Som vanligt gör ingen det bättre än AutoBild. Sedan de avslöjade de bästa 15 helårsdäcken i våta och torra bromsningar , satte de segrarna igenom sin fulla störtflod av tester, som inkluderar slitagetester!
Det är en riktigt fascinerande djupgående titt på det bästa av alla säsongsdäck i den populära storleken 225/50 R17, kolla in all information nedan. Bridgestone var bäst i förtestet, bäst i både torr och våt bromsning, men kan den fortsätta sin dominans nu när det finns 15 fler kategorier att betygsätta?
Testförhållanden och metodik
Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.
Registrerade testförhållanden
Registrerade testförhållanden
- Torr inbromsning
- 100 → 0 km/h
- Våt inbromsning
- 100 → 0 km/h
- Snöbromsning
- 50 → 0 km/h
Torka
Torrbromstestet avslöjar en betydande skillnad på 6,3 meter mellan de bästa och sämsta helårsdäcken. Bridgestone Turanza All Season 6 presterade exceptionellt bra och stannade på bara 36,8 meter, vilket är bara 1,9 meter efter referenssommardäcket. Däremot krävde Viking Fourtech Plus 43,1 meter för att stanna, till och med underpresterande referensvinterdäcket med 0,8 meter.
Torr inbromsning
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
34.9 m | −1,90 m | 0 km/h |
| 36.8 m | Bäst | 0 km/h | |
| 36.9 m | +0,10 m | 7 km/h | |
| 37.9 m | +1,10 m | 22 km/h | |
| 38.5 m | +1,70 m | 27 km/h | |
| 38.9 m | +2,10 m | 30 km/h | |
| 39.9 m | +3,10 m | 36 km/h | |
| 40 m | +3,20 m | 37 km/h | |
| 40.2 m | +3,40 m | 38 km/h | |
| 40.2 m | +3,40 m | 38 km/h | |
| 40.6 m | +3,80 m | 40 km/h | |
| 40.9 m | +4,10 m | 41 km/h | |
| 41.5 m | +4,70 m | 44 km/h | |
| 41.6 m | +4,80 m | 44 km/h | |
Ref.Reference Winter |
42.3 m | +5,50 m | 47 km/h |
| 42.5 m | +5,70 m | 48 km/h | |
| 43.1 m | +6,30 m | 50 km/h |
Det är en skillnad på 23,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (8,2 m ≈ 1,8 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Viking Fourtech Plus fortfarande köra i 50 km/h när Bridgestone Turanza All Season 6 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Vid torrhantering minskade gapet mellan de bästa och sämsta helårsdäcken till en genomsnittlig hastighetsskillnad på 2,3 km/h över varvet. Bridgestone Turanza All Season 6 ledde återigen packningen med en medelhastighet på 96 km/h, vilket matchade referenssommardäcket. Linglong Grip Master 4S släpade efter i 93,7 km/h och överträffade fortfarande referensvinterdäcket med 1,2 km/h. Noterbart är att Viking Fourtech Plus, som kämpade med torrbromsning, visade förbättringar i torrhantering och rankades 6:a bland helårsdäck.
Väghållning på torrt
Medelhastighet på torrt
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
96.5 km/h | +0,50 km/h |
| 96 km/h | Bäst | |
| 95.9 km/h | −0,10 km/h | |
| 95.8 km/h | −0,20 km/h | |
| 95.5 km/h | −0,50 km/h | |
| 95.3 km/h | −0,70 km/h | |
| 94.8 km/h | −1,20 km/h | |
| 94.5 km/h | −1,50 km/h | |
| 94.5 km/h | −1,50 km/h | |
| 94.4 km/h | −1,60 km/h | |
| 94.3 km/h | −1,70 km/h | |
| 94.2 km/h | −1,80 km/h | |
| 94.1 km/h | −1,90 km/h | |
| 94 km/h | −2,00 km/h | |
| 93.9 km/h | −2,10 km/h | |
| 93.7 km/h | −2,30 km/h | |
Ref.Reference Winter |
92.5 km/h | −3,50 km/h |
Det är en skillnad på 4,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (4 Km/H).
Våt
Bromsförmågan på våta varierade mycket mellan helårsdäcken, med en skillnad på 9,3 meter mellan de bästa och sämsta. Bridgestone Turanza All Season 6 fortsatte sin starka prestanda och stannade på 50,5 meter, men fortfarande 2,9 meter bakom referenssommardäcket. Linglong Grip Master 4S kämpade mest och krävde 59,8 meter för att stanna, vilket var 2,4 meter sämre än referensvinterdäcket.
