Nokian har precis presenterat Nokian SeasonProof 2, det första däcket från deras nya, toppmoderna fabrik i Europa. De hoppas att detta äntligen blir däcket som tar dem till toppen av åretruntmarknaden, så jag var såklart tvungen att testa det!
I det här testet kommer jag att testa sju av de bästa året-runt-däcken i den populära däckdimensionen 235/55 R18. Eftersom det här är året-runt-däck kommer jag att testa dem under alla årstider, inklusive prestanda på torrt, vått och snöigt underlag, samt testa däckens buller, komfort och rullmotstånd för att hjälpa dig att göra det mest välgrundade valet för dina egna körbehov.
Testmetodik
Testförare
Jonathan Benson
Däckstorlek
235/55 R18
Testplats
Professionell provningsplats
Testår
2025
Däck testade
7
Visa fullständig testmetodikDölj metod
Varje däck testas med kalibrerade instrumentmätningar och strukturerad subjektiv bedömning. Referensdäck testas om under varje session för att korrigera för förändrade förhållanden, vilket säkerställer rättvisa och repeterbara jämförelser. Flera referensuppsättningar används vid behov så att kontrolldäckslitaget inte påverkar noggrannheten.
Vi använder professionell testutrustning, inklusive GPS-dataloggrar, accelerometrar och kalibrerade mikrofoner. Alla däck körs in och konditioneras innan testningen påbörjas. För fullständig information om vår utrustning, förberedelseprocess och kalibreringsprocedurer, se vår fullständiga testmetodik .
Testade kategorier
Torr inbromsning
För torrbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 110 km/h och bromsar med full kraft till stillastående med ABS aktivt på ren, torr asfalt. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 100–5 km/h. Mitt standardprogram är fem körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Referensdäck körs upprepade gånger under hela körningen för att korrigera för förändrade förhållanden.
Torr manövrering
För torr väghållning kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana med ESC inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela passet, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel. För mer banfokuserade produkter gör jag även uthållighetstester, vilket är ett fast antal varv i tävlingstempo för att bestämma däckens slitagemönster och värmebeständighet under längre körning.
Subj. Torr manövrering
Objektiva data är bara en del av bilden, så jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad torr vägbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, kurvbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid urkörning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Våt inbromsning
För bromsning på vått underlag kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 88 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en asfaltsyta med en kontrollerad vattenfilm. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 80–5 km/h för att isolera däckens prestanda från variationer i den initiala bromsansättningen. Mitt standardprogram är åtta körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan jag beräknar medelvärdet. För att korrigera för förändrade förhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger under hela testsessionen – vid vått prov, vanligtvis var tredje kandidattestuppsättning.
Våt manövrering
För våthantering kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana. Jag använder vanligtvis specialiserade våta banor med trottoarbevattningssystem som är utformade för att bibehålla ett jämnt ytförhållande. ESC är inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela körpasset, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel.
Subj. Våt manövrering
Objektiva data är bara en del av bilden, så jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad våtvägsbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, svängbeteende, balans mitt i kurvor, motstånd mot vattenplaning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Rakt vattenplaning
För att mäta motståndet mot vattenplaning i räta linjer kör jag ena sidan av fordonet genom ett vattentråg med kontrollerat djup, vanligtvis runt 7 mm, medan den motsatta sidan förblir på torr asfalt. Jag kör in med en fast hastighet och accelererar sedan progressivt. Jag definierar vattenplaningsstart som den punkt där hjulet som rör sig genom vattnet överstiger en specificerad slirgräns i förhållande till referenshjulet på den torra sidan. Jag utför vanligtvis fyra körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten.
Böjd vattenplaning
För kurvig vattenplaning använder jag en cirkulär bana, vanligtvis runt 100 meter i diameter, med en översvämmad båge med kontrollerat vattendjup, vanligtvis cirka 7 mm. Fordonet är instrumenterat med GPS-telemetri och en triaxial accelerometer. Jag kör genom den översvämmade sektionen med progressivt ökande hastighet, vanligtvis i steg om 5 km/h, och registrerar den minsta ihållande sidoaccelerationen vid varje steg. Testet fortsätter tills sidoaccelerationen kollapsar, vilket indikerar fullständig vattenplaning. Resultatet uttrycks som återstående sidoacceleration i m/s² när hastigheten ökar.
