Goodyear EfficientGrip Performance 2 mot Kumho Ecsta HS52
- TR-betyg
- 9,0/10
- Ägarna säger
- 85% · 130
- TR-betyg
- 9,0/10
- Ägarna säger
- 82% · 30
I de 8 oberoende tester som körde båda däcken slutade EfficientGrip Performance 2 före 4 gånger och Ecsta HS52 3 gånger, varav ett lika. EfficientGrip Performance 2 höll 36,2 % längre i slitagetesterna; Ecsta HS52 bromsade 3,5 % kortare på vått.
Data uppdaterad
Vilket ska du köpa?
Välj Kumho Ecsta HS52 om bromsprestanda är din främsta prioritet. Välj Goodyear EfficientGrip Performance 2 om du värdesätter slitbanans livslängd, effektivitet och motstånd mot vattenplaning i kurvor högre.
Där EfficientGrip Performance 2 är starkare
- Längre beräknad livslängd i fyra av fem gemensamma tester som mäter slitage.
- Bättre motstånd mot kurvaquaplaning i alla sex tester där det mäts.
- Lägre bränsleförbrukning eller rullmotstånd där det har mätts.
Där Ecsta HS52 är starkare
- Kortare bromssträckor på torr väg i sju av åtta gemensamma resultat.
- Kortare bromssträckor på vått underlag i de flesta jämförelser, särskilt i Auto Bilds test från 2024.
- Bra våtgrepp och väghållning i ADAC:s test från 2024.
Slutsats
I de sex fullständiga testerna har inget av däcken ett obestridligt greppövertag. Kumho har kortare bromssträckor på torr väg i de flesta jämförelser, även om skillnaderna i allmänhet är små. Det har också oftare övertaget vid våtbromsning: i Auto Bilds sommardäckstest från 2024 stannar det på cirka 11 % kortare sträcka, medan ADAC:s tester från 2024 och 2026 visar betydligt kortare stoppsträckor på våt betong. Goodyears kortare stoppsträcka på vått underlag i ADAC:s test från 2023 är ett ovanligt undantag från mönstret. I Tyre Reviews test från 2023 är bromssträckorna på vått underlag i praktiken identiska, men Goodyear är snabbare och får högre betyg för köregenskaper på vått underlag.
Goodyear har en tydligare fördel när vattenmängd och driftskostnader vägs in. Det står emot kurvaquaplaning bättre i alla sex tester som mäter det, med cirka 3-14 % bättre resultat. Den beräknade körsträckan är betydligt längre i fyra av de fem tester som mäter slitage, och där uppgifterna finns har det lägre uppmätt bränsleförbrukning eller rullmotstånd. Slitageresultatet i ADAC:s test från 2024 är undantaget: Kumho håller marginellt längre, med mindre än 1 % skillnad. Goodyear har också lägre nötning i alla tre ADAC-jämförelser. Vid vattenplaning rakt fram tenderar Kumho att ha övertaget, men de uppmätta skillnaderna är små.
Totalplaceringarna speglar dessa olika prioriteringar. Goodyear vinner ADAC:s sommardäckstest från 2023 och Auto Bilds sommardäckstest från 2022 och blir trea i ADAC:s test från 2026, där körsträcka och effektivitet väger upp måttlig återkoppling på torr väg och vissa svagheter i köregenskaperna på vått underlag. Kumho blir trea i ADAC:s test från 2024, där testarna berömmer dess säkra väghållning och våtgrepp, men nia 2026, då de anser att styrningen är mindre precis på torr väg och att bränsleförbrukning och nötning är mindre fördelaktiga. I Auto Bilds fullständiga test från 2024 delar däcken fjärdeplatsen. Välj Kumho om korta bromssträckor är viktigast; välj Goodyear om längre livslängd, effektivitet och motstånd mot kurvaquaplaning väger tyngre.
Punkterna är en analys av de gemensamma testerna och ägarnas recensioner; de uppmätta segrarna i varje gren finns i tabellerna nedan. Där de inte stämmer överens gäller siffrorna.