Våt inbromsning
Våt inbromsning i meter (100 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
47.6 m | −2,90 m | 0 km/h |
| 50.5 m | Bäst | 0 km/h | |
| 53.5 m | +3,00 m | 31 km/h | |
| 53.6 m | +3,10 m | 31 km/h | |
| 55.2 m | +4,70 m | 38 km/h | |
| 55.4 m | +4,90 m | 39 km/h | |
| 55.4 m | +4,90 m | 39 km/h | |
| 56.4 m | +5,90 m | 42 km/h | |
| 56.6 m | +6,10 m | 43 km/h | |
| 57.3 m | +6,80 m | 45 km/h | |
Ref.Reference Winter |
57.4 m | +6,90 m | 45 km/h |
| 57.9 m | +7,40 m | 46 km/h | |
| 58.4 m | +7,90 m | 48 km/h | |
| 58.6 m | +8,10 m | 48 km/h | |
| 59 m | +8,50 m | 49 km/h | |
| 59 m | +8,50 m | 49 km/h | |
| 59.8 m | +9,30 m | 51 km/h |
Det är en skillnad på 25,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (12,2 m ≈ 2,7 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Linglong Grip Master 4S fortfarande köra i 51 km/h när Bridgestone Turanza All Season 6 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Våthanteringstestet visade en signifikant skillnad på 6,7 km/h mellan de bästa och de lägsta resultaten. Continental AllSeasonContact 2 ledde med en medelhastighet på 75,3 km/h, bara 3 km/h långsammare än referenssommardäcket. Toyo Celsius AS2 kämpade mest och klarade bara 68,6 km/h, vilket var 2,2 km/h långsammare än referensvinterdäcket. Intressant nog visade Linglong Grip Master 4S, som presterade dåligt i våtbromsning, en liten förbättring i våthantering, även om den fortfarande rankades nära botten.
Väghållning på vått
Medelhastighet på vått
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
78.3 km/h | +3,00 km/h |
| 75.3 km/h | Bäst | |
| 75.2 km/h | −0,10 km/h | |
| 75.1 km/h | −0,20 km/h | |
| 74.3 km/h | −1,00 km/h | |
| 74.1 km/h | −1,20 km/h | |
| 73.9 km/h | −1,40 km/h | |
| 72.5 km/h | −2,80 km/h | |
| 72.4 km/h | −2,90 km/h | |
| 72.3 km/h | −3,00 km/h | |
| 72.1 km/h | −3,20 km/h | |
| 71.9 km/h | −3,40 km/h | |
| 71.3 km/h | −4,00 km/h | |
Ref.Reference Winter |
70.8 km/h | −4,50 km/h |
| 70.6 km/h | −4,70 km/h | |
| 69.5 km/h | −5,80 km/h | |
| 68.6 km/h | −6,70 km/h |
Det är en skillnad på 12,4% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (9,7 Km/H).
I rakt vattenplaningmotstånd skilde det 10 km/h mellan de bästa och sämsta däcken. Pirelli Cinturato All Season SF3 utmärkte sig med en flythastighet på 79,4 km/h och överträffade även referenssommardäcket med 1,8 km/h. Kumho Solus 4S HA32 Plus kämpade mest, med en flythastighet på bara 69,4 km/h, vilket var 6,4 km/h långsammare än referensvinterdäcket.
Rak vattenplaning
Flythastighet i km/h
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 79.4 km/h | Bäst | |
Ref.Reference Summer |
77.6 km/h | −1,80 km/h |
| 76.4 km/h | −3,00 km/h | |
| 75.9 km/h | −3,50 km/h | |
Ref.Reference Winter |
75.8 km/h | −3,60 km/h |
| 75.3 km/h | −4,10 km/h | |
| 75 km/h | −4,40 km/h | |
| 74.9 km/h | −4,50 km/h | |
| 74.7 km/h | −4,70 km/h | |
| 74.4 km/h | −5,00 km/h | |
| 74.3 km/h | −5,10 km/h | |
| 74.3 km/h | −5,10 km/h | |
| 72.9 km/h | −6,50 km/h | |
| 72.8 km/h | −6,60 km/h | |
| 72.6 km/h | −6,80 km/h | |
| 71 km/h | −8,40 km/h | |
| 69.4 km/h | −10,00 km/h |
Det är en skillnad på 12,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (10 Km/H).
Snö
Snöbromsverkan varierade med 3 meter bland helårsdäck. GT Radial ClimateActive presterade bäst, stannade på 23,3 meter, vilket matchade referensvinterdäcket. Bridgestone Turanza All Season 6, som utmärkte sig i torra och våta förhållanden, kämpade mest i snö och krävde 26,3 meter för att stanna. Alla helårsdäck överträffade dock avsevärt referenssommardäcket, som behövde 60,3 meter för att stanna i snö.
Snöbromsning
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Reference Winter |
22.7 m | −0,60 m | 0 km/h |
| 23.3 m | Bäst | 0 km/h | |
| 23.4 m | +0,10 m | 8 km/h | |
| 23.8 m | +0,50 m | 19 km/h | |
| 23.9 m | +0,60 m | 21 km/h | |
| 23.9 m | +0,60 m | 21 km/h | |
| 24 m | +0,70 m | 22 km/h | |
| 24.1 m | +0,80 m | 24 km/h | |
| 24.3 m | +1,00 m | 26 km/h | |
| 24.3 m | +1,00 m | 26 km/h | |
| 24.4 m | +1,10 m | 28 km/h | |
| 24.4 m | +1,10 m | 28 km/h | |
| 25.4 m | +2,10 m | 37 km/h | |
| 25.5 m | +2,20 m | 38 km/h | |
| 25.6 m | +2,30 m | 39 km/h | |
| 26.3 m | +3,00 m | 44 km/h | |
Ref.Reference Summer |
60.3 m | +37,00 m | 102 km/h |
Det är en skillnad på 165,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (37,6 m ≈ 8,4 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Bridgestone Turanza All Season 6 fortfarande köra i 44 km/h när GT Radial ClimateActive redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Snögreppet visade en avsevärd skillnad på 390 N mellan de bästa och sämsta däcken. BFGoodrich Advantage All Season ledde med 2745 N dragkraft, vilket nästan matchade referensvinterdäckets 2866 N. Toyo Celsius AS2 gav minst dragkraft vid 2355 N. Återigen överträffade alla helsäsongsdäck betydligt referensdäcket sommardäck, som klarade sig endast 1040 N dragkraft i snö.
