Auto Bild har testat 14 vinterdäck i dimensionen 205/55 R16, en av de mest sålda däckdimensionerna i Tyskland och en vanlig dimension på kompaktbilar som VW Golf, Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia och Seat Leon. Alla däck kördes på samma VW Golf, med snötester på Plantskolan Proving Ground i Älvsbyn i norra Sverige, mätningar på våt och torr väg vid ATP Papenburg och tester av köregenskaper vid TRIWO Pferdsfeld i Tyskland. Priset för en uppsättning varierar från 260 till 470 euro, Auto Bild valde medvetet bort de billigaste däcken från okända märken, och ett sommardäck och ett helårsdäck kördes som referens utanför klassificeringen.
Pirelli Cinturato Winter 3 vinner tack vare sina resultat på våt väg: det hade den kortaste bromssträckan på våt väg, de snabbaste köregenskaperna på våt väg av vinterdäcken, och det stod emot vattenplaning rakt fram längst. Bakom det delar Bridgestone Blizzak 6, Goodyear UltraGrip Performance 3, Hankook Winter i*cept RS3 och Kumho WinterCraft WP52+ andra plats med identiska betyg, och alla fem får Auto Bilds högsta omdöme, "föredömlig". Kumho, den näst billigaste uppsättningen i testet, hade bäst bromsning och dragkraft på snö, medan Dunlop Winter ledde i köregenskaper på snö och i slalom. I andra änden nedgraderades Maxxis, Toyo och Nexen alla för ett svagt resultat i ett säkerhetsrelevant test, och Toyo hamnade bakom helårsreferensen i bromsning, dragkraft och köregenskaper på snö.
Testförhållanden och metodik
Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.
Registrerade testförhållanden
Registrerade testförhållanden
- Torr inbromsning
- 100 → 0 km/h
- Våt inbromsning
- 100 → 0 km/h
- Snöbromsning
- 50 → 0 km/h
Auto Bild sätter betyg på snö, våt väg och torr väg som tre kapitel som vart och ett väger en tredjedel av helhetsbetyget, och däck med samma helhetsbetyg delar placering. När ett däck får betyget 2,5 eller sämre i ett säkerhetsrelevant test läggs en fjärdedel av dess sämsta sådana betyg till helhetsresultatet. Maxxis, Toyo och Nexen har alla det avdraget, vilket skapar ett stort avstånd mellan dem och de 11 däcken ovanför. Alla 14 däck klarade Auto Bilds höghastighetstest. Inget av de två referensdäcken anges med namn. Detta är vår sammanfattning av huvudresultaten; för alla betyg, den fullständiga viktningen och Auto Bilds metodik, se originaltestet.
Snö
Kumho WinterCraft WP52+ stannade kortast på snö, 0,7 meter före Bridgestone, Dunlop och Maxxis, som delade andra plats. Tretton av de 14 vinterdäcken låg inom 1,9 meter från varandra. Toyo Observe EWS1 behövde 3,8 meter mer än Kumho och stannade bakom helårsreferensen, och sommarreferensen behövde klart mer än dubbelt så lång sträcka som Kumho. Kumhos resultat står i kontrast till Auto Bilds vintertest i 245/45 R19 den här säsongen, där WP52+ var 17:e av 20 i bromsning på snö.
Snöbromsning
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
| 23.3 m | Bäst | 0 km/h | |
| 24 m | +0,70 m | 22 km/h | |
| 24 m | +0,70 m | 22 km/h | |
| 24 m | +0,70 m | 22 km/h | |
| 24.1 m | +0,80 m | 24 km/h | |
| 24.3 m | +1,00 m | 26 km/h | |
| 24.7 m | +1,40 m | 31 km/h | |
| 24.8 m | +1,50 m | 32 km/h | |
| 24.9 m | +1,60 m | 33 km/h | |
| 24.9 m | +1,60 m | 33 km/h | |
| 25.2 m | +1,90 m | 36 km/h | |
| 25.2 m | +1,90 m | 36 km/h | |
| 25.2 m | +1,90 m | 36 km/h | |
Ref.Reference All Season |
26.1 m | +2,80 m | 43 km/h |
| 27.1 m | +3,80 m | 49 km/h | |
Ref.Reference Summer |
57.2 m | +33,90 m | 100 km/h |
Det är en skillnad på 145,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (33,9 m ≈ 7,5 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Toyo Observe EWS1 fortfarande köra i 49 km/h när Kumho WinterCraft WP52+ redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Kumho hade också mest dragkraft, före Pirelli, med Hankook och Bridgestone jämsides på tredje plats. Toyo hade återigen minst dragkraft av vinterdäcken, mindre än helårsreferensen, och sommarreferensen klarade långt under hälften av Kumhos dragkraft.
