Meny

Kleber Quadraxer 3 mot Michelin CrossClimate 3

Hela säsongen Personbil 4 gemensamma tester
Kleber Quadraxer 3
TR-betyg
9,4/10
Ägarna säger
86% · 32
Mot varandra 1-3 segrar i 4 gemensamma tester 2025-2026 · 1 publikation
Michelin CrossClimate 3
TR-betyg
9,5/10
Ägarna säger
82% · 12

Lägg till ett tredje däck

I de 4 oberoende tester som körde båda däcken slutade CrossClimate 3 före 3 gånger och Quadraxer 3 en gång. Quadraxer 3 stod emot vattenplaning rakt fram vid 4,1 % högre hastighet; CrossClimate 3 höll 13,5 % längre i slitagetesterna.

Data uppdaterad

Vilket ska du köpa?

I de 4 oberoende tester som körde båda däcken slutade CrossClimate 3 före 3 gånger och Quadraxer 3 en gång. Quadraxer 3 stod emot vattenplaning rakt fram vid 4,1 % högre hastighet; CrossClimate 3 höll 13,5 % längre i slitagetesterna.

Där Quadraxer 3 är starkare

  • Torrt 4/6 Bromsade 1,5 % kortare på torrt (4 tester)
  • Vått 9/12 Stod emot vattenplaning rakt fram vid 4,1 % högre hastighet (2 tester)
Allt om Quadraxer 3

Där CrossClimate 3 är starkare

  • Snö 8/8 Bromsade 7,2 % kortare på snö (2 tester)
  • Komfort 2/3
  • Prisvärde 6/6 Höll 13,5 % längre i slitagetesterna (2 tester)
Allt om CrossClimate 3

De uppmätta resultaten (segrar av alla mätningar i de gemensamma testerna) kommer direkt från tabellerna nedan. Det skrivna omdömet och punkterna är en analys av testerna och ägarnas recensioner; där de och siffrorna inte stämmer överens gäller siffrorna.

Quadraxer 3 vs CrossClimate 3 i korthet

Kategori Quadraxer 3 Skillnad CrossClimate 3
Vunna gemensamma tester4 gemensamma tester 1 3
Torrt6 mätningar 4 Quadraxer 3 bromsade 1,5 % kortare på torrt (4 tester) 2
Vått12 mätningar 9 Quadraxer 3 stod emot vattenplaning rakt fram vid 4,1 % högre hastighet (2 tester) 3
Snö8 mätningar 0 CrossClimate 3 bromsade 7,2 % kortare på snö (2 tester) 8
Komfort3 mätningar 1 2
Prisvärde6 mätningar 0 CrossClimate 3 höll 13,5 % längre i slitagetesterna (2 tester) 6
Tyre Reviews betygalla tester och recensioner vi har 9,4/10 CrossClimate 3 leder med 0,1 9,5/10
Ägarbetyg32 och 12 recensioner 86% Quadraxer 3 leder med 4 procentenheter 82%
Skulle köpa igenandel av ägarna 90% Quadraxer 3 leder med 15 procentenheter 75%
Prisi de 2 tester som angav priser Billigare CrossClimate 3 var dyrare i 2 av 2 +20,5 %
Tillverkade dimensionerEU-märkningens registreringar 72 28 dimensioner tillverkas i båda 84

Segrar räknar varje mätning som de gemensamma testerna registrerade för båda däcken; en bock markerar däcket som leder på raden. Förarnas subjektiva betyg räknas som segrar men medelvärdesbildas aldrig, eftersom varje test använder sin egen skala.

Mot varandra i 4 tester, 2025 till 2026

Varje rad är ett publicerat test där båda däcken kördes på samma bil, i samma dimension, samma dag. Linjen är hela testfältet, med vinnaren till vänster.

Test Quadraxer 3 Testfält CrossClimate 3
Auto Bilds test av helårsdäck 2026 Auto Bild · 2026 · 225/45 R17 · VW Golf and VW Golf GTI P7 av 15 P4 av 15
Bromstest av helårsdäck 2026 - 30 set Auto Bild · 2026 · 225/45 R17 · VW Golf P13 av 30 P12 av 30
2025 AutoBild-test av All Season-däck Auto Bild · 2025 · 225/40 R18 P9 av 15 P7 av 15
2025 All Season 30 Däckbromstest Auto Bild · 2025 · 225/40 R18 P8 av 30 P11 av 30

Prestandaprofil

14 mätningar från de 4 gemensamma testerna, varje däck visat som sin andel av det bättre resultatet i varje test.