Snögrepp
Dragkraft i Newton
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Winter |
2866 N | +121,00 N |
| 2745 N | Bäst | |
| 2727 N | −18,00 N | |
| 2698 N | −47,00 N | |
| 2688 N | −57,00 N | |
| 2682 N | −63,00 N | |
| 2668 N | −77,00 N | |
| 2653 N | −92,00 N | |
| 2645 N | −100,00 N | |
| 2610 N | −135,00 N | |
| 2609 N | −136,00 N | |
| 2605 N | −140,00 N | |
| 2601 N | −144,00 N | |
| 2528 N | −217,00 N | |
| 2459 N | −286,00 N | |
| 2355 N | −390,00 N | |
Ref.Reference Summer |
1040 N | −1 705,00 N |
Det är en skillnad på 63,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1 826 N).
Snöhanteringstestet avslöjade en genomsnittlig hastighetsskillnad på 5,4 km/h mellan topp- och bottenpresterande. Continental AllSeasonContact 2 ledde med en medelhastighet på 55,4 km/h, något bättre än referensvinterdäcket. Toyo Celsius AS2 kämpade mest och klarade bara 50 km/h. Bridgestone Turanza All Season 6, som presterade dåligt i snöbromsning, visade en viss förbättring i snöhantering och rankades 12:e bland helårsdäck.
Väghållning på snö
Medelhastighet på snö
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 55.4 km/h | Bäst | |
| 55.1 km/h | −0,30 km/h | |
Ref.Reference Winter |
54.9 km/h | −0,50 km/h |
| 54.7 km/h | −0,70 km/h | |
| 54.4 km/h | −1,00 km/h | |
| 53.9 km/h | −1,50 km/h | |
| 53.3 km/h | −2,10 km/h | |
| 53 km/h | −2,40 km/h | |
| 52.9 km/h | −2,50 km/h | |
| 52.6 km/h | −2,80 km/h | |
| 52.5 km/h | −2,90 km/h | |
| 52.4 km/h | −3,00 km/h | |
| 51.9 km/h | −3,50 km/h | |
| 51.6 km/h | −3,80 km/h | |
| 51.6 km/h | −3,80 km/h | |
| 50 km/h | −5,40 km/h |
Det är en skillnad på 9,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (5,4 Km/H).
Bekvämlighet
De yttre ljudnivåerna varierade med 1,4 dB bland helårsdäcken. GT Radial ClimateActive var den tystaste med 71,7 dB, medan Dunlop All Season 2 var den mest ljudliga med 73,1 dB. Alla helårsdäck var tystare än referenssommardäcket (74,6 dB), och de flesta överträffade även referensvinterdäcket (72,3 dB).
Buller
Externt brus i dB
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 71.7 dB | Bäst | |
| 71.8 dB | +0,10 dB | |
| 72 dB | +0,30 dB | |
| 72 dB | +0,30 dB | |
| 72 dB | +0,30 dB | |
| 72 dB | +0,30 dB | |
| 72.2 dB | +0,50 dB | |
Ref.Reference Winter |
72.3 dB | +0,60 dB |
| 72.4 dB | +0,70 dB | |
| 72.4 dB | +0,70 dB | |
| 72.5 dB | +0,80 dB | |
| 72.5 dB | +0,80 dB | |
| 72.7 dB | +1,00 dB | |
| 72.8 dB | +1,10 dB | |
| 73 dB | +1,30 dB | |
| 73.1 dB | +1,40 dB | |
Ref.Reference Summer |
74.6 dB | +2,90 dB |
Det är en skillnad på 4% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,9 dB).
Värde
Förutspådd slitbanelivslängd varierade avsevärt, med en skillnad på 26 610 km mellan de mest och minst hållbara däcken. Dunlop All Season 2 ledde med imponerande 67 410 km, medan Kumho Solus 4S HA32 Plus och Giti AllSeason AS2 gav den kortaste slitbanan på 40 800 km.
Slitage
Förutspått slitbaneliv i KM
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 67 410 KM | Bäst | |
| 63 870 KM | −3 540 KM | |
| 62 680 KM | −4 730 KM | |
| 55 140 KM | −12 270 KM | |
| 54 800 KM | −12 610 KM | |
| 50 270 KM | −17 140 KM | |
| 49 430 KM | −17 980 KM | |
| 49 330 KM | −18 080 KM | |
| 49 300 KM | −18 110 KM | |
| 45 360 KM | −22 050 KM | |
| 42 900 KM | −24 510 KM | |
| 42 330 KM | −25 080 KM | |
| 41 400 KM | −26 010 KM | |
| 40 800 KM | −26 610 KM | |
| 40 800 KM | −26 610 KM |
Det är en skillnad på 39,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (26 610 KM).
Värdebedömningen, som tar hänsyn till priset per 1000 km slitbanelivslängd, visade en signifikant skillnad mellan de mest och minst kostnadseffektiva däcken. Linglong Grip Master 4S erbjöd det bästa värdet på 7,2 euro per 1000 km, medan Pirelli Cinturato All Season SF3 var den minst ekonomiska med 13,23 euro per 1000 km - nästan dubbelt så dyrt under sin livslängd.
