Utforska data / Auto Bild
2026 års Auto Bild-test av vinterdäck - 205/55 R16
- Testad dimension
- 205/55 R16
- Testade däck
- 14
- Deltester
- 14
- Testbil
- VW Golf
Ställ in viktningen
Flytta ett reglage. Övriga kategorier justeras automatiskt så att summan förblir 100 %.
Inga testspecifika kategorivikter finns registrerade; beräkningen utgår från säsongens grundvikter.
Säsongens grundvikter
Resultat
Förändringar jämförs med grundberäkningen, inte de publicerade placeringarna. Rankingen använder oavrundade totalpoäng.
Ingen ranking för denna inställning. Ge minst en kategori en positiv vikt och aktivera ett deltest i varje aktiv kategori, eller återställ vikterna.
Filtrering ändrar aldrig jämförelsevärdet, poängen eller placeringarna.
Inga däck valda. Lägg till däck i urvalet för att begränsa rankingen.
| m ↓ | km/h ↑ | m ↓ | km/h ↑ | s ↓ | km/h ↑ | m/sec2 ↑ | m ↓ | N ↑ | km/h ↑ | m/sec2 ↑ | Points ↑ | dB ↓ | kg/t ↓ | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 96,04 | 44,7 | 81,9 | 95,8 | 46,3 | 68,0 | 16,05 | 84,9 | 3,7 | 98,9 | 24,7 | 5 377,0 | 61,1 | 3,77 | 94,2 | 9,0 | 70,1 | 96,0 | 8,62 | 92,1 | |
StyrkorBäst av vinterdäcken i bromsning på våt väg, köregenskaper på våt väg, vattenplaning rakt fram och köregenskaper på torr väg. Tvåa i dragkraft på snö och delad tvåa vid vattenplaning i kurva, med jämna resultat i mittfältet i bromsning på snö, köregenskaper på snö och slalom, och ett av de tystare däcken i förbifartsbullertestet. Att tänka påBromsningen på torr väg var dess enda tydliga svaghet: bara två av de rankade däcken behövde längre sträcka för att stanna. Bara mittfält i bromsning på snö, och den näst dyraste uppsättningen i testet. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt95,75 × 20% = 19,15 Våt98,92 × 35% = 34,62 Snö94,19 × 30% = 28,26 Bekvämlighet95,95 × 5% = 4,8 Rullmotstånd92,11 × 10% = 9,21 | ||||||||||||||||||||||
| 2= | 1 | 96,54 | 42,9 | 80,9 | 97,1 | 46,7 | 66,6 | 16,21 | 79,6 | 3,7 | 97,4 | 23,3 | 5 457,5 | 61,9 | 3,89 | 96,9 | 9,0 | 69,9 | 96,1 | 8,64 | 91,9 | |
StyrkorBäst i testet i bromsning och dragkraft på snö, och tvåa på köregenskapsbanan på snö och i slalom. Näst kortaste bromssträckan på våt väg av vinterdäcken, delad tvåa vid vattenplaning i kurva, fyra i bromsning på torr väg och näst tystast, allt från den näst billigaste uppsättningen i testet. Att tänka påMittfält på köregenskapsbanan på våt väg och på våt cirkel, och under mittfältet vid vattenplaning rakt fram, där bara Michelin och Nexen började vattenplana tidigare bland de rankade däcken. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt97,06 × 20% = 19,41 Våt97,36 × 35% = 34,08 Snö96,86 × 30% = 29,06 Bekvämlighet96,09 × 5% = 4,8 Rullmotstånd91,9 × 10% = 9,19 | ||||||||||||||||||||||
| 2= | 2 | 96,22 | 40,9 | 80,6 | 99,2 | 47,6 | 67,0 | 15,81 | 80,3 | 3,0 | 96,5 | 24,3 | 5 222,9 | 61,8 | 3,76 | 94,0 | 9,4 | 71,1 | 97,3 | 8,34 | 95,2 | |
StyrkorKortaste bromssträckan på torr väg av alla vinterdäck, med tydlig marginal till Falken. Näst snabbast av vinterdäcken på våt cirkel och trea på köregenskapsbanan på snö, med lågt rullmotstånd och komfort som bedömts nära toppen. Att tänka påNära botten i köregenskaper på torr väg, där bara Semperit och Dunlop var långsammare bland de rankade däcken, och bara mittfält i köregenskaper på våt väg, bromsning på våt väg och båda vattenplaningstesterna. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt99,21 × 20% = 19,84 Våt96,51 × 35% = 33,78 Snö94,03 × 30% = 28,21 Bekvämlighet97,35 × 5% = 4,87 Rullmotstånd95,2 × 10% = 9,52 | ||||||||||||||||||||||
