I Tyre Reviews Nordic Studless Winter Tyre Test 2025/26 har jag testat fem friktionsdäck plus två referensuppsättningar (ett dubbdäck och ett centraleuropeiskt vinterdäck) i 21 tester inom 6 kategorier: snö, is, vått, torrt, komfort/buller och rullmotstånd. Om du kör i områden med mycket snö och is är det här grupptestet för dig. Alla de här däcken finns att köpa i Nordamerika och Europa!

Testförhållanden och metodik
Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.
Visa fullständig testmetodik
Registrerade testförhållanden
- Torr inbromsning
- 100 → 5 km/h · 3–4 °C
- Våt inbromsning
- 80 → 5 km/h
- Snöbromsning
- 40 → 5 km/h · -1–-4 °C
- Snögrepp
- 0 → 20 km/h · -1–-4 °C
- Snöslalom
- -13–-12 °C
- Isbromsning
- 20 → 5 km/h · -3–-6 °C
- Isgrepp
- 0 → 20 km/h · -3–-6 °C
- Väghållning på is
- -12–-15 °C
Poängviktning
Vikterna visar prioriteringarna i poängsättningen, inte den faktiska påverkan på slutplaceringarna. Även storleken på prestandaskillnaderna spelar roll. Kategoriernas vikter bidrar till totalpoängen. Deltesternas vikter fördelar respektive kategoris andel. Läs de publicerade placeringarna tillsammans med det redaktionella omdömet.
| Testa | Inom kategorin | Andel av totalpoängen |
|---|---|---|
| Torrt · 10% | ||
| Torr inbromsning | 50% | 5% |
| Väghållning på torrt | 40% | 4% |
| Subj. Torr manövrering | 10% | 1% |
| Våt · 15% | ||
| Våt inbromsning | 40% | 6% |
| Väghållning på vått | 30% | 4,5% |
| Subj. Våt manövrering | 10% | 1,5% |
| Våt cirkel | 5% | 0,75% |
| Rak vattenplaning | 10% | 1,5% |
| Böjd vattenplaning | 5% | 0,75% |
| Snö · 35% | ||
| Snöbromsning | 27,8% | 9,72% |
| Snögrepp | 27,8% | 9,72% |
| Väghållning på snö | 22,2% | 7,78% |
| Subj. Väghållning på snö | 11,1% | 3,89% |
| Snöslalom | 11,1% | 3,89% |
| Is · 25% | ||
| Isbromsning | 25% | 6,25% |
| Isgrepp | 25% | 6,25% |
| Väghållning på is | 40% | 10% |
| Subj. Väghållning på is | 10% | 2,5% |
| Bekvämlighet · 10% | ||
| Subj. Komfort | 50% | 5% |
| Buller | 50% | 5% |
| Värde · 5% | ||
| Rullmotstånd | 100% | 5% |
Våra standardmetoder
Ovan visas de förhållanden som registrerats för detta test. Beskrivningarna nedan förklarar standardmetoderna; mätintervall och antal körningar kan variera.
Torr inbromsning
För torrbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 110 km/h och bromsar med full kraft till stillastående med ABS aktivt på ren, torr asfalt. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 100–5 km/h. Mitt standardprogram är fem körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Referensdäck körs upprepade gånger under hela körningen för att korrigera för förändrade förhållanden.
Väghållning på torrt
För torr väghållning kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana med ESC inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela passet, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel. För mer banfokuserade produkter gör jag även uthållighetstester, vilket är ett fast antal varv i tävlingstempo för att bestämma däckens slitagemönster och värmebeständighet under längre körning.
Subj. Torr manövrering
Jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad torr vägbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, kurvbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid urkörning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Våt inbromsning
För bromsning på vått underlag kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 88 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en asfaltsyta med en kontrollerad vattenfilm. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 80–5 km/h för att isolera däckens prestanda från variationer i den initiala bromsansättningen. Mitt standardprogram är åtta körningar per däckuppsättning där det är möjligt, även om sekvensen kan utökas till så många som femton körningar om förhållandena och däckkategorin motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan jag beräknar medelvärdet. För att korrigera för förändrade förhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger under hela testsessionen – vid vått prov, vanligtvis var tredje kandidattestuppsättning.
Väghållning på vått
För väghållning på vått kör jag vid gränsen för väggrepp runt en dedikerad vägbana. Jag använder vanligtvis specialiserade våta banor med trottoarbevattningssystem som är utformade för att bibehålla ett jämnt ytförhållande. ESC är inaktiverat där det är möjligt så att jag kan bedöma däckets naturliga balans, transienta respons och gränsbeteende utan att elektroniska ingrepp maskerar resultatet. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, beroende på bana, däcktyp och förhållandenas konsistens. Jag exkluderar varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljörelaterade inkonsekvenser. Kontrollkörningar utförs ofta under hela körpasset, och jag använder ofta flera uppsättningar kontrolldäck så att slitage på referenserna inte blir en meningsfull variabel.
