Meny

2023/24 Tyre Reviews UHP Vinterdäckstest

Totalvinnare i testetContinental WinterContact TS 870 P

2023 Tyre Reviews UHP vinterdäckstest var ett ovanligt test för Tyre Reviews. På grund av resescheman kunde jag inte köra snödelen av testet, och eftersom dessa däck har testats tidigare i år skulle jag inte ha kört ett sådant liknande…

Citerat av Apollo Tyres (Vredestein)

Testade däck
6
Testad dimension
255/40 R19
Deltester
21

I korthet

Däck att jämföra

6 Testade däck

Publicerade placeringar med styrkor och begränsningar från testet. Ägaromdömen omfattar även andra dimensioner och körförhållanden.

Resultatens viktning

1:a

Continental WinterContact TS 870 P

+Exceptionellt allrounddäck utan någon egentlig svaghet, särskilt starkt i våta och snö, lågt rullmotstånd, bra komfort, lågt slitage.

−Högre kostnad.

Läs hela omdömet
2:a

Michelin Pilot Alpin 5

+Bäst i torrt, bäst i snö, mycket lågt slitage, bra komfort.

−Genomsnittlig våtprestanda, rullmotstånd i mitten av packningen, högre kostnad.

Läs hela omdömet
3:e

Vredestein Wintrac Pro

+Mycket bra i vått tillstånd, exceptionellt värde med bästa slitage och lägsta kostnad per 1000 km med stor marginal.

−Testets sämsta snöprestanda men inte mer än 5 % bakom de bästa. Högt rullmotstånd.

Läs hela omdömet
4:e

Hankook Winter i cept evo3

+Mycket bra i snö, lägsta rullmotstånd vid test, lågt inköpspris, bra värde.

−Genomsnittlig våtprestanda.

Läs hela omdömet
5:e

Bridgestone Blizzak LM005

+Bäst i torrbromsning, bäst i vått, bra i snö.

−Högt slitage leder till dyra kostnader per körd 1000 km, högt rullmotstånd.

Läs hela omdömet
6:e

Superia Bluewin UHP2

+Lägsta ljud vid test, lågt rullmotstånd.

−Sämsta greppet i torrt, blött och snö. Högsta slitage på test betyder även med det billiga inköpspriset, det är kostnaden per 1000 km körd är fortfarande liknar däcken med grepp.

Läs hela omdömet

Däck att jämföra

Jämför valda däck

2023/24 Tyre Reviews UHP Vinterdäckstest · 255/40 R19

DäckContinental WinterContact TS 870 PMichelin Pilot Alpin 5Vredestein Wintrac ProHankook Winter i cept evo3Bridgestone Blizzak LM005Superia Bluewin UHP2
Placering1:a2:a3:e4:e5:e6:e
Kategoripoäng (% av bästa)
Torrt 20% av totalpoängen98,2%99,6%98,9%97,7%99,4%96,2%
Våt 35% av totalpoängen96,2%92,3%94,9%92,3%99,8%83,9%
Snö 30% av totalpoängen98,4%100%95,7%98,6%97,9%95,9%
Bekvämlighet 5% av totalpoängen99,5%98%94,6%93,7%97,5%96,3%
Värde 10% av totalpoängen82,2%87,8%86,7%83,9%65,5%80,3%
Läs vidareLäs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat

Se alla resultat →

Hela testet

Resultaten bakom omdömet

2023 Tyre Reviews UHP vinterdäckstest var ett ovanligt test för Tyre Reviews. På grund av resescheman kunde jag inte köra snödelen av testet, och eftersom dessa däck har testats tidigare i år skulle jag inte ha kört ett liknande test igen, men det här hade möjligheten att slitas på riktigt. test som är svårt att säga nej till.

Resultaten, ja de är mycket intressanta och lyser ett nytt ljus på några av de testade produkterna.

Det här testet använde en Ford Mustang för att testa det stora 255/40 R19 vinterdäckstestet med ultrahöga prestanda, och det faktum att vi testade slitage betyder att vi också kunde testa däcken i slitet tillstånd, och på grund av tidpunkten för testningen fanns det möjligheten att testa våtbromsning vid varma och kallare temperaturer.

Det här är ett däcktest för de riktiga nördarna, så jag kommer att koncentrera mig mycket på data.

Testförhållanden och metodik

Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.

Visa fullständig testmetodik

Registrerade testförhållanden

Torr inbromsning
100 → 0 km/h · 15–20 °C
Väghållning på torrt
19–20 °C
Våt inbromsning
80 → 0 km/h · 18–21 °C
Våt inbromsning - Kall
80 → 0 km/h · 4–11 °C
Våt inbromsning - Sliten
80 → 0 km/h · 21–23 °C
Väghållning på vått
9–11 °C
Våt cirkel
11–13 °C
Snöbromsning
40 → 0 km/h · -11–-6 °C
Snögrepp
0 → 20 km/h · -11–-6 °C
Väghållning på snö
-7–-1 °C
Snöslalom
-5–-2 °C

Poängviktning

Vikterna visar prioriteringarna i poängsättningen, inte den faktiska påverkan på slutplaceringarna. Även storleken på prestandaskillnaderna spelar roll. Kategoriernas vikter bidrar till totalpoängen. Deltesternas vikter fördelar respektive kategoris andel. Läs de publicerade placeringarna tillsammans med det redaktionella omdömet.

