Detta test utfördes av TÜV SÜD Product Service GmbH mellan januari och februari 2025 (rapportnummer 713351940-PM) och testade fem premium året-runt-däck i storleken 205/55 R16 94V XL. Testet beställdes av Nokian Tyres som en del av deras Premium Tyre Mark-certifiering för Seasonproof 2, där Nokian-däcket jämfördes med Bridgestone Turanza All Season 6, Goodyear Vector 4Seasons Gen-3, Michelin CrossClimate 2 och Pirelli Cinturato All Season SF 3. Även om TÜV SÜD är en helt oberoende testorganisation med ett gott rykte för objektivitet, är det viktigt att notera att detta test begärdes och betalades av Nokian Tyres.
Observera också att TÜV SÜD-rapporten presenterar alla resultat som procentandelar i förhållande till Nokian Tyres Seasonproof 2, vilket i rapporten visas som 100 % i varje kategori. Rapporten inkluderar inte de faktiska uppmätta värdena såsom stoppsträckor, varvtider eller andra rådata. För denna granskning har vi beräknat uppskattade absoluta värden genom att tillämpa procentskillnaderna på antagna baslinjevärden. Dessa baslinjevärden (t.ex. 35 meter för våtbromsning eller 18 meter för snöbromsning) kommer inte från TÜV-rapporten och bör endast betraktas som illustrativa. De procentuella relationerna mellan däcken är korrekta enligt TÜV SÜD, men de absoluta värdena är uppskattningar som skapats för enklare jämförelse.
Nu när vi har fått det avklarat ser det ut som ett starkt resultat för den finska året-runt-utmanaren! Lägg inte för mycket tid på att fokusera på den övergripande resultatordningen längst ner på sidan, testet hade ganska begränsad data, men SeasonProof 2 fortsätter att vara stark i den testade 16-tumsstorleken.
Torka
Torrbromsning
Torr inbromsning
Sprida: 4.30 M (12.8%)|Genomsnitt: 34.90 M
Torrbromsning i meter (Lägre är bättre)
Bridgestone Turanza All Season 6
33.60 M
Pirelli Cinturato All Season SF3
33.80 M
Michelin CrossClimate 2
34.20 M
Nokian Seasonproof 2
35.00 M
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
37.90 M
Våt
Våtbromsning
Våt inbromsning
Sprida: 4.90 M (14.3%)|Genomsnitt: 36.08 M
Våt inbromsning i meter (Lägre är bättre)
Bridgestone Turanza All Season 6
34.30 M
Pirelli Cinturato All Season SF3
34.80 M
Nokian Seasonproof 2
35.00 M
Michelin CrossClimate 2
37.10 M
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
39.20 M
Våthantering
Våt manövrering
Sprida: 5.80 s (7.1%)|Genomsnitt: 84.34 s
Våthanteringstid i sekunder (Lägre är bättre)
Pirelli Cinturato All Season SF3
82.00 s
Bridgestone Turanza All Season 6
82.90 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
84.00 s
Nokian Seasonproof 2
85.00 s
Michelin CrossClimate 2
87.80 s
Rak Aqua
Rakt vattenplaning
Sprida: 3.40 Km/H (4%)|Genomsnitt: 84.20 Km/H
Flythastighet i km/h (Högre är bättre)
Bridgestone Turanza All Season 6
85.30 Km/H
Pirelli Cinturato All Season SF3
85.30 Km/H
Nokian Seasonproof 2
85.00 Km/H
Michelin CrossClimate 2
83.50 Km/H
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
81.90 Km/H
Snö
Snöbromsning
Snöbromsning
Sprida: 1.70 M (9.4%)|Genomsnitt: 18.58 M
Snöbromsning i meter (Lägre är bättre)
Nokian Seasonproof 2
18.00 M
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
18.10 M
Michelin CrossClimate 2
18.10 M
Pirelli Cinturato All Season SF3
19.00 M
Bridgestone Turanza All Season 6
19.70 M
Snögrepp
Snötgrepp
Sprida: 0.31 s (7.7%)|Genomsnitt: 4.10 s
Accelerationstid för snö (Lägre är bättre)
Nokian Seasonproof 2
4.00 s
Michelin CrossClimate 2
4.01 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
4.10 s
Pirelli Cinturato All Season SF3
4.10 s
Bridgestone Turanza All Season 6
4.31 s
Snöhantering
Snöhantering
Sprida: 8.80 s (10.4%)|Genomsnitt: 87.64 s
Snöhanteringstid i sekunder (Lägre är bättre)
Michelin CrossClimate 2
84.70 s
Nokian Seasonproof 2
85.00 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
85.90 s
Pirelli Cinturato All Season SF3
89.10 s
Bridgestone Turanza All Season 6
93.50 s
Värde
Rullmotstånd
Rullmotstånd
Sprida: 1.40 kg / t (22.2%)|Genomsnitt: 7.04 kg / t
Rullmotstånd i kg t (Lägre är bättre)
Michelin CrossClimate 2
6.30 kg / t
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
6.80 kg / t
Nokian Seasonproof 2
7.00 kg / t
Bridgestone Turanza All Season 6
7.40 kg / t
Pirelli Cinturato All Season SF3
7.70 kg / t
19,000 km
£1.45/L
8.0 L/100km
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.