Subj. Våt manövrering
Jag utför också en strukturerad subjektiv vägbedömning vid gränsen för väggrepp på en dedikerad våtvägsbana. Jag poängsätter styrprecision, styrrespons, svängbeteende, balans mitt i kurvor, motstånd mot vattenplaning, brytegenskaper och övergripande förtroende med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Våt cirkel
För tester av lateralt väggrepp på vått underlag använder jag en cirkulär bana med fast radie, vanligtvis mellan 30 och 50 meter, i stort sett i linje med ISO 4138-principerna. Ytan väts på ett kontrollerat och repeterbart sätt. Jag ökar gradvis hastigheten tills den maximala hållbara kurvhastigheten uppnås. Jag registrerar normalt flera varv i både medurs och moturs riktning för att minska påverkan av camber, bankning eller riktningsförskjutning av banan. Jag beräknar sedan den genomsnittliga sidoaccelerationen och jämför resultatet med referensdäcket.
Rak vattenplaning
För att mäta motståndet mot vattenplaning i räta linjer kör jag ena sidan av fordonet genom ett vattentråg med kontrollerat djup, vanligtvis runt 7 mm, medan den motsatta sidan förblir på torr asfalt. Jag kör in med en fast hastighet och accelererar sedan progressivt. Jag definierar vattenplaningsstart som den punkt där hjulet som rör sig genom vattnet överstiger en specificerad slirgräns i förhållande till referenshjulet på den torra sidan. Jag utför vanligtvis fyra körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten.
Böjd vattenplaning
För kurvig vattenplaning använder jag en cirkulär bana, vanligtvis runt 100 meter i diameter, med en översvämmad båge med kontrollerat vattendjup, vanligtvis cirka 7 mm. Fordonet är instrumenterat med GPS-telemetri och en triaxial accelerometer. Jag kör genom den översvämmade sektionen med progressivt ökande hastighet, vanligtvis i steg om 5 km/h, och registrerar den minsta ihållande sidoaccelerationen vid varje steg. Testet fortsätter tills sidoaccelerationen kollapsar, vilket indikerar fullständig vattenplaning. Resultatet uttrycks som återstående sidoacceleration i m/s² när hastigheten ökar.
Snöbromsning
För snöbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 50 km/h och bromsar med full kraft tills det står stilla med ABS aktivt på en preparerad, packad snöyta, med en hastighet av 45–5 km/h. Jag använder vanligtvis en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin bromsar på samma snöstycke två gånger. Mitt standardprogram är tolv körningar per däckuppsättning, även om sekvensen kan förlängas ytterligare om data motiverar det. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. För att korrigera för förändrade snöyteförhållanden kör jag referensdäck upprepade gånger – vanligtvis varannan kandidattestuppsättning.
Snögrepp
För snögrepp accelererar jag fordonet från stillastående på en preparerad snöyta med aktiv antispinn och mäter hastighet och tid med GPS-telemetri. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 5–35 km/h för att minska påverkan av starttransienter och oregelbundenheter i drivlinan. Jag använder en bred VDA (fordonsdynamisk area) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin accelererar på samma snöbit två gånger. Ytan prepareras regelbundet under hela körningen. Jag genomför flera körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten. Referensdäck körs vanligtvis varannan kandidattestuppsättning för att korrigera för förändrade snöyteförhållanden.
Väghållning på snö
För väghållning på snö kör jag vid gränsen för vidhäftning runt en dedikerad snöbana med ESC inaktiverad där det är möjligt. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däck byts, så varje set körs på en konsekvent förberedd yta. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckset, exklusive varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljöproblem. Eftersom snöytor bryts ner snabbare än asfalt utförs kontrollkörningar oftare – vanligtvis varannan kandidattestserie.
Subj. Väghållning på snö
Jag utför också en strukturerad subjektiv bedömning av väghållningen vid gränsen för vidhäftning på en dedikerad snöbana. Banan prepareras och förbereds efter varje körning medan däcken byts, så varje uppsättning körs på en konsekvent förberedd yta. Jag poängsätter styrprecision, insvängningsbeteende, balans mitt i kurvor, grepp vid ursvängningar, brytegenskaper och övergripande förtroende på snö med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar. Jag genomför introduktionsvarv på kontrolldäcket innan jag utvärderar varje kandidat.
Snöslalom
Min slalomlayout är variabel snarare än fast, med konantal och avstånd justerade för att passa fordonet, däckkategorin och programmets mål. På snö är testet utformat för att utvärdera transient respons, återhämtning av lateralt grepp, karosskontroll vid snabb lastöverföring och styrprecision på en yta med låg friktion. Ytan prepareras regelbundet under hela passet. Tidtagningen registreras vanligtvis med hjälp av VBOX snarare än ljusgrindar. Jag beräknar medelvärdet av giltiga körningar och, där så är lämpligt, inaktiverar ESC så att resultatet återspeglar däckets beteende snarare än fordonets interventionsstrategi.