| 2= | 4 | 95,99 | 43,3 | 80,8 | 96,6 | 47,4 | 67,2 | 16,05 | 83,5 | 4,0 | 98,3 | 24,1 | 5 361,2 | 59,6 | 3,84 | 94,4 | 9,4 | 72,3 | 96,5 | 8,70 | 91,3 | |
StyrkorBäst vid vattenplaning i kurva och tvåa vid vattenplaning rakt fram, med starka snöresultat: delad trea i dragkraft, trea i slalom och femma i bromsning på snö. Bedömt som ett av de mest komfortabla däcken, och femma i både bromsning och köregenskaper på våt väg. Att tänka påLångsammare än de flesta på köregenskapsbanan på torr väg, i mittfältet för bromsning på torr väg och köregenskaper på snö, och ett av de bullrigare däcken i förbifartsbullertestet. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt96,56 × 20% = 19,31 Våt98,31 × 35% = 34,41 Snö94,37 × 30% = 28,31 Bekvämlighet96,54 × 5% = 4,83 Rullmotstånd91,26 × 10% = 9,13 | ||||||||||||||||||||||
| 2= | 6 | 95,38 | 43,0 | 81,7 | 97,4 | 47,8 | 67,8 | 15,73 | 80,4 | 3,1 | 97,1 | 24,0 | 5 361,2 | 58,9 | 3,66 | 93,2 | 9,6 | 72,6 | 97,4 | 8,74 | 90,9 | |
StyrkorSnabbast av vinterdäcken på våt cirkel, delad tvåa på köregenskapsbanan på våt väg och tvåa i köregenskaper på torr väg. Bedömt som det mest komfortabla däcket i testet, med delad näst bästa bromsning på snö och delad tredje bästa dragkraft på snö. Att tänka påLångsammare än de flesta på köregenskapsbanan på snö, där bara Maxxis och Toyo låg längre från tempot bland de rankade däcken, och under mittfältet i slalom på snö. Det näst bullrigaste av de rankade däcken i förbifartsbullertestet, och bara mittfält i bromsning på våt väg och vattenplaning. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt97,44 × 20% = 19,49 Våt97,06 × 35% = 33,97 Snö93,22 × 30% = 27,97 Bekvämlighet97,39 × 5% = 4,87 Rullmotstånd90,85 × 10% = 9,09 | ||||||||||||||||||||||
| 6= | 8 | 94,79 | 44,6 | 81,6 | 95,7 | 47,2 | 66,9 | 16,10 | 79,6 | 2,8 | 95,8 | 24,9 | 5 253,0 | 61,3 | 3,74 | 93,3 | 9,0 | 70,3 | 95,8 | 8,50 | 93,4 | |
StyrkorTredje snabbast av vinterdäcken på köregenskapsbanan på torr väg och fjärde i köregenskaper på snö, med fjärde kortaste bromssträckan på våt väg. Ett av de tystare däcken i förbifartsbullertestet. Att tänka påBromsningen på torr väg var längre än för de flesta, där bara Pirelli, Semperit och Nexen behövde mer utrymme. Svag vid vattenplaning i kurva, där bara Nexen var sämre bland de rankade däcken, och under mittfältet vid vattenplaning rakt fram. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt95,67 × 20% = 19,13 Våt95,8 × 35% = 33,53 Snö93,33 × 30% = 28 Bekvämlighet95,81 × 5% = 4,79 Rullmotstånd93,41 × 10% = 9,34 | ||||||||||||||||||||||
| 6= | 9 | 94,16 | 41,9 | 81,3 | 98,4 | 46,9 | 67,8 | 15,92 | 80,0 | 3,0 | 97,1 | 25,2 | 5 121,0 | 59,3 | 3,78 | 91,8 | 8,4 | 71,3 | 92,0 | 9,49 | 83,7 | |
StyrkorNäst kortaste bromssträckan på torr väg och tredje kortaste på våt väg av vinterdäcken, delad tvåa på köregenskapsbanan på våt väg och trea på våt cirkel. Femma i slalom på snö. Att tänka påI den nedre halvan av fältet i bromsning, dragkraft och köregenskaper på snö, där bara Toyo stannade längre på snö. Det näst högsta rullmotståndet i testet, och bedömt som det näst minst komfortabla däcket. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt98,44 × 20% = 19,69 Våt97,06 × 35% = 33,97 Snö91,77 × 30% = 27,53 Bekvämlighet92 × 5% = 4,6 Rullmotstånd83,67 × 10% = 8,37 | ||||||||||||||||||||||