Torr inbromsningVäghållning på torrtVåt inbromsningVäghållning på våttVåt cirkelRak vattenplaningBöjd vattenplaningSnöbromsningSnögreppVäghållning på snöBullerSlitageRullmotståndNötningsmotstånd

Där vart och ett ligger längst före

Quadraxer 3

CrossClimate 3

Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.

I varje test räknas det bättre av de två resultaten som 100 % och det andra som sin andel av det, så en inbromsning på 36 m mot 34,2 m blir 95 %; varje axel är ett snitt av de gemensamma tester som mätte den. 3 mätningar från bara ett gemensamt test är inte med; alla mätningar finns i tabellen längre ned.

Varje mätning, sida vid sida

Medelvärden av de siffror båda däcken fick i samma tester. Skillnaden är medelvärdet av varje tests egen skillnad, så siffror från olika bilar och år blandas aldrig. Öppna en gren för att se dess mätningar, och en mätning för att se varje tests siffra.

Mätning Quadraxer 3 Skillnad CrossClimate 3 Segrar
38,9 1,5% 39,5 4-0
97,25 1,4% 98,55 0-2
47,3 0,7% 47,65 2-2
69,6 0,2% 69,45 1-1
11,91 0,5% 11,96 2-0
75,61 4,1% 72,66 2-0
2,93 8,6% 2,71 2-0
26,05 7,2% 24,2 0-2
2 410 3,8% 2 503 0-2
53,95 1,5% 54,75 0-2
3,72 3,8% 3,86 0-1
2,4 2,1% 2,45 0-1
betygsatt 33,3% betygsatt 0-1
71,65 0,1 dB 71,55 1-1
54 375 13,5% 61 250 0-2
7,97 2,2% 7,8 0-2
570,5 7% 518,5 0-2

Bromssträckor och varvtider är bättre ju lägre de är; hastigheter, slitage och greppvärden ju högre. Ett tests siffror är dess egna: dimensioner, bilar, underlag och temperaturer skiljer sig från test till test, och därför är medelvärdena här alltid bara från de tester de två däcken delade. Rader med ”betygsatt” är förarnas subjektiva betyg: varje test använder sin egen skala, så bara segrarna räknas.

Betyg utöver de gemensamma testerna

På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Quadraxer 3 9,4 och CrossClimate 3 9,5 av 10.

Tyre Reviews-betyg per kategori
Quadraxer 3 Kategori CrossClimate 3
82Torrt 78
68Vått 66
79Komfort 92
66Prisvärde 78
87Snö 99

Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.

Vad ägarna säger

Vad ägarna betygsätter
Quadraxer 3 Kategori CrossClimate 3
8,6Torrgrepp 8,6
8,3Våtgrepp 7,8
8,4Vägkänsla 8
7,7Väghållning 8,5
8,7Slitage 8,9
9,1Komfort 9
8,5Snögrepp 8,4
8,1Isgrepp 6,8

Ägarna ger Quadraxer 3 86 % från 32 omdömen och CrossClimate 3 82 % från 12. Omdömena granskas för hand före publicering; ägarskap kontrolleras inte.

Kleber Quadraxer 3

  • 86%från 32 omdömen
  • 90%skulle köpa igen
  • 683 878 kmkörda av dem som lämnat omdöme

Ägare betygsätter Kleber Quadraxer 3 mycket högt överlag (85% i genomsnitt, utan några direkt negativa recensioner), där de oftast berömmer dess låga vägslitage och bekväm, dämpad körning. Vinterns förmåga är också enastående, med många som rapporterar stark dragkraft i snö och pålitligt grepp i kallt väder, stödd av generellt säkert grepp på både blöta och torra ytor. Den största nackdelen är att en mindre men märkbar grupp nämner att däcket blir mer bullrigt eller tappar prestanda när det slits, och några noterar också en liten påverkan på bränsleekonomin.