Snögrepp
Dragkraft i Newton
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 5457.5 N | Bäst | |
| 5377 N | −80,50 N | |
| 5361.2 N | −96,30 N | |
| 5361.2 N | −96,30 N | |
| 5329.8 N | −127,70 N | |
| 5253 N | −204,50 N | |
| 5222.9 N | −234,60 N | |
| 5222 N | −235,50 N | |
| 5208 N | −249,50 N | |
| 5121 N | −336,50 N | |
| 5120.2 N | −337,30 N | |
| 5105.9 N | −351,60 N | |
| 5091.6 N | −365,90 N | |
Ref.Reference All Season |
4926.5 N | −531,00 N |
| 4860.8 N | −596,70 N | |
Ref.Reference Summer |
2062 N | −3 395,50 N |
Det är en skillnad på 62,2% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3 395,5 N).
Dunlop Winter var snabbast på köregenskapsbanan på snö, före Kumho och Goodyear. Toyo var det långsammaste däcket i det här testet, långsammare än helårsreferensen, och det är betyget bakom dess säkerhetsavdrag. Det finns inget resultat för köregenskaper på snö för sommarreferensen. Toyos snöresultat stämmer med dess meritlista: det var också sist av de rankade däcken i bromsning på snö i Auto Bilds vintertest 2025 och näst sist i ADAC-testet 2026 i 225/50 R17.
Väghållning på snö
Medelhastighet på snö
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 62.9 km/h | Bäst | |
| 61.9 km/h | −1,00 km/h | |
| 61.8 km/h | −1,10 km/h | |
| 61.3 km/h | −1,60 km/h | |
| 61.1 km/h | −1,80 km/h | |
| 60.1 km/h | −2,80 km/h | |
| 59.7 km/h | −3,20 km/h | |
| 59.6 km/h | −3,30 km/h | |
| 59.3 km/h | −3,60 km/h | |
| 59.1 km/h | −3,80 km/h | |
| 59 km/h | −3,90 km/h | |
| 58.9 km/h | −4,00 km/h | |
| 57 km/h | −5,90 km/h | |
Ref.Reference All Season |
56.4 km/h | −6,50 km/h |
| 53.3 km/h | −9,60 km/h |
Det är en skillnad på 15,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (9,6 Km/H).
Dunlop var också klart bäst i slalom, med ett större försprång till tvåan Kumho än avståndet från Kumho bakåt till Maxxis på 14:e plats. Båda referensdäcken låg bakom alla vinterdäck.
Snöslalom
Sidoacceleration
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 4.41 m/sec2 | Bäst | |
| 3.89 m/sec2 | −0,52 m/sec2 | |
| 3.84 m/sec2 | −0,57 m/sec2 | |
| 3.8 m/sec2 | −0,61 m/sec2 | |
| 3.78 m/sec2 | −0,63 m/sec2 | |
| 3.77 m/sec2 | −0,64 m/sec2 | |
| 3.76 m/sec2 | −0,65 m/sec2 | |
| 3.75 m/sec2 | −0,66 m/sec2 | |
| 3.74 m/sec2 | −0,67 m/sec2 | |
| 3.71 m/sec2 | −0,70 m/sec2 | |
| 3.66 m/sec2 | −0,75 m/sec2 | |
| 3.62 m/sec2 | −0,79 m/sec2 | |
| 3.61 m/sec2 | −0,80 m/sec2 | |
| 3.59 m/sec2 | −0,82 m/sec2 | |
Ref.Reference All Season |
3.34 m/sec2 | −1,07 m/sec2 |
Ref.Reference Summer |
2.19 m/sec2 | −2,22 m/sec2 |
Det är en skillnad på 50,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,22 m/sec2).
Våt väg
Sommarreferensen stannade kortast på våt väg, men Pirelli var bäst av vinterdäcken, före Kumho och Falken. Nexen Winguard Sport 3 behövde 7 meter mer än Pirelli, den längsta sträckan i testet, och Nokian och Maxxis stannade också bakom helårsreferensen.
