  6. Bridgestone Turanza All Season 6
    72.20 dB
  7. GT Radial ClimateActive
    72.20 dB
  8. Viking Fourtech Plus
    72.40 dB
  9. Kleber Quadraxer 3
    72.60 dB
  10. Linglong Sport Master 4S
    72.80 dB
  11. Reference Winter Ref.
    73.10 dB
  12. Ceat 4 SeasonDrive X5
    73.70 dB
  13. Reference Summer Ref.
    73.90 dB

Värde

Goodyear Vector 4 Seasons Gen-3 uppnådde det lägsta rullmotståndet, vilket indikerar överlägsen bränsleeffektivitet, medan Linglongs resultat representerade det högsta motståndet och potentiellt ökad bränsleförbrukning under däckets livstid.

Rullmotstånd

Sprida: 1.07 kg / t (14.6%)|Genomsnitt: 7.77 kg / t
Rullmotstånd i kg t (Lägre är bättre)
  1. Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
    7.31 kg / t
  2. Kleber Quadraxer 3
    7.44 kg / t
  3. Ceat 4 SeasonDrive X5
    7.44 kg / t
  4. Hankook Kinergy 4S2
    7.51 kg / t
  5. GT Radial ClimateActive
    7.59 kg / t
  6. Vredestein Quatrac
    7.67 kg / t
  7. Arivo Carlorful AS
    7.71 kg / t
  8. Viking Fourtech Plus
    7.82 kg / t
  9. Nexen N Blue 4Season 2
    7.85 kg / t
  10. Bridgestone Turanza All Season 6
    7.89 kg / t
  11. Linglong Sport Master 4S
    8.06 kg / t
  12. Reference Winter Ref.
    8.37 kg / t
  13. Reference Summer Ref.
    8.38 kg / t

19,000 km
£1.45/L
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid

Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.

Resultat

1st

Vredestein Quatrac

215/55 R17 98W
Vredestein Quatrac
  • EU-märkning: C/B/72
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 137.50
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 8th 40.6 M 37 M +3.6 M 91.13%
Torr manövrering 3rd 92.6 Km/H 93.3 Km/H -0.7 Km/H 99.25%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 1st 58 M 100%
Våt manövrering 1st 83.4 Km/H 100%
Våt cirkel 1st 16.14 s 100%
Rakt vattenplaning 1st 77.5 Km/H 100%
Böjd vattenplaning 2nd 2.78 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.39 m/sec2 87.7%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 1st 22.4 M 100%
Snötgrepp 1st 3511 N 100%
Snöhantering 2nd 102.7 Km/H 104.1 Km/H -1.4 Km/H 98.66%
Snöslalom 8th 3.81 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.28 m/sec2 93.15%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 2nd 7.3 Points 8 Points -0.7 Points 91.25%
Buller 1st 70.4 dB 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 6th 7.67 kg / t 7.31 kg / t +0.36 kg / t 95.31%
Bridgestone Turanza All Season 6
  • EU-märkning: C/B/70
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 147.50
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 2nd 37.6 M 37 M +0.6 M 98.4%
Torr manövrering 2nd 93.1 Km/H 93.3 Km/H -0.2 Km/H 99.79%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 4th 61.3 M 58 M +3.3 M 94.62%
Våt manövrering 2nd 81.5 Km/H 83.4 Km/H -1.9 Km/H 97.72%
Våt cirkel 2nd 16.19 s 16.14 s +0.05 s 99.69%
Rakt vattenplaning 4th 76.3 Km/H 77.5 Km/H -1.2 Km/H 98.45%
Böjd vattenplaning 4th 2.63 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.54 m/sec2 82.97%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 6th 23.2 M 22.4 M +0.8 M 96.55%
Snötgrepp 5th 3442 N 3511 N -69 N 98.03%
Snöhantering 4th 101.8 Km/H 104.1 Km/H -2.3 Km/H 97.79%
Snöslalom 9th 3.8 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.29 m/sec2 92.91%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 7th 7 Points 8 Points -1 Points 87.5%
Buller 6th 72.2 dB 70.4 dB +1.8 dB 97.51%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 10th 7.89 kg / t 7.31 kg / t +0.58 kg / t 92.65%
3rd

