Meny

Bridgestone Blizzak LM005 mot Hankook Winter I cept RS3

Vinter Personbil 6 gemensamma tester
Bridgestone Blizzak LM005
TR-betyg
8,9/10
Ägarna säger
72% · 117
Mot varandra 3-3 segrar i 6 gemensamma tester 2022-2026 · 4 publikationer
Hankook Winter I cept RS3
TR-betyg
8,8/10
Ägarna säger
77% · 28

Lägg till ett tredje däck

Blizzak LM005 och Winter I cept RS3 har mötts i 6 oberoende tester och ställningen är lika, 3-3. Blizzak LM005 bromsade 4,5 % kortare på vått; Winter I cept RS3 höll 14,5 % längre i slitagetesterna.

Data uppdaterad

Vilket ska du köpa?

Välj Bridgestone Blizzak LM005 om våtbromsning och köregenskaper på vått underlag är dina prioriteringar. Välj Hankook Winter i*cept RS3 om du lägger större vikt vid köregenskaper på snö, motståndskraft mot vattenplaning på rak väg och beräknad livslängd för slitbanan.

Där Blizzak LM005 är starkare

  • Kortare bromssträcka på vått underlag i fem av sex gemensamma tester
  • Jämnt starka köregenskaper på vått underlag och goda resultat vid kurvaquaplaning
  • Lägre rullmotstånd i alla tre tester där det mättes
Allt om Blizzak LM005

Där Winter I cept RS3 är starkare

  • Snabbare köregenskaper på snö i alla tre gemensamma mätningar
  • Längre beräknad livslängd och mindre slitage i alla tre ADAC-tester
  • Bättre motstånd mot vattenplaning på rak väg i fyra av sex tester
Allt om Winter I cept RS3

Slutsats

Våtbromsning är Bridgestones starkaste argument. Det stannade på kortare sträcka i fem av de sex gemensamma testerna: med cirka 9 % i Auto Zeitungs test 2024 och nästan 10 % i ADAC:s test 2026. Resultatet i ADAC:s 17-tumstest 2023 är en ovanlig omvändning: där stannade Hankook på ungefär 7 % kortare sträcka, trots att Bridgestone fick testets bästa helhetsbedömning på våt väg. Bridgestone var också snabbare i samtliga gemensamma mätningar av köregenskaper på vått underlag och hade återkommande en fördel vid kurvaquaplaning. Hankook är dock inget dåligt våtdäck: ADAC berömde dess trygga vägegenskaper på vått underlag 2026, och det stod emot vattenplaning på rak väg bättre i fyra av de sex testerna.

På snö går det inte att skilja dem åt på ett tillförlitligt sätt utifrån bromsningen. De var jämbördiga i Auto Zeitungs test 2024 och ADAC:s test 2026, medan övriga resultat gick åt båda hållen. Hankooks resultat för köregenskaper på snö är jämnare: det var snabbare i alla tre tester som mätte grenen, och Tyre Reviews föredrog dess förutsägbara beteende 2022/23. Hankook stannade också på kortare sträcka på is i båda ADAC-testerna 2023; vid isbromsning 2026 var däcken likvärdiga. Torrbromsning gynnade oftast Bridgestone, men Hankook vände på resultatet i Tyre Reviews test. Enligt ADAC:s kommentarer har inget av däcken genomgående övertygande styrrespons på torr väg.

Ägandekostnader och livslängd talar tydligare för Hankook. ADAC beräknade längre livslängd för slitbanan och uppmätte mindre slitage för det däcket i båda testerna 2023 och återigen 2026. Slitageresultatet i Auto Bilds test 2022 gynnade Bridgestone knappt, så just det resultatet stämmer inte med ADAC:s senare mönster. Bridgestone hade lägre rullmotstånd i samtliga tre tester där det mättes, medan dess fördel i bränsleförbrukning i ADAC:s test 2026 var liten. Välj Bridgestone om våtbromsning och kontroll på våt väg är viktigast. Välj Hankook om köregenskaper på snö, motståndskraft mot vattenplaning på rak väg och längre beräknad livslängd väger tyngre.

Punkterna är en analys av de gemensamma testerna och ägarnas recensioner; de uppmätta segrarna i varje gren finns i tabellerna nedan. Där de inte stämmer överens gäller siffrorna.

