Meny

Testkälla Pro Mobil

Bästa terrängtestade däck på väg, terräng och snö [2024]

Delade testvinnareContinental CrossContact HT Falken Wildpeak AT AT3WA

Tja, detta kan orsaka några argument. En tysk tidning har precis publicerat ett (mycket) djupgående däcktest för all terräng, och även om detta är en tysk tidning som testar A/T-däcken på en skåpbil, är dessa däck desamma som tillgängliga…

Bästa terrängtestade däck på väg, terräng och snö [2024]
255/55 R18 / 2024 Visa hela bilden
Bästa terrängtestade däck på väg, terräng och snö [2024]
Testade däck
7
Testad dimension
255/55 R18
Deltester
17

I korthet

Däck att jämföra

7 Testade däck

Publicerade placeringar med styrkor och begränsningar från testet. Ägaromdömen omfattar även andra dimensioner och körförhållanden.

Delad1:a

Continental CrossContact HT

+Continental CrossContact H/T är det bästa däcket på väg: bäst i alla våttester, med kortaste bromssträckan på våt väg med bred marginal, snabbaste hanteringen på torr väg, lägsta rullmotståndet och lägsta bullernivån.

−Det är sist i hantering på grus och i dragkraft på grus, sand och lera, och eftersom det inte är vinterklassat testades det inte på snö.

Läs hela omdömet
Delad1:a

Falken Wildpeak AT AT3WA

+Falken Wildpeak A/T AT3WA är det säkraste terrängdäcket på våt väg, andra i bromsning på våt väg, den våta cirkelbanan och båda vattenplaningstesterna, och bäst på grus i hantering och bromsning, andra i dragkraft på grus och i lera.

−Dess resultat på snö är bara fjärde av de fem snötestade däcken, och det delar högsta bullernivån.

Läs hela omdömet
Delad3:e

General Grabber AT3

+General Grabber AT3 är stark på snö, andra i dragkraft och trea i bromsning och hantering, med bästa dragkraften i sand och andra snabbaste varvet i hantering på våt väg.

−Det är sist vid vattenplaning rakt fram och näst sist i kurva och i hantering på grus.

Läs hela omdömet
Delad3:e

Goodyear Wrangler All Terrain Adventure

+Goodyear Wrangler All-Terrain Adventure har bästa dragkraften i lera och är det andra tystaste däcket, med lyhörd styrning på torr väg.

−Det är sist vid vattenplaning i kurva och näst sist rakt fram, har det andra högsta rullmotståndet, och är inte vinterklassat.

Läs hela omdömet
5:e

Bridgestone Dueler All Terrain AT002

+Bridgestone Dueler A/T 002 har kortaste bromssträckan på torr väg, andra snabbaste varvet i hantering på torr väg och bästa dragkraften på grus, och är trea i den våta cirkelbanan och vid vattenplaning.

−Det är sist av de snötestade däcken i bromsning, dragkraft och hantering på snö, och har längsta bromssträckan på grus.

Läs hela omdömet
6:e

Loder Loder AT1

+Loder AT1 har bästa dragkraften på snö och är andra i bromsning och hantering på snö, med andra lägsta rullmotståndet.

−Det har längsta bromssträckan på både torr och våt väg och långsammaste varvet i hantering på våt väg, med oförutsägbar hantering på våt väg.

Läs hela omdömet
7:e

BFGoodrich All Terrain TA KO2

+BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 har kortaste bromssträckan på snö och snabbaste varvet i hantering på snö, och är andra i hantering på grus och bromsning på grus.

−Det är långsammast genom torrhanteringsbanan och i den våta cirkelbanan, har högsta rullmotståndet, delar högsta bullernivån, och dess bromssträcka på våt väg är den andra längsta.