Isbromsning
För isbromsning kör jag testfordonet med en ingångshastighet på 35 km/h och bromsar med full kraft till stillastående med ABS aktivt på en förberedd isyta. Yttemperaturen övervakas kontinuerligt eftersom isfriktionsegenskaperna varierar avsevärt med temperaturen. Mitt standardprogram är tolv körningar per däckuppsättning, men vid istestning gör man ofta många fler. Jag analyserar hela uppsättningen körningar och ignorerar statistiska extremvärden innan medelvärdet beräknas. Referensdäck körs vanligtvis varannan kandidattestuppsättning för att korrigera för förändrade ytförhållanden.
Isgrepp
För isgrepp accelererar jag fordonet från stillastående på en förberedd isyta med aktiv antispinn och mäter hastighet och tid med GPS-telemetri. Jag använder vanligtvis ett mätfönster på 5–35 km/h för att minska påverkan av transienter från start. Jag använder ett brett VDA (fordonsdynamiskt område) och rör mig gradvis över ytan mellan körningarna så att inget däck någonsin accelererar på samma isbit två gånger. Yttemperaturen övervakas kontinuerligt. Jag genomför flera körningar per däckuppsättning och beräknar medelvärdet av de giltiga resultaten, med referensdäck som vanligtvis körs varannan kandidattestuppsättning.
Väghållning på is
För väghållning på is kör jag vid gränsen för friktion runt en dedikerad isbana med ESC inaktiverat där det är möjligt. Jag kör vanligtvis mellan två och fem tidtagna varv per däckuppsättning, exklusive varv som påverkas av tydliga förarfel eller uppenbara miljöavvikelser. Yttemperaturen övervakas kontinuerligt. Kontrollkörningar utförs ofta – vanligtvis varannan kandidattestuppsättning – för att ta hänsyn till förändrade isytförhållanden.
Subj. Väghållning på is
Jag utför även en strukturerad subjektiv bedömning av väghållning på en förberedd isbana. Jag poängsätter styrrespons, förutsägbarhet, grepputveckling, brytegenskaper och övergripande förtroende på is med hjälp av en standardiserad skala från 1–10 som används konsekvent i mina tester. Yttemperaturen övervakas under hela bedömningen. Den slutliga bedömningen kombinerar numerisk poängsättning med skriftlig teknisk kommentar.
Subj. Komfort
För att bedöma komforten kör jag på en mängd olika vägytor (ofta dedikerade komfortbanor på testanläggningar) i hastigheter från 50 till 120 km/h, inklusive släta motorvägar, ojämna ytor, expansionsfogar, trasiga vägar och vassa hinder. Jag utvärderar primär körkvalitet, sekundär körkvalitet, stötdämpning, sätesöverförda vibrationer och däckets förmåga att absorbera skarpa stötar. Betygen ges på en skala från 1–10 i förhållande till referensdäcket.
Buller
Jag mäter externt förbifartsbuller i enlighet med UNECE-föreskrift 117 och ISO 13325 med hjälp av coal-by-metoden på en kompatibel testyta. Kalibrerade mikrofoner placeras bredvid testfilen och fordonet coalar genom mätzonen under kontrollerade förhållanden. Jag registrerar den maximala A-vägda ljudtrycksnivån i dB(A), genomför flera körningar över det relevanta hastighetsområdet och normaliserar resultatet till den referenshastighet som krävs enligt proceduren.
Rullmotstånd
Rullmotståndet mäts under kontrollerade laboratorieförhållanden i enlighet med ISO 28580 och UNECE-föreskrift 117 bilaga 6. Däcket monteras på ett testhjul och belastas mot en ståltrumma med stor diameter. Efter termisk stabilisering vid den föreskrivna testhastigheten mäts rullmotståndskraften vid spindeln och korrigeras enligt relevant procedur. Resultatet uttrycks som rullmotståndskoefficient, vanligtvis i kg/ton.
Snö
Prestanda på snö och is är verkligen viktig för den här typen av vinterdäck. Ja, det är viktigt för alla vinterdäck, men det här är däcktypen du väljer om du bor i ett område med mycket snö och is. De offrar prestanda på torrt och vått underlag för att ge bästa möjliga grepp under vinterförhållanden.
Är något av dem dåligt på snö? Inte direkt. Marshal var långsammast runt banan, men bara 4.1% från det bästa resultatet. Bakom ratten märkte man tydligt att däcket reagerade lite långsammare på styrutslag och fortsatte glida lite längre när sladden väl börjat, men greppet var absolut acceptabelt.
Sedan har vi Michelin och Nokian. Michelin hade utmärkt grepp, men gränsen mellan grepp och inget grepp var ganska abrupt, vilket gjorde det lite svårare att ta sig runt banan än med de bästa däcken. Men låt mig betona: det är fortfarande ett utmärkt däck på snö. Nokian kändes lite lättare att köra, var riktigt trevligt bakom ratten och fungerade mycket bra runt banan.