Blizzak LM005 vs Winter I cept RS3 i korthet

Kategori Blizzak LM005 Skillnad Winter I cept RS3
Vunna gemensamma tester6 gemensamma tester 3 3
Torrt10 mätningar 8 Blizzak LM005 bromsade 1 % kortare på torrt (6 tester) 2
Vått25 mätningar 20 Blizzak LM005 bromsade 4,5 % kortare på vått (6 tester) 5
Snö18 mätningar 7 Winter I cept RS3 körde varvet 1,3 % snabbare på snöhandlingbanan (2 tester) 9
Is3 mätningar 0 Winter I cept RS3 bromsade 4,6 % kortare på is (3 tester) 2
Komfort7 mätningar 3 Lika mellan de två. 3
Prisvärde13 mätningar 6 Lika mellan de två. 6
Tyre Reviews betygalla tester och recensioner vi har 8,9/10 Blizzak LM005 leder med 0,1 8,8/10
Ägarbetyg117 och 28 recensioner 72% Winter I cept RS3 leder med 5 procentenheter 77%
Skulle köpa igenandel av ägarna 56% Winter I cept RS3 leder med 18 procentenheter 74%
Prisi de 5 tester som angav priser +18,3 % Blizzak LM005 var dyrare i 5 av 5 Billigare
Tillverkade dimensionerEU-märkningens registreringar 165 38 dimensioner tillverkas i båda 46

Segrar räknar varje mätning som de gemensamma testerna registrerade för båda däcken; en bock markerar däcket som leder på raden. Förarnas subjektiva betyg räknas som segrar men medelvärdesbildas aldrig, eftersom varje test använder sin egen skala.

Mot varandra i 6 tester, 2022 till 2026

Varje rad är ett publicerat test där båda däcken kördes på samma bil, i samma dimension, samma dag. Linjen är hela testfältet, med vinnaren till vänster.

Test Blizzak LM005 Testfält Winter I cept RS3
ADAC:s vinterdäckstest 2026 - 185/65 R15 ADAC · 2026 · 185/65 R15 · Skoda Fabia P8 av 16 P3 av 16
2024 Helårs- och vinterdäckstest Auto Zeitung · 2024 · 215/55 R17 P1 av 10 P5 av 10
2023 ADAC 16 tums däcktest ADAC · 2023 · 205/60 R16 P6 av 16 P5 av 16
2023 ADAC 17 tums vinterdäckstest ADAC · 2023 · 225/45 R17 P15 av 15 P7 av 15
2022 Auto Bild vinterdäckstest Auto Bild · 2022 · 215/55 R17 P6 av 20 P7 av 20
2022/23 Tyre Reviews Vinterdäckstest Tyre Reviews · 2022 · 225/45 R17 Tyre Reviews-test P1 av 9 P3 av 9

Prestandaprofil

17 mätningar från de 6 gemensamma testerna, varje däck visat som sin andel av det bättre resultatet i varje test.

Torr inbromsningVäghållning på torrt (s)Våt inbromsningVåt inbromsning - BetongVäghållning på vått (s)Våt cirkelRak vattenplaningBöjd vattenplaningSnöbromsningSnögreppVäghållning på snöIsbromsningBullerSlitageRullmotståndBränsleförbrukningNötningsmotstånd

Där vart och ett ligger längst före

Blizzak LM005

Winter I cept RS3

Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.

I varje test räknas det bättre av de två resultaten som 100 % och det andra som sin andel av det, så en inbromsning på 36 m mot 34,2 m blir 95 %; varje axel är ett snitt av de gemensamma tester som mätte den. Skalan slutar vid 92%: en punkt längre in hamnar, ihålig, vid navets kant. 10 mätningar från bara ett gemensamt test är inte med; alla mätningar finns i tabellen längre ned.

Varje mätning, sida vid sida

Medelvärden av de siffror båda däcken fick i samma tester. Skillnaden är medelvärdet av varje tests egen skillnad, så siffror från olika bilar och år blandas aldrig. Öppna en gren för att se dess mätningar, och en mätning för att se varje tests siffra.