Våt inbromsning
Våt inbromsning i meter (100 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
42.2 m | −4,10 m | 0 km/h |
| 46.3 m | Bäst | 0 km/h | |
| 46.7 m | +0,40 m | 12 km/h | |
| 46.9 m | +0,60 m | 15 km/h | |
| 47.2 m | +0,90 m | 18 km/h | |
| 47.4 m | +1,10 m | 20 km/h | |
| 47.6 m | +1,30 m | 21 km/h | |
| 47.6 m | +1,30 m | 21 km/h | |
| 47.8 m | +1,50 m | 23 km/h | |
| 48 m | +1,70 m | 24 km/h | |
| 48.7 m | +2,40 m | 29 km/h | |
| 49.3 m | +3,00 m | 32 km/h | |
Ref.Reference All Season |
49.7 m | +3,40 m | 34 km/h |
| 50.5 m | +4,20 m | 37 km/h | |
| 50.7 m | +4,40 m | 38 km/h | |
| 53.3 m | +7,00 m | 47 km/h |
Det är en skillnad på 26,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (11,1 m ≈ 2,5 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Nexen Winguard Sport 3 fortfarande köra i 47 km/h när Pirelli Cinturato Winter 3 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Sommarreferensen var snabbast på köregenskapsbanan på våt väg, med Pirelli tätt bakom och Bridgestone och Falken som delade nästa bästa hastighet. Maxxis Premitra Snow WP6 var det långsammaste däcket, resultatet bakom dess säkerhetsavdrag, med Dunlop och Nokian närmast efter. Helårsreferensen var snabbare än tio av vinterdäcken.
Väghållning på vått
Medelhastighet på vått
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
68.4 km/h | +0,40 km/h |
| 68 km/h | Bäst | |
| 67.8 km/h | −0,20 km/h | |
| 67.8 km/h | −0,20 km/h | |
| 67.5 km/h | −0,50 km/h | |
Ref.Reference All Season |
67.4 km/h | −0,60 km/h |
| 67.2 km/h | −0,80 km/h | |
| 67.1 km/h | −0,90 km/h | |
| 67 km/h | −1,00 km/h | |
| 66.9 km/h | −1,10 km/h | |
| 66.6 km/h | −1,40 km/h | |
| 66.6 km/h | −1,40 km/h | |
| 66.5 km/h | −1,50 km/h | |
| 66 km/h | −2,00 km/h | |
| 65.6 km/h | −2,40 km/h | |
| 64.8 km/h | −3,20 km/h |
Det är en skillnad på 5,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,6 Km/H).
På den våta cirkeln varvade sommarreferensen snabbast igen, och Bridgestone var bäst av vinterdäcken, före Goodyear och Falken. Maxxis, Dunlop och Nexen var långsammast.
Våt cirkel
Wet Circle Lap Time i sekunder
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
15.4 s | −0,33 s |
| 15.73 s | Bäst | |
| 15.81 s | +0,08 s | |
| 15.92 s | +0,19 s | |
Ref.Reference All Season |
15.99 s | +0,26 s |
| 16.02 s | +0,29 s | |
| 16.05 s | +0,32 s | |
| 16.05 s | +0,32 s | |
| 16.06 s | +0,33 s | |
| 16.1 s | +0,37 s | |
| 16.21 s | +0,48 s | |
| 16.23 s | +0,50 s | |
| 16.23 s | +0,50 s | |
| 16.31 s | +0,58 s | |
| 16.34 s | +0,61 s | |
| 16.4 s | +0,67 s |
Det är en skillnad på 6,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1 s).
Pirelli stod emot vattenplaning rakt fram längst, före Hankook och Toyo, och 12 av vinterdäcken höll emot längre än sommarreferensen. Michelin Alpin 7 var näst svagast av vinterdäcken, och Nexen började vattenplana långt tidigare än något annat däck, till och med bakom helårsreferensen; det är betyget som avgör storleken på dess säkerhetsavdrag.
Rak vattenplaning
Flythastighet i km/h
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 84.9 km/h | Bäst | |
| 83.5 km/h | −1,40 km/h | |
| 82.3 km/h | −2,60 km/h | |
| 81.2 km/h | −3,70 km/h | |
| 80.6 km/h | −4,30 km/h | |
| 80.6 km/h | −4,30 km/h | |
| 80.4 km/h | −4,50 km/h | |
| 80.3 km/h | −4,60 km/h | |
| 80.1 km/h | −4,80 km/h | |
| 80 km/h | −4,90 km/h | |
| 79.6 km/h | −5,30 km/h | |
| 79.6 km/h | −5,30 km/h | |
Ref.Reference Summer |
78 km/h | −6,90 km/h |
| 77.2 km/h | −7,70 km/h | |
Ref.Reference All Season |
74 km/h | −10,90 km/h |
| 69.2 km/h | −15,70 km/h |
Det är en skillnad på 18,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (15,7 Km/H).
Hankook behöll mest sidogrepp vid vattenplaning i kurva, med Pirelli, Kumho och Toyo på delad andra plats, alla fyra före sommarreferensen. Nexen var sist igen, med stor marginal.