TestaInom kategorinAndel av totalpoängen
Torrt · 20%
Torr inbromsning50%10%
Väghållning på torrt45%9%
Subj. Torr manövrering5%1%
Våt · 35%
Våt inbromsning20%7%
Våt inbromsning - Kall20%7%
Våt inbromsning - Sliten15%5,25%
Väghållning på vått25%8,75%
Subj. Våt manövrering5%1,75%
Våt cirkel2,5%0,88%
Rak vattenplaning10%3,5%
Böjd vattenplaning2,5%0,88%
Snö · 30%
Snöbromsning35%10,5%
Snögrepp20%6%
Väghållning på snö30%9%
Subj. Väghållning på snö5%1,5%
Snöslalom10%3%
Bekvämlighet · 5%
Subj. Komfort50%2,5%
Buller50%2,5%
Värde · 10%
Slitage40%4%
Värde20%2%
Rullmotstånd40%4%

Våra standardmetoder

Ovan visas de förhållanden som registrerats för detta test. Beskrivningarna nedan förklarar standardmetoderna; mätintervall och antal körningar kan variera.

Torr inbromsning

För torrbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 110 km/h och bromsar med full kraft till stillastående med ABS aktivt på ren, torr asfalt. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 100–5 km/h. Mitt standardprogram är fem körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Referensdäck körs upprepade gånger under hela körningen för att korrigera för förändrade förhållanden.

Väghållning på torrt

För torr väghållning kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana med ESC inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela passet, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel. För mer banfokuserade produkter gör jag även uthållighetstester, vilket är ett fast antal varv i tävlingstempo för att bestämma däckens slitagemönster och värmebeständighet under längre körning.

Subj. Torr manövrering

Jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad torr vägbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, kurvbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid urkörning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.

Våt inbromsning

För bromsning på vått underlag kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 88 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en asfaltsyta med en kontrollerad vattenfilm. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 80–5 km/h för att isolera däckens prestanda från variationer i den initiala bromsansättningen. Mitt standardprogram är åtta körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan jag beräknar medelvärdet. För att korrigera för förändrade förhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger under hela testsessionen – vid vått prov, vanligtvis var tredje kandidattestuppsättning.

Våt inbromsning - Kall

Detta test följer samma procedur som standardtestet för bromsning på vått underlag – ingångshastighet 88 km/h, full ABS-bromsning, VBOX-mätning över fönstret 80–5 km/h – men utförs vid svalare omgivningstemperaturer, vanligtvis under 7 °C. Den lägre temperaturen möjliggör en bedömning av hur varje däcks gummiblandning presterar i kallt underlag, vilket är särskilt relevant för utvärdering av året-runt- och vinterdäck. Referensdäck körs med samma frekvens som standardprogrammet för bromsning på vått underlag.

Våt inbromsning - Sliten

Detta test följer samma procedur som standardtestet för bromsning på vått underlag – ingångshastighet på 88 km/h, full ABS-bromsning, VBOX-mätning över fönstret 80–5 km/h – men använder däck som har slitits ner till lågt mönsterdjup, vanligtvis runt 2 mm. Detta utvärderar hur varje däck presterar när dess slitbana slits ner, vilket är ett kritiskt säkerhetsmått. Många däck förlorar betydande bromsprestanda på vått underlag vid lägre mönsterdjup, och detta test kvantifierar den försämringen.

Väghållning på vått

För väghållning på vått kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana. Jag använder vanligtvis specialiserade våta banor med trottoarbevattningssystem som är utformade för att bibehålla ett jämnt ytförhållande. ESC är inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela körpasset, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel.

Subj. Våt manövrering

Jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad våtvägsbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, svängbeteende, balans mitt i kurvor, motstånd mot vattenplaning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.

Våt cirkel

För tester av lateralt väggrepp på vått underlag använder jag en cirkulär bana med fast radie, vanligtvis mellan 30 och 50 meter, i stort sett i linje med ISO 4138-principerna. Ytan väts på ett kontrollerat och repeterbart sätt. Jag ökar gradvis hastigheten tills den maximala hållbara kurvhastigheten uppnås. Jag registrerar normalt flera varv i både medurs och moturs riktning för att minska påverkan av camber, bankning eller riktningsförskjutning av banan. Jag beräknar sedan den genomsnittliga sidoaccelerationen och jämför resultatet med referensdäcket.

Rak vattenplaning

För att mäta motståndet mot vattenplaning i räta linjer kör jag ena sidan av fordonet genom ett vattentråg med kontrollerat djup, vanligtvis runt 7 mm, medan den motsatta sidan förblir på torr asfalt. Jag kör in med en fast hastighet och accelererar sedan progressivt. Jag definierar vattenplaningsstart som den punkt där hjulet som rör sig genom vattnet överstiger en specificerad slirgräns i förhållande till referenshjulet på den torra sidan. Jag utför vanligtvis fyra körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten.