Mätning Blizzak LM005 Skillnad Winter I cept RS3 Segrar
43,27 1% 43,77 5-1
76,8 0,2% 76,65 1-1
123,5 0,4% 123 1-0
betygsatt 5,9% betygsatt 1-0
38,8 4,5% 40,88 5-1
36,65 7,1% 39,45 2-0
91,75 2% 93,65 2-0
72,7 1% 72 1-0
betygsatt 17,6% betygsatt 1-0
12,1 3,4% 12,53 2-0
82,65 2,1% 84,27 2-4
4,3 5,9% 4,07 5-0
17,6 0,6% 17,93 2-2
5,1 3,9% 4,9 0-1
1 814 0,1% 1 792 4-1
91,35 1,3% 89,95 0-2
53,2 2,3% 54,4 0-1
betygsatt 11,1% betygsatt 0-1
4,59 0,7% 4,56 1-0
3,69 2,4% 3,78 0-1
21,7 4,6% 20,7 0-2
betygsatt 11,1% betygsatt 1-0
72,05 0,4 dB 71,67 2-3
31 177 14,5% 35 647 1-3
7,97 7,9% 8,66 3-0
5,63 1,7% 5,73 2-0
99,5 20,3% 79,03 0-3

Bromssträckor och varvtider är bättre ju lägre de är; hastigheter, slitage och greppvärden ju högre. Ett tests siffror är dess egna: dimensioner, bilar, underlag och temperaturer skiljer sig från test till test, och därför är medelvärdena här alltid bara från de tester de två däcken delade. Rader med ”betygsatt” är förarnas subjektiva betyg: varje test använder sin egen skala, så bara segrarna räknas.

Betyg utöver de gemensamma testerna

På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Blizzak LM005 8,9 och Winter I cept RS3 8,8 av 10.

Tyre Reviews-betyg per kategori
Blizzak LM005 Kategori Winter I cept RS3
79Torrt 60
99Vått 93
64Komfort 36
43Prisvärde 52
66Snö 75
13Is 33

Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.

Vad ägarna säger

Vad ägarna betygsätter
Blizzak LM005 Kategori Winter I cept RS3
7,7Torrgrepp 8,5
8,3Våtgrepp 8,3
7,5Vägkänsla 7,6
7,3Väghållning 8
5,9Slitage 7,6
7,4Komfort 6,7
7,3Snögrepp 9
6,2Isgrepp 7,7

Ägarna ger Blizzak LM005 72 % från 117 omdömen och Winter I cept RS3 77 % från 28. Omdömena granskas för hand före publicering; ägarskap kontrolleras inte.

Bridgestone Blizzak LM005

  • 72%från 117 omdömen
  • 56%skulle köpa igen
  • 1 925 757 kmkörda av dem som lämnat omdöme

Ägare berömmer oftast Bridgestone Blizzak LM005 för starka prestanda på blöta vägar, där omkring hälften framhäver säker blöt grepp och endast ett fåtal är oense. Torr grepp bedöms också ofta bättre än förväntat för en vinterdäck, medan åsikterna om snötraktion är mycket mer blandade, vilket delar ägarna nästan jämnt beroende på förhållanden och förväntningar. Den största nackdelen är hållbarheten: omkring två av fem ägare rapporterar snabb slitage (ofta med prestanda som sjunker när däcket åldras), och ungefär tre av tio nämner märkbar vägbrus, med en mindre grupp som också tycker att det är svagt på is.

  • Mycket starkt blöt grepp och förtroende i kraftigt regn
  • Imponerande torr grepp för en vinterdäck
  • Bekväm, följsam körning
  • Säker och förutsägbar blöt hantering
  • Snabb slitbaneslitage och kort total livslängd
  • Greppet minskar märkbart när däcket slits
  • Ojämn/onormal slitage rapporterad av vissa ägare

Sammanfattat av AI från 102 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

Överlag mycket bra däck för snö. Jag har ett tungt fordon med stora däck (20 tum på sedan). Mycket bra grepp på snö och is. Men de är ganska bullriga i kupén trots BMW:s isolering.
83% BMW 530D Xdrive Msport 275/30 R20 32 187 km 28 augusti 2026
Alla 117 omdömen om Blizzak LM005

Hankook Winter I cept RS3

  • 77%från 28 omdömen
  • 74%skulle köpa igen
  • 251 572 kmkörda av dem som lämnat omdöme

Ägare bedömer generellt Hankook Winter I cept RS3 som en kapabel vinterdäck med starkt grepp i verkliga situationer, särskilt i snö och blöta förhållanden, understödd av solid torrt grepp och hantering för ett vintermönster. Ungefär två av fem ägare berömmer specifikt snötraktion och blött grepp, och en mindre men betydande grupp nämner också ett självförtroende mot aquaplaning och blött hantering. Den mest framträdande nackdelen är vägbruset: nästan två tredjedelar av ägarna nämner det och de flesta av dem är missnöjda, ofta beskriver de det som märkbart högt i hastighet. En mindre grupp rapporterar också en mjukare, mindre responsiv styrkänsla, med blandad feedback om slitbanans livslängd.