Intressant nog gav vissa däck som presterade bra i andra tester inte nödvändigtvis det bästa värdet. Till exempel rankades Bridgestone Turanza All Season 6, som utmärkte sig i många prestationskategorier, på 6:e plats i värde. Omvänt erbjöd Toyo Celsius AS2, som kämpade i flera prestandatester, det näst bästa värdet på 7,36 euro per 1000 km.
Värde
Euro/1000km baserat på kostnad/slitage
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | kostnad per 1 000 km |
|---|---|---|---|
| 7.2 Price/1000 | Bäst | €16,03 | |
| 7.36 Price/1000 | +0,16 Price/1000 | €8,45 | |
| 7.57 Price/1000 | +0,37 Price/1000 | €9,68 | |
| 9.34 Price/1000 | +2,14 Price/1000 | €13,18 | |
| 10.15 Price/1000 | +2,95 Price/1000 | €12,75 | |
| 10.31 Price/1000 | +3,11 Price/1000 | €16,20 | |
| 10.69 Price/1000 | +3,49 Price/1000 | €11,88 | |
| 11.03 Price/1000 | +3,83 Price/1000 | €11,60 | |
| 11.1 Price/1000 | +3,90 Price/1000 | €19,05 | |
| 11.96 Price/1000 | +4,76 Price/1000 | €15,15 | |
| 12 Price/1000 | +4,80 Price/1000 | €15,03 | |
| 12.57 Price/1000 | +5,37 Price/1000 | €14,52 | |
| 12.79 Price/1000 | +5,59 Price/1000 | €16,37 | |
| 12.99 Price/1000 | +5,79 Price/1000 | €16,07 | |
| 13.23 Price/1000 | +6,03 Price/1000 | €17,96 |
Det är en skillnad på 83,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (6,03 Price/1000). Över 40 000 km blir det billigaste däcket att äga (Toyo Celsius AS2) €424 billigare än det dyraste (Kumho Solus 4S HA32+).
Så räknar vi
Antaganden: en typisk bil som drar 8 l/100km (rullmotståndet står för 20% av förbrukningen), bränsle för €1,65 per liter och €70 i montering per sats om fyra. Inköpspriserna gäller vid tidpunkten för testet 2024; finansieringskostnader ingår inte.
Rullmotståndet varierade med 2,07 kg/t mellan bäst och sämst presterande. Toyo Celsius AS2 hade det lägsta rullmotståndet på 7,38 kg/t, medan Linglong Grip Master 4S hade det högsta på 9,45 kg/t. Detta översattes till en skillnad i bränsleförbrukning på 0,46 l/100 km mellan den mest effektiva (Viking Fourtech Plus på 4,6 l/100 km) och den minst effektiva (Kumho Solus 4S HA32 Plus och Pirelli Cinturato All Season SF3, båda på 5,06 l/100 km) däck.
Rullmotstånd
Rullmotstånd i kg t
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Extra bränsle / år |
|---|---|---|---|
| 7.38 kg/t | Bäst | £0 | |
| 7.4 kg/t | +0,02 kg/t | £1 | |
| 7.53 kg/t | +0,15 kg/t | £9 | |
| 7.68 kg/t | +0,30 kg/t | £18 | |
| 7.71 kg/t | +0,33 kg/t | £20 | |
| 7.72 kg/t | +0,34 kg/t | £20 | |
| 7.76 kg/t | +0,38 kg/t | £23 | |
| 7.77 kg/t | +0,39 kg/t | £23 | |
| 7.8 kg/t | +0,42 kg/t | £25 | |
Ref.Reference Winter |
7.88 kg/t | +0,50 kg/t | £30 |
| 7.95 kg/t | +0,57 kg/t | £34 | |
Ref.Reference Summer |
7.95 kg/t | +0,57 kg/t | £34 |
| 8.1 kg/t | +0,72 kg/t | £43 | |
| 8.24 kg/t | +0,86 kg/t | £51 | |
| 8.67 kg/t | +1,29 kg/t | £77 | |
| 9.21 kg/t | +1,83 kg/t | £109 | |
| 9.45 kg/t | +2,07 kg/t | £124 |
Det är en skillnad på 28% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,07 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Linglong Grip Master 4S ungefär 85 L (£124) mer bränsle än Toyo Celsius AS2.
Justera antagandena
Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.
Bränsleförbrukning
Bränsleförbrukning i liter per 100 km
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Extra bränsle / år |
|---|---|---|---|
| 4.6 l/100km | Bäst | £0 | |
| 4.74 l/100km | +0,14 l/100km | £39 | |
| 4.77 l/100km | +0,17 l/100km | £47 | |
| 4.77 l/100km | +0,17 l/100km | £47 | |
| 4.78 l/100km | +0,18 l/100km | £50 | |
| 4.79 l/100km | +0,19 l/100km | £52 | |
| 4.8 l/100km | +0,20 l/100km | £55 | |
| 4.81 l/100km | +0,21 l/100km | £58 | |
| 4.82 l/100km | +0,22 l/100km | £61 | |
| 4.91 l/100km | +0,31 l/100km | £85 | |
| 4.91 l/100km | +0,31 l/100km | £85 | |
| 4.92 l/100km | +0,32 l/100km | £88 | |
| 4.93 l/100km | +0,33 l/100km | £91 | |
| 5.06 l/100km | +0,46 l/100km | £127 | |
| 5.06 l/100km | +0,46 l/100km | £127 |
Det är en skillnad på 10% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,46 l/100km). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Kumho Solus 4S HA32+ ungefär 87 L (£127) mer bränsle än Viking Fourtech Plus.