Continental var näst snabbast runt banan och hade den bästa instyrningen och styrresponsen av alla däck. Jag tyckte att framvagnen var så direkt att den fick bilens bakdel att följa med mer, men man kunde verkligen attackera kurvorna och känna sig trygg. Snabbast med knapp marginal var Goodyear, som hade gott om grepp och var mycket lättkontrollerat.
Hur stod sig dubbdäcket? Mitt i fältet. Dubbdäck har i regel en något hårdare gummiblandning och/eller konstruktion än motsvarande friktionsdäck, så att dubbarna sitter kvar och pekar åt rätt håll. Därför kan de ha en liten nackdel när du kör på snö.
Continental WinterContact TS 870, som är ett så kallat centraleuropeiskt vinterdäck och förväntas ha ett steg sämre snöprestanda, var faktiskt snabbare än Marshal - ett imponerande resultat för ett däck som i teorin borde vara betydligt bättre än de andra på torrt och vått underlag.
Väghållning på snö
Tid på snö i sekunder
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 79.64 s | Bäst | |
| 80.2 s | +0,56 s | |
| 80.64 s | +1,00 s | |
| 81.06 s | +1,42 s | |
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
81.44 s | +1,80 s |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
81.91 s | +2,27 s |
| 82.94 s | +3,30 s |
Det är en skillnad på 4,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,3 s).
Snöbromsning
Snöbromsning i meter (40 - 5 km/h) [Genomsnittlig temperatur -2.5c]
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
| 16.44 m | Bäst | 0 km/h | |
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
16.51 m | +0,07 m | 8 km/h |
| 16.67 m | +0,23 m | 15 km/h | |
| 16.67 m | +0,23 m | 15 km/h | |
| 16.81 m | +0,37 m | 19 km/h | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
17.02 m | +0,58 m | 24 km/h |
| 17.11 m | +0,67 m | 26 km/h |
Det är en skillnad på 4,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,67 m). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Marshal iZen KW31 fortfarande köra i 26 km/h när Goodyear UltraGrip Ice 3 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Snögrepp
Accelerationstid för snö (0 - 20 km/h) [Genomsnittlig temperatur -2.5c]
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
2.79 s | −0,21 s |
| 3 s | Bäst | |
| 3.08 s | +0,08 s | |
| 3.12 s | +0,12 s | |
| 3.13 s | +0,13 s | |
| 3.18 s | +0,18 s | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
3.23 s | +0,23 s |
Det är en skillnad på 15,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,44 s).
Is
Is är svårt. Riktigt svårt. Visste du att det finns många olika typer av is? Blankis, som du hittar på platser som korsningar och som är svårast att få grepp på; skrovlig is, som faktiskt ger ganska bra grepp; skrovlig is med ett tunt lager snö, som är hal; och så kan temperaturen på isen förstås variera från fryspunkten till -40°C, vilket också förändrar greppet helt.

Varför berättar jag det här? För att du ska förstå varför resultaten i handling skiljer sig från resultaten för acceleration och bromsning. Handling testades på skrovlig is, medan acceleration och bromsning testades på blankis.
Marshal var återigen långsammast, men precis som på snö hade det acceptabla greppnivåer. Greppet var väldigt spetsigt, så däcket var inte det mest lättkörda, men det fungerade bra. Michelin X-Ice Snow drabbades av samma sak - utmärkt grepp, faktiskt riktigt utmärkt grepp - men styrningen reagerade med en liten fördröjning och du behövde vara mycket mjukare än med de andra däcken för att få en bra varvtid. När greppet väl släppte försvann det snabbt och det tog en stund innan det kom tillbaka.
Sedan var i princip de tre sista däcken alla utmärkta. Continental, Nokian och Goodyear var alla mycket lättkörda och hade riktigt bra grepp - enastående balans mellan grepp och körbarhet från alla tre.
TS 870 överträffade återigen förväntningarna, men hur var det med dubbarna? Det här är is, så dubbdäcket måste väl ha varit snabbast?! Nej. På skrovlig is kan friktionsdäckens mjukare gummiblandning vara en fördel eftersom de flexar mer och får bättre fäste i underlaget än dubbdäcket. Dubbdäcket var dock lättast att kontrollera. När det väl började glida hade du så mycket marginal att hålla bilen på den kurs du ville - det var en ren fröjd.
Testerna av acceleration och bromsning på is utfördes på blankis, och det är här dubbarna verkligen får flexa - eller inte flexa, antar jag. Dubbdäcket var över 30% bättre än det bästa vinterdäcket, och TS 870 var över 60% sämre. Det är en enorm skillnad och visar verkligen hur mycket en gummiblandning utvecklad med is i åtanke betyder. Det placerade också Marshal långt bak, vilket visar hur den billigare gummiblandningen i det däcket presterar.