Hankook Kinergy 4S2

215/55 R17 98W
Hankook Kinergy 4S2
  • EU-märkning: C/B/72
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 122.50
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 6th 39.3 M 37 M +2.3 M 94.15%
Torr manövrering 1st 93.3 Km/H 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 7th 62.4 M 58 M +4.4 M 92.95%
Våt manövrering 6th 79.9 Km/H 83.4 Km/H -3.5 Km/H 95.8%
Våt cirkel 5th 16.34 s 16.14 s +0.2 s 98.78%
Rakt vattenplaning 7th 73.5 Km/H 77.5 Km/H -4 Km/H 94.84%
Böjd vattenplaning 6th 2.57 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.6 m/sec2 81.07%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 4th 23 M 22.4 M +0.6 M 97.39%
Snötgrepp 6th 3367 N 3511 N -144 N 95.9%
Snöhantering 6th 100 Km/H 104.1 Km/H -4.1 Km/H 96.06%
Snöslalom 5th 3.94 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.15 m/sec2 96.33%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 2nd 7.3 Points 8 Points -0.7 Points 91.25%
Buller 5th 71.8 dB 70.4 dB +1.4 dB 98.05%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 4th 7.51 kg / t 7.31 kg / t +0.2 kg / t 97.34%
3rd

Ceat 4 SeasonDrive X5

215/55 R17 98W
Ceat 4 SeasonDrive X5
  • EU-märkning: C/B/72
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 85.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 3rd 38.2 M 37 M +1.2 M 96.86%
Torr manövrering 6th 92.1 Km/H 93.3 Km/H -1.2 Km/H 98.71%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 2nd 60.4 M 58 M +2.4 M 96.03%
Våt manövrering 4th 81.3 Km/H 83.4 Km/H -2.1 Km/H 97.48%
Våt cirkel 3rd 16.31 s 16.14 s +0.17 s 98.96%
Rakt vattenplaning 6th 74.3 Km/H 77.5 Km/H -3.2 Km/H 95.87%
Böjd vattenplaning 8th 2.4 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.77 m/sec2 75.71%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 10th 25 M 22.4 M +2.6 M 89.6%
Snötgrepp 9th 3317 N 3511 N -194 N 94.47%
Snöhantering 6th 100 Km/H 104.1 Km/H -4.1 Km/H 96.06%
Snöslalom 6th 3.89 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.2 m/sec2 95.11%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 2nd 7.3 Points 8 Points -0.7 Points 91.25%
Buller 11th 73.7 dB 70.4 dB +3.3 dB 95.52%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 2nd 7.44 kg / t 7.31 kg / t +0.13 kg / t 98.25%
5th

Goodyear Vector 4Seasons Gen 3

215/55 R17 98W
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
  • EU-märkning: B/B/70
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 150.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 9th 41.2 M 37 M +4.2 M 89.81%
Torr manövrering 7th 91.9 Km/H 93.3 Km/H -1.4 Km/H 98.5%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 4th 61.3 M 58 M +3.3 M 94.62%
Våt manövrering 3rd 81.4 Km/H 83.4 Km/H -2 Km/H 97.6%
Våt cirkel 4th 16.32 s 16.14 s +0.18 s 98.9%
Rakt vattenplaning 8th 73 Km/H 77.5 Km/H -4.5 Km/H 94.19%
Böjd vattenplaning 3rd 2.68 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.49 m/sec2 84.54%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 3rd 22.8 M 22.4 M +0.4 M 98.25%
Snötgrepp 3rd 3504 N 3511 N -7 N 99.8%
Snöhantering 2nd 102.7 Km/H 104.1 Km/H -1.4 Km/H 98.66%
Snöslalom 10th 3.76 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.33 m/sec2 91.93%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 1st 8 Points 100%
Buller 4th 71.6 dB 70.4 dB +1.2 dB 98.32%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 1st 7.31 kg / t 100%
6th