Böjd vattenplaning

För kurvig vattenplaning använder jag en cirkulär bana, vanligtvis runt 100 meter i diameter, med en översvämmad båge med kontrollerat vattendjup, vanligtvis cirka 7 mm. Fordonet är instrumenterat med GPS-telemetri och en triaxial accelerometer. Jag kör genom den översvämmade sektionen med progressivt ökande hastighet, vanligtvis i steg om 5 km/h, och registrerar den minsta ihållande sidoaccelerationen vid varje steg. Testet fortsätter tills sidoaccelerationen kollapsar, vilket indikerar fullständig vattenplaning. Resultatet uttrycks som återstående sidoacceleration i m/s² när hastigheten ökar.

Snöbromsning

För snöbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 50 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en preparerad, packad snöyta, med en hastighet av 45–5 km/h. Jag använder vanligtvis en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin bromsar på samma snöstycke två gånger. Mitt standardprogram är tolv körningar per däckuppsättning, även om sekvensen kan förlängas ytterligare om data motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. För att korrigera för förändrade snöyteförhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger – vanligtvis varannan kandidattestuppsättning.

Snögrepp

För snögrepp accelererar jag fordonet från stillastående på en preparerad snöyta med aktiv antispinn och mäter hastighet och tid med GPS-telemetri. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 5–35 km/h för att minska påverkan av starttransienter och oregelbundenheter i drivlinan. Jag använder en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin accelererar på samma snöbit två gånger. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. Jag genomför flera körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten. Referensdäck körs vanligtvis varannan kandidattestuppsättning för att korrigera för förändrade snöyteförhållanden.

Väghållning på snö

För väghållning på snö kör jag vid gränsen för vidhäftning runt en dedikerad snöbana med ESC inaktiverad där det är möjligt. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däck byts, så varje set körs på en konsekvent förberedd yta. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckset, exklusive varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljöproblem. Eftersom snöytor bryts ner snabbare än asfalt utförs kontrollkörningar oftare – vanligtvis varannan kandidattestserie.

Subj. Väghållning på snö

Jag utför också en strukturerad subjektiv bedömning av väghållningen vid gränsen för vidhäftning på en dedikerad snöbana. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däcken byts, så varje uppsättning körs på en konsekvent förberedd yta. Jag poängsätter styrprecision, insvängningsbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid ursvängningar, brytegenskaper och övergripande förtroende på snö med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.

Snöslalom

Min slalomlayout är variabel snarare än fast, med konantal och avstånd justerade för att passa fordonet, däckkategorin och programmets mål. På snö är testet utformat för att utvärdera transient respons, återhämtning av lateralt grepp, karosskontroll vid snabb lastöverföring och styrprecision på en yta med låg friktion. Ytan prepareras regelbundet under hela passet. Tidtagningen registreras vanligtvis med hjälp av VBOX snarare än ljusgrindar. Jag beräknar medelvärdet av giltiga körningar och, där så är lämpligt, inaktiverar ESC så att resultatet återspeglar däckets beteende snarare än fordonets interventionsstrategi.

Subj. Komfort

För att bedöma komforten kör jag på en mängd olika vägytor (ofta dedikerade komfortbanor på testanläggningar) i hastigheter från 50 till 120 km/h, inklusive släta motorvägar, ojämna ytor, expansionsfogar, trasiga vägar och vassa hinder. Jag utvärderar primär körkvalitet, sekundär körkvalitet, stötdämpning, sätesöverförda vibrationer och däckets förmåga att absorbera skarpa stötar. Betygen ges på en skala från 1–10 i förhållande till referensdäcket.

Buller

Jag mäter externt förbifartsbuller i enlighet med UNECE-föreskrift 117 och ISO 13325 med hjälp av coal-by-metoden på en kompatibel testyta. Kalibrerade mikrofoner placeras bredvid testfilen och fordonet coalar genom mätzonen under kontrollerade förhållanden. Jag registrerar den maximala A-vägda ljudtrycksnivån i dB(A), genomför flera körningar över det relevanta hastighetsområdet och normaliserar resultatet till den referenshastighet som krävs enligt proceduren.

Slitage

Jag utför inte själv slitagetester av slitage; där slitage ingår i ett program utförs det av en anlitad specialistprovningsleverantör med antingen en konvojmetod på väg eller en accelererad maskinbaserad metod. Vid konvojslitagetestning kör flera fordon en definierad vägsträcka över en längre sträcka, med mönsterdjupet mätt med intervaller och däcken roterade metodiskt för att minska positions- och fordonsspecifika effekter. Vid accelererad maskinslitagetestning körs däcket på ett specialiserat väghjul eller trumsystem med grov yta som är utformat för att simulera verkligt slitage under kontrollerad belastning, hastighet, inriktning och kraftinmatningar. Jag använder sedan den anlitade leverantörens uppmätta slitagehastighet i förhållande till referensdäcket för att uppskatta den beräknade livslängden på slitbanan.

Rullmotstånd

Rullmotståndet mäts under kontrollerade laboratorieförhållanden i enlighet med ISO 28580 och UNECE-föreskrift 117 bilaga 6. Däcket monteras på ett testhjul och belastas mot en ståltrumma med stor diameter. Efter termisk stabilisering vid den föreskrivna testhastigheten mäts rullmotståndskraften vid spindeln och korrigeras enligt relevant procedur. Resultatet uttrycks som rullmotståndskoefficient, vanligtvis i kg/ton.

Torka

I det torra visade sig Bridgestone Blizzak LM005 vara bäst på att stoppa bilen och slog imponerande Michelin Pilot Alpin 5 som vanligtvis dominerar kategorin. Michelin hade de bästa subjektiva resultaten när man analyserade balansen i fordonet över varvet och under nödfilbyten.