Justera antagandena
Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.
Nötningstestet mäter däckets totala viktminskning efter ett standardiserat slitagetest, med lägre värden som indikerar bättre motståndskraft mot slitage. Resultaten visade en betydande skillnad i slitstyrka bland de testade däcken.
Michelin CrossClimate 2 visade den bästa slitstyrkan och förlorade endast 527 gram material. I skarp kontrast visade Kumho Solus 4S HA32 Plus den sämsta slitstyrkan och tappade 1116 gram - mer än dubbelt så mycket som Michelin.
Intressant nog fanns det inte alltid en direkt korrelation mellan nötningsbeständighet och förutspådd slitbanelivslängd. Till exempel, medan Michelin CrossClimate 2 hade den bästa nötningsbeständigheten, rankades den på tredje plats i förväntad slitbanelivslängd. Omvänt rankades Dunlop All Season 2, som hade den längsta förväntade slitbanelivslängden, 2:a i nötningsbeständighet.
Denna avvikelse beror mest sannolikt på faktorer som startmönsterdjup och slitbanemönsters tomrumsförhållande.
Nötningsmotstånd
Total viktminskning efter slitagetest i gram
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 527 g | Bäst | |
| 533 g | +6,00 g | |
| 541 g | +14,00 g | |
| 545 g | +18,00 g | |
| 607 g | +80,00 g | |
| 609 g | +82,00 g | |
| 612 g | +85,00 g | |
| 669 g | +142,00 g | |
| 684 g | +157,00 g | |
| 723 g | +196,00 g | |
| 761 g | +234,00 g | |
| 791 g | +264,00 g | |
| 833 g | +306,00 g | |
| 871 g | +344,00 g | |
| 1116 g | +589,00 g |
Det är en skillnad på 111,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (589 g).
Resultat
Det är värt att komma ihåg att Auto Bild använder ett nedgraderingssystem för sina slutliga resultat - om de fastställer att ett däck saknas i en enda kategori kan det inte sluta bra i testet. Det är därför vi ser Pirelli Cinturato All Season SF3 degraderas på grund av värde, och Bridgestone Turanza AllSeason 6 degraderas på grund av snöprestandan.
Eftersom dessa är helårsdäck, inte vinterdäck, är vi inte överens om Bridgestone-degraderingen. Kom ihåg att du kan lägga till din egen poängviktning i resultattabellen för att hitta det bästa däcket för dig.
Vredestein Quatrac
225/50 R17 98V XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 8:e / 15 | 40.2 m | +3,40 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 10:e / 15 | 94.3 km/h | −1,70 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 5:e / 15 | 55.4 m | +4,90 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 2:a / 15 | 75.2 km/h | −0,10 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 4:e / 15 | 11.55 s | +0,15 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 15 | 75 km/h | −4,40 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 15 | 3.24 m/sec2 | −0,23 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 7:e / 15 | 24.1 m | +0,80 m |
| SnögreppHögre är bättre | 11:e / 15 | 2605 N | −140,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 7:e / 15 | 53 km/h | −2,40 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 7:e / 15 | 3.97 m/sec2 | −0,39 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 2:a / 15 | 71.8 dB | +0,10 dB |
| SlitageHögre är bättre | 4:e / 15 | 55140 KM | −12 270,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 4:e / 15 | 9.34 Price/1000 | +2,14 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 11:e / 15 | 8.1 kg/t | +0,72 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 10:e / 15 | 4.91 l/100km | +0,31 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 8:e / 15 | 669 g | +142,00 g |
- EU-märkning
- C/B/71
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 40.3 kg
- Pris
- 515.00
Continental AllSeasonContact 2
225/50 R17 98Y XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 7:e / 15 | 40 m | +3,20 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 13:e / 15 | 94 km/h | −2,00 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 3:e / 15 | 53.6 m | +3,10 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 1:a / 15 | 75.3 km/h | Bäst i detta deltest |
| Våt cirkelLägre är bättre | 1:a / 15 | 11.4 s | Bäst i detta deltest |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 15 | 72.9 km/h | −6,50 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 15 | 3.04 m/sec2 | −0,43 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 10:e / 15 | 24.4 m | +1,10 m |
| SnögreppHögre är bättre | 6:e / 15 | 2668 N | −77,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 1:a / 15 | 55.4 km/h | Bäst i detta deltest |
| SnöslalomHögre är bättre | 4:e / 15 | 4.16 m/sec2 | −0,20 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 15 | 72 dB | +0,30 dB |
| SlitageHögre är bättre | 8:e / 15 | 49330 KM | −18 080,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 12:e / 15 | 12.57 Price/1000 | +5,37 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 3:e / 15 | 7.53 kg/t | +0,15 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 8:e / 15 | 4.81 l/100km | +0,21 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 12:e / 15 | 791 g | +264,00 g |
- EU-märkning
- C/B/72
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 39.2 kg
- Pris
- 620.00
Michelin CrossClimate 2
225/50 R17 98Y XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 3:e / 15 | 37.9 m | +1,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 7:e / 15 | 94.5 km/h | −1,50 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 7:e / 15 | 56.4 m | +5,90 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 11:e / 15 | 71.9 km/h | −3,40 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 9:e / 15 | 11.89 s | +0,49 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 9:e / 15 | 74.3 km/h | −5,10 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 12:e / 15 | 2.95 m/sec2 | −0,52 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 4:e / 15 | 23.9 m | +0,60 m |
| SnögreppHögre är bättre | 3:e / 15 | 2698 N | −47,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 2:a / 15 | 55.1 km/h | −0,30 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 2:a / 15 | 4.26 m/sec2 | −0,10 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 10:e / 15 | 72.5 dB | +0,80 dB |