Böjd vattenplaning
Återstående lateral acceleration
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 4 m/sec2 | Bäst | |
| 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 | |
| 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 | |
| 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 | |
Ref.Reference Summer |
3.6 m/sec2 | −0,40 m/sec2 |
| 3.5 m/sec2 | −0,50 m/sec2 | |
| 3.3 m/sec2 | −0,70 m/sec2 | |
| 3.1 m/sec2 | −0,90 m/sec2 | |
| 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 | |
| 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 | |
| 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 | |
| 2.9 m/sec2 | −1,10 m/sec2 | |
| 2.9 m/sec2 | −1,10 m/sec2 | |
Ref.Reference All Season |
2.8 m/sec2 | −1,20 m/sec2 |
| 2.8 m/sec2 | −1,20 m/sec2 | |
| 1.7 m/sec2 | −2,30 m/sec2 |
Det är en skillnad på 57,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,3 m/sec2).
Torr väg
På torr väg stannade sommarreferensen 6 meter kortare än det bästa vinterdäcket, Goodyear, som låg en god meter före Falken. Helårsreferensen stannade kortare än de övriga 12 vinterdäcken. Semperit och Nexen behövde mest utrymme. Pirelli hade den tredje längsta bromssträckan av vinterdäcken, vilket avviker från vad det brukar visa: i sina sju andra tester på vår webbplats har Cinturato Winter 3 legat bland de fyra bästa i bromsning på torr väg varje gång, inklusive tvåa av nio i vårt eget vinterdäckstest 2026/27.
Torr inbromsning
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
34.9 m | −6,00 m | 0 km/h |
| 40.9 m | Bäst | 0 km/h | |
| 41.9 m | +1,00 m | 20 km/h | |
Ref.Reference All Season |
42.7 m | +1,80 m | 27 km/h |
| 42.8 m | +1,90 m | 27 km/h | |
| 42.9 m | +2,00 m | 28 km/h | |
| 43 m | +2,10 m | 29 km/h | |
| 43.2 m | +2,30 m | 30 km/h | |
| 43.3 m | +2,40 m | 31 km/h | |
| 43.4 m | +2,50 m | 31 km/h | |
| 44 m | +3,10 m | 35 km/h | |
| 44.3 m | +3,40 m | 36 km/h | |
| 44.6 m | +3,70 m | 37 km/h | |
| 44.7 m | +3,80 m | 38 km/h | |
| 45.6 m | +4,70 m | 42 km/h | |
| 46.9 m | +6,00 m | 46 km/h |
Det är en skillnad på 34,4% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (12 m ≈ 2,7 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Nexen Winguard Sport 3 fortfarande köra i 46 km/h när Goodyear UltraGrip Performance 3 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Sommarreferensen var också snabbast på köregenskapsbanan på torr väg, och Pirelli var det snabbaste vinterdäcket, före Bridgestone och Vredestein. Helårsreferensen var snabbare än alla övriga vinterdäck. Dunlop var långsammast, men spridningen mellan vinterdäcken var liten.
Väghållning på torrt
Medelhastighet på torrt
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Reference Summer |
82.6 km/h | +0,70 km/h |
| 81.9 km/h | Bäst | |
| 81.7 km/h | −0,20 km/h | |
| 81.6 km/h | −0,30 km/h | |
Ref.Reference All Season |
81.5 km/h | −0,40 km/h |
| 81.3 km/h | −0,60 km/h | |
| 81.3 km/h | −0,60 km/h | |
| 81.1 km/h | −0,80 km/h | |
| 81.1 km/h | −0,80 km/h | |
| 81 km/h | −0,90 km/h | |
| 80.9 km/h | −1,00 km/h | |
| 80.8 km/h | −1,10 km/h | |
| 80.8 km/h | −1,10 km/h | |
| 80.6 km/h | −1,30 km/h | |
| 80.5 km/h | −1,40 km/h | |
| 80.4 km/h | −1,50 km/h |
Alla däck i Väghållning på torrt-testet slutade med mindre än 3% mellanrum.
Komfort
Nexen var tystast i förbifartsbullertestet vid 80 km/h, före Kumho och Pirelli, och Toyo var det bullrigaste däcket, bullrigare än båda referensdäcken.