Snöbromsning
För snöbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 50 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en preparerad, packad snöyta, med en hastighet av 45–5 km/h. Jag använder vanligtvis en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin bromsar på samma snöstycke två gånger. Mitt standardprogram är tolv körningar per däckuppsättning, även om sekvensen kan förlängas ytterligare om data motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. För att korrigera för förändrade snöyteförhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger – vanligtvis varannan kandidattestuppsättning.
Snötgrepp
För snögrepp accelererar jag fordonet från stillastående på en preparerad snöyta med aktiv antispinn och mäter hastighet och tid med GPS-telemetri. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 5–35 km/h för att minska påverkan av starttransienter och oregelbundenheter i drivlinan. Jag använder en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin accelererar på samma snöbit två gånger. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. Jag genomför flera körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten. Referensdäck körs vanligtvis varannan kandidattestuppsättning för att korrigera för förändrade snöyteförhållanden.
Snöhantering
För snöhantering kör jag vid gränsen för vidhäftning runt en dedikerad snöhanteringsbana med ESC inaktiverad där det är möjligt. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däck byts, så varje set körs på en konsekvent förberedd yta. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckset, exklusive varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljöproblem. Eftersom snöytor bryts ner snabbare än asfalt utförs kontrollkörningar oftare – vanligtvis varannan kandidattestserie.
Subj. Snöhantering
Objektiva data är bara en del av bilden, så jag utför också en strukturerad subjektiv bedömning av väghållningen vid gränsen för vidhäftning på en dedikerad snöbana. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däcken byts, så varje uppsättning körs på en konsekvent förberedd yta. Jag poängsätter styrprecision, insvängningsbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid ursvängningar, brytegenskaper och övergripande förtroende på snö med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Subj. Komfort
För att bedöma komforten kör jag på en mängd olika vägytor (ofta dedikerade komfortbanor på testanläggningar) i hastigheter från 50 till 120 km/h, inklusive släta motorvägar, ojämna ytor, expansionsfogar, trasiga vägar och vassa hinder. Jag utvärderar primär körkvalitet, sekundär körkvalitet, stötdämpning, sätesöverförda vibrationer och däckets förmåga att absorbera skarpa stötar. Betygen ges på en skala från 1–10 i förhållande till referensdäcket.
Subj. Buller
För subjektiv bullerbedömning kör jag i konstanta hastigheter på flera olika typer av underlag med stängda fönster, ventilation avstängd och ljudsystemet avstängt. Jag bedömer den totala bullernivån, tonkvaliteten, hålrumsbuller, mönsterbrus, bredbandsbrus och känslighet för både hastighet och vägstruktur. Varje däck betygsätts på en skala från 1–10 och stöds av skriftliga observationer om bullerkaraktär och störning.
Buller
Jag mäter externt förbifartsbuller i enlighet med UNECE-föreskrift 117 och ISO 13325 med hjälp av coal-by-metoden på en kompatibel testyta. Kalibrerade mikrofoner placeras bredvid testfilen och fordonet coalar genom mätzonen under kontrollerade förhållanden. Jag registrerar den maximala A-vägda ljudtrycksnivån i dB(A), genomför flera körningar över det relevanta hastighetsområdet och normaliserar resultatet till den referenshastighet som krävs enligt proceduren.
Rullmotstånd
Rullmotståndet mäts under kontrollerade laboratorieförhållanden i enlighet med ISO 28580 och UNECE-föreskrift 117 bilaga 6. Däcket monteras på ett testhjul och belastas mot en ståltrumma med stor diameter. Efter termisk stabilisering vid den föreskrivna testhastigheten mäts rullmotståndskraften vid spindeln och korrigeras enligt relevant procedur. Resultatet uttrycks som rullmotståndskoefficient, vanligtvis i kg/ton.
Enligt mig är våtprestanda hos ett åretruntdäck den viktigaste aspekten. Min teori är att om du bor i en region med hårda vinterdäck kommer du redan att använda riktiga vinterdäck, och om du bor i ett torrt klimat kommer du att använda sommardäck året runt. Det betyder att de som använder åretruntdäck bor i de områden som oftast har långa, våta vintrar, med perioder av snö som snabbt övergår i slask.