| 8= | 5 | 95,46 | 43,2 | 80,4 | 96,4 | 49,3 | 65,6 | 16,34 | 80,6 | 2,9 | 93,9 | 24,0 | 5 329,8 | 62,9 | 4,41 | 98,7 | 8,6 | 71,2 | 93,1 | 8,77 | 90,5 | |
StyrkorSnabbast på köregenskapsbanan på snö och klart bäst i slalom på snö, med delad näst bästa bromsning på snö och femma i dragkraft på snö. Sexa i bromsning på torr väg och delad femma vid vattenplaning rakt fram. Att tänka påDet långsammaste av de rankade däcken på köregenskapsbanan på torr väg, och nära botten på köregenskapsbanan på våt väg och på våt cirkel. Bromsningen på våt väg var längre än för de flesta, och rullmotståndet hörde till de högre. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt96,43 × 20% = 19,29 Våt93,89 × 35% = 32,86 Snö98,7 × 30% = 29,61 Bekvämlighet93,11 × 5% = 4,66 Rullmotstånd90,54 × 10% = 9,05 | ||||||||||||||||||||||
| 8= | 7 | 95,07 | 44,3 | 81,1 | 95,7 | 48,7 | 67,1 | 16,23 | 77,2 | 3,0 | 94,9 | 24,9 | 5 208,0 | 59,7 | 3,80 | 92,7 | 9,4 | 70,5 | 97,8 | 7,94 | 100,0 | |
StyrkorDet lägsta rullmotståndet i testet, bedömt som ett av de mest komfortabla däcken och fyra i slalom på snö. Ett av de tystare däcken i förbifartsbullertestet. Att tänka påBörjade vattenplana tidigare än alla rankade däck utom Nexen vid vattenplaning rakt fram, och under mittfältet i bromsning på våt väg, våt cirkel och bromsning på torr väg. Den dyraste uppsättningen i testet. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt95,68 × 20% = 19,14 Våt94,94 × 35% = 33,23 Snö92,73 × 30% = 27,82 Bekvämlighet97,76 × 5% = 4,89 Rullmotstånd100 × 10% = 10 | ||||||||||||||||||||||
| 8= | 11 | 94,11 | 45,6 | 80,5 | 94,0 | 47,6 | 67,5 | 16,06 | 81,2 | 3,5 | 97,2 | 25,2 | 5 091,6 | 59,1 | 3,71 | 91,2 | 8,8 | 71,8 | 93,7 | 8,59 | 92,4 | |
StyrkorFjärde vid vattenplaning rakt fram och på köregenskapsbanan på våt väg, och femte vid vattenplaning i kurva, med bromsning på våt väg och rullmotstånd i mittfältet. Att tänka påDen näst längsta bromssträckan på torr väg av vinterdäcken och näst långsammast på köregenskapsbanan på torr väg. I den nedre halvan av fältet på snö, med mindre dragkraft än alla utom Toyo bland de rankade däcken. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt93,99 × 20% = 18,8 Våt97,24 × 35% = 34,03 Snö91,18 × 30% = 27,35 Bekvämlighet93,75 × 5% = 4,69 Rullmotstånd92,43 × 10% = 9,24 | ||||||||||||||||||||||
| 11 | 10 | 94,12 | 44,0 | 81,0 | 95,9 | 50,5 | 66,0 | 16,02 | 80,6 | 3,3 | 94,6 | 25,2 | 5 120,2 | 59,0 | 3,61 | 90,8 | 8,6 | 71,9 | 92,6 | 7,98 | 99,5 | |
StyrkorDet näst lägsta rullmotståndet i testet, fjärde av vinterdäcken på våt cirkel och delad femma vid vattenplaning rakt fram, med sjätte plats vid vattenplaning i kurva. Att tänka påLängre bromssträcka på våt väg än alla utom Maxxis och Nexen bland de rankade däcken, och nära botten på köregenskapsbanan på våt väg. Under mittfältet i snötesterna, med ett av de svagaste slalomresultaten. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt95,93 × 20% = 19,19 Våt94,65 × 35% = 33,13 Snö90,75 × 30% = 27,23 Bekvämlighet92,64 × 5% = 4,63 Rullmotstånd99,5 × 10% = 9,95 | ||||||||||||||||||||||