Buller
Externt brus i dB
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 68.8 dB | Bäst | |
| 69.9 dB | +1,10 dB | |
| 70.1 dB | +1,30 dB | |
| 70.3 dB | +1,50 dB | |
| 70.5 dB | +1,70 dB | |
| 71.1 dB | +2,30 dB | |
| 71.2 dB | +2,40 dB | |
| 71.3 dB | +2,50 dB | |
| 71.8 dB | +3,00 dB | |
| 71.9 dB | +3,10 dB | |
| 72.3 dB | +3,50 dB | |
| 72.4 dB | +3,60 dB | |
| 72.6 dB | +3,80 dB | |
Ref.Reference Summer |
72.7 dB | +3,90 dB |
Ref.Reference All Season |
72.9 dB | +4,10 dB |
| 73.4 dB | +4,60 dB |
Det är en skillnad på 6,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (4,6 dB).
Åkkomfort är det enda betyget här som Auto Bild sätter utan ett uppmätt värde. Bridgestone bedömdes som det mest komfortabla, före Goodyear, Hankook och Michelin, och Nexen som det minst komfortabla.
Subj. Komfort
Subjektiv komfortpoäng
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 9.6 Points | Bäst | |
| 9.4 Points | −0,20 Points | |
| 9.4 Points | −0,20 Points | |
| 9.4 Points | −0,20 Points | |
| 9 Points | −0,60 Points | |
| 9 Points | −0,60 Points | |
| 9 Points | −0,60 Points | |
| 9 Points | −0,60 Points | |
| 8.8 Points | −0,80 Points | |
| 8.6 Points | −1,00 Points | |
| 8.6 Points | −1,00 Points | |
| 8.6 Points | −1,00 Points | |
| 8.4 Points | −1,20 Points | |
| 7.8 Points | −1,80 Points |
Det är en skillnad på 18,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,8 Points).
Effektivitet
Michelin hade lägst rullmotstånd, strax före Nokian, medan Falken och Maxxis låg långt efter de andra. Inget värde för rullmotstånd anges för referensdäcken.
Rullmotstånd
Rullmotstånd i kg t
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Extra bränsle / år |
|---|---|---|---|
| 7.94 kg/t | Bäst | £0 | |
| 7.98 kg/t | +0,04 kg/t | £2 | |
| 8.34 kg/t | +0,40 kg/t | £22 | |
| 8.36 kg/t | +0,42 kg/t | £23 | |
| 8.46 kg/t | +0,52 kg/t | £29 | |
| 8.5 kg/t | +0,56 kg/t | £31 | |
| 8.59 kg/t | +0,65 kg/t | £36 | |
| 8.62 kg/t | +0,68 kg/t | £38 | |
| 8.64 kg/t | +0,70 kg/t | £39 | |
| 8.7 kg/t | +0,76 kg/t | £42 | |
| 8.74 kg/t | +0,80 kg/t | £44 | |
| 8.77 kg/t | +0,83 kg/t | £46 | |
| 9.49 kg/t | +1,55 kg/t | £86 | |
| 9.89 kg/t | +1,95 kg/t | £108 |
Det är en skillnad på 24,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,95 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Maxxis Premitra Snow WP6 ungefär 75 L (£108) mer bränsle än Michelin Alpin 7.
Justera antagandena
Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.
Resultat
Pirelli Cinturato Winter 3 vinner med sina resultat på våt väg och köregenskaperna på torr väg, trots en bromsning på torr väg långt under dess vanliga standard. De fyra däcken som delar andra plats tar sig dit på olika sätt: Kumho genom bromsning och dragkraft på snö och korta bromssträckor på våt och torr väg, Goodyear med den kortaste bromssträckan på torr väg, Hankook med bäst grepp vid vattenplaning i kurvor, och Bridgestone med sina resultat på våt cirkel och i köregenskaper och bäst komfort. Dunlop Winter är det bästa däcket här för köregenskaper på snö, men dess köregenskaper på våt och torr väg håller tillbaka det till en delad åttonde plats. Maxxis, Toyo och Nexen har alla ett säkerhetsavdrag, Maxxis för sina köregenskaper på våt väg, Toyo för sina köregenskaper på snö och Nexen för sin vattenplaning. För de fullständiga betygen och Auto Bilds poängsättning, läs originaltestet.