Läs hela omdömet

Däck att jämföra

Jämför valda däck

Bästa terrängtestade däck på väg, terräng och snö [2024] · 255/55 R18

DäckContinental CrossContact HTFalken Wildpeak AT AT3WAGeneral Grabber AT3Goodyear Wrangler All Terrain AdventureBridgestone Dueler All Terrain AT002Loder Loder AT1BFGoodrich All Terrain TA KO2
PlaceringDelad 1:aDelad 1:aDelad 3:eDelad 3:e5:e6:e7:e
Kategoripoäng (% av bästa)
Torrt99,1%97,1%96,3%96,8%99,4%94,8%95%
Våt100%93,9%88,9%87,1%90,1%82,4%83,4%
Snö—90,2%98%—81,1%99,5%98,8%
Terräng87,6%98,6%96,4%97,7%95,9%96,2%98,1%
Bekvämlighet100%96,1%99,4%99,7%96,7%98,1%96,1%
Rullmotstånd100%88,9%86%81,6%88,9%89,9%74,8%
Läs vidareLäs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat
Läs ägaromdömen
Testresultat

Se alla resultat →

Hela testet

Resultaten bakom omdömet

Tja, detta kan orsaka några argument. En tysk tidning har precis publicerat ett (mycket) djupgående däcktest för all terräng, och även om detta är en tysk tidning som testar A/T-däcken på en skåpbil, är dessa däck desamma som tillgängliga på den amerikanska marknaden, och de testar i all terräng storlek 255/55 R18.

Testfältet bestod av fem riktiga 3 peak (3PMSF vinterklassificering) all terrängdäck, BF Goodrich All-Terrain T/A KO2, Bridgestone Dueler A/T 002, Falken Wildpeak AT3 W/A, General Grabber AT3 och Loder AT1. Loder AT1 är särskilt anmärkningsvärd eftersom den är speciellt utvecklad för husbilar med en hög lastkapacitet på 1320 kg per däck, vilket gör den lämplig för fordon upp till cirka 4,5 ton.

Den andra gruppen däck inkluderar två däck utan vinterklassificering: det nya Goodyear Wrangler All-Terrain Adventure som ett sommar-AT-däck och Continental Cross-Contact H/T som ett mer vägfokuserat SUV-däck ingår för jämförelse.

AT däcktest

Detta test är möjligen det bästa vi någonsin sett, eftersom det har 6 olika offroad-tester, och torrtestning, våttestning OCH snötestning. Plus rullmotstånd, buller, komfort. Det enda som saknas är slitage.

Så varför kan detta test orsaka argument. Tja, fanfavoriten BFGoodrich All Terrain KO2 slutade sist av alla terrängdäck, till stor del tack vare en dålig vägprestanda. Den hade dåligt torrt och vått grepp (något vi har kommenterat tidigare), och var högljudd och ojämn, men den klarade sig bra offroad och i snö. Det är nyckelrivaler, Falken Wildpeak AT3W och General Grabber AT3 presterade båda mycket bättre, där tidningen drog slutsatsen att Falken var det bästa all-terrängdäcket totalt, oavsett vilken % av terrängkörning du kör, och oavsett hur mycket snö du ser. (vi är inte säkra på att vi är överens om snödelen, eftersom Falken har varit längre efter i andra tester.)

Tyvärr testades inte de två "extra" däcken i snön, så du kan inte jämföra dem totalt sett, men du kan i de individuella testerna. Continental CrossContact HT släpade efter offroad, som förväntat av ett helårsdäck, men det var överlägset bäst på vägen, och hade det bästa rullmotståndet och bästa komforten. Den icke-vinterklassade Goodyear Wrangler All Terrain Adventure presterade bra på och terräng.

En sista notering, du kanske vet att både Falken och BFGoodrich redan har bytts ut, faktiskt har vi en video som jämför de två efterföljarna här . Tyvärr finns ingen av dem tillgängliga i Europa ännu, därav de tidigare modellerna.

Som alltid är uppgifterna den viktigaste delen för att hitta det bästa däcket för dig, så kolla in det nedan.

Testförhållanden och metodik

Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.