  • Stark snötraktion och förtroende i vinterförhållanden
  • Tryggt blött grepp
  • Mycket bra torrt grepp för ett vinterdäck
  • Säker blöt hantering
  • Märkbart högt vägbrus, särskilt i hastighet
  • Styrningen känns mjuk / mindre responsiv
  • Blandad eller besvikande slitbanans livslängd

Sammanfattat av AI från 25 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

Jag körde ungefär 13000 km med dem, när de blev 3 år gamla var redan sprickor från torrt förfall synliga i mönsterområdet runt mönsterblocken. Mina vinterdäck innan dem var Continental TS850 som jag bytte ut vid 10 års ålder, jag gav dem till min pappa, de tillverkades 2012, fortfarande inga sprickor från torrt förfall vid 14 års ålder, men de är inte lika greppiga som mina nya Hankooks. Men Continental är en premiumklass, Hankooks är medelklass och nu förstår jag varför.
Det jag bedömde fel om Hankooks är ljudet över 95 km/h, det är mer motorn som blir mer högljudd, ett ljud som liknar däcken som surrar överdrivet, när jag väl särskilde det kan jag säga att dessa Hankooks inte är högljudda alls. Men torrt förfall vid bara 3 år gammal är inte vad jag gillar, jag önskar nästan att jag hade betalat 80 euro per däck för premiumklass istället för 60 för dessa Hankooks, de kommer säkert inte att hålla i 10 år på grund av torrt förfall. Men för nu gör de sitt jobb bra, om du sliter ut däck inom några år, är de bra däck.
77% Ford Focus 195/65 R15 12 875 km 20 september 2026
Alla 28 omdömen om Winter I cept RS3

Dimensioner, EU-märkning och släktskap

Från EU-märkningens registreringar för vardera däcket: 165 dimensioner av Blizzak LM005 och 46 av Winter I cept RS3, varav 38 tillverkas i båda.

Kategori Blizzak LM005 Winter I cept RS3
Säsong Vinter Vinter
Tillverkade dimensioner 165 dimensioner, 14 till 22 tum 46 dimensioner, 14 till 17 tum
Tillverkas i båda 38 dimensioner 165/65 R14165/70 R14175/65 R14175/70 R14185/60 R14185/65 R14165/60 R15165/65 R15175/65 R15185/55 R15185/60 R15185/65 R15och 26 till
Vått grepp enligt EU-märkning A88%B12% B100%
Rullmotstånd enligt EU-märkning C80%B19%D1% C58%D42%
Buller enligt EU-märkning 70-75 dB B99%A1% 70-72 dB B100%
Dimensioner med snöflingesymbol (3PMSF) 360 av 360 189 av 189
På marknaden sedan 2019 -
Ersatte Bridgestone Blizzak LM001 EVO (2017) Hankook Winter i cept RS2 (2021)
Ersatt av Bridgestone Blizzak 6 -
Utmärkelser Hedersomnämnande: Best Winter SUV Tyres (DriverReviews, 2024/25) Vinnare: Winter Tyre of the Year (WhatTyre, 2023) Vinnare: Winter Tyre of the Year (WhatTyre, 2022) Vinnare: Winter Tyre of the Year (WhatTyre, 2021) -
Pris i de gemensamma testerna Blizzak LM005 var det dyrare däcket i 5 av de 5 tester som angav priser, med 18,3 % i snitt. Varje test prissatte däcken på sin egen marknad vid sin egen tidpunkt; bara skillnaden går att jämföra.

Märkningsklasserna visas som andelen registrerade dimensioner som bär respektive klass, så "B (88%), C (12%)" betyder att de flesta dimensioner är B. Klasserna varierar med dimensionen; kontrollera märkningen för din.

Att läsa resultaten

Skriven utifrån testresultaten och ägaromdömena ovan. Det är en analys, inte en mätning: där den och tabellerna säger emot varandra har tabellerna rätt.

Sex oberoende tester jämförde Bridgestone Blizzak LM005 med Hankook Winter i*cept RS3: ADAC:s vintertest 2026 och två vintertester från 2023, Auto Zeitungs test 2024, Auto Bilds vintertest 2022 och Tyre Reviews vintertest 2022/23. Vardera däcket kom före det andra i tre tester. Bridgestone har ett jämnare övertag vid våtbromsning, medan Hankook i allmänhet håller längre och presterar bättre på snö.