Pirelli Cinturato Winter 3
205/55 R16 94H XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 12:e / 14 | 44.7 m | +3,80 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 1:a / 14 | 81.9 km/h | Bäst i detta deltest |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 1:a / 14 | 46.3 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 1:a / 14 | 68 km/h | Bäst i detta deltest |
| Våt cirkelLägre är bättre | 5:e / 14 | 16.05 s | +0,32 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 14 | 84.9 km/h | Bäst i detta deltest |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 14 | 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 7:e / 14 | 24.7 m | +1,40 m |
| SnögreppHögre är bättre | 2:a / 14 | 5377 N | −80,50 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 5:e / 14 | 61.1 km/h | −1,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 6:e / 14 | 3.77 m/sec2 | −0,64 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 5:e / 14 | 9 Points | −0,60 Points |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 14 | 70.1 dB | +1,30 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 8:e / 14 | 8.62 kg/t | +0,68 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 440.00
Bridgestone Blizzak 6
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 5:e / 14 | 43 m | +2,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 2:a / 14 | 81.7 km/h | −0,20 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 8:e / 14 | 47.8 m | +1,50 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 2:a / 14 | 67.8 km/h | −0,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 1:a / 14 | 15.73 s | Bäst i detta deltest |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 7:e / 14 | 80.4 km/h | −4,50 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 7:e / 14 | 3.1 m/sec2 | −0,90 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 14 | 24 m | +0,70 m |
| SnögreppHögre är bättre | 3:e / 14 | 5361.2 N | −96,30 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 12:e / 14 | 58.9 km/h | −4,00 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 11:e / 14 | 3.66 m/sec2 | −0,75 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 1:a / 14 | 9.6 Points | Bäst i detta deltest |
| BullerLägre är bättre | 13:e / 14 | 72.6 dB | +3,80 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 11:e / 14 | 8.74 kg/t | +0,80 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/70
- Pris
- 400.00
Goodyear UltraGrip Performance 3
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 1:a / 14 | 40.9 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 12:e / 14 | 80.6 km/h | −1,30 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 6:e / 14 | 47.6 m | +1,30 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 7:e / 14 | 67 km/h | −1,00 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 2:a / 14 | 15.81 s | +0,08 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 14 | 80.3 km/h | −4,60 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 14 | 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 6:e / 14 | 24.3 m | +1,00 m |
| SnögreppHögre är bättre | 7:e / 14 | 5222.9 N | −234,60 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 3:e / 14 | 61.8 km/h | −1,10 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 7:e / 14 | 3.76 m/sec2 | −0,65 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 2:a / 14 | 9.4 Points | −0,20 Points |
| BullerLägre är bättre | 6:e / 14 | 71.1 dB | +2,30 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 3:e / 14 | 8.34 kg/t | +0,40 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/70
- Pris
- 410.00
Hankook Winter I cept RS3
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 7:e / 14 | 43.3 m | +2,40 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 10:e / 14 | 80.8 km/h | −1,10 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 5:e / 14 | 47.4 m | +1,10 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 5:e / 14 | 67.2 km/h | −0,80 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 5:e / 14 | 16.05 s | +0,32 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 14 | 83.5 km/h | −1,40 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 14 | 4 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| SnöbromsningLägre är bättre | 5:e / 14 | 24.1 m | +0,80 m |
| SnögreppHögre är bättre | 3:e / 14 | 5361.2 N | −96,30 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 8:e / 14 | 59.6 km/h | −3,30 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 3:e / 14 | 3.84 m/sec2 | −0,57 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 2:a / 14 | 9.4 Points | −0,20 Points |
| BullerLägre är bättre | 11:e / 14 | 72.3 dB | +3,50 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 10:e / 14 | 8.7 kg/t | +0,76 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 340.00
Kumho WinterCraft WP52+
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 4:e / 14 | 42.9 m | +2,00 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 9:e / 14 | 80.9 km/h | −1,00 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 2:a / 14 | 46.7 m | +0,40 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 9:e / 14 | 66.6 km/h | −1,40 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 9:e / 14 | 16.21 s | +0,48 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 14 | 79.6 km/h | −5,30 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 14 | 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 1:a / 14 | 23.3 m | Bäst i detta deltest |
| SnögreppHögre är bättre | 1:a / 14 | 5457.5 N | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 2:a / 14 | 61.9 km/h | −1,00 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 2:a / 14 | 3.89 m/sec2 | −0,52 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 5:e / 14 | 9 Points | −0,60 Points |
| BullerLägre är bättre | 2:a / 14 | 69.9 dB | +1,10 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 9:e / 14 | 8.64 kg/t | +0,70 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 310.00
Falken EUROWINTER HS02