EfficientGrip Performance 2 vs Ecsta HS52 i korthet
| Kategori | EfficientGrip Performance 2 | Skillnad | Ecsta HS52 |
|---|---|---|---|
| Vunna gemensamma tester8 gemensamma tester | 4 | 1 lika | 3 |
| Torrt12 mätningar | 2 | Ecsta HS52 bromsade 2 % kortare på torrt (8 tester) | 10 |
| Vått30 mätningar | 15 | Lika mellan de två. | 15 |
| Komfort7 mätningar | 6 | EfficientGrip Performance 2 var 0,6 dB tystare (5 tester) | 1 |
| Prisvärde14 mätningar | 13 | EfficientGrip Performance 2 höll 36,2 % längre i slitagetesterna (5 tester) | 1 |
| Tyre Reviews betygalla tester och recensioner vi har | 9,0/10 | Lika | 9,0/10 |
| Ägarbetyg130 och 30 recensioner | 85% | EfficientGrip Performance 2 leder med 3 procentenheter | 82% |
| Skulle köpa igenandel av ägarna | 81% | EfficientGrip Performance 2 leder med 6 procentenheter | 75% |
| Prisi de 5 tester som angav priser | +34,1 % | EfficientGrip Performance 2 var dyrare i 5 av 5 | Billigare |
| Tillverkade dimensionerEU-märkningens registreringar | 37 | 26 dimensioner tillverkas i båda | 54 |
Segrar räknar varje mätning som de gemensamma testerna registrerade för båda däcken; en bock markerar däcket som leder på raden. Förarnas subjektiva betyg räknas som segrar men medelvärdesbildas aldrig, eftersom varje test använder sin egen skala.
Mot varandra i 8 tester, 2022 till 2026
Varje rad är ett publicerat test där båda däcken kördes på samma bil, i samma dimension, samma dag. Linjen är hela testfältet, med vinnaren till vänster.
| Test | EfficientGrip Performance 2 | Testfält | Ecsta HS52 |
|---|---|---|---|
| ADAC sommardäcktest 2026 | P3 av 16 | P9 av 16 | |
| 2024 AutoBild sommardäckstest | P4 av 20 | P4 av 20 | |
| 2024 ADAC sommardäckstest | P9 av 16 | P3 av 16 | |
| Översikt över marknaden för sommardäck 2024 | P13 av 55 | P2 av 55 | |
| 2023 ADAC sommardäckstest | P1 av 50 | P8 av 50 | |
| Tyre Reviews Bästa sommarturdäck | P4 av 13 | P8 av 13 | |
| 2022 Auto Bild sommardäckstest | P1 av 21 | P6 av 21 | |
| Översikt över marknaden för sommardäck 2022 | P16 av 50 | P3 av 50 |
Prestandaprofil
13 mätningar från de 8 gemensamma testerna, varje däck visat som sin andel av det bättre resultatet i varje test.
Där vart och ett ligger längst före
EfficientGrip Performance 2
Ecsta HS52
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
I varje test räknas det bättre av de två resultaten som 100 % och det andra som sin andel av det, så en inbromsning på 36 m mot 34,2 m blir 95 %; varje axel är ett snitt av de gemensamma tester som mätte den. Skalan slutar vid 92%: en punkt längre in hamnar, ihålig, vid navets kant. 7 mätningar från bara ett gemensamt test är inte med; alla mätningar finns i tabellen längre ned.
Där vart och ett får högre betyg
EfficientGrip Performance 2
Ecsta HS52
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.
Där ägarna ger vart och ett högre betyg
EfficientGrip Performance 2
Ecsta HS52
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
Ägarna ger EfficientGrip Performance 2 85 % från 130 omdömen och Ecsta HS52 82 % från 30. Varje axel är en fråga som ägarna betygsätter av 10; recensionerna granskas för hand innan de publiceras.