De samlade resultaten varierar avsevärt. Bridgestone vann Auto Zeitungs och Tyre Reviews tester, men kom sist i ADAC:s 17-tumstest 2023, där Hankook blev sjua. Hankook kom trea i ADAC:s test 2026, jämfört med Bridgestones åttondeplats; placeringarna i ADAC:s 16-tumstest 2023 och Auto Bilds test 2022 låg mycket närmare varandra. Resultaten pekar på olika prioriteringar snarare än på ett däck som är det självklara valet i alla sex tester.

Blizzak LM005 mot Winter I cept RS3: dina frågor

Är Bridgestone Blizzak LM005 eller Hankook Winter I cept RS3 det bättre däcket?

Bridgestone Blizzak LM005 och Hankook Winter I cept RS3 har mötts i 6 oberoende tester och ställningen är lika, 3-3. På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Blizzak LM005 8,9 och Winter I cept RS3 8,8 av 10.

Vilket är bäst på vått, Blizzak LM005 eller Winter I cept RS3?

Blizzak LM005 ledde 20 av de 25 mätningarna för Vått som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 4,5 % kortare på vått över 6 tester.

Vilket är bäst på torrt?

Blizzak LM005 ledde 8 av de 10 mätningarna för Torrt som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 1 % kortare på torrt över 6 tester.

Vilket är bäst på snö?

Winter I cept RS3 ledde 9 av de 18 mätningarna för Snö som de gemensamma testerna registrerade. I snitt körde varvet 1,3 % snabbare på snöhandlingbanan över 2 tester.

Vilket håller längst och kostar minst att köra?

Blizzak LM005 hade 7,9 % lägre rullmotstånd (3 tester) och drog 1,7 % mindre bränsle (3 tester); Winter I cept RS3 höll 14,5 % längre i slitagetesterna (4 tester) och tappade 20,3 % mindre gummi i nötningstestet (3 tester). Ägarna ger slitaget 5,9/10 för Blizzak LM005 och 7,6/10 för Winter I cept RS3.

Vilket är tystare och bekvämare?

Ägarna ger komforten 7,4/10 för Blizzak LM005 och 6,7/10 för Winter I cept RS3.

Vad säger ägarna?

Ägarna ger Blizzak LM005 72 % från 117 omdömen och Winter I cept RS3 77 % från 28. 56 % av dem som kör Blizzak LM005 skulle köpa det igen, mot 74 % för Winter I cept RS3.

Vilket är dyrare?

I de 5 tester som angav priser var Blizzak LM005 det dyrare däcket i 5 av dem, med 18,3 % i snitt. Priserna är testets egna vid tillfället, på dess egen marknad.

Finns de i samma dimensioner?

Blizzak LM005 tillverkas i 165 dimensioner (14 till 22 tum) och Winter I cept RS3 i 46 (14 till 17 tum). 38 dimensioner finns i båda. På EU-märkningen har Blizzak LM005 klass A för vått grepp och C för rullmotstånd i de flesta dimensioner; Winter I cept RS3 har B och C.

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.

Kör du något av de här?

Ditt omdöme är den del av den här sidan som inget test kan leverera: hur däcket slets, hur det åldrades, hur det kändes i regnet tredje året. Det tar ungefär fem minuter.

Skriv om Blizzak LM005 Skriv om Winter I cept RS3

Var de här uppgifterna kommer från

Placeringar och mätvärden är avskrivna från varje publicerat test. Ett test räknas här bara när båda däcken kördes i det, så varje siffra registrerades på samma bil, i samma dimension och samma dag som den den jämförs med.

Om TR-betyget

Tyre Reviews-betyget sätter ett betyg av 10 på varje däck utifrån alla oberoende testresultat och granskade ägaromdömen vi har, så att två däck går att jämföra redan innan något test har kört dem tillsammans.

Vem gör testerna

Varje test som publiceras som ett Tyre Reviews-test körs av Jonathan Benson, som har testat däck oberoende sedan 2007.

Betygsätt dina däck

Mina däck

Sparas i den här webbläsaren på den här webbplatsen. Inget konto behövs. Rensade webbläsardata tar bort dina val.

Fordon och dimension

Kontrollera fordonets dimension, belastnings- och hastighetsindex. En sparad dimension bekräftar inte passformen.

Sparade däck

Spara däck från en däcksida, ett test eller en jämförelse.

Välj 2–8 däck. Rangordning kräver minst två gemensamma tester.