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 2:a / 14 | 41.9 m | +1,00 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 4:e / 14 | 81.3 km/h | −0,60 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 3:e / 14 | 46.9 m | +0,60 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 2:a / 14 | 67.8 km/h | −0,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 3:e / 14 | 15.92 s | +0,19 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 10:e / 14 | 80 km/h | −4,90 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 14 | 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 11:e / 14 | 25.2 m | +1,90 m |
| SnögreppHögre är bättre | 10:e / 14 | 5121 N | −336,50 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 9:e / 14 | 59.3 km/h | −3,60 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 5:e / 14 | 3.78 m/sec2 | −0,63 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 13:e / 14 | 8.4 Points | −1,20 Points |
| BullerLägre är bättre | 8:e / 14 | 71.3 dB | +2,50 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 13:e / 14 | 9.49 kg/t | +1,55 kg/t |
- EU-märkning
- D/B/69
- Pris
- 350.00
Vredestein Wintrac
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 11:e / 14 | 44.6 m | +3,70 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 3:e / 14 | 81.6 km/h | −0,30 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 4:e / 14 | 47.2 m | +0,90 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 8:e / 14 | 66.9 km/h | −1,10 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 8:e / 14 | 16.1 s | +0,37 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 14 | 79.6 km/h | −5,30 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 13:e / 14 | 2.8 m/sec2 | −1,20 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 9:e / 14 | 24.9 m | +1,60 m |
| SnögreppHögre är bättre | 6:e / 14 | 5253 N | −204,50 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 4:e / 14 | 61.3 km/h | −1,60 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 9:e / 14 | 3.74 m/sec2 | −0,67 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 5:e / 14 | 9 Points | −0,60 Points |
| BullerLägre är bättre | 4:e / 14 | 70.3 dB | +1,50 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 6:e / 14 | 8.5 kg/t | +0,56 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/70
- Pris
- 340.00
Dunlop Winter
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 6:e / 14 | 43.2 m | +2,30 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 14:e / 14 | 80.4 km/h | −1,50 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 11:e / 14 | 49.3 m | +3,00 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 13:e / 14 | 65.6 km/h | −2,40 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 13:e / 14 | 16.34 s | +0,61 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 14 | 80.6 km/h | −4,30 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 14 | 2.9 m/sec2 | −1,10 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 14 | 24 m | +0,70 m |
| SnögreppHögre är bättre | 5:e / 14 | 5329.8 N | −127,70 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 1:a / 14 | 62.9 km/h | Bäst i detta deltest |
| SnöslalomHögre är bättre | 1:a / 14 | 4.41 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 10:e / 14 | 8.6 Points | −1,00 Points |
| BullerLägre är bättre | 7:e / 14 | 71.2 dB | +2,40 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 12:e / 14 | 8.77 kg/t | +0,83 kg/t |
- EU-märkning
- C/C/71
- Pris
- 330.00
Michelin Alpin 7
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 10:e / 14 | 44.3 m | +3,40 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 6:e / 14 | 81.1 km/h | −0,80 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 10:e / 14 | 48.7 m | +2,40 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 6:e / 14 | 67.1 km/h | −0,90 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 10:e / 14 | 16.23 s | +0,50 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 13:e / 14 | 77.2 km/h | −7,70 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 8:e / 14 | 3 m/sec2 | −1,00 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 9:e / 14 | 24.9 m | +1,60 m |
| SnögreppHögre är bättre | 9:e / 14 | 5208 N | −249,50 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 7:e / 14 | 59.7 km/h | −3,20 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 4:e / 14 | 3.8 m/sec2 | −0,61 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 2:a / 14 | 9.4 Points | −0,20 Points |
| BullerLägre är bättre | 5:e / 14 | 70.5 dB | +1,70 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 1:a / 14 | 7.94 kg/t | Bäst i detta deltest |
- EU-märkning
- C/B/71
- Pris
- 470.00
Semperit Speed Grip 5
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 13:e / 14 | 45.6 m | +4,70 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 13:e / 14 | 80.5 km/h | −1,40 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 6:e / 14 | 47.6 m | +1,30 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 4:e / 14 | 67.5 km/h | −0,50 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 7:e / 14 | 16.06 s | +0,33 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 14 | 81.2 km/h | −3,70 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 14 | 3.5 m/sec2 | −0,50 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 11:e / 14 | 25.2 m | +1,90 m |
| SnögreppHögre är bättre | 13:e / 14 | 5091.6 N | −365,90 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 10:e / 14 | 59.1 km/h | −3,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 10:e / 14 | 3.71 m/sec2 | −0,70 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 9:e / 14 | 8.8 Points | −0,80 Points |
| BullerLägre är bättre | 9:e / 14 | 71.8 dB | +3,00 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 7:e / 14 | 8.59 kg/t | +0,65 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 340.00
Nokian Snowproof 2