Varje mätning, sida vid sida
Medelvärden av de siffror båda däcken fick i samma tester. Skillnaden är medelvärdet av varje tests egen skillnad, så siffror från olika bilar och år blandas aldrig. Öppna en gren för att se dess mätningar, och en mätning för att se varje tests siffra.
| Mätning | EfficientGrip Performance 2 | Skillnad | Ecsta HS52 | Segrar | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36,83 | 2% | 36,08 | 1-7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 51,85 | 0,5% | 51,58 | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 105,1 | 0,2% | 105,4 | 1-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| betygsatt | 5,6% | betygsatt | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 35,91 | 3,5% | 34,61 | 2-6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 37,47 | 2,7% | 36,43 | 1-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 84,81 | 2,5% | 87 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 74,25 | 0,2% | 74,15 | 1-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| betygsatt | 5,6% | betygsatt | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 6,28 | 0,9% | 6,22 | 1-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 11,57 | 0,9% | 11,68 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 78,25 | 1,2% | 79,2 | 1-5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3,74 | 7,3% | 3,47 | 6-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| betygsatt | 5,6% | betygsatt | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 70,7 | 0,6 dB | 71,32 | 4-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 8,3 | 8,8% | 9,1 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 57 778 | 36,2% | 44 518 | 4-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 7,41 | 12,6% | 8,48 | 3-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 5,67 | 3,4% | 5,87 | 3-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 58,4 | 20,1% | 75,1 | 3-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bromssträckor och varvtider är bättre ju lägre de är; hastigheter, slitage och greppvärden ju högre. Ett tests siffror är dess egna: dimensioner, bilar, underlag och temperaturer skiljer sig från test till test, och därför är medelvärdena här alltid bara från de tester de två däcken delade. Rader med ”betygsatt” är förarnas subjektiva betyg: varje test använder sin egen skala, så bara segrarna räknas.
Betyg utöver de gemensamma testerna
På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får EfficientGrip Performance 2 9 och Ecsta HS52 9 av 10.
| EfficientGrip Performance 2 | Kategori | Ecsta HS52 | ||
|---|---|---|---|---|
| 75 | Torrt | 89 | ||
| 75 | Vått | 85 | ||
| 86 | Komfort | 21 | ||
| 92 | Prisvärde | 65 | ||
Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.
Vad ägarna säger
| EfficientGrip Performance 2 | Kategori | Ecsta HS52 | ||
|---|---|---|---|---|
| 9 | Torrgrepp | 9,1 | ||
| 8,6 | Våtgrepp | 8,1 | ||
| 8 | Vägkänsla | 8,6 | ||
| 8,4 | Väghållning | 8,3 | ||
| 9,1 | Slitage | 7,8 | ||
| 8,5 | Komfort | 7,1 | ||
Ägarna ger EfficientGrip Performance 2 85 % från 130 omdömen och Ecsta HS52 82 % från 30. Omdömena granskas för hand före publicering; ägarskap kontrolleras inte.
Goodyear EfficientGrip Performance 2
- 85%från 130 omdömen
- 81%skulle köpa igen
- 2 996 329 kmkörda av dem som lämnat omdöme
Ägare beskriver i stor utsträckning Goodyear EfficientGrip Performance 2 som en tyst, mycket bekväm touringdäck med enastående hållbarhet, vilket återspeglas i det starka genomsnittliga betyget (81,1 %) och den höga andelen positiva recensioner (90 av 113). Ungefär fyra av tio ägare berömmer specifikt dess mönsterliv, och många rapporterar också om tryggt grepp både på torrt och blött underlag för vardaglig vägkörning. Den huvudsakliga invändningen är att en märkbar minoritet (ungefär en av fem) tycker att styrkänslan är lite vag, och en mindre grupp nämner en mjuk sidovägg eller tillfälliga stabilitets-/återkopplingsproblem i hög hastighet.
- Låg vägbrus för ett touringdäck
- Bekväm, följsam körning över gupp och dåliga ytor
- Utmärkt mönsterliv och långsam slitagetakt
- Starkt grepp på torrt underlag med en säker, pålitlig känsla
- Vag eller mindre direkt styrkänsla
- Mjuka sidoväggar kan kännas imprecisa eller tillåta mer rörelse i kurvor
- Blöta bromsar kan vara otillfredsställande för vissa förare
Sammanfattat av AI från 113 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.
Alla 130 omdömen om EfficientGrip Performance 2Goodyear Efficientgrip Performance 2 var utmärkta. Jag gillar dem så mycket att jag är inne på mitt tredje par över två bilar. De förbättrade min bränsleeffektivitet avsevärt, var motsträviga att slitas ut och gav ett tryggt grepp oavsett väder. Jag har kört över 40 000 miles med detta set och har just bytt ut dem på grund av axelutslitning från behov av justering. Utan tvekan skulle de ha hållit över 50 000 miles annars! De är inte ett budgetdäck, men du får snabbt tillbaka den extra inköpskostnaden genom att inte behöva byta så ofta och spara på bränsle.