GT Radial ClimateActive

215/55 R17 98W
GT Radial ClimateActive
  • EU-märkning: C/A/70
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 85.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 7th 40.1 M 37 M +3.1 M 92.27%
Torr manövrering 5th 92.2 Km/H 93.3 Km/H -1.1 Km/H 98.82%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 6th 62.2 M 58 M +4.2 M 93.25%
Våt manövrering 8th 79.8 Km/H 83.4 Km/H -3.6 Km/H 95.68%
Våt cirkel 7th 16.36 s 16.14 s +0.22 s 98.66%
Rakt vattenplaning 5th 74.6 Km/H 77.5 Km/H -2.9 Km/H 96.26%
Böjd vattenplaning 5th 2.59 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.58 m/sec2 81.7%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 7th 23.6 M 22.4 M +1.2 M 94.92%
Snötgrepp 7th 3338 N 3511 N -173 N 95.07%
Snöhantering 9th 98.5 Km/H 104.1 Km/H -5.6 Km/H 94.62%
Snöslalom 3rd 4.05 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.04 m/sec2 99.02%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 7th 7 Points 8 Points -1 Points 87.5%
Buller 6th 72.2 dB 70.4 dB +1.8 dB 97.51%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 5th 7.59 kg / t 7.31 kg / t +0.28 kg / t 96.31%
6th

Nexen N Blue 4Season 2

215/55 R17 98W
Nexen N Blue 4Season 2
  • EU-märkning: C/A/72
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 117.50
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 5th 38.5 M 37 M +1.5 M 96.1%
Torr manövrering 9th 91.7 Km/H 93.3 Km/H -1.6 Km/H 98.29%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 8th 62.5 M 58 M +4.5 M 92.8%
Våt manövrering 6th 79.9 Km/H 83.4 Km/H -3.5 Km/H 95.8%
Våt cirkel 6th 16.35 s 16.14 s +0.21 s 98.72%
Rakt vattenplaning 9th 71.9 Km/H 77.5 Km/H -5.6 Km/H 92.77%
Böjd vattenplaning 9th 2.38 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.79 m/sec2 75.08%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 8th 23.8 M 22.4 M +1.4 M 94.12%
Snötgrepp 8th 3324 N 3511 N -187 N 94.67%
Snöhantering 5th 100.5 Km/H 104.1 Km/H -3.6 Km/H 96.54%
Snöslalom 3rd 4.05 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.04 m/sec2 99.02%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 2nd 7.3 Points 8 Points -0.7 Points 91.25%
Buller 2nd 70.5 dB 70.4 dB +0.1 dB 99.86%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 9th 7.85 kg / t 7.31 kg / t +0.54 kg / t 93.12%
8th

Kleber Quadraxer 3

215/55 R17 98W
Kleber Quadraxer 3
  • EU-märkning: C/B/69
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 130.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 4th 38.4 M 37 M +1.4 M 96.35%
Torr manövrering 8th 91.8 Km/H 93.3 Km/H -1.5 Km/H 98.39%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 10th 65.1 M 58 M +7.1 M 89.09%
Våt manövrering 10th 77.5 Km/H 83.4 Km/H -5.9 Km/H 92.93%
Våt cirkel 10th 16.51 s 16.14 s +0.37 s 97.76%
Rakt vattenplaning 3rd 76.4 Km/H 77.5 Km/H -1.1 Km/H 98.58%
Böjd vattenplaning 7th 2.45 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.72 m/sec2 77.29%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 1st 22.4 M 100%
Snötgrepp 1st 3511 N 100%
Snöhantering 1st 104.1 Km/H 100%
Snöslalom 11th 3.69 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.4 m/sec2 90.22%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 7th 7 Points 8 Points -1 Points 87.5%
Buller 9th 72.6 dB 70.4 dB +2.2 dB 96.97%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 2nd 7.44 kg / t 7.31 kg / t +0.13 kg / t 98.25%
9th