Chockerande nog var det billigaste däcket i testet det sämsta i vått underlag. Det hade mycket vattenplaning runt varvet, vilket var väldigt. Personen som beräknade de kurviga vattenplaningsdata lämnade faktiskt en lapp med texten "värsta jag någonsin sett", vilket är galet med tanke på att det inte ser så annorlunda ut från resten av däcken!
Resten av däcken var VÄLDIGT nära, 2 % mellan bäst och sämst. Bridgestone och BFGoodrich var lika med en hel del understyrning, sedan hade du Maxxis, Hankook, Nokian och Goodyear, i den ordningen, alla lite mer körbara. De hade vissa subtila skillnader i styrresponsen, Nokians styrning kändes mest avslappnad, medan Maxxis kändes mest sommarliknande, men jag är verkligen lite osäker.
Våt manövrering
Sprida: 3.68 s (5.1%)|Genomsnitt: 73.08 s
Våthanteringstid i sekunder (0 - 0 ) [Genomsnittlig temperatur 8.5c] (Lägre är bättre)
Reference Summer Ref.
71.83 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
72.35 s
Nokian Seasonproof 2
72.38 s
Hankook Kinergy 4S 2 X
72.48 s
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
72.65 s
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
73.66 s
Bridgestone Turanza All Season 6
73.80 s
Westlake All Season Elite Z401
75.51 s
Bromsningen på vått underlag skilde saker åt lite mer, budgeten låg hela 27 % efter den bästa, vilket var nya Nokian. Även med så jämn väghållning på vått underlag var ordningen nästan identisk mellan väghållning på vått underlag och bromsning på vått underlag, med Goodyear och Nokian återigen bäst, men den här gången med Nokian före. För att ge er en uppfattning om skillnaden beräknade jag bromssträckan på vått underlag utifrån hastighetsgränsen på motorvägen, Nokian skulle få er att stanna på under 81 meter och budgeten över 100 meter, eller ett annat sätt att se på det, när man hade stannat med Nokian från 130 km/h, körde man fortfarande 60 km/h inom budgeten. Usch.
Våt inbromsning
Sprida: 9.60 M (33.2%)|Genomsnitt: 32.31 M
Våt inbromsning i meter (80 - 5 km/h) [Genomsnittlig temperatur 12c] (Lägre är bättre)
Wet Braking: Säkerhetspåverkan: Bästa vs sämsta däck
Återstående lateral acceleration (Högre är bättre)
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
8.17 m/sec2
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
8.06 m/sec2
Nokian Seasonproof 2
8.01 m/sec2
Bridgestone Turanza All Season 6
7.57 m/sec2
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
7.52 m/sec2
Hankook Kinergy 4S 2 X
7.25 m/sec2
Westlake All Season Elite Z401
3.28 m/sec2
Torka
Sex däck inom 1 % av varandra under ett 75-sekundersvarv med 13 kurvor. Jag säger hela tiden att det börjar bli jämnt framtill, och det stämmer igen. Om du vill köpa ett året-runt-däck för att köra en torr bana, kommer allt utöver budgetdäcket att fungera bra.
Som tur var spenderade jag också timmar och åter timmar med att testa däckens sublimit, styrrespons, filbyten, hur de ligger i mitten etc. vilket vanligtvis ger mig mer att prata om, och resultaten… ja, de är helt okej, även budgetbilen. På den här Tiguan-testbilen tycker jag att BFGoodrich och Goodyear hade den bästa blandningen av styrning, jag tyckte att Maxxis var fin och spetsig om det är vad man vill ha av ett däck, och Nokian var härlig och avslappnad, men svängde ändå bra om man behövde det. Men precis som med varvtiderna är de alla så nära att man kommer att vara nöjd med vilken som helst av dessa i den här storleken.
Torr manövrering
Sprida: 3.66 s (5.1%)|Genomsnitt: 73.08 s
Torrhanteringstid i sekunder [Genomsnittlig temperatur 12.5c] (Lägre är bättre)
Reference Summer Ref.