  • Tyst på vägen för ett året runt-däck
  • Stark snödragkraft och vinterförtroende
  • Bekväm, följsam körning
  • Tryggt grepp på blött underlag
  • Kan tappa grepp eller kännas mindre konsekvent när det slits
  • Lite högre rullmotstånd / bränsleförbrukning
  • Vägbrus kan vara ett problem för vissa (särskilt vid vissa hastigheter)

Sammanfattat av AI från 28 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

5 år på Citroën C8, de har hållit bra, utan anmärkningar på körkvalitet eller slitage. Lätt jämförbara med Vector 4 Seasons eller CrossClimate.

78% Citroën C8 215/60 R16 32 187 km 30 september 2026
Alla 32 omdömen om Quadraxer 3

Michelin CrossClimate 3

  • 82%från 12 omdömen
  • 75%skulle köpa igen
  • 305 689 kmkörda av dem som lämnat omdöme

I nio recensioner hyllas Michelin CrossClimate 3 allmänt som ett mycket kapabelt året runt-däck med enastående komfort, låg ljudnivå och starkt grepp i både torra och blöta förhållanden. Förare rapporterar också imponerande hållbarhet/slitage, där flera noterar trygg hantering och betryggande prestanda i vinterklimat och lätt till måttlig snö. Den främsta återkommande begränsningen är grepp och förutsägbarhet på is (och i gränsfall vid tyngre snö), där det inte kan matcha en dedikerad vinterdäck konsekvent och kan kännas något mer komfortinriktat än sportigt.

  • Hög körkomfort
  • Låg vägslitage/tyst på de flesta ytor
  • Stark prestanda på blöta vägar (grepp och aquaplaningmotstånd)
  • Bra året runt-mångsidighet över ett brett temperaturintervall
  • Isgrepp är endast måttligt och ligger efter dedikerade vinterdäck
  • Inte ett sportigt däck (mjukare känsla/mindre skarp än sommardäck med hög prestanda)
  • Kan kännas mindre säkert i gränsfall vid tyngre snöförhållanden

Sammanfattat av AI från 9 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

Den som läser denna recension bör veta att de är dåliga i blöta förhållanden. Jag trodde att eftersom det är Michelin skulle de vara fantastiska, men det är de inte. På torrt underlag är de bra, men i blött tappar de snabbt greppet och understyr väldigt lätt. Jag har ingen kraftfull bil, den har bara 120 hästkrafter. Jag kommer inte att köpa dessa däck igen. Det finns bättre alternativ än Michelin, åtminstone inom segmentet för året runt-däck.

73% Citroën C4 225/45 R17 32 187 km 25 oktober 2026
Alla 12 omdömen om CrossClimate 3

Dimensioner, EU-märkning och släktskap

Från EU-märkningens registreringar för vardera däcket: 72 dimensioner av Quadraxer 3 och 84 av CrossClimate 3, varav 28 tillverkas i båda.

Kategori Quadraxer 3 CrossClimate 3
Säsong Hela säsongen Hela säsongen
Tillverkade dimensioner 72 dimensioner, 14 till 20 tum 84 dimensioner, 16 till 22 tum
Tillverkas i båda 28 dimensioner 195/55 R16195/60 R16205/55 R16205/60 R16205/40 R17205/45 R17205/50 R17205/55 R17215/40 R17215/45 R17215/50 R17215/55 R17och 16 till
Vått grepp enligt EU-märkning B100% B100%
Rullmotstånd enligt EU-märkning C67%D26%B7% B63%C37%A1%
Buller enligt EU-märkning 69-71 dB A74%B26% 71-75 dB B100%
Dimensioner med snöflingesymbol (3PMSF) 121 av 121 128 av 128
På marknaden sedan 2022 2025
Ersatte Kleber Quadraxer 2 (2016) Michelin CrossClimate 2 (2020)
Utmärkelser - Vinnare: Best All Season Tyres for SUVs (DriverReviews, 2026/27)
Pris i de gemensamma testerna CrossClimate 3 var det dyrare däcket i 2 av de 2 tester som angav priser, med 20,5 % i snitt. Varje test prissatte däcken på sin egen marknad vid sin egen tidpunkt; bara skillnaden går att jämföra.