| SlitageHögre är bättre | 3:e / 15 | 62680 KM | −4 730,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 7:e / 15 | 10.69 Price/1000 | +3,49 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 2:a / 15 | 7.4 kg/t | +0,02 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 5:e / 15 | 4.78 l/100km | +0,18 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 1:a / 15 | 527 g | Bäst i detta deltest |
- EU-märkning
- B/B/71
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 37.1 kg
- Pris
- 670.00
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 12:e / 15 | 41.5 m | +4,70 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 9:e / 15 | 94.4 km/h | −1,60 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 4:e / 15 | 55.2 m | +4,70 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 7:e / 15 | 72.5 km/h | −2,80 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 8:e / 15 | 11.76 s | +0,36 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 15 | 74.4 km/h | −5,00 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 15 | 3.24 m/sec2 | −0,23 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 4:e / 15 | 23.9 m | +0,60 m |
| SnögreppHögre är bättre | 4:e / 15 | 2688 N | −57,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 3:e / 15 | 54.7 km/h | −0,70 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 6:e / 15 | 4.02 m/sec2 | −0,34 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 8:e / 15 | 72.4 dB | +0,70 dB |
| SlitageHögre är bättre | 10:e / 15 | 45360 KM | −22 050,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 13:e / 15 | 12.79 Price/1000 | +5,59 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 10:e / 15 | 7.95 kg/t | +0,57 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 10:e / 15 | 4.91 l/100km | +0,31 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 7:e / 15 | 612 g | +85,00 g |
- EU-märkning
- C/B/70
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 38 kg
- Pris
- 580.00
Pirelli Cinturato All Season SF3
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 2:a / 15 | 36.9 m | +0,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 3:e / 15 | 95.8 km/h | −0,20 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 2:a / 15 | 53.5 m | +3,00 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 3:e / 15 | 75.1 km/h | −0,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 3:e / 15 | 11.53 s | +0,13 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 15 | 79.4 km/h | Bäst i detta deltest |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 3:e / 15 | 3.32 m/sec2 | −0,15 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 12:e / 15 | 25.4 m | +2,10 m |
| SnögreppHögre är bättre | 5:e / 15 | 2682 N | −63,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 6:e / 15 | 53.3 km/h | −2,10 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 5:e / 15 | 4.12 m/sec2 | −0,24 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 10:e / 15 | 72.5 dB | +0,80 dB |
| SlitageHögre är bättre | 12:e / 15 | 42330 KM | −25 080,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 15:e / 15 | 13.23 Price/1000 | +6,03 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 12:e / 15 | 8.24 kg/t | +0,86 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 14:e / 15 | 5.06 l/100km | +0,46 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 10:e / 15 | 723 g | +196,00 g |
- EU-märkning
- C/A/72
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 38.7 kg
- Pris
- 560.00
Dunlop All Season 2
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 13:e / 15 | 41.6 m | +4,80 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 14:e / 15 | 93.9 km/h | −2,10 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 9:e / 15 | 57.3 m | +6,80 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 8:e / 15 | 72.4 km/h | −2,90 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 5:e / 15 | 11.63 s | +0,23 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 12:e / 15 | 72.8 km/h | −6,60 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 15 | 3.36 m/sec2 | −0,11 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 10:e / 15 | 24.4 m | +1,10 m |
| SnögreppHögre är bättre | 9:e / 15 | 2610 N | −135,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 10:e / 15 | 52.5 km/h | −2,90 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 12:e / 15 | 3.87 m/sec2 | −0,49 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 15:e / 15 | 73.1 dB | +1,40 dB |
| SlitageHögre är bättre | 1:a / 15 | 67410 KM | Bäst i detta deltest |
| VärdeLägre är bättre | 3:e / 15 | 7.57 Price/1000 | +0,37 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 4:e / 15 | 7.68 kg/t | +0,30 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 6:e / 15 | 4.79 l/100km | +0,19 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 2:a / 15 | 533 g | +6,00 g |
- EU-märkning
- B/C/72
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 36 kg
- Pris
- 510.00
Kleber Quadraxer 3
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 4:e / 15 | 38.5 m | +1,70 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 7:e / 15 | 94.5 km/h | −1,50 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 11:e / 15 | 58.4 m | +7,90 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 12:e / 15 | 71.3 km/h | −4,00 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 11:e / 15 | 12.01 s | +0,61 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 15 | 75.3 km/h | −4,10 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 9:e / 15 | 3.11 m/sec2 | −0,36 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 8:e / 15 | 24.3 m | +1,00 m |
| SnögreppHögre är bättre | 2:a / 15 | 2727 N | −18,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 5:e / 15 | 53.9 km/h | −1,50 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 3:e / 15 | 4.22 m/sec2 | −0,14 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 15 | 72 dB | +0,30 dB |
| SlitageHögre är bättre | 6:e / 15 | 50270 KM | −17 140,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 5:e / 15 | 10.15 Price/1000 | +2,95 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 6:e / 15 | 7.72 kg/t | +0,34 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 7:e / 15 | 4.8 l/100km | +0,20 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 4:e / 15 | 545 g | +18,00 g |