Torr inbromsning

Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h) [Genomsnittlig temperatur 17.5c]

Lägre är bättre ↓
Torr inbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
41.7 m Bäst 0 km/h
42 m +0,30 m 11 km/h
42.1 m +0,40 m 13 km/h
42.6 m +0,90 m 19 km/h
42.9 m +1,20 m 22 km/h
43 m +1,30 m 23 km/h

Det är en skillnad på 3,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,3 m). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Superia Bluewin UHP2 fortfarande köra i 23 km/h när Bridgestone Blizzak LM005 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Michelin hoppade tillbaka till fronten för torr hantering, före Vredestein Wintrac Pro.

Väghållning på torrt

Tid på torrt i sekunder [Genomsnittlig temperatur 19.5c]

Lägre är bättre ↓
Väghållning på torrt
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
52.46 s Bäst
52.87 s +0,41 s
53.01 s +0,55 s
53.09 s +0,63 s
53.18 s +0,72 s
54.9 s +2,44 s

Det är en skillnad på 4,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,44 s).

Våt

När det kommer till vinterdäck och väggrepp på vått underlag har det alltid varit svårt att slå Bridgestone Blizzak LM005, och detta test är inte annorlunda med det japanska däcket som har en stor fördel jämfört med tvåan Vredestein och Continental.

Våt inbromsning

Våt inbromsning i meter (80 - 0 km/h) [Genomsnittlig temperatur 19.5c]

Lägre är bättre ↓
Våt inbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
27.6 m Bäst 0 km/h
30.5 m +2,90 m 40 km/h
30.5 m +2,90 m 40 km/h
31.3 m +3,70 m 45 km/h
31.6 m +4,00 m 46 km/h
33.4 m +5,80 m 54 km/h

Det är en skillnad på 21% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (5,8 m ≈ 1,3 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Superia Bluewin UHP2 fortfarande köra i 54 km/h när Bridgestone Blizzak LM005 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Bridgestone ledde fortfarande i det kallare våtbromstestet, men fördelen var mindre och Continental hoppade över Vredestein. Ordningen förblev i övrigt densamma.

Våt inbromsning - Kall

Våtbromsning vid kallare temperatur i meter (80 - 0 km/h) [Genomsnittlig temperatur 7.5c]

Lägre är bättre ↓
Våt inbromsning - Kall
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
30.7 m Bäst 0 km/h
31.2 m +0,50 m 16 km/h
31.6 m +0,90 m 22 km/h
32.9 m +2,20 m 34 km/h
32.9 m +2,20 m 34 km/h
33.9 m +3,20 m 40 km/h

Det är en skillnad på 10,4% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,2 m ≈ 0,7 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Superia Bluewin UHP2 fortfarande köra i 40 km/h när Bridgestone Blizzak LM005 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Vanligtvis slitna våta bromsningar utförs med däcken putsade ner till samma mönsterdjup. Vi hade inte chansen att göra detta, men eftersom vi hade slitna däck från slitagetestet ville jag ha data för att se hur de skulle bromsa på mönsterdjupet efter slitage.

Ordningen var förvånansvärt lik, speciellt när man betänker att Bridgestone hade mycket lägre mönsterdjup jämfört med några av sina konkurrenter (mer om det om en stund.) Eftersom detta är ett ovanligt sätt att göra en sliten våt bromsning, är den totala viktningen av detta testet är mycket lågt i slutresultaten. Det slitna djupet på däcken finns i slitagedelen.

Våt inbromsning - Sliten

Våtbromsning vid lågt mönsterdjup (80 - 0 km/h) [Genomsnittlig temperatur 22c]

Lägre är bättre ↓
Våt inbromsning - Sliten
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
32.7 m Bäst 0 km/h
32.9 m +0,20 m 10 km/h
33.2 m +0,50 m 16 km/h
34.6 m +1,90 m 30 km/h
37.2 m +4,50 m 45 km/h
42.2 m +9,50 m 62 km/h

Det är en skillnad på 29,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (9,5 m ≈ 2,1 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Superia Bluewin UHP2 fortfarande köra i 62 km/h när Bridgestone Blizzak LM005 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Bridgestone förblev längst fram för våthanteringstestet, med Continental tätt bakom, med båda däcken som ledde den subjektiva poängen.

Väghållning på vått

Tid på vått i sekunder [Genomsnittlig temperatur 10c]

Lägre är bättre ↓
Väghållning på vått
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
84.77 s Bäst
85.01 s +0,24 s
85.73 s +0,96 s
86.57 s +1,80 s
87.85 s +3,08 s
91.97 s +7,20 s

Det är en skillnad på 8,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (7,2 s).

Bridgestone var snabbast runt den våta cirkeln.

Våt cirkel

Wet Circle Lap Time i sekunder [Genomsnittlig temperatur 12c]

Lägre är bättre ↓
Våt cirkel
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
11.81 s Bäst
12.02 s +0,21 s
12.05 s +0,24 s
12.09 s +0,28 s
12.32 s +0,51 s
12.43 s +0,62 s

Det är en skillnad på 5,2% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,62 s).