Märkningsklasserna visas som andelen registrerade dimensioner som bär respektive klass, så "B (88%), C (12%)" betyder att de flesta dimensioner är B. Klasserna varierar med dimensionen; kontrollera märkningen för din.

Föregående generation: Kleber Quadraxer 3 mot Michelin CrossClimate 2 (10 gemensamma tester)

Quadraxer 3 mot CrossClimate 3: dina frågor

Är Kleber Quadraxer 3 eller Michelin CrossClimate 3 det bättre däcket?

I de 4 oberoende tester som körde båda däcken slutade Michelin CrossClimate 3 före 3 gånger och Quadraxer 3 en gång. På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Quadraxer 3 9,4 och CrossClimate 3 9,5 av 10.

Vilket är bäst på vått, Quadraxer 3 eller CrossClimate 3?

Quadraxer 3 ledde 9 av de 12 mätningarna för Vått som de gemensamma testerna registrerade. I snitt stod emot vattenplaning rakt fram vid 4,1 % högre hastighet över 2 tester.

Vilket är bäst på torrt?

Quadraxer 3 ledde 4 av de 6 mätningarna för Torrt som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 1,5 % kortare på torrt över 4 tester.

Vilket är bäst på snö?

CrossClimate 3 ledde 8 av de 8 mätningarna för Snö som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 7,2 % kortare på snö över 2 tester.

Vilket håller längst och kostar minst att köra?

CrossClimate 3 höll 13,5 % längre i slitagetesterna (2 tester) och hade 2,2 % lägre rullmotstånd (2 tester). Ägarna ger slitaget 8,7/10 för Quadraxer 3 och 8,9/10 för CrossClimate 3.

Vilket är tystare och bekvämare?

Ägarna ger komforten 9,1/10 för Quadraxer 3 och 9/10 för CrossClimate 3.

Vad säger ägarna?

Ägarna ger Quadraxer 3 86 % från 32 omdömen och CrossClimate 3 82 % från 12. 90 % av dem som kör Quadraxer 3 skulle köpa det igen, mot 75 % för CrossClimate 3.

Vilket är dyrare?

I de 2 tester som angav priser var CrossClimate 3 det dyrare däcket i 2 av dem, med 20,5 % i snitt. Priserna är testets egna vid tillfället, på dess egen marknad.

Finns de i samma dimensioner?

Quadraxer 3 tillverkas i 72 dimensioner (14 till 20 tum) och CrossClimate 3 i 84 (16 till 22 tum). 28 dimensioner finns i båda. På EU-märkningen har Quadraxer 3 klass B för vått grepp och C för rullmotstånd i de flesta dimensioner; CrossClimate 3 har B och B.

Vilket är det nyare däcket?

CrossClimate 3 är den nyare konstruktionen: det kom till marknaden 2025, Quadraxer 3 2022. Quadraxer 3 ersatte Kleber Quadraxer 2. CrossClimate 3 ersatte Michelin CrossClimate 2.

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.

Kör du något av de här?

Ditt omdöme är den del av den här sidan som inget test kan leverera: hur däcket slets, hur det åldrades, hur det kändes i regnet tredje året. Det tar ungefär fem minuter.

Skriv om Quadraxer 3 Skriv om CrossClimate 3

Var de här uppgifterna kommer från

Placeringar och mätvärden är avskrivna från varje publicerat test. Ett test räknas här bara när båda däcken kördes i det, så varje siffra registrerades på samma bil, i samma dimension och samma dag som den den jämförs med.

Om TR-betyget

Tyre Reviews-betyget sätter ett betyg av 10 på varje däck utifrån alla oberoende testresultat och granskade ägaromdömen vi har, så att två däck går att jämföra redan innan något test har kört dem tillsammans.

Vem gör testerna

Varje test som publiceras som ett Tyre Reviews-test körs av Jonathan Benson, som har testat däck oberoende sedan 2007.

Betygsätt dina däck

Mina däck

Sparas i den här webbläsaren på den här webbplatsen. Inget konto behövs. Rensade webbläsardata tar bort dina val.

Fordon och dimension

Kontrollera fordonets dimension, belastnings- och hastighetsindex. En sparad dimension bekräftar inte passformen.

Sparade däck

Spara däck från en däcksida, ett test eller en jämförelse.

Välj 2–8 däck. Rangordning kräver minst två gemensamma tester.