- EU-märkning
- C/B/69
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 38.6 kg
- Pris
- 510.00
Giti AllSeason AS2
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 10:e / 15 | 40.6 m | +3,80 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 4:e / 15 | 95.5 km/h | −0,50 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 12:e / 15 | 58.6 m | +8,10 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 5:e / 15 | 74.1 km/h | −1,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 6:e / 15 | 11.66 s | +0,26 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 9:e / 15 | 74.3 km/h | −5,10 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 15 | 3.15 m/sec2 | −0,32 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 15 | 23.4 m | +0,10 m |
| SnögreppHögre är bättre | 10:e / 15 | 2609 N | −136,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 9:e / 15 | 52.6 km/h | −2,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 8:e / 15 | 3.92 m/sec2 | −0,44 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 15 | 72 dB | +0,30 dB |
| SlitageHögre är bättre | 14:e / 15 | 40800 KM | −26 610,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 14:e / 15 | 12.99 Price/1000 | +5,79 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 7:e / 15 | 7.76 kg/t | +0,38 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 9:e / 15 | 4.82 l/100km | +0,22 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 13:e / 15 | 833 g | +306,00 g |
- EU-märkning
- C/A/71
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 42.8 kg
- Pris
- 530.00
GT Radial ClimateActive
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 11:e / 15 | 40.9 m | +4,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 11:e / 15 | 94.2 km/h | −1,80 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 8:e / 15 | 56.6 m | +6,10 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 6:e / 15 | 73.9 km/h | −1,40 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 6:e / 15 | 11.66 s | +0,26 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 13:e / 15 | 72.6 km/h | −6,80 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 12:e / 15 | 2.95 m/sec2 | −0,52 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 1:a / 15 | 23.3 m | Bäst i detta deltest |
| SnögreppHögre är bättre | 8:e / 15 | 2645 N | −100,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 8:e / 15 | 52.9 km/h | −2,50 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 8:e / 15 | 3.92 m/sec2 | −0,44 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 1:a / 15 | 71.7 dB | Bäst i detta deltest |
| SlitageHögre är bättre | 11:e / 15 | 42900 KM | −24 510,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 11:e / 15 | 12 Price/1000 | +4,80 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 8:e / 15 | 7.77 kg/t | +0,39 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 12:e / 15 | 4.92 l/100km | +0,32 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 14:e / 15 | 871 g | +344,00 g |
- EU-märkning
- C/A/70
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 42.9 kg
- Pris
- 515.00
BFGoodrich Advantage All Season
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 5:e / 15 | 38.9 m | +2,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 2:a / 15 | 95.9 km/h | −0,10 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 13:e / 15 | 59 m | +8,50 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 13:e / 15 | 70.6 km/h | −4,70 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 12:e / 15 | 12.1 s | +0,70 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 6:e / 15 | 74.9 km/h | −4,50 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 10:e / 15 | 3.09 m/sec2 | −0,38 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 3:e / 15 | 23.8 m | +0,50 m |
| SnögreppHögre är bättre | 1:a / 15 | 2745 N | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 4:e / 15 | 54.4 km/h | −1,00 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 1:a / 15 | 4.36 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| BullerLägre är bättre | 7:e / 15 | 72.2 dB | +0,50 dB |
| SlitageHögre är bättre | 7:e / 15 | 49430 KM | −17 980,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 8:e / 15 | 11.03 Price/1000 | +3,83 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 5:e / 15 | 7.71 kg/t | +0,33 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 2:a / 15 | 4.74 l/100km | +0,14 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 6:e / 15 | 609 g | +82,00 g |
- EU-märkning
- C/B/69
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 38.8 kg
- Pris
- 445.00
Viking Fourtech+
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 15:e / 15 | 43.1 m | +6,30 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 6:e / 15 | 94.8 km/h | −1,20 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 5:e / 15 | 55.4 m | +4,90 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 10:e / 15 | 72.1 km/h | −3,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 12:e / 15 | 12.1 s | +0,70 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 3:e / 15 | 75.9 km/h | −3,50 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 15 | 3.47 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| SnöbromsningLägre är bättre | 8:e / 15 | 24.3 m | +1,00 m |
| SnögreppHögre är bättre | 7:e / 15 | 2653 N | −92,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 13:e / 15 | 51.6 km/h | −3,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 14:e / 15 | 3.68 m/sec2 | −0,68 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 13:e / 15 | 72.8 dB | +1,10 dB |
| SlitageHögre är bättre | 13:e / 15 | 41400 KM | −26 010,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 10:e / 15 | 11.96 Price/1000 | +4,76 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 9:e / 15 | 7.8 kg/t | +0,42 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 1:a / 15 | 4.6 l/100km | Bäst i detta deltest |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 11:e / 15 | 761 g | +234,00 g |