Viking Fourtech+

215/55 R17 98W
Viking Fourtech Plus
  • EU-märkning: C/B/72
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 102.50
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 11th 41.6 M 37 M +4.6 M 88.94%
Torr manövrering 10th 91.6 Km/H 93.3 Km/H -1.7 Km/H 98.18%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 3rd 61 M 58 M +3 M 95.08%
Våt manövrering 5th 80.5 Km/H 83.4 Km/H -2.9 Km/H 96.52%
Våt cirkel 9th 16.47 s 16.14 s +0.33 s 98%
Rakt vattenplaning 2nd 77.1 Km/H 77.5 Km/H -0.4 Km/H 99.48%
Böjd vattenplaning 1st 3.17 m/sec2 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 4th 23 M 22.4 M +0.6 M 97.39%
Snötgrepp 4th 3457 N 3511 N -54 N 98.46%
Snöhantering 8th 98.6 Km/H 104.1 Km/H -5.5 Km/H 94.72%
Snöslalom 7th 3.86 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.23 m/sec2 94.38%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 7th 7 Points 8 Points -1 Points 87.5%
Buller 8th 72.4 dB 70.4 dB +2 dB 97.24%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 8th 7.82 kg / t 7.31 kg / t +0.51 kg / t 93.48%
10th

Linglong Sport Master 4S

215/55 R17 98V
Linglong Sport Master 4S
  • EU-märkning: C/B/69
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 80.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 1st 37 M 100%
Torr manövrering 4th 92.4 Km/H 93.3 Km/H -0.9 Km/H 99.04%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 9th 62.8 M 58 M +4.8 M 92.36%
Våt manövrering 9th 78.9 Km/H 83.4 Km/H -4.5 Km/H 94.6%
Våt cirkel 8th 16.37 s 16.14 s +0.23 s 98.59%
Rakt vattenplaning 10th 71.2 Km/H 77.5 Km/H -6.3 Km/H 91.87%
Böjd vattenplaning 10th 2.34 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.83 m/sec2 73.82%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 11th 26 M 22.4 M +3.6 M 86.15%
Snötgrepp 11th 3168 N 3511 N -343 N 90.23%
Snöhantering 10th 97 Km/H 104.1 Km/H -7.1 Km/H 93.18%
Snöslalom 1st 4.09 m/sec2 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 2nd 7.3 Points 8 Points -0.7 Points 91.25%
Buller 10th 72.8 dB 70.4 dB +2.4 dB 96.7%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 11th 8.06 kg / t 7.31 kg / t +0.75 kg / t 90.69%
11th

Arivo Carlorful AS

215/55 R17 98W
Arivo Carlorful AS
  • EU-märkning: C/C/71
  • 3PMSF: yes
  • Pris: 60.00
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 10th 41.5 M 37 M +4.5 M 89.16%
Torr manövrering 11th 91.1 Km/H 93.3 Km/H -2.2 Km/H 97.64%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 11th 78 M 58 M +20 M 74.36%
Våt manövrering 11th 72.4 Km/H 83.4 Km/H -11 Km/H 86.81%
Våt cirkel 11th 16.97 s 16.14 s +0.83 s 95.11%
Rakt vattenplaning 11th 70.4 Km/H 77.5 Km/H -7.1 Km/H 90.84%
Böjd vattenplaning 11th 2.26 m/sec2 3.17 m/sec2 -0.91 m/sec2 71.29%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 9th 24.1 M 22.4 M +1.7 M 92.95%
Snötgrepp 10th 3302 N 3511 N -209 N 94.05%
Snöhantering 11th 96 Km/H 104.1 Km/H -8.1 Km/H 92.22%
Snöslalom 2nd 4.06 m/sec2 4.09 m/sec2 -0.03 m/sec2 99.27%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Subj. Komfort 11th 5.3 Points 8 Points -2.7 Points 66.25%
Buller 3rd 71.1 dB 70.4 dB +0.7 dB 99.02%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 7th 7.71 kg / t 7.31 kg / t +0.4 kg / t 94.81%

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.