Väghållning på is
Tid på is i sekunder [Genomsnittlig temperatur -13.5c]
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 54.53 s | Bäst | |
| 54.76 s | +0,23 s | |
| 54.99 s | +0,46 s | |
| 56.59 s | +2,06 s | |
| 57.31 s | +2,78 s | |
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
58.77 s | +4,24 s |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
59.24 s | +4,71 s |
Det är en skillnad på 8,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (4,71 s).
Isbromsning
Isbromsning i meter (20 - 5 km/h) [Genomsnittlig temperatur -4.5c]
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
6.1 m | −0,87 m | 0 km/h |
| 6.97 m | Bäst | 0 km/h | |
| 7.29 m | +0,32 m | 27 km/h | |
| 7.31 m | +0,34 m | 28 km/h | |
| 8.41 m | +1,44 m | 54 km/h | |
| 8.59 m | +1,62 m | 56 km/h | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
11.59 m | +4,62 m | 82 km/h |
Det är en skillnad på 90% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (5,49 m ≈ 1,2 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Marshal iZen KW31 fortfarande köra i 56 km/h när Michelin X Ice Snow redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Isgrepp
Isaccelerationstid (0 - 20 km/h) [Genomsnittlig temperatur -4.5c]
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
Ref.Nokian Hakkapeliitta 10 |
4.49 s | −1,97 s |
| 6.46 s | Bäst | |
| 6.48 s | +0,02 s | |
| 6.5 s | +0,04 s | |
| 7.54 s | +1,08 s | |
| 8.2 s | +1,74 s | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
10.52 s | +4,06 s |
Det är en skillnad på 134,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (6,03 s).
Vått
Prestanda på vått underlag är förstås en viktig egenskap hos ett vinterdäck, men den här typen av vinterdäck är utvecklad för att tillbringa större delen av sin livslängd på snö och is. Eftersom det för närvarande är omöjligt att tillverka ett däck som fungerar fantastiskt bra både på is och vått underlag är det rimligt att säga att våtprestandan har fått stå tillbaka i utvecklingen.

Med det sagt skiljer sig greppet en hel del, och mycket överraskande - även för mig när jag testade däcken utan att veta vilket som var vilket - var det Michelin som var långsammast runt banan. Däcket hade en trygg balans men saknade grepp på framaxeln. Jag blev så förvånad att jag plockade fram alla de senaste testerna av X-Ice Snow, och ja, det verkar som att Michelin har tappat mark på vått underlag. Det var ett av de bästa på is, så jag antar att de har bytt våtprestanda mot isgrepp.
Marshal kom därefter, med en något bättre varvtid, och fick Golfens balans att luta mer åt överstyrning, vilket du egentligen inte vill ha på vägen. Men styrkänslan var bra, så jag låter det passera.
Sedan var det ett ganska stort gap till Goodyear på tredje plats, som var riktigt trevligt att köra. Varje gång jag kör en Golf med ett Goodyear-däck blir det en riktigt trevlig upplevelse. Visst hade det inte riktigt mest grepp, men balansen fanns där.
Det nya Continental kom tvåa totalt och tog sig runt banan på ett riktigt lätt och stabilt sätt. Lite understyrning är vad du vill ha, och det var precis vad du fick.
Och till sist var Nokian Hakkapeliitta R5, helt ärligt, otroligt. Jag blev återigen helt överraskad när jag fick veta vilket däck som var vilket, eftersom R5 historiskt sett har varit mer inriktat på isgrepp. Men den här gången var det i en klass för sig på vått underlag.
Vanligtvis kan jag gissa ganska träffsäkert vilket däck jag kör på, men i det här testet verkar allt vara en överraskning.
Tyvärr kan jag inte testa dubbdäcket vidare, eftersom testanläggningar är otroligt dyra och det är mycket viktigt att hålla banornas underlag jämna. Men jag kan säga att vårt centraleuropeiska vinterdäck, TS 870, är på en helt annan nivå. Om du någon gång har bytt från ett vanligt All-Season-däck eller vinterdäck till ett sommardäck vet du hur mycket stadigare bilen känns. Så känns det att byta från ett av de här mjuka friktionsdäcken för snö till ett vanligt vinterdäck. Men det är den fördelen du får med sämre isprestanda.
Bromsning på vått underlag följde resultaten från handling på vått underlag perfekt, vilket alltid gör mig väldigt glad. Nokian hade ett ännu större övertag i bromstestet, 12.5% bättre än näst bäst, Continental.
Tid på vått i sekunder Det är en skillnad på 13,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (11,71 s). Våt inbromsning i meter (80 - 5 km/h) Det är en skillnad på 38,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (12,8 m ≈ 2,8 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Michelin X Ice Snow fortfarande köra i 56 km/h när Nokian Hakkapeliitta R5 redan hade stannat. Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning. Flythastighet i km/h Det är en skillnad på 34,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (29,8 Km/H). Återstående lateral acceleration Det är en skillnad på 55,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,85 m/sec2).Väghållning på vått
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst
86.3 s
−4,34 s
90.64 s
Bäst
93.12 s
+2,48 s
93.51 s
+2,87 s
97.2 s
+6,56 s
98.01 s
+7,37 s Våt inbromsning
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst Resthastighet
33.4 m
−4,30 m 0 km/h
37.7 m
Bäst 0 km/h
42.4 m
+4,70 m 43 km/h
43.7 m
+6,00 m 48 km/h
44.4 m
+6,70 m 50 km/h
46.2 m
+8,50 m 56 km/h Rak vattenplaning
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst
86 km/h
+25,60 km/h
60.4 km/h
Bäst
58.5 km/h
−1,90 km/h
57.3 km/h
−3,10 km/h
56.6 km/h
−3,80 km/h
56.2 km/h
−4,20 km/h Böjd vattenplaning
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst
3.36 m/sec2
+1,34 m/sec2
2.02 m/sec2
Bäst
1.79 m/sec2
−0,23 m/sec2
1.69 m/sec2
−0,33 m/sec2
1.63 m/sec2
−0,39 m/sec2
1.51 m/sec2
−0,51 m/sec2
Torrt
Även om de här däcken i vissa områden knappt kommer att köras på torr asfalt har jag förstås ändå testat dem.
Vid bromsning på torrt underlag stannade Nokian bilen bäst, men bara 0.3 meters före Continental. Båda var ett par meter före Marshal. Goodyear kom fyra, och överraskande nog var Michelin sist, vilket är ovanligt för det franska däcket. Som väntat var det mildare vinterdäcket bäst totalt, men inte med så stor marginal som jag hade förväntat mig.
Handling på torrt underlag testades som vanligt med en kombination av styrtester och filbyten för att bedöma stabilitet och säkerhet, och jag körde också ett varv på tid.
Nokian var återigen bäst. Den här gången kom Goodyear tvåa och Continental trea, men som alltid var skillnaderna mycket små. Alla däcken kändes lite svampiga vid filbyten i hög fart, men det hör till när man kör med ett extremt vinterdäck.
Torrbromsning i meter (100 - 5 km/h) [Genomsnittlig temperatur 3.5c] Det är en skillnad på 12% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (5,2 m ≈ 1,2 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Michelin X Ice Snow fortfarande köra i 34 km/h när Nokian Hakkapeliitta R5 redan hade stannat. Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning. Tid på torrt i sekunder Det är en skillnad på 3,9% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,2 s).Torr inbromsning
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst Resthastighet
43.4 m
−1,90 m 0 km/h
45.3 m
Bäst 0 km/h
45.6 m
+0,30 m 11 km/h
47.7 m
+2,40 m 29 km/h
48.5 m
+3,20 m 33 km/h
48.6 m
+3,30 m 34 km/h Väghållning på torrt
Placering / Däck Resultat Skillnad mot bäst
56.8 s
−1,30 s
58.1 s
Bäst
58.4 s
+0,30 s
58.5 s
+0,40 s
59 s
+0,90 s
59 s
+0,90 s
Komfort
Överraskande nog var komforttestet återigen otroligt jämnt, men Goodyear och Nokian hade med liten marginal bäst komfort. Continental hade lägst externt buller.
Subj. Komfort
Subjektiv komfortpoäng
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 10 Points | Bäst | |
| 10 Points | Bäst | |
| 9.75 Points | −0,25 Points | |
| 9.75 Points | −0,25 Points | |
| 9.25 Points | −0,75 Points |
Det är en skillnad på 7,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,75 Points).
Buller
Externt brus i dB
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 69.1 dB | Bäst | |
| 69.3 dB | +0,20 dB | |
| 69.6 dB | +0,50 dB | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
70.5 dB | +1,40 dB |
| 71.5 dB | +2,40 dB | |
| 71.8 dB | +2,70 dB |
Det är en skillnad på 3,9% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,7 dB).
Värde
Slutligen hade Continental lägst rullmotstånd, och Nokian och Goodyear presterade också bra. Michelin hade vad jag skulle kalla ett måttligt rullmotstånd, medan Marshal låg på en nivå där du förmodligen skulle börja märka det vid pumpen.
Rullmotstånd
Rullmotstånd i kg t
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Extra bränsle / år |
|---|---|---|---|
| 7.29 kg/t | Bäst | £0 | |
| 7.48 kg/t | +0,19 kg/t | £11 | |
| 7.59 kg/t | +0,30 kg/t | £18 | |
| 8.14 kg/t | +0,85 kg/t | £51 | |
Ref.Continental WinterContact TS 870 |
8.29 kg/t | +1,00 kg/t | £60 |
| 9.55 kg/t | +2,26 kg/t | £137 |
Det är en skillnad på 31% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,26 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Marshal iZen KW31 ungefär 94 L (£137) mer bränsle än Continental VikingContact 8.
Justera antagandena
Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.