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 9:e / 14 | 44 m | +3,10 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 8:e / 14 | 81 km/h | −0,90 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 12:e / 14 | 50.5 m | +4,20 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 12:e / 14 | 66 km/h | −2,00 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 4:e / 14 | 16.02 s | +0,29 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 14 | 80.6 km/h | −4,30 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 6:e / 14 | 3.3 m/sec2 | −0,70 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 11:e / 14 | 25.2 m | +1,90 m |
| SnögreppHögre är bättre | 11:e / 14 | 5120.2 N | −337,30 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 11:e / 14 | 59 km/h | −3,90 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 13:e / 14 | 3.61 m/sec2 | −0,80 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 10:e / 14 | 8.6 Points | −1,00 Points |
| BullerLägre är bättre | 10:e / 14 | 71.9 dB | +3,10 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 2:a / 14 | 7.98 kg/t | +0,04 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/69
- Pris
- 340.00
Maxxis Premitra Snow WP6
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 8:e / 14 | 43.4 m | +2,50 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 6:e / 14 | 81.1 km/h | −0,80 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 13:e / 14 | 50.7 m | +4,40 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 14:e / 14 | 64.8 km/h | −3,20 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 14:e / 14 | 16.4 s | +0,67 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 9:e / 14 | 80.1 km/h | −4,80 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 11:e / 14 | 2.9 m/sec2 | −1,10 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 14 | 24 m | +0,70 m |
| SnögreppHögre är bättre | 12:e / 14 | 5105.9 N | −351,60 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 13:e / 14 | 57 km/h | −5,90 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 14:e / 14 | 3.59 m/sec2 | −0,82 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 5:e / 14 | 9 Points | −0,60 Points |
| BullerLägre är bättre | 12:e / 14 | 72.4 dB | +3,60 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 14:e / 14 | 9.89 kg/t | +1,95 kg/t |
- EU-märkning
- D/B/70
- Pris
- 260.00
Toyo Observe EWS1
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 3:e / 14 | 42.8 m | +1,90 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 4:e / 14 | 81.3 km/h | −0,60 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 9:e / 14 | 48 m | +1,70 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 11:e / 14 | 66.5 km/h | −1,50 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 10:e / 14 | 16.23 s | +0,50 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 3:e / 14 | 82.3 km/h | −2,60 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 14 | 3.7 m/sec2 | −0,30 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 14:e / 14 | 27.1 m | +3,80 m |
| SnögreppHögre är bättre | 14:e / 14 | 4860.8 N | −596,70 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 14:e / 14 | 53.3 km/h | −9,60 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 12:e / 14 | 3.62 m/sec2 | −0,79 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 10:e / 14 | 8.6 Points | −1,00 Points |
| BullerLägre är bättre | 14:e / 14 | 73.4 dB | +4,60 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 5:e / 14 | 8.46 kg/t | +0,52 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 330.00
Nexen Winguard Sport 3
205/55 R16 91HKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (14)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 14:e / 14 | 46.9 m | +6,00 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 10:e / 14 | 80.8 km/h | −1,10 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 14:e / 14 | 53.3 m | +7,00 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 9:e / 14 | 66.6 km/h | −1,40 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 12:e / 14 | 16.31 s | +0,58 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 14:e / 14 | 69.2 km/h | −15,70 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 14:e / 14 | 1.7 m/sec2 | −2,30 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 8:e / 14 | 24.8 m | +1,50 m |
| SnögreppHögre är bättre | 8:e / 14 | 5222 N | −235,50 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 6:e / 14 | 60.1 km/h | −2,80 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 8:e / 14 | 3.75 m/sec2 | −0,66 m/sec2 |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 14:e / 14 | 7.8 Points | −1,80 Points |
| BullerLägre är bättre | 1:a / 14 | 68.8 dB | Bäst i detta deltest |
| RullmotståndLägre är bättre | 4:e / 14 | 8.36 kg/t | +0,42 kg/t |
- EU-märkning
- C/B/72
- Pris
- 330.00
Reference Summer
205/55 R16Alla delresultat (11)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Resultat |
|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 34.9 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 82.6 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 42.2 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 68.4 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 15.4 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 78 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 3.6 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 57.2 m |
| SnögreppHögre är bättre | 2062 N |
| SnöslalomHögre är bättre | 2.19 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 72.7 dB |
Reference All Season
205/55 R16Alla delresultat (12)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Resultat |
|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 42.7 m |
| Väghållning på torrtHögre är bättre | 81.5 km/h |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 49.7 m |
| Väghållning på våttHögre är bättre | 67.4 km/h |
| Våt cirkelLägre är bättre | 15.99 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 74 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2.8 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 26.1 m |
| SnögreppHögre är bättre | 4926.5 N |
| Väghållning på snöHögre är bättre | 56.4 km/h |
| SnöslalomHögre är bättre | 3.34 m/sec2 |
| BullerLägre är bättre | 72.9 dB |

Diskussion