72.20 s
Hankook Kinergy 4S 2 X
72.30 s
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
72.38 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
72.59 s
Bridgestone Turanza All Season 6
72.97 s
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
73.16 s
Nokian Seasonproof 2
73.17 s
Westlake All Season Elite Z401
75.86 s
Som tur var spred inbromsningen ut saker och ting, som vanligt.
Torr inbromsning
Sprida: 5.97 M (17.6%)|Genomsnitt: 37.33 M
Torrbromsning i meter (100 - 5 km/h) [Genomsnittlig temperatur 10c] (Lägre är bättre)
Dry Braking: Säkerhetspåverkan: Bästa vs sämsta däck
Snö
Jag vet att snöprestanda hos ett året-runt-däck är väldigt viktigt för vissa människor, så jag testade grepp, bromsning och väghållning, och det finns några intressanta egenheter som jag ska försöka förklara.
Långsammast runt varvet var budgetdäcket Westlake, det var inte hemskt, bara lite dåligt grepp och lite för mycket överstyrning vilket ledde till några "aha"-ögonblick när man snabbt körde i sidled. Men det här kommer att vara oändligt mycket bättre än ett sommardäck, och mer än tillräckligt med vinterprestanda för någonstans som Storbritannien, så det är en vinst för budgetdäcket! Om det bara hade lite våtgrepp.
Näst på tur var Maxxis, Goodyear och Bridgestone. Maxxis var ett intressant exempel. Jag skrev i mina anteckningar "det är mer grepp än vad varvtiden visar, jag hade svårt att få ut det mesta av det eftersom det inte var superförutsägbart runt gränsen." Mer om det senare.
Jag blev lite förvånad över Goodyearn på fjärde plats, men den understyrde ganska kraftigt vilket är säkert, men det straffar tiden, men den kändes bra ur kurvorna vilket är ett plus, och sedan hade man Bridgestonen som saknade lite bett men var välbalanserad.
Trea och tvåa kom BFgoodrich och Hankook, båda med utmärkt grepp. BFGoodrich saknade lite feedback, men Hankook var ett vackert däck att köra, mycket väl avrundat.
Liksom nya Nokian, som var snabbast runt varvet och hade vad jag skulle kalla den bästa blandningen av grepp, balans och kommunikation. Och det var ingen slump, jag använde Nokian som kontrolldäck så jag körde med det fyra gånger och varje gång var det superbt.
Snöhantering
Sprida: 9.90 s (12.4%)|Genomsnitt: 86.33 s
Snöhanteringstid i sekunder [Genomsnittlig temperatur -7c] (Lägre är bättre)
Reference Winter Nordic Ref.
80.01 s
Nokian Seasonproof 2
84.07 s
Hankook Kinergy 4S 2 X
86.01 s
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
86.91 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
87.80 s
Bridgestone Turanza All Season 6
87.80 s
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
88.15 s
Westlake All Season Elite Z401
89.91 s
När det gäller väggrepp och bromsning, ja, det är här jag är lite irriterad. Jag gillar att data stämmer överens perfekt och är logiska, och jag vet att väggrepp och bromsning ofta inte stämmer överens perfekt med väghållning, de tittar på en enda objektiv mätning och väghållning tittar på många saker i harmoni, men Maxxis sänkte absolut både väggrepp och bromsning. Den låg så långt före att jag gjorde om allting och fick samma resultat, så det är den riktiga grejen, bra jobbat Maxxis. Allt annat stämde ganska bra, förutom att Nokian hade lite sämre väggrepp. Jag kan inte säga varför, kanske fungerar däcket bättre med lite slirning, men det var också väldigt bra på att bromsa så det spelar inte heller någon roll. Men med tanke på att det här är året-runt-däck är de alla fantastiska i snön, förutom Westlake.
Jag körde med ett nordiskt vinterdäck för att få lite flexibilitet, Nokian Hakkapeliitta R5, för att verkligen visa vad riktig vinterprestanda är och för att försöka hindra dig från att köra med ett året-runt-däck i seriösa vinterregioner, eftersom det var mycket framför.