Kumho Ecsta HS52
- 82%från 30 omdömen
- 75%skulle köpa igen
- 487 144 kmkörda av dem som lämnat omdöme
De flesta ägare bedömer Kumho Ecsta HS52 mycket positivt, berömmer dess starka grepp på torrt underlag och självsäker, direkt hantering på torrt, och många anser också att det representerar ett utmärkt prisvärde. Bullernivåerna beskrivs ofta som låga och greppet på vått underlag anses generellt vara betryggande, även om en liten minoritet rapporterar att det kan kännas mindre säkert på vått vid gränsen. Återkopplingen om hållbarhet är blandad: medan många ser bra miltal, nämner cirka en av sju ägare ojämnt eller onormalt slitage och en liknande andel rapporterar snabbare än förväntat slitage.
- Starkt grepp på torrt underlag med mycket självförtroende
- Direkt, förutsägbart handhavande på torrt
- Utmärkt prisvärde för prestandan
- Generellt låg vägbrusnivå för ett touring-sommardäck
- Rapporter om ojämna eller onormala slitagemönster
- Blandad mönsterliv med vissa ägare som ser snabbare slitage
- Kan kännas lite hårt över gupp på sämre ytor
Sammanfattat av AI från 23 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.
Alla 30 omdömen om Ecsta HS52Det är ett trevligt, bekvämt och tyst däck för roadtrips och motorvägsanvändning. Men jag tycker att det saknar toppgrepp både på torrt och blött underlag. Det tappar greppet ganska plötsligt. Men om du kör långt ifrån gränsen, är det verkligen ett trevligt däck.
Dimensioner, EU-märkning och släktskap
Från EU-märkningens registreringar för vardera däcket: 37 dimensioner av EfficientGrip Performance 2 och 54 av Ecsta HS52, varav 26 tillverkas i båda.
| Kategori | EfficientGrip Performance 2 | Ecsta HS52 |
|---|---|---|
| Säsong | Sommar | Sommar |
| Tillverkade dimensioner | 37 dimensioner, 15 till 21 tum | 54 dimensioner, 14 till 20 tum |
| Tillverkas i båda | 26 dimensioner 185/65 R15195/65 R15185/50 R16195/50 R16195/55 R16195/60 R16205/55 R16205/60 R16215/45 R16215/55 R16215/60 R16205/50 R17och 14 till | |
| Vått grepp enligt EU-märkning | A88%B12% | A80%B20% |
| Rullmotstånd enligt EU-märkning | A53%B34%C13% | C58%D16%A14%B12% |
| Buller enligt EU-märkning | 67-71 dB B52%A48% | 68-72 dB B97%A3% |
| Ersatte | Goodyear EfficientGrip Performance (2021) | Kumho Ecsta HS51 |
| Utmärkelser | Rekommenderas varmt: Best Tyres for Large Family Cars (DriverReviews, 2026/27) Hedersomnämnande: Best Tyres for Family Cars (DriverReviews, 2024/25) Vinnare: Summer Tyre of the Year (WhatTyre, 2022) | - |
| Pris i de gemensamma testerna | EfficientGrip Performance 2 var det dyrare däcket i 5 av de 5 tester som angav priser, med 34,1 % i snitt. Varje test prissatte däcken på sin egen marknad vid sin egen tidpunkt; bara skillnaden går att jämföra. | |
Märkningsklasserna visas som andelen registrerade dimensioner som bär respektive klass, så "B (88%), C (12%)" betyder att de flesta dimensioner är B. Klasserna varierar med dimensionen; kontrollera märkningen för din.
Att läsa resultaten
Skriven utifrån testresultaten och ägaromdömena ovan. Det är en analys, inte en mätning: där den och tabellerna säger emot varandra har tabellerna rätt.