Resultat
The Best Snow Tyres for 2025/26Se hela videon av detta test på YouTube Titta på YouTube
Continental VikingContact 8
205/55 R16 94T XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (21)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 2:a / 5 | 45.6 m | +0,30 m |
| Väghållning på torrtLägre är bättre | 3:e / 5 | 58.5 s | +0,40 s |
| Subj. Torr manövreringHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 2:a / 5 | 42.4 m | +4,70 m |
| Väghållning på våttLägre är bättre | 2:a / 5 | 93.12 s | +2,48 s |
| Subj. Våt manövreringHögre är bättre | 3:e / 5 | 9.5 Points | −0,50 Points |
| Våt cirkelLägre är bättre | 2:a / 5 | 13.44 s | +0,42 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 5 | 56.6 km/h | −3,80 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 5 | 1.51 m/sec2 | −0,51 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 4:e / 5 | 16.81 m | +0,37 m |
| SnögreppLägre är bättre | 1:a / 5 | 3 s | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på snöLägre är bättre | 2:a / 5 | 80.2 s | +0,56 s |
| Subj. Väghållning på snöHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| SnöslalomHögre är bättre | 1:a / 5 | 3.39 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| IsbromsningLägre är bättre | 3:e / 5 | 7.31 m | +0,34 m |
| IsgreppLägre är bättre | 2:a / 5 | 6.48 s | +0,02 s |
| Väghållning på isLägre är bättre | 3:e / 5 | 54.99 s | +0,46 s |
| Subj. Väghållning på isHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 3:e / 5 | 9.75 Points | −0,25 Points |
| BullerLägre är bättre | 1:a / 5 | 69.1 dB | Bäst i detta deltest |
| RullmotståndLägre är bättre | 1:a / 5 | 7.29 kg/t | Bäst i detta deltest |
- EU-märkning
- B/D/69
- 3PMSF
- Ja
- Pris
- 154.47
Goodyear UltraGrip Ice 3
205/55 R16 94T XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (21)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 4:e / 5 | 48.5 m | +3,20 m |
| Väghållning på torrtLägre är bättre | 2:a / 5 | 58.4 s | +0,30 s |
| Subj. Torr manövreringHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 3:e / 5 | 43.7 m | +6,00 m |
| Väghållning på våttLägre är bättre | 3:e / 5 | 93.51 s | +2,87 s |
| Subj. Våt manövreringHögre är bättre | 2:a / 5 | 9.75 Points | −0,25 Points |
| Våt cirkelLägre är bättre | 3:e / 5 | 13.64 s | +0,62 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 5 | 60.4 km/h | Bäst i detta deltest |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 1:a / 5 | 2.02 m/sec2 | Bäst i detta deltest |
| SnöbromsningLägre är bättre | 1:a / 5 | 16.44 m | Bäst i detta deltest |
| SnögreppLägre är bättre | 2:a / 5 | 3.08 s | +0,08 s |
| Väghållning på snöLägre är bättre | 1:a / 5 | 79.64 s | Bäst i detta deltest |
| Subj. Väghållning på snöHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| SnöslalomHögre är bättre | 2:a / 5 | 3.31 m/sec2 | −0,08 m/sec2 |
| IsbromsningLägre är bättre | 2:a / 5 | 7.29 m | +0,32 m |
| IsgreppLägre är bättre | 3:e / 5 | 6.5 s | +0,04 s |
| Väghållning på isLägre är bättre | 1:a / 5 | 54.53 s | Bäst i detta deltest |
| Subj. Väghållning på isHögre är bättre | 3:e / 5 | 9.5 Points | −0,50 Points |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| BullerLägre är bättre | 2:a / 5 | 69.3 dB | +0,20 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 3:e / 5 | 7.59 kg/t | +0,30 kg/t |
- EU-märkning
- B/E/69
- 3PMSF
- Ja
- Pris
- 108.89
Nokian Hakkapeliitta R5
205/55 R16 94R XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (21)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 1:a / 5 | 45.3 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på torrtLägre är bättre | 1:a / 5 | 58.1 s | Bäst i detta deltest |
| Subj. Torr manövreringHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 1:a / 5 | 37.7 m | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på våttLägre är bättre | 1:a / 5 | 90.64 s | Bäst i detta deltest |
| Subj. Våt manövreringHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Våt cirkelLägre är bättre | 1:a / 5 | 13.02 s | Bäst i detta deltest |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 5 | 58.5 km/h | −1,90 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 4:e / 5 | 1.63 m/sec2 | −0,39 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 5 | 16.67 m | +0,23 m |