Snötgrepp
Sprida: 1.04 s (32.5%)|Genomsnitt: 3.79 s
Accelerationstid för snö (5 - 40 km/h) [Genomsnittlig temperatur -6.5c] (Lägre är bättre)
Reference Winter Nordic Ref.
3.20 s
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
3.68 s
Hankook Kinergy 4S 2 X
3.77 s
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
3.77 s
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
3.81 s
Nokian Seasonproof 2
3.88 s
Bridgestone Turanza All Season 6
3.95 s
Westlake All Season Elite Z401
4.24 s
Snöbromsning
Sprida: 3.57 M (21.4%)|Genomsnitt: 18.83 M
Snöbromsning i meter (Lägre är bättre)
Reference Winter Nordic Ref.
16.70 M
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
18.51 M
Nokian Seasonproof 2
18.79 M
Hankook Kinergy 4S 2 X
18.81 M
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
18.85 M
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
19.08 M
Bridgestone Turanza All Season 6
19.60 M
Westlake All Season Elite Z401
20.27 M
Bekvämlighet
De subjektiva ljudnivåerna i kupén för alla däck var i stort sett oskiljbara, förutom budgetdäcket, som hade ett högt vinande ljud.
Utöver det var nya Nokian tystast i det externa bullertestet, som mäts i en rak linje, men jag drog ner det en aning eftersom det producerade lite mer ljud vid kurvtagning jämfört med vissa andra. Det andra däcket med en subjektiv ljudnivå var Hankook med ett lätt surrande, även om det var väldigt lågt i det externa bullertestet. Men egentligen, vad gäller buller är de alla bra.
Komforten låg också väldigt nära, med Goodyear, Hankook och BFGoodrich en LITEN bit före resten. Men man kunde köpa vilken som helst för komfortens skull utan att behöva vara ledsen, även för budgeten.
Subj. Komfort
Sprida: 0.50 Points (5%)|Genomsnitt: 9.71 Points
Subjektiv komfortpoäng (Högre är bättre)
Hankook Kinergy 4S 2 X
10.00 Points
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
10.00 Points
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
10.00 Points
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
9.50 Points
Bridgestone Turanza All Season 6
9.50 Points
Westlake All Season Elite Z401
9.50 Points
Nokian Seasonproof 2
9.50 Points
Subj. Buller
Sprida: 4.00 Points (40%)|Genomsnitt: 9.25 Points
Subjektiv i billjudnivåer (Högre är bättre)
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
10.00 Points
Bridgestone Turanza All Season 6
10.00 Points
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
10.00 Points
Nokian Seasonproof 2
9.75 Points
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
9.50 Points
Hankook Kinergy 4S 2 X
9.50 Points
Westlake All Season Elite Z401
6.00 Points
Buller
Sprida: 2.60 dB (3.7%)|Genomsnitt: 71.66 dB
Externt brus i dB (Lägre är bättre)
Nokian Seasonproof 2
70.70 dB
Hankook Kinergy 4S 2 X
70.90 dB
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
71.20 dB
Bridgestone Turanza All Season 6
71.70 dB
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
71.70 dB
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
72.10 dB
Westlake All Season Elite Z401
73.30 dB
Värde
Rullmotstånd
Rullmotstånd
Sprida: 1.78 kg / t (27.1%)|Genomsnitt: 7.41 kg / t
Rullmotstånd i kg t (Lägre är bättre)
BFGoodrich Advantage SUV All Seaso
6.57 kg / t
Westlake All Season Elite Z401
6.60 kg / t
Bridgestone Turanza All Season 6
7.13 kg / t
Nokian Seasonproof 2
7.36 kg / t
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3
7.89 kg / t
Hankook Kinergy 4S 2 X
7.96 kg / t
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV
8.35 kg / t
19,000 km
£1.45/L
8.0 L/100km
--
Årlig skillnad
--
Livstidsbesparingar
--
Extra bränsle/energi
--
Extra koldioxid
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.
Bäst i vått däck totalt sett, näst bäst i snö totalt sett, bra ljud- och komfortnivåer, lågt rullmotstånd.
Något fastare vid stora stötar, inte bäst vid bromsning på torrt underlag.