Registrerade testförhållanden

Registrerade testförhållanden

Torr inbromsning
100 → 0 km/h
Våt inbromsning
80 → 0 km/h
Grusbromsning
40 → 0 km/h

Torka

Bridgestone Dueler AT002 hade den kortaste torrbromssträckan på 42,3 m, medan Loder AT1 krävde 45,5 m för att stanna - en signifikant skillnad på 3,2 m. Den vägfokuserade Continental CrossContact HT presterade bra med 43,1 m, slog de flesta AT-däck och visade sin vägorienterade design. Den icke-vinterklassade Goodyear placerade mid-pack på 44,6m. Bland vinterklassade AT-däck var det en tydlig skillnad - Bridgestone och Falken (43,9 m) presterade betydligt bättre än BFGoodrich KO2 (44,7 m) och Loder AT1.

Torr inbromsning

Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h)

Lägre är bättre ↓
Torr inbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
42.3 m Bäst 0 km/h
43.1 m +0,80 m 18 km/h
43.9 m +1,60 m 25 km/h
44.4 m +2,10 m 28 km/h
44.6 m +2,30 m 30 km/h
44.7 m +2,40 m 30 km/h
45.5 m +3,20 m 34 km/h

Det är en skillnad på 7,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,2 m ≈ 0,7 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Loder Loder AT1 fortfarande köra i 34 km/h när Bridgestone Dueler All Terrain AT002 redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

I torrhantering ledde Continental CrossContact HT med en snitthastighet på 90,2 km/h runt varvet, medan BFGoodrich KO2 var långsammast vid 86,0 km/h - en skillnad på 4,2 km/h som framhävde kompromissen mellan väg- och terrängprestanda. Den icke-vinterklassade Goodyear imponerade med 89,0 km/h, nästan lika med Continental. Bland vinterklassade AT-däck erbjöd Falken Wildpeak AT3W (88,2 km/h) och General Grabber AT3 (87,8 km/h) den bästa balansen mellan torrhanteringsprestanda.

Väghållning på torrt

Medelhastighet på torrt

Högre är bättre ↑
Väghållning på torrt
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
90.2 km/h Bäst
89.2 km/h −1,00 km/h
89 km/h −1,20 km/h
88.2 km/h −2,00 km/h
87.8 km/h −2,40 km/h
87.1 km/h −3,10 km/h
86 km/h −4,20 km/h

Det är en skillnad på 4,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (4,2 Km/H).

Våt

Skillnaderna i våtbromsning var dramatiska. Den vägfokuserade Continental CrossContact HT visade sin fördel med vått väder med ett stoppavstånd på 32,5 m, medan Loder AT1 behövde 49,0 m - en alarmerande skillnad på 16,5 m som kan vara avgörande i nödsituationer. Den icke-vinterklassade Goodyear placerade mid-pack på 40,5m. Bland vinterklassade AT-däck presterade Falken Wildpeak AT3W bäst på 37,7 m, medan BFGoodrich KO2 kämpade med 45,9 m, vilket visade betydande kompromisser i vått väder.

Våt inbromsning

Våt inbromsning i meter (80 - 0 km/h)

Lägre är bättre ↓
Våt inbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästResthastighet
32.5 m Bäst 0 km/h
37.7 m +5,20 m 48 km/h
39.7 m +7,20 m 55 km/h
40.5 m +8,00 m 58 km/h
40.5 m +8,00 m 58 km/h
45.9 m +13,40 m 70 km/h
49 m +16,50 m 75 km/h

Det är en skillnad på 50,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (16,5 m ≈ 3,7 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Loder Loder AT1 fortfarande köra i 75 km/h när Continental CrossContact HT redan hade stannat.

Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.

Continental CrossContact HT dominerade återigen våthantering med en medelhastighet på 80,4 km/h, medan Loder AT1 var långsammast på 69,6 km/h - en rejäl skillnad på 10,8 km/h. General Grabber AT3 (76,8 km/h) och Falken Wildpeak AT3W (76,6 km/h) presterade beundransvärt för AT-däck och visade mindre kompromisser i våthantering än man kunde förvänta sig. Den icke-vinterklassade Goodyear uppnådde 75,3 km/h, vilket visade konkurrenskraftig hantering på vