Menu

2025 Autobild EV All Season Mini-Test

Jonathan Benson
Data analyseras och granskas av Jonathan Benson
4 min läsning
Contents
  1. Introduktion
  2. Torka
  3. Våt
  4. Snö
  5. Värde
  6. Resultat
  7. Hankook iON FlexClimate
  8. Michelin CrossClimate 2
  9. Vredestein Quatrac Pro EV

Auto Bild genomförde ett minitest av tre olika åretruntdäck, särskilt utformade för elfordon, i storleken 245/45 R19 med ett Hyundai Ionic 6S. Den tyska tidningen testade Hankook iON FlexClimate, Michelin CrossClimate 2 och Vredestein Quatrac Pro EV på vanliga sätt i flera klimatzoner för att bedöma deras prestanda i alla väderförhållanden.

Testpublikation:
245/45 R19 3 däck 4 kategorier
Bilder med tillstånd av Auto Bild
Testpublikation:
Auto Bild
Bilder med tillstånd av Auto Bild
Teststorlek: 245/45 R19
Däck testade: 3 däck
Testkategorier:
4 kategorier (10 tester)
Liknande tester

Även om detta test var ett Auto Bild-"specialtest" med reducerade siffror, är det fortfarande en intressant datapunkt, särskilt för de nya Hankook- och Vredestein EV-specifika däcken jämfört med det väletablerade Michelin CrossClimate 2.

Torka

Hankook stannade kortast vid 39,0 meter, med Michelin-modellen tätt bakom vid 40,3 meter. Vredestein behövde ytterligare 3,3 meter för att stanna - en betydande skillnad i nödbromsningssituationer.

Torr inbromsning

Sprida: 3.30 M (8.5%)|Genomsnitt: 40.53 M
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    39.00 M
  2. Michelin CrossClimate 2
    40.30 M
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    42.30 M

Hankook ledde med den högsta genomsnittshastigheten på 110,1 km/h genom hela vägen. Vredestein och Michelin var jämlika, vilket visade att alla tre däcken hanterar sig bra i torra förhållanden.

Torr manövrering

Sprida: 3.10 Km/H (2.8%)|Genomsnitt: 108.20 Km/H
Torrhantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    110.10 Km/H
  2. Vredestein Quatrac Pro EV
    107.50 Km/H
  3. Michelin CrossClimate 2
    107.00 Km/H

Våt

I likhet med torrbromsning uppnådde Hankook den kortaste bromssträckan på vått underlag med 39,1 meter. Skillnaden på 3,2 meter mellan bästa och sämsta väglag visar viktiga säkerhetsskillnader i våta förhållanden.

Våt inbromsning

Sprida: 3.20 M (8.2%)|Genomsnitt: 40.57 M
Våt inbromsning i meter (100 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    39.10 M
  2. Michelin CrossClimate 2
    40.30 M
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    42.30 M

Hankook behöll sin fördel vid våthantering med en genomsnittshastighet på 74,6 km/h. Dess ledning på 3,5 km/h över Michelin-modellen visar på bättre våtgrepp och kontroll.

Våt manövrering

Sprida: 3.50 Km/H (4.7%)|Genomsnitt: 72.37 Km/H
Våthantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    74.60 Km/H
  2. Vredestein Quatrac Pro EV
    71.40 Km/H
  3. Michelin CrossClimate 2
    71.10 Km/H

Hankook motstod vattenplaning upp till 86,0 km/h, vilket gav den bästa säkerhetsmarginalen på stillastående vatten. Denna fördel på 7,1 km/h jämfört med det sämsta däcket är betydande vid körning i kraftigt regn.

Rakt vattenplaning

Sprida: 7.10 Km/H (8.3%)|Genomsnitt: 81.93 Km/H
Flythastighet i km/h (Högre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    86.00 Km/H
  2. Michelin CrossClimate 2
    80.90 Km/H
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    78.90 Km/H

Böjd vattenplaning

Sprida: 0.40 m/sec2 (13.2%)|Genomsnitt: 2.81 m/sec2
Återstående lateral acceleration (Högre är bättre)
  1. Hankook iON FlexClimate
    3.04 m/sec2
  2. Michelin CrossClimate 2
    2.76 m/sec2
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    2.64 m/sec2

Snö

Michelin-däcket utmärkte sig i vinterförhållanden och stoppade från 50 km/h på bara 32,0 meter. Dess fördel på 3,3 meter visar överlägset snögrepp jämfört med de andra däcken.

Snöbromsning

Sprida: 3.30 M (10.3%)|Genomsnitt: 33.47 M
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h) (Lägre är bättre)
  1. Michelin CrossClimate 2
    32.00 M
  2. Hankook iON FlexClimate
    33.10 M
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    35.30 M

Michelin-däcket accelererade snabbast på snö och tog bara 6,2 sekunder på sig att nå 40 km/h. Detta gör det till det bästa valet för förare som kör under vanliga vinterförhållanden.

Snötgrepp

Sprida: 0.70 s (11.3%)|Genomsnitt: 6.53 s
Accelerationstid för snö (Lägre är bättre)
  1. Michelin CrossClimate 2
    6.20 s
  2. Hankook iON FlexClimate
    6.50 s
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    6.90 s

Michelin fullbordade sin vinterdominans med en genomsnittshastighet på 54,5 km/h genom snöiga banor, vilket bekräftade dess starka vinterprestanda.

Snöhantering

Sprida: 2.20 Km/H (4%)|Genomsnitt: 53.53 Km/H
Snöhantering medelhastighet (Högre är bättre)
  1. Michelin CrossClimate 2
    54.50 Km/H
  2. Hankook iON FlexClimate
    53.80 Km/H
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    52.30 Km/H

Värde

Lägre rullmotstånd innebär bättre räckvidd för elbilar. Michelin uppnådde bäst resultat med 7,03 kg/t, och Hankook låg mycket nära med 7,10 kg/t. Vredesteins högre motstånd skulle minska räckvidden, men inte nämnvärt.

Rullmotstånd

Sprida: 0.42 kg / t (6%)|Genomsnitt: 7.19 kg / t
Rullmotstånd i kg t (Lägre är bättre)
  1. Michelin CrossClimate 2
    7.03 kg / t
  2. Hankook iON FlexClimate
    7.10 kg / t
  3. Vredestein Quatrac Pro EV
    7.45 kg / t

19,000 km
£1.45/L
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid

Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.

Resultat

{spindel}

1st

Hankook iON FlexClimate

245/45 R19 102Y
Hankook iON FlexClimate
  • EU-märkning: B/B/70
  • 3PMSF: yes
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 1st 39 M 100%
Torr manövrering 1st 110.1 Km/H 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 1st 39.1 M 100%
Våt manövrering 1st 74.6 Km/H 100%
Rakt vattenplaning 1st 86 Km/H 100%
Böjd vattenplaning 1st 3.04 m/sec2 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 2nd 33.1 M 32 M +1.1 M 96.68%
Snötgrepp 2nd 6.5 s 6.2 s +0.3 s 95.38%
Snöhantering 2nd 53.8 Km/H 54.5 Km/H -0.7 Km/H 98.72%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 2nd 7.1 kg / t 7.03 kg / t +0.07 kg / t 99.01%
2nd

Michelin CrossClimate 2

245/45 R19 102Y
Michelin CrossClimate 2
  • EU-märkning: B/B/71
  • 3PMSF: yes
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 2nd 40.3 M 39 M +1.3 M 96.77%
Torr manövrering 3rd 107 Km/H 110.1 Km/H -3.1 Km/H 97.18%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 2nd 40.3 M 39.1 M +1.2 M 97.02%
Våt manövrering 3rd 71.1 Km/H 74.6 Km/H -3.5 Km/H 95.31%
Rakt vattenplaning 2nd 80.9 Km/H 86 Km/H -5.1 Km/H 94.07%
Böjd vattenplaning 2nd 2.76 m/sec2 3.04 m/sec2 -0.28 m/sec2 90.79%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 1st 32 M 100%
Snötgrepp 1st 6.2 s 100%
Snöhantering 1st 54.5 Km/H 100%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 1st 7.03 kg / t 100%
3rd

Vredestein Quatrac Pro EV

245/45 R19 102W
Vredestein Quatrac Pro EV
  • EU-märkning: C/B/70
  • 3PMSF: yes
Testa # Resultat Bäst Differens %
Torr inbromsning 3rd 42.3 M 39 M +3.3 M 92.2%
Torr manövrering 2nd 107.5 Km/H 110.1 Km/H -2.6 Km/H 97.64%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Våt inbromsning 3rd 42.3 M 39.1 M +3.2 M 92.43%
Våt manövrering 2nd 71.4 Km/H 74.6 Km/H -3.2 Km/H 95.71%
Rakt vattenplaning 3rd 78.9 Km/H 86 Km/H -7.1 Km/H 91.74%
Böjd vattenplaning 3rd 2.64 m/sec2 3.04 m/sec2 -0.4 m/sec2 86.84%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Snöbromsning 3rd 35.3 M 32 M +3.3 M 90.65%
Snötgrepp 3rd 6.9 s 6.2 s +0.7 s 89.86%
Snöhantering 3rd 52.3 Km/H 54.5 Km/H -2.2 Km/H 95.96%
Testa # Resultat Bäst Differens %
Rullmotstånd 3rd 7.45 kg / t 7.03 kg / t +0.42 kg / t 94.36%

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.