- EU-märkning
- C/B/72
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 38.8 kg
- Pris
- 495.00
Bridgestone Turanza All Season 6
225/50 R17 98V XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 1:a / 15 | 36.8 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 1:a / 15 | 96 km/h | Bäst i detta deltest |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 1:a / 15 | 50.5 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 4:e / 15 | 74.3 km/h | −1,00 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 2:a / 15 | 11.45 s | +0,05 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 15 | 76.4 km/h | −3,00 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 7:e / 15 | 3.18 m/sec2 | −0,29 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 15:e / 15 | 26.3 m | +3,00 m |
| SnögreppHögre är bättre | 14:e / 15 | 2459 N | −286,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 12:e / 15 | 51.9 km/h | −3,50 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 8:e / 15 | 3.92 m/sec2 | −0,44 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 14:e / 15 | 73 dB | +1,30 dB |
| SlitageHögre är bättre | 5:e / 15 | 54800 KM | −12 610,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 6:e / 15 | 10.31 Price/1000 | +3,11 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 13:e / 15 | 8.67 kg/t | +1,29 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 3:e / 15 | 4.77 l/100km | +0,17 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 5:e / 15 | 607 g | +80,00 g |
- EU-märkning
- C/B/70
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 42.3 kg
- Pris
- 565.00
Kumho Solus 4S HA32+
225/50 R17 98W XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 14:e / 15 | 42.5 m | +5,70 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 5:e / 15 | 95.3 km/h | −0,70 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 10:e / 15 | 57.9 m | +7,40 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 9:e / 15 | 72.3 km/h | −3,00 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 10:e / 15 | 11.9 s | +0,50 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 15:e / 15 | 69.4 km/h | −10,00 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 15:e / 15 | 2.64 m/sec2 | −0,83 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 6:e / 15 | 24 m | +0,70 m |
| SnögreppHögre är bättre | 12:e / 15 | 2601 N | −144,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 11:e / 15 | 52.4 km/h | −3,00 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 14:e / 15 | 3.68 m/sec2 | −0,68 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 8:e / 15 | 72.4 dB | +0,70 dB |
| SlitageHögre är bättre | 14:e / 15 | 40800 KM | −26 610,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 9:e / 15 | 11.1 Price/1000 | +3,90 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 14:e / 15 | 9.21 kg/t | +1,83 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 14:e / 15 | 5.06 l/100km | +0,46 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 15:e / 15 | 1116 g | +589,00 g |
- EU-märkning
- C/B/72
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 41.9 kg
- Pris
- 440.00
Toyo Celsius AS2
225/50 R17 98Y XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 6:e / 15 | 39.9 m | +3,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 12:e / 15 | 94.1 km/h | −1,90 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 13:e / 15 | 59 m | +8,50 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 15:e / 15 | 68.6 km/h | −6,70 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 15:e / 15 | 12.26 s | +0,86 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 7:e / 15 | 74.7 km/h | −4,70 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 15 | 3.24 m/sec2 | −0,23 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 13:e / 15 | 25.5 m | +2,20 m |
| SnögreppHögre är bättre | 15:e / 15 | 2355 N | −390,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 15:e / 15 | 50 km/h | −5,40 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 13:e / 15 | 3.78 m/sec2 | −0,58 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 12:e / 15 | 72.7 dB | +1,00 dB |
| SlitageHögre är bättre | 2:a / 15 | 63870 KM | −3 540,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 2:a / 15 | 7.36 Price/1000 | +0,16 Price/1000 |
| RullmotståndLägre är bättre | 1:a / 15 | 7.38 kg/t | Bäst i detta deltest |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 3:e / 15 | 4.77 l/100km | +0,17 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 3:e / 15 | 541 g | +14,00 g |
- EU-märkning
- C/B/71
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 37.1 kg
- Pris
- 470.00
Linglong Grip Master 4S
225/50 R17 98V XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (17)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 8:e / 15 | 40.2 m | +3,40 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 15:e / 15 | 93.7 km/h | −2,30 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 15:e / 15 | 59.8 m | +9,30 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 14:e / 15 | 69.5 km/h | −5,80 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 14:e / 15 | 12.25 s | +0,85 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 14:e / 15 | 71 km/h | −8,40 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 14:e / 15 | 2.89 m/sec2 | −0,58 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 14:e / 15 | 25.6 m | +2,30 m |
| SnögreppHögre är bättre | 13:e / 15 | 2528 N | −217,00 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 13:e / 15 | 51.6 km/h | −3,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 8:e / 15 | 3.92 m/sec2 | −0,44 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 15 | 72 dB | +0,30 dB |
| SlitageHögre är bättre | 9:e / 15 | 49300 KM | −18 110,00 KM |
| VärdeLägre är bättre | 1:a / 15 | 7.2 Price/1000 | Bäst i detta deltest |
| RullmotståndLägre är bättre | 15:e / 15 | 9.45 kg/t | +2,07 kg/t |
| BränsleförbrukningLägre är bättre | 13:e / 15 | 4.93 l/100km | +0,33 l/100km |
| NötningsmotståndLägre är bättre | 9:e / 15 | 684 g | +157,00 g |
- EU-märkning
- C/B/69
- 3PMSF
- Ja
- Vikt
- 39.7 kg
- Pris
- 355.00

Diskussion