Nokian Seasonproof 2 är äntligen ett Nokian-helårsdäck med utmärkt våtgrepp! Visst, det var inte bäst på torrt underlag, men det var inte jättedäck, det VAR dock bäst på vått underlag totalt sett, vilket är viktigt för den här kategorin. Det var utmärkt i snö, hade lägst ljudnivå och ett ganska bra rullmotstånd. Jag gav det lite lägre subjektiv komfort, men det var en jämn grupp, och det är ungefär den enda nackdelen med det här nya däcket.
Bäst på torrbromsning, utmärkt i djupt vatten med vattenplaning, bra i snö, utmärkta ljud- och komfortnivåer, lägst rullmotstånd.
Högre nivåer av understyrning under alla väghållningstester, förlängda bromssträckor på vått underlag.
BFGoodrich ADVANTAGE SUV ALL SEASON är ett solitt däck överlag. Detta är det första testet av SUV-varianten, och även om det troligen är mycket nära besläktat med icke-SUV-varianten, fungerade det mycket bra i den här storleken. Det var bäst på torrbromsning, dock lite för mycket understyrning på torrt underlag, genomsnittligt i våtgreppstester men utmärkt vid vattenplaning, mycket bra på snö, bra ljud och komfort, OCH det lägsta rullmotståndet i testet.
Mycket bra väghållning på torrt underlag, bäst på vått underlag, bra på snö, bästa ljud- och komfortnivåer.
Minskat motstånd mot vattenplaning, över genomsnittet rullmotstånd.
Goodyear Vector 4Seasons Gen 3 är precis som jag minns det. Det var fantastiskt på torrt väglag, men inte bäst på torrbromsning, bäst på vått väglag och mycket bra bromsning på vått väglag, även om det, precis som Hankook, hade lite problem i djupare vatten, mycket bra i snön, men inte riktigt på nivå med Hankook, hade utmärkt ljud och komfort, precis som Hankook, och dess rullmotstånd var detsamma som Hankook. Detta däck börjar bli gammalt men är fortfarande ett utmärkt val.
Mycket bra väghållning på både torrt och vått underlag, bäst på snö totalt sett, mycket bra ljud- och komfortnivåer.
Minskat motstånd mot vattenplaning, över genomsnittet rullmotstånd.
Hankook Kinergy 4S 2 X är utmärkt på torrt underlag, men inte bäst på bromsning på torrt underlag. Bra på vått underlag även om det hade lite problem i djupare vatten med vattenplaning, bäst överlag på snö, mycket bra komfort och buller, och hade ett okej rullmotstånd. En gedigen produkt överlag.
Maxxis Premitra All Season AP3 SUV presterade utmärkt på torrt och vått, men hade lite sämre bromsförmåga på vått underlag. Även om den inte var den bästa väghållningen på snö, startade och stannade den verkligen riktigt bra. Den saknade lite komfort, och rullmotståndet var ganska högt, men annars en bra prestanda överlag.
Mycket bra på torrt, välbalanserat och förutsägbart på torrt och vått, lågt ljud, bra komfort och lågt rullmotstånd.
Längre bromsförmåga på vått underlag, lägre snögrepp än toppdäcken (men betydligt bättre än ett sommardäck).
Bridgestone Turanza All Season 6 var ett av de bästa däcken på torrt underlag och ett trevligt däck att köra, men på något sätt fick det helt enkelt inte ihop det i vått eller snötäckt. Jag tycker att det har presterat sämre i det här testet. Jag har testat det två gånger tidigare och även om det aldrig har varit bäst i snötäcket har det alltid varit bättre i vått, kanske är det en egenhet med storleken. Ändå är det inte ett dåligt däck, det missade bara målet lite den här gången.
Extremt långa bromssträckor på torrt och vått underlag, extremt dålig vattenplaningsprestanda, lågt väggrepp på snö, högsta ljudnivåer.
Westlake All Season Elite Z401 hade ett utmärkt rullmotstånd och var okej i komfort (men inte buller), men i nästan alla andra tester låg den bestämt på sista plats. Det här testet har 16 kategorier, så det är en otrolig konsekvens att ligga sist i alla utom två. Farligt långa bromsar på vått underlag är den enda rubriken du verkligen borde behöva för att undvika det här däcket.
Diskussion