Bridgestone hade också det bästa raka och böjda vattenplaningresultatet, och avrundade det som det utan tvekan bästa vinterdäcket i vått tillstånd.

Rak vattenplaning

Flythastighet i km/h

Högre är bättre ↑
Rak vattenplaning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
100.1 km/h Bäst
94.9 km/h −5,20 km/h
92.8 km/h −7,30 km/h
92.6 km/h −7,50 km/h
92.4 km/h −7,70 km/h
87.6 km/h −12,50 km/h

Det är en skillnad på 12,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (12,5 Km/H).

Böjd vattenplaning

Återstående lateral acceleration

Högre är bättre ↑
Böjd vattenplaning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
3.28 m/sec2 Bäst
2.37 m/sec2 −0,91 m/sec2
2.32 m/sec2 −0,96 m/sec2
2.3 m/sec2 −0,98 m/sec2
1.87 m/sec2 −1,41 m/sec2
1.22 m/sec2 −2,06 m/sec2

Det är en skillnad på 62,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,06 m/sec2).

Snö

Snömästaren Michelin Pilot Alpin 5 visade än en gång att den var bäst i snöbromsning.

Snöbromsning

Snöbromsning i meter (40 - 0 km/h) [Genomsnittlig temperatur -8.5c]

Lägre är bättre ↓
Snöbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
15.93 m Bäst 0 km/h
16.11 m +0,18 m 14 km/h
16.11 m +0,18 m 14 km/h
16.21 m +0,28 m 17 km/h
16.36 m +0,43 m 21 km/h
16.43 m +0,50 m 23 km/h

Det är en skillnad på 3,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,5 m). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Vredestein Wintrac Pro fortfarande köra i 23 km/h när Michelin Pilot Alpin 5 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Michelin ledde också snödragningstestet, med Hankook Winter I*Cept evo3 tätt bakom.

Snögrepp

Accelerationstid för snö (0 - 20 km/h) [Genomsnittlig temperatur -8.5c]

Lägre är bättre ↓
Snögrepp
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
7.93 s Bäst
7.94 s +0,01 s
8.2 s +0,27 s
8.34 s +0,41 s
8.36 s +0,43 s
8.8 s +0,87 s

Det är en skillnad på 11% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,87 s).

Michelin var också bäst under snöhantering med den subjektiva föraren som rapporterade att den också var bäst subjektivt.

Väghållning på snö

Tid på snö i sekunder [Genomsnittlig temperatur -4c]

Lägre är bättre ↓
Väghållning på snö
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
79.76 s Bäst
80 s +0,24 s
80.32 s +0,56 s
80.48 s +0,72 s
81.04 s +1,28 s
82.56 s +2,80 s

Det är en skillnad på 3,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,8 s).

Bekvämlighet

Budgetvinterdäcket var bäst i testet för externt förbipasseringsljud.

Buller

Externt brus i dB

Lägre är bättre ↓
Buller
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
71.3 dB Bäst
72 dB +0,70 dB
72.4 dB +1,10 dB
73.1 dB +1,80 dB
73.7 dB +2,40 dB
75.1 dB +3,80 dB

Det är en skillnad på 5,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,8 dB).

Värde

Vi förväntar oss alltid att Michelin-produkter ska klara sig bäst i slitage, och vi blev inte besvikna över att deras förväntade slitbanelivslängd till 1,6 mm var bäst i test! Men intressant om du bor i ett område där det finns en 4 mm-lag för vinterdäck, visade sig Vredestein vara den bästa eftersom den började med ett högre mönsterdjup än Michelin och fortfarande hade en utmärkt slitblandning.

Slitaget testades på en flotta av FWD Audi A6, körd 12 120 km, och slitaget beräknades i genomsnitt mellan de två framdäcken för att beräkna ned till 4 mm och 1,6 mm.

Trötta Startmönsterdjup Mönsterdjup på 12 120 km Prognostiserat slitage till 4 mm Prognostiserat slitage till 1,6 mm
Bridgestone Blizzak LM005 8 mm 4,3 mm 11 375 mm 17 420 km
Continental WinterContact TS870P 8,5 mm 6,5 mm 17 500 km 26 000 km
Hankook Winter I*Cept Evo 3 8,5 mm 6,4 mm 16 100 km 25 180 km
Michelin Pilot Alpin 5 7,6 mm 5,9 mm 19 075 km 31 460 km
Superia Bluewin UHP2 6,6 mm 3,3 mm 6 300 km 16 640 km
Vredestein Wintrac Pro 8,5 mm 6,9 mm 20 125 km 30 160 km

Observera att slitaget är icke-linjärt, däcken slits snabbare under de första tusen milen. Däcken mäts minst tio gånger under slitagetestet och de projicerade slitageberäkningarna görs från datapunkterna efter att slitaget har stabiliserats, varför siffrorna ovan inte stämmer överens om man räknar rakt ut.

Sett till inköpspriset visade sig budgetvinterdäcket Superia vara mycket billigt att köpa, mindre än halva priset på den näst billigaste produkten.

Med slitage och inköpspris kan vi räkna ut en av de viktigaste måtten, kostnad per 1000 mil körd. Tack vare den exceptionella körsträckan och det låga inköpspriset hade Vredestein Wintrac Pro en klar fördel i detta test. Budgetdäcket, som var så billigt att köpa, gav inte mycket av värdefördelar jämfört med däcken som faktiskt erbjöd grepp i torrt, vått och snö.