| SnögreppLägre är bättre | 4:e / 5 | 3.13 s | +0,13 s |
| Väghållning på snöLägre är bättre | 3:e / 5 | 80.64 s | +1,00 s |
| Subj. Väghållning på snöHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| SnöslalomHögre är bättre | 4:e / 5 | 3.25 m/sec2 | −0,14 m/sec2 |
| IsbromsningLägre är bättre | 4:e / 5 | 8.41 m | +1,44 m |
| IsgreppLägre är bättre | 4:e / 5 | 7.54 s | +1,08 s |
| Väghållning på isLägre är bättre | 2:a / 5 | 54.76 s | +0,23 s |
| Subj. Väghållning på isHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 1:a / 5 | 10 Points | Bäst i detta deltest |
| BullerLägre är bättre | 4:e / 5 | 71.5 dB | +2,40 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 2:a / 5 | 7.48 kg/t | +0,19 kg/t |
- EU-märkning
- B/D/67
- 3PMSF
- Ja
- Pris
- 149.73
Michelin X Ice Snow
205/55 R16 94H XLKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (21)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 5:e / 5 | 48.6 m | +3,30 m |
| Väghållning på torrtLägre är bättre | 4:e / 5 | 59 s | +0,90 s |
| Subj. Torr manövreringHögre är bättre | 5:e / 5 | 9.25 Points | −0,75 Points |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 5:e / 5 | 46.2 m | +8,50 m |
| Väghållning på våttLägre är bättre | 5:e / 5 | 98.01 s | +7,37 s |
| Subj. Våt manövreringHögre är bättre | 4:e / 5 | 9 Points | −1,00 Points |
| Våt cirkelLägre är bättre | 5:e / 5 | 14.32 s | +1,30 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 3:e / 5 | 57.3 km/h | −3,10 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 3:e / 5 | 1.69 m/sec2 | −0,33 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 2:a / 5 | 16.67 m | +0,23 m |
| SnögreppLägre är bättre | 3:e / 5 | 3.12 s | +0,12 s |
| Väghållning på snöLägre är bättre | 4:e / 5 | 81.06 s | +1,42 s |
| Subj. Väghållning på snöHögre är bättre | 4:e / 5 | 9.5 Points | −0,50 Points |
| SnöslalomHögre är bättre | 3:e / 5 | 3.27 m/sec2 | −0,12 m/sec2 |
| IsbromsningLägre är bättre | 1:a / 5 | 6.97 m | Bäst i detta deltest |
| IsgreppLägre är bättre | 1:a / 5 | 6.46 s | Bäst i detta deltest |
| Väghållning på isLägre är bättre | 4:e / 5 | 56.59 s | +2,06 s |
| Subj. Väghållning på isHögre är bättre | 4:e / 5 | 9 Points | −1,00 Points |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 3:e / 5 | 9.75 Points | −0,25 Points |
| BullerLägre är bättre | 3:e / 5 | 69.6 dB | +0,50 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 4:e / 5 | 8.14 kg/t | +0,85 kg/t |
- EU-märkning
- C/E/69
- 3PMSF
- Ja
- Pris
- 135.75
Marshal iZen KW31
205/55 R16 91RKategoripoäng (% av bästa)
Alla delresultat (21)
Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.
| Testa | Placering i deltestet | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|---|
| Torr inbromsningLägre är bättre | 3:e / 5 | 47.7 m | +2,40 m |
| Väghållning på torrtLägre är bättre | 4:e / 5 | 59 s | +0,90 s |
| Subj. Torr manövreringHögre är bättre | 4:e / 5 | 9.5 Points | −0,50 Points |
| Våt inbromsningLägre är bättre | 4:e / 5 | 44.4 m | +6,70 m |
| Väghållning på våttLägre är bättre | 4:e / 5 | 97.2 s | +6,56 s |
| Subj. Våt manövreringHögre är bättre | 4:e / 5 | 9 Points | −1,00 Points |
| Våt cirkelLägre är bättre | 4:e / 5 | 14.08 s | +1,06 s |
| Rak vattenplaningHögre är bättre | 5:e / 5 | 56.2 km/h | −4,20 km/h |
| Böjd vattenplaningHögre är bättre | 2:a / 5 | 1.79 m/sec2 | −0,23 m/sec2 |
| SnöbromsningLägre är bättre | 5:e / 5 | 17.11 m | +0,67 m |
| SnögreppLägre är bättre | 5:e / 5 | 3.18 s | +0,18 s |
| Väghållning på snöLägre är bättre | 5:e / 5 | 82.94 s | +3,30 s |
| Subj. Väghållning på snöHögre är bättre | 5:e / 5 | 8.5 Points | −1,50 Points |
| SnöslalomHögre är bättre | 5:e / 5 | 3.16 m/sec2 | −0,23 m/sec2 |
| IsbromsningLägre är bättre | 5:e / 5 | 8.59 m | +1,62 m |
| IsgreppLägre är bättre | 5:e / 5 | 8.2 s | +1,74 s |
| Väghållning på isLägre är bättre | 5:e / 5 | 57.31 s | +2,78 s |
| Subj. Väghållning på isHögre är bättre | 5:e / 5 | 8.5 Points | −1,50 Points |
| Subj. KomfortHögre är bättre | 5:e / 5 | 9.25 Points | −0,75 Points |
| BullerLägre är bättre | 5:e / 5 | 71.8 dB | +2,70 dB |
| RullmotståndLägre är bättre | 5:e / 5 | 9.55 kg/t | +2,26 kg/t |
- EU-märkning
- D/E/70
- 3PMSF
- Ja
- Pris
- 115.64

Diskussion
1 kommentar