Dominerande inom snöbromsning och snögrepp (1:a, 100 %) Konsekvent konkurrenskraftig på våta underlag (3:e-4:e, 96,5-100 %) Solidt rullmotstånd (3:e, 90 %).
Endast bromsning i mitten av paketet på torrt underlag (4:e, 96 %). Våthantering bakom ledaren (4:e, 96,5 %). Inte klassledande inom vattenplaning (3:e, 99,6 %).
Nokian Seasonproof 2 vinner på vinterprestanda med bäst-i-test-prestanda på snöbromsning och snögrepp, plus stark snöhantering (2:a plats, 99,6 %). Det är fortfarande konkurrenskraftigt i våta discipliner och hamnar på 2:a-4:e plats med en procentandel av bästa mellan 96,5 % och 100 %), och erbjuder respektabelt rullmotstånd (3:e plats, 90 %). Dess viktigaste kompromisser är torrbromsning (4:e plats, 96 %) och våthantering (4:e plats, 96,5 %), men dess balanserade prestanda och enastående snöegenskaper säkerställer ett toppresultat totalt sett.
Våthantering och rak Aqua-ledare (1:a plats, 100 %) Stark bromsning på torrt underlag och bromsning på vått underlag (2:a plats, 99,4 % och 98,6 %) Konsekvent dominans i vått väder.
Svagt snöpaket (4:e plats i snöbromsning och snöhantering, 94,7 % och 95,1 %) Genomsnittligt snögrepp (3:e plats, 97,6 %) Högsta rullmotstånd (5:e plats, 81,8 %).
Pirelli Cinturato All Season SF3 utmärker sig på vått underlag med klassledande väghållning på vått underlag och Straight Aqua, tillsammans med stark bromsförmåga på torrt underlag och bromsförmåga på vått underlag. Dess snöresultat är betydligt svagare och rankas som nummer 3-4 bland snöbromsning, snögrepp och snöhantering, och det har det sämsta rullmotståndet (5:e, 81,8 %). Profilen passar bättre än prioriteringar på vått och torrt underlag än effektivitet på vintern.
Bästa rullmotstånd (1:a, 100 %) Vinnare av snöhantering (1:a, 100 %) med stark snöbromsning/grepp (2:a, 99,4-99,8 %) Solid torrbromsning (3:e, 98,2 %).
Svag prestanda på vått underlag: Bromsning på vått underlag (4:e, 92,5 %) och väghållning på vått underlag (5:e, 93,4 %) Endast Straight Aqua i mittenpaketet (4:e, 97,9 %) Inte en våtspecialist.
Michelin CrossClimate 2 kombinerar den bästa effektiviteten i test med vintersäkerhet, och toppar rullmotstånd och snöhantering samtidigt som det ligger nära toppen vad gäller snöbromsning och snögrepp. Bromsningen på torrt underlag är stabil, men nackdelen är våta mätvärden, med lägre bromsning och våthantering på vått underlag och ett resultat i mitten av tabellen på Straight Aqua, vilket placerar det bakom de våta ledarna totalt sett.
Bästa bromsning på torrt och vått underlag (1:a, 100 %) Våtdynamik i toppklass (Våthantering 2:a, 98,9 %; Straight Aqua 2:a, 100 %) Stark allroundare i både torrt och vått underlag.
Svag snöprestanda i alla snötester (5:e plats, 90,6-92,8 %) Rullmotstånd under genomsnittet (4:e plats, 85,1 %) Vinteregenskaper släpar efter konkurrenterna.
Bridgestone Turanza All Season 6 dominerar bromsförmågan på både torrt och vått underlag och är utmärkt på våt dynamik, men dess snöprestanda är sämst vad gäller snöbromsning, snögrepp och snöhantering. Med ett rullmotstånd under genomsnittet är det optimerat för både torrt och vått underlag snarare än vinterförhållanden.
Bra rullmotstånd (2:a plats, 92,6 %) Balanserad snö (3:a plats i snöbromsning och snöhantering, 98,6-99,4 %) Hyfsad våthantering (3:e plats, 97,6 %).
Svag torrbromsning (5:e plats, 88,7 %) Svag våtbromsning (5:e plats, 87,5 %) och rak vattenyta (5:e plats, 96 %) Endast snögrepp 4:e plats (97,6 %).
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3 erbjuder effektivitet och acceptabel vinterbalans, med starkt rullmotstånd och stabil snöbromsning/hantering. Dock kämpar det vid viktiga säkerhetsstopp och rankas sist i bromsning på torrt och vått underlag samt i Straight Aqua, vilket begränsar dess totala ställning trots hyfsad hantering på vått underlag.
Diskussion