Åtta gemensamma testresultat ställer Goodyear EfficientGrip Performance 2 mot Kumho Ecsta HS52: ADAC:s sommardäckstester från 2023, 2024 och 2026, Auto Bilds sommardäckstester från 2022 och 2024 samt deras motsvarande marknadsöversikter, och Tyre Reviews sommartest för touringdäck från 2023. Goodyear placerar sig högre i fyra resultat, Kumho i tre, och de delar placeringen i Auto Bilds fullständiga test från 2024. De två marknadsöversikterna bedömer bromsning snarare än däckens hela prestandaområde.
Kumho stannar vanligtvis på kortare sträcka, särskilt på torr väg, och har en tydlig fördel vid våtbromsning i Auto Bilds test från 2024. Goodyear är genomgående bättre på kurvaquaplaning och håller vanligtvis längre samtidigt som det förbrukar mindre bränsle eller har lägre rullmotstånd. Totalplaceringarna varierar: Kumho blir trea och Goodyear nia i ADAC:s test från 2024, men i ADAC:s test från 2026 blir Goodyear trea och Kumho nia.
EfficientGrip Performance 2 mot Ecsta HS52: dina frågor
Är Goodyear EfficientGrip Performance 2 eller Kumho Ecsta HS52 det bättre däcket?
I de 8 oberoende tester som körde båda däcken slutade Goodyear EfficientGrip Performance 2 före 4 gånger och Ecsta HS52 3 gånger, varav ett lika. På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får EfficientGrip Performance 2 9 och Ecsta HS52 9 av 10.
Vilket är bäst på vått, EfficientGrip Performance 2 eller Ecsta HS52?
I de gemensamma testerna är mätningarna för Vått delade 15-15 mellan EfficientGrip Performance 2 och Ecsta HS52.
Vilket är bäst på torrt?
Ecsta HS52 ledde 10 av de 12 mätningarna för Torrt som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 2 % kortare på torrt över 8 tester.
Vilket håller längst och kostar minst att köra?
EfficientGrip Performance 2 höll 36,2 % längre i slitagetesterna (5 tester), hade 12,6 % lägre rullmotstånd (3 tester), drog 3,4 % mindre bränsle (3 tester) och tappade 20,1 % mindre gummi i nötningstestet (3 tester). Ägarna ger slitaget 9,1/10 för EfficientGrip Performance 2 och 7,8/10 för Ecsta HS52.
Vilket är tystare och bekvämare?
EfficientGrip Performance 2 var 0,6 dB tystare (5 tester). Ägarna ger komforten 8,5/10 för EfficientGrip Performance 2 och 7,1/10 för Ecsta HS52.
Vad säger ägarna?
Ägarna ger EfficientGrip Performance 2 85 % från 130 omdömen och Ecsta HS52 82 % från 30. 81 % av dem som kör EfficientGrip Performance 2 skulle köpa det igen, mot 75 % för Ecsta HS52.
Vilket är dyrare?
I de 5 tester som angav priser var EfficientGrip Performance 2 det dyrare däcket i 5 av dem, med 34,1 % i snitt. Priserna är testets egna vid tillfället, på dess egen marknad.
Finns de i samma dimensioner?
EfficientGrip Performance 2 tillverkas i 37 dimensioner (15 till 21 tum) och Ecsta HS52 i 54 (14 till 20 tum). 26 dimensioner finns i båda. På EU-märkningen har EfficientGrip Performance 2 klass A för vått grepp och A för rullmotstånd i de flesta dimensioner; Ecsta HS52 har A och C.
Fler jämförelser med de här däcken
Kör du något av de här?
Ditt omdöme är den del av den här sidan som inget test kan leverera: hur däcket slets, hur det åldrades, hur det kändes i regnet tredje året. Det tar ungefär fem minuter.
Var de här uppgifterna kommer från
Placeringar och mätvärden är avskrivna från varje publicerat test. Ett test räknas här bara när båda däcken kördes i det, så varje siffra registrerades på samma bil, i samma dimension och samma dag som den den jämförs med.
Om TR-betyget
Tyre Reviews-betyget sätter ett betyg av 10 på varje däck utifrån alla oberoende testresultat och granskade ägaromdömen vi har, så att två däck går att jämföra redan innan något test har kört dem tillsammans.
Vem gör testerna
Varje test som publiceras som ett Tyre Reviews-test körs av Jonathan Benson, som har testat däck oberoende sedan 2007.

Diskussion