| 12= | 12 | 92,98 | 42,8 | 81,3 | 97,4 | 48,0 | 66,5 | 16,23 | 82,3 | 3,7 | 96,7 | 27,1 | 4 860,8 | 53,3 | 3,62 | 85,6 | 8,6 | 73,4 | 91,7 | 8,46 | 93,9 | |
StyrkorTrea vid vattenplaning rakt fram och delad tvåa vid vattenplaning i kurva, med tredje kortaste bromssträckan på torr väg av vinterdäcken, delad fyra i köregenskaper på torr väg och femte lägsta rullmotstånd. Att tänka påSist av de rankade däcken i bromsning, dragkraft och köregenskaper på snö, och bakom Auto Bilds helårsreferens i alla tre. Det bullrigaste däcket i förbifartsbullertestet. Dess betyg för köregenskaper på snö gav det Auto Bilds säkerhetsavdrag. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt97,42 × 20% = 19,48 Våt96,73 × 35% = 33,86 Snö85,58 × 30% = 25,68 Bekvämlighet91,66 × 5% = 4,58 Rullmotstånd93,85 × 10% = 9,39 | ||||||||||||||||||||||
| 12= | 13 | 91,74 | 43,4 | 81,1 | 96,6 | 50,7 | 64,8 | 16,40 | 80,1 | 2,9 | 92,7 | 24,0 | 5 105,9 | 57,0 | 3,59 | 90,8 | 9,0 | 72,4 | 94,4 | 9,89 | 80,3 | |
StyrkorDelad näst bästa bromsning på snö och den billigaste uppsättningen i testet, med bromsning och köregenskaper på torr väg i mittfältet. Att tänka påDet långsammaste av de rankade däcken på köregenskapsbanan på våt väg och på våt cirkel, med den näst längsta bromssträckan på våt väg. Det svagaste slalomresultatet på snö och näst långsammast i köregenskaper på snö av de rankade däcken, och det högsta rullmotståndet i testet. Betyget för köregenskaper på våt väg gav det Auto Bilds säkerhetsavdrag. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt96,63 × 20% = 19,33 Våt92,65 × 35% = 32,43 Snö90,78 × 30% = 27,23 Bekvämlighet94,39 × 5% = 4,72 Rullmotstånd80,28 × 10% = 8,03 | ||||||||||||||||||||||
| 14 | 14 | 91,70 | 46,9 | 80,8 | 92,9 | 53,3 | 66,6 | 16,31 | 69,2 | 1,7 | 89,3 | 24,8 | 5 222,0 | 60,1 | 3,75 | 92,8 | 7,8 | 68,8 | 90,6 | 8,36 | 95,0 | |
StyrkorDet tystaste däcket i förbifartsbullertestet, med fjärde lägsta rullmotståndet och snöresultat i mittfältet, inklusive sjätte plats på köregenskapsbanan på snö. Att tänka påSist av de rankade däcken i bromsning på våt väg, bromsning på torr väg, vattenplaning rakt fram och vattenplaning i kurva, de två vattenplaningsresultaten med stor marginal. Bedömt som det minst komfortabla däcket. Dess vattenplaningsbetyg avgör storleken på Auto Bilds säkerhetsavdrag. Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt92,94 × 20% = 18,59 Våt89,28 × 35% = 31,25 Snö92,8 × 30% = 27,84 Bekvämlighet90,63 × 5% = 4,53 Rullmotstånd94,98 × 10% = 9,5 | ||||||||||||||||||||||
| Ref. |
Reference All Season
|
— | — | 42,7 | 81,5 | 97,6 | 49,7 | 67,4 | 15,99 | 74,0 | 2,8 | 94,3 | 26,1 | 4 926,5 | 56,4 | 3,34 | 86,5 | — | 72,9 | — | — | — |
Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt97,65 × 20% = 19,53 Våt94,31 × 35% = 33,01 Snö86,54 × 30% = 25,96 Bekvämlighet— Rullmotstånd— | ||||||||||||||||||||||
| Ref. |
Reference Summer
|
— | — | 34,9 | 82,6 | 109,0 | 42,2 | 68,4 | 15,40 | 78,0 | 3,6 | 102,3 | 57,2 | 2 062,0 | — | 2,19 | — | — | 72,7 | — | — | — |
Bidrag till poängenKategoripoäng × av totalpoängen Torrt109,02 × 20% = 21,8 Våt102,32 × 35% = 35,81 Snö— Bekvämlighet— Rullmotstånd— | ||||||||||||||||||||||
Mätvärdena ändras inte när du flyttar reglagen. Rulla i sidled för att se alla deltester.
