Den tyska tidskriften Sportauto har publicerat sitt vinterdäcktest för 2025, där sex vinterdäck i storleken 275/35 R19 utvärderas för högpresterande BMW M-fordon. Testet inkluderade även ett året-runt-däck, Vredestein Quatrac Pro+, som bedömdes som referenspunkt utanför huvudtävlingen. Testerna genomfördes i Finland med en BMW M4, ett bakhjulsdrivet fordon som producerar över 600 Nm vridmoment, vilket ställer exceptionella krav på däckgreppet.
Den klara vinnaren
Michelins Pilot Alpin 5 levererade en dominerande prestanda och uppnådde den högsta poängen på 9,2 och det enda "utmärkta" betyget i testet. Däcket toppade kategorierna snöbromsning, snöväggrepp, snögrepp och torrbromsning, samtidigt som det förblev konkurrenskraftigt i våta förhållanden. Denna konsekvens på alla underlag gjorde det till det främsta valet, även om det har det högsta priset på 416 euro per däck.
Continentals ovanliga svaghet
Det kanske mest överraskande resultatet kom från Continentals WinterContact 8 S. Den tyska tillverkaren tillverkar vanligtvis klassledande däck för vått väder, men den här modellen slutade sist i våthantering, motstånd mot vattenplaning i sidled och nära botten i bromsning på vått underlag. Förklaringen ligger i däckets ursprung: det är utvunnet från originalutrustningens specifikationer med betoning på lågt rullmotstånd snarare än rent grepp. De som söker Continentals typiska våta väderegenskaper bör istället titta på WinterContact TS 870P.
Införandet av året-runt-däcket Vredestein Quatrac Pro+ besvarade en fråga som Sportauto säger nu går utöver "vilket vinterdäck är bäst" i läsarnas förfrågningar: om vinterdäck överhuvudtaget är nödvändiga.
Resultaten var lärorika. På snö slutade året-runt-däcket sist i varje kategori, och testarna drog slutsatsen att dess grepp helt enkelt var otillräckligt för M4:ans vridmoment. På våta vägar matchade eller överträffade det dock flera vinterdäck, och slutade tvåa i bromsning på vått underlag och först i väghållning på vått underlag. På torra vägar tangerade det Michelins hanteringshastighet och levererade den näst kortaste bromssträckan.
Testarnas slutsats var tydlig: för förare i regioner med minimalt snöfall kan ett året-runt-däck som Quatrac Pro+ faktiskt ge säkrare och mer sportiga prestanda än ett vinterdäck. Men för alla förare som regelbundet kör på snötäckta vägar är ett särskilt vinterdäck fortfarande viktigt, särskilt på kraftfulla bakhjulsdrivna fordon där elektroniska stabilitetssystem avsevärt begränsar den tillgängliga kraften när väggreppet försämras.
Torka
Torrbromsning
Torr inbromsning
Sprida: 2.50 M (6.1%)|Genomsnitt: 42.54 M
Torrbromsning i meter (Lägre är bättre)
Michelin Pilot Alpin 5
41.10 M
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
41.60 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
41.80 M
Continental WinterContact 8 S
42.80 M
Hankook Winter i cept evo3
43.40 M
Bridgestone Blizzak 6
43.50 M
Vredestein Wintrac Pro plus
43.60 M
Torrhantering
Torr manövrering
Sprida: 1.90 Km/H (1.6%)|Genomsnitt: 120.90 Km/H
Torrhantering medelhastighet (Högre är bättre)
Goodyear UltraGrip Performance 3
121.60 Km/H
Michelin Pilot Alpin 5
121.50 Km/H
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
121.50 Km/H
Continental WinterContact 8 S
121.00 Km/H
Hankook Winter i cept evo3
120.80 Km/H
Bridgestone Blizzak 6
120.20 Km/H
Vredestein Wintrac Pro plus
119.70 Km/H
Våt
Våtbromsning
Våt inbromsning
Sprida: 1.90 M (6%)|Genomsnitt: 32.39 M
Våt inbromsning i meter (80 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Bridgestone Blizzak 6
31.70 M
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
31.80 M
Michelin Pilot Alpin 5
32.20 M
Hankook Winter i cept evo3
32.20 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
32.30 M
Continental WinterContact 8 S
32.90 M
Vredestein Wintrac Pro plus
33.60 M
Våthantering
Våt manövrering
Sprida: 3.00 Km/H (3.9%)|Genomsnitt: 75.07 Km/H
Våthantering medelhastighet (Högre är bättre)
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
76.00 Km/H
Hankook Winter i cept evo3
75.90 Km/H
Goodyear UltraGrip Performance 3
75.60 Km/H
Bridgestone Blizzak 6
75.40 Km/H
Vredestein Wintrac Pro plus
75.30 Km/H
Michelin Pilot Alpin 5
74.30 Km/H
Continental WinterContact 8 S
73.00 Km/H
Snö
Snöbromsning
Snöbromsning
Sprida: 2.30 M (8.8%)|Genomsnitt: 26.81 M
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
Michelin Pilot Alpin 5
26.20 M
Hankook Winter i cept evo3
26.40 M
Continental WinterContact 8 S
26.50 M
Vredestein Wintrac Pro plus
26.60 M
Bridgestone Blizzak 6
26.70 M
Goodyear UltraGrip Performance 3
26.80 M
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
28.50 M
Snögrepp
Snötgrepp
Sprida: 1.33 N (16.8%)|Genomsnitt: 7.22 N
Dragkraft i Newton (5 - 35 km/h) (Högre är bättre)
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
7.94 N
Continental WinterContact 8 S
7.37 N
Goodyear UltraGrip Performance 3
7.31 N
Vredestein Wintrac Pro plus
7.31 N
Hankook Winter i cept evo3
7.00 N
Bridgestone Blizzak 6
7.00 N
Michelin Pilot Alpin 5
6.61 N
Snöhantering
Snöhantering
Sprida: 7.50 Km/H (9.9%)|Genomsnitt: 74.24 Km/H
Snöhantering medelhastighet (Högre är bättre)
Bridgestone Blizzak 6
76.00 Km/H
Hankook Winter i cept evo3
75.70 Km/H
Michelin Pilot Alpin 5
75.50 Km/H
Goodyear UltraGrip Performance 3
75.50 Km/H
Continental WinterContact 8 S
74.40 Km/H
Vredestein Wintrac Pro plus
74.10 Km/H
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
68.50 Km/H
Bekvämlighet
Buller
Buller
Sprida: 5.60 dB (7.8%)|Genomsnitt: 74.13 dB
Externt brus i dB (Lägre är bättre)
Michelin Pilot Alpin 5
71.80 dB
Goodyear UltraGrip Performance 3
71.80 dB
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
73.70 dB
Continental WinterContact 8 S
73.90 dB
Bridgestone Blizzak 6
74.80 dB
Vredestein Wintrac Pro plus
75.50 dB
Hankook Winter i cept evo3
77.40 dB
Värde
Rullmotstånd
Rullmotstånd
Sprida: 2.00 kg / t (25.6%)|Genomsnitt: 8.43 kg / t
Rullmotstånd i kg t (Lägre är bättre)
Continental WinterContact 8 S
7.80 kg / t
Michelin Pilot Alpin 5
7.90 kg / t
Bridgestone Blizzak 6
7.90 kg / t
Goodyear UltraGrip Performance 3
8.30 kg / t
Hankook Winter i cept evo3
8.40 kg / t
Vredestein Quatrac Pro Plus Ref.
8.90 kg / t
Vredestein Wintrac Pro plus
9.80 kg / t
19,000 km
£1.45/L
8.0 L/100km
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.
Michelin Pilot Alpin 5 utmärker sig som testvinnare och bevisar att det är ett mycket tillförlitligt, greppstarkt däck med breda säkerhetsreserver på snö. Testarna fann att det levererade precis vad en bakhjulsdriven bil behöver på vintern: grepp och mer grepp. På våta underlag uppvisar däcket mycket säkra köregenskaper, dock med uttalad understyrning. Prestandan på torrt underlag imponerade med smidig styrrespons och stark kurvstabilitet, kompletterat av låga ljudnivåer och utmärkt bränsleekonomi. De enda mindre kritikerna var en något nervös bakaxel vid undanmanövrar och snabba filbyten på asfalt, tillsammans med marginella svagheter i dämpningen vid körning över skarvar och kanter. Trots att det fick det högsta priset i testet motiverade Michelin sin premium med enastående allroundprestanda på snö i kombination med minimala brister i vått väder.