Den stora förloraren i värdekategorin var Bridgestone Blizzak LM005, som jämförde högt slitage med ett högt inköpspris för att göra den betydligt dyrare än Michelin och Continental per körd 1000 km.

Värde

Euro/1000km baserat på kostnad/slitage

Lägre är bättre ↓
Värde
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästkostnad per 1 000 km
4.19 Price/1000 Bäst £20,90
5.71 Price/1000 +1,52 Price/1000 £29,17
7.29 Price/1000 +3,10 Price/1000 £31,53
7.83 Price/1000 +3,64 Price/1000 £35,05
8.58 Price/1000 +4,39 Price/1000 £37,12
12.41 Price/1000 +8,22 Price/1000 £55,28

Det är en skillnad på 196,2% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (8,22 Price/1000). Över 40 000 km blir det billigaste däcket att äga (Superia Bluewin UHP2) £1 375 billigare än det dyraste (Bridgestone Blizzak LM005).

Så räknar vi

Antaganden: en typisk bil som drar 8 l/100km (rullmotståndet står för 20% av förbrukningen), bränsle för £1,45 per liter och £60 i montering per sats om fyra. Inköpspriserna gäller vid tidpunkten för testet 2023; finansieringskostnader ingår inte.

Vredestein gjorde tyvärr upp en del av sitt fantastiska värde genom att ha testets högsta rullmotstånd, med Hankook och Continental som de enda däcken som smyger sig under 8 kg/t-märket.

Rullmotstånd

Rullmotstånd i kg t

Lägre är bättre ↓
Rullmotstånd
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästExtra bränsle / år
7.84 kg/t Bäst £0
7.97 kg/t +0,13 kg/t £7
8.02 kg/t +0,18 kg/t £10
8.45 kg/t +0,61 kg/t £34
8.58 kg/t +0,74 kg/t £42
9.3 kg/t +1,46 kg/t £82

Det är en skillnad på 18,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,46 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Vredestein Wintrac Pro ungefär 57 L (£82) mer bränsle än Hankook Winter i cept evo3.

Justera antagandena

Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.

19 000 km
£1.45/L
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.

Resultat

Så den stora frågan är, hur viktigt är slitage? Om det var ett sommar- eller helårstest skulle det utan tvekan vara viktigt, och för de människor som kör många mil på dina vinterdäck, då är det igen viktigt. Men om du är en person som har vinterdäck åldras innan de slits ut, och du bara vill ha det bästa greppet överlag, då är det mindre viktigt för dig.

Sammanfattningsvis, om slitaget inte är viktigt för dig eftersom dina vinterdäck åldras innan de slits ut, är Bridgestone fortfarande väldigt svår att slå. I den slutliga rankingen inkluderar jag slitage eftersom jag tror att det är viktigt för fler människor än det inte är, så vinnaren av detta test blev återigen Continental Wintercontact TS870P som bevisar att den inte bara har bra grepp under alla förhållanden, eftersom vi har sett i andra tester, men också att den bär bra också.

Därmed inte sagt att Michelin och Vredestein inte också är fantastiska däck från detta test, gapet mellan de tre bästa var otroligt litet, och Hankook visade sig återigen vara ett rejält vinterdäck.

1:a

Continental WinterContact TS 870 P

255/40 R19 100V XL
Continental WinterContact TS 870 P
Rekommenderas varmt — Continental WinterContact TS 870 P — 2023
Torrt98,2%
Våt96,2%
Snö98,4%
Bekvämlighet99,5%
Värde82,2%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre4:e / 642.6 m+0,90 m
Väghållning på torrtLägre är bättre3:e / 653.01 s+0,55 s
Subj. Torr manövreringHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
Våt inbromsningLägre är bättre2:a / 630.5 m+2,90 m
Våt inbromsning - KallLägre är bättre2:a / 631.2 m+0,50 m
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre3:e / 633.2 m+0,50 m
Väghållning på våttLägre är bättre2:a / 685.01 s+0,24 s
Subj. Våt manövreringHögre är bättre1:a / 610 PointsBäst i detta deltest
Våt cirkelLägre är bättre2:a / 612.02 s+0,21 s
Rak vattenplaningHögre är bättre2:a / 694.9 km/h−5,20 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre2:a / 62.37 m/sec2−0,91 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre4:e / 616.21 m+0,28 m
SnögreppLägre är bättre3:e / 68.2 s+0,27 s
Väghållning på snöLägre är bättre2:a / 680 s+0,24 s
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre2:a / 69.8 Points−0,20 Points
SnöslalomHögre är bättre2:a / 60.348 m/sec2−0,00 m/sec2
Subj. KomfortHögre är bättre1:a / 610 PointsBäst i detta deltest
BullerLägre är bättre2:a / 672 dB+0,70 dB
SlitageHögre är bättre3:e / 626000 KM−5 460,00 KM
VärdeLägre är bättre5:e / 68.58 Price/1000+4,39 Price/1000
RullmotståndLägre är bättre2:a / 67.97 kg/t+0,13 kg/t
EU-märkning
C/B/71
3PMSF
Ja
Vikt
11.26 kg
Trampa
8.5 mm
Pris
223.80
2:a