I ledning med dessa prioriteringar
Kumho WinterCraft WP52+
Detta är beräknade scenarier, inte nya testutmärkelser. Det publicerade omdömet kan väga in bedömningar, små skillnader och faktorer utanför denna beräkning.
Inte rankat: en mätning som behövs för dessa vikter saknas. Saknade resultat räknas inte som noll och omfördelas inte.
Referensdäck ger enbart sammanhang. De sätter inte jämförelsens bästa värde och kan inte vinna den anpassade rankingen.
Vikt och faktisk påverkan
Vad som avgör den här rankingen
Vikten anger hur mycket varje kategori räknas. Den faktiska påverkan anger hur stor del av skillnaden mellan däcken den skapar: ett deltest där alla däck presterade ungefär lika ändrar knappt ordningen, hur mycket det än räknas.
Inga egna vikter finns registrerade för det här testet, så vikterna här utgår från säsongens grundvikter hos Tyre Reviews, inte från testets egen poängsättning.
- Torrt Vikt 20% Faktisk påverkan 12%
- Våt Vikt 35% Faktisk påverkan 34%
- Snö Vikt 30% Faktisk påverkan 34%
- Bekvämlighet Vikt 5% Faktisk påverkan 8%
- Rullmotstånd Vikt 10% Faktisk påverkan 11%
- Böjd vattenplaning står för 2,5% av poängen men skapar 14% av skillnaden mellan däcken, eftersom resultaten där låg långt ifrån varandra.
- Väghållning på torrt står för 10% av poängen men skapar bara 2% av skillnaden, eftersom de flesta däck presterade ungefär lika där.
Alla deltester 14
| Deltest | Vikt | Faktisk påverkan |
|---|---|---|
| Torr inbromsning | 10% | 11% |
| Väghållning på torrt | 10% | 2% |
| Våt inbromsning | 10,2% | 12% |
| Väghållning på vått | 10,2% | 4% |
| Våt cirkel | 9,8% | 4% |
| Rak vattenplaning | 2,5% | 1% |
| Böjd vattenplaning | 2,5% | 14% |
| Snöbromsning | 6,9% | 9% |
| Snögrepp | 8,1% | 11% |
| Väghållning på snö | 8,1% | 9% |
| Snöslalom | 6,9% | 6% |
| Subj. Komfort | 2,5% | 6% |
| Buller | 2,5% | 2% |
| Rullmotstånd | 10% | 11% |
Så räknas det: varje deltests vikt multipliceras med spridningen i dess resultat (avståndet inom den mittersta hälften av däcken, i procent av det bästa resultatet) och fördelas sedan så att alla deltester tillsammans blir 100 %. Det är en uppskattning av vad som skiljer däcken åt, inte en andra uppsättning vikter, och den följer vikterna du ställer in.
Så beräknas din ranking
Varje deltest poängsätts mot det bästa däcket som inte är ett referensdäck i hela testfältet: bäst ÷ resultat × 100 när lägre är bättre, eller resultat ÷ bäst × 100 när högre är bättre. Deltesternas poäng avrundas till två decimaler och kombineras sedan med dina vikter.
Deltesternas vikter fördelar kategorins andel av totalpoängen. En våtkategori på 50 % och en våtbromsningsandel på 40 % ger våtbromsning 20 % av totalen. En vikt anger en prioritering, inte dess faktiska påverkan på rankingen: även prestationsskillnaderna spelar roll. Vad som avgör den här rankingen ↑
Publicerade delade placeringar bevaras separat. Beräknade placeringar delas bara när de underliggande poängen är lika; två visade poäng kan se lika ut efter avrundning.
Vikten noll utesluter kategorin eller deltestet. Minst ett deltest måste vara aktivt och deltesterna i varje aktiv kategori måste ha en positiv sammanlagd vikt.
Fler däcktester
Dubbelkolla testet
Var dessa däck testades igen, och om domen höll.
AvD:s vinterdäcktest 2026
225/45 R1715 testade däck
8 av dessa 14 däck testade igen
2026 Auto Express vinterdäckstest
205/55 R1611 testade däck
8 av dessa 14 däck testade igen
2024 Winter 55 Däckbromstest
205/55 R1655 testade däck
8 av dessa 14 däck testade igen