Det helt nya Bridgestone Blizzak 6 uppvisar mycket balanserad kördynamik på snö, vilket gör det särskilt bra på att hantera Tysklands fruktade kalla våta förhållanden. Testare berömde dess mycket korta bromssträckor och säkra väghållning med tendens till understyrning på både våta och torra vägar. Däcket visade sig också vara mycket säkert vid undanmanövrar. Det uppvisade dock längre bromssträckor och något minskad kurvstabilitet med uttalad understyrning, särskilt i torra kurvor. Bridgestone utmärker sig som den starkaste prestanten på våta ytor bland de testade vinterdäcken och ger förarna trygghet när regn möter kalla temperaturer.
Goodyear UltraGrip Performance 3 ger en körfokuserad upplevelse och presterar särskilt bra på våt och torr asfalt. Trots något svagare retardation och sidogrepp fann testarna att det erbjöd säker understyrning och lättkontrollerad hantering på snö. Däcket ger mycket bra kurvgrepp och visar sig vara krävande men dynamiskt att köra på både våta och torra ytor. Några kritikpunkter inkluderade något längre bromssträckor men enkel hantering på snö, mycket neutralt men ganska lastförändringskänsligt beteende i våta och torra kurvor, och begränsad självdämpning. Sammantaget representerar det ett bra val för förare som prioriterar asfaltprestanda samtidigt som de behöver vinteregenskaper.
Hankook i cept evo 3 känns nästan skräddarsydd för den kraftfulla testbilen BMW M4 när den körs på snö, och erbjuder utmärkt balans, bra kurvgrepp och generösa bromsreserver. Testarna noterade att den trots små svagheter i sidgreppet bibehåller ett säkert understyrningsbeteende på våta vägar. De positiva egenskaperna inkluderar stark snöprestanda med välmatchade egenskaper för kraftfulla bakhjulsdrivna fordon. Begränsningar uppstod dock i kurvgrepp i våta vägar, trög kurvrespons, begränsade bromsreserver och något längre bromssträckor på torr asfalt. Komfortbrister och rullande buller noterades också som nackdelar, vilket gjorde den mindre förfinad än vissa konkurrenter i vardagliga körsituationer.
Continental WinterContact 8 S, som är baserat på originalutrustningsdäck, erbjuder exakta, lättberäknade och säkert neutrala till understyrningsegenskaper på alla testade underlag. Testarna uppskattade dess goda rullkomfort och mycket låga rullmotstånd, vilket gjorde det till ett effektivt val. Detta däck avviker dock från Continentals typiskt starka rykte för vått väder. Eftersom det främst är optimerat för originalutrustningstillverkarens krav med betoning på lågt rullmotstånd, halkar WinterContact 8 S efter i våtbromsning, visar något förhöjd risk för vattenplaning och ger jämförelsevis svagt våtgrepp. De som förväntar sig Continentals premiumprodukt för vått väder bör istället titta på WinterContact TS 870P.
Det nyligen reviderade Vredestein Wintrac Pro+ representerar en betydande prestandaförbättring och erbjuder bra kapacitet till ett rimligt pris. Testare tyckte att det levererade bra grepp och hyfsad bromsning på snö, tillsammans med balanserad väghållning från neutral till understyrning på vått underlag och mycket bra vattenplaningsförebyggande åtgärder. Nackdelarna inkluderar svagt kurvgrepp på snö trots god längsgående dynamik, långa bromssträckor på vått underlag och typiska vinterdäcksbegränsningar vad gäller körstabilitet vid höga kurvhastigheter och undanmanövrar. Det uppmätte också det högsta rullmotståndet i testet. För budgetmedvetna köpare som inte ofta stöter på tung snö erbjuder det rimligt värde trots sina begränsningar.
Diskussion