Michelin Pilot Alpin 5

255/40 R19 100V XL
Michelin Pilot Alpin 5
Testvinnare — Michelin Pilot Alpin 5 — 2023
Torrt99,6%
Våt92,3%
Snö100%
Bekvämlighet98%
Värde87,8%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre2:a / 642 m+0,30 m
Väghållning på torrtLägre är bättre1:a / 652.46 sBäst i detta deltest
Subj. Torr manövreringHögre är bättre1:a / 610 PointsBäst i detta deltest
Våt inbromsningLägre är bättre4:e / 631.3 m+3,70 m
Våt inbromsning - KallLägre är bättre4:e / 632.9 m+2,20 m
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre5:e / 637.2 m+4,50 m
Väghållning på våttLägre är bättre3:e / 685.73 s+0,96 s
Subj. Våt manövreringHögre är bättre1:a / 610 PointsBäst i detta deltest
Våt cirkelLägre är bättre3:e / 612.05 s+0,24 s
Rak vattenplaningHögre är bättre5:e / 692.4 km/h−7,70 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre5:e / 61.87 m/sec2−1,41 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre1:a / 615.93 mBäst i detta deltest
SnögreppLägre är bättre1:a / 67.93 sBäst i detta deltest
Väghållning på snöLägre är bättre1:a / 679.76 sBäst i detta deltest
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre1:a / 610 PointsBäst i detta deltest
SnöslalomHögre är bättre1:a / 60.352 m/sec2Bäst i detta deltest
Subj. KomfortHögre är bättre2:a / 69.75 Points−0,25 Points
BullerLägre är bättre3:e / 672.4 dB+1,10 dB
SlitageHögre är bättre1:a / 631460 KMBäst i detta deltest
VärdeLägre är bättre4:e / 67.83 Price/1000+3,64 Price/1000
RullmotståndLägre är bättre4:e / 68.45 kg/t+0,61 kg/t
EU-märkning
D/B/70
3PMSF
Ja
Vikt
11.21 kg
Trampa
7.6 mm
Pris
246.46
3:e

Vredestein Wintrac Pro

255/40 R19 100V XL
Vredestein Wintrac Pro
Rekommenderad — Vredestein Wintrac Pro — 2023
Torrt98,9%
Våt94,9%
Snö95,7%
Bekvämlighet94,6%
Värde86,7%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre3:e / 642.1 m+0,40 m
Väghållning på torrtLägre är bättre2:a / 652.87 s+0,41 s
Subj. Torr manövreringHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
Våt inbromsningLägre är bättre2:a / 630.5 m+2,90 m
Våt inbromsning - KallLägre är bättre3:e / 631.6 m+0,90 m
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre2:a / 632.9 m+0,20 m
Väghållning på våttLägre är bättre4:e / 686.57 s+1,80 s
Subj. Våt manövreringHögre är bättre4:e / 69 Points−1,00 Points
Våt cirkelLägre är bättre4:e / 612.09 s+0,28 s
Rak vattenplaningHögre är bättre3:e / 692.8 km/h−7,30 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre4:e / 62.3 m/sec2−0,98 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre6:e / 616.43 m+0,50 m
SnögreppLägre är bättre5:e / 68.36 s+0,43 s
Väghållning på snöLägre är bättre6:e / 682.56 s+2,80 s
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre6:e / 69 Points−1,00 Points
SnöslalomHögre är bättre6:e / 60.326 m/sec2−0,03 m/sec2
Subj. KomfortHögre är bättre4:e / 69.25 Points−0,75 Points
BullerLägre är bättre5:e / 673.7 dB+2,40 dB
SlitageHögre är bättre2:a / 630160 KM−1 300,00 KM
VärdeLägre är bättre2:a / 65.71 Price/1000+1,52 Price/1000
RullmotståndLägre är bättre6:e / 69.3 kg/t+1,46 kg/t
EU-märkning
D/B/72
3PMSF
Ja
Vikt
12.68 kg
Trampa
8.5 mm
Pris
172.34
4:e

Hankook Winter i cept evo3

255/40 R19 100V XL
Hankook Winter i cept evo3
Rekommenderad — Hankook Winter i cept evo3 — 2023
Torrt97,7%
Våt92,3%
Snö98,6%
Bekvämlighet93,7%
Värde83,9%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre5:e / 642.9 m+1,20 m
Väghållning på torrtLägre är bättre5:e / 653.18 s+0,72 s
Subj. Torr manövreringHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
Våt inbromsningLägre är bättre5:e / 631.6 m+4,00 m
Våt inbromsning - KallLägre är bättre4:e / 632.9 m+2,20 m
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre4:e / 634.6 m+1,90 m
Väghållning på våttLägre är bättre5:e / 687.85 s+3,08 s
Subj. Våt manövreringHögre är bättre4:e / 69 Points−1,00 Points
Våt cirkelLägre är bättre5:e / 612.32 s+0,51 s
Rak vattenplaningHögre är bättre4:e / 692.6 km/h−7,50 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre3:e / 62.32 m/sec2−0,96 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre2:a / 616.11 m+0,18 m
SnögreppLägre är bättre2:a / 67.94 s+0,01 s
Väghållning på snöLägre är bättre4:e / 680.48 s+0,72 s
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre4:e / 69.2 Points−0,80 Points
SnöslalomHögre är bättre4:e / 60.342 m/sec2−0,01 m/sec2
Subj. KomfortHögre är bättre4:e / 69.25 Points−0,75 Points
BullerLägre är bättre6:e / 675.1 dB+3,80 dB
SlitageHögre är bättre4:e / 625480 KM−5 980,00 KM
VärdeLägre är bättre3:e / 67.29 Price/1000+3,10 Price/1000
RullmotståndLägre är bättre1:a / 67.84 kg/tBäst i detta deltest
EU-märkning
C/B/73
3PMSF
Ja
Vikt
11.47 kg
Trampa
8.5 mm
Pris
185.85
5:e

Bridgestone Blizzak LM005

255/40 R19 100V XL
Bridgestone Blizzak LM005
Rekommenderad — Bridgestone Blizzak LM005 — 2023
Torrt99,4%
Våt99,8%
Snö97,9%
Bekvämlighet97,5%
Värde65,5%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre1:a / 641.7 mBäst i detta deltest
Väghållning på torrtLägre är bättre4:e / 653.09 s+0,63 s
Subj. Torr manövreringHögre är bättre2:a / 69.8 Points−0,20 Points
Våt inbromsningLägre är bättre1:a / 627.6 mBäst i detta deltest
Våt inbromsning - KallLägre är bättre1:a / 630.7 mBäst i detta deltest
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre1:a / 632.7 mBäst i detta deltest
Väghållning på våttLägre är bättre1:a / 684.77 sBäst i detta deltest
Subj. Våt manövreringHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
Våt cirkelLägre är bättre1:a / 611.81 sBäst i detta deltest
Rak vattenplaningHögre är bättre1:a / 6100.1 km/hBäst i detta deltest
Böjd vattenplaningHögre är bättre1:a / 63.28 m/sec2Bäst i detta deltest
SnöbromsningLägre är bättre2:a / 616.11 m+0,18 m
SnögreppLägre är bättre4:e / 68.34 s+0,41 s
Väghållning på snöLägre är bättre3:e / 680.32 s+0,56 s
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
SnöslalomHögre är bättre3:e / 60.344 m/sec2−0,01 m/sec2
Subj. KomfortHögre är bättre2:a / 69.75 Points−0,25 Points
BullerLägre är bättre4:e / 673.1 dB+1,80 dB
SlitageHögre är bättre5:e / 617420 KM−14 040,00 KM
VärdeLägre är bättre6:e / 612.41 Price/1000+8,22 Price/1000
RullmotståndLägre är bättre5:e / 68.58 kg/t+0,74 kg/t
EU-märkning
C/A/73
3PMSF
Ja
Vikt
11.89 kg
Trampa
8 mm
Pris
216.22
6:e

Superia Bluewin UHP2

255/40 R19 100V XL
Superia Bluewin UHP2
Torrt96,2%
Våt83,9%
Snö95,9%
Bekvämlighet96,3%
Värde80,3%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (21)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre6:e / 643 m+1,30 m
Väghållning på torrtLägre är bättre6:e / 654.9 s+2,44 s
Subj. Torr manövreringHögre är bättre3:e / 69.5 Points−0,50 Points
Våt inbromsningLägre är bättre6:e / 633.4 m+5,80 m
Våt inbromsning - KallLägre är bättre6:e / 633.9 m+3,20 m
Våt inbromsning - SlitenLägre är bättre6:e / 642.2 m+9,50 m
Väghållning på våttLägre är bättre6:e / 691.97 s+7,20 s
Subj. Våt manövreringHögre är bättre6:e / 65 Points−5,00 Points
Våt cirkelLägre är bättre6:e / 612.43 s+0,62 s
Rak vattenplaningHögre är bättre6:e / 687.6 km/h−12,50 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre6:e / 61.22 m/sec2−2,06 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre5:e / 616.36 m+0,43 m
SnögreppLägre är bättre6:e / 68.8 s+0,87 s
Väghållning på snöLägre är bättre5:e / 681.04 s+1,28 s
Subj. Väghållning på snöHögre är bättre4:e / 69.2 Points−0,80 Points
SnöslalomHögre är bättre4:e / 60.342 m/sec2−0,01 m/sec2
Subj. KomfortHögre är bättre4:e / 69.25 Points−0,75 Points
BullerLägre är bättre1:a / 671.3 dBBäst i detta deltest
SlitageHögre är bättre6:e / 616640 KM−14 820,00 KM
VärdeLägre är bättre1:a / 64.19 Price/1000Bäst i detta deltest
RullmotståndLägre är bättre3:e / 68.02 kg/t+0,18 kg/t
EU-märkning
C/C/72
3PMSF
Ja
Vikt
11.8 kg
Trampa
6.6 mm
Pris
69.73

Fler däcktester

Dubbelkolla testet

Alla däcktester

Var dessa däck testades igen, och om domen höll.

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.
Betygsätt dina däck

Mina däck

Sparas i den här webbläsaren på den här webbplatsen. Inget konto behövs. Rensade webbläsardata tar bort dina val.

Fordon och dimension

Kontrollera fordonets dimension, belastnings- och hastighetsindex. En sparad dimension bekräftar inte passformen.

Sparade däck

Spara däck från en däcksida, ett test eller en jämförelse.

Välj 2–8 däck. Rangordning kräver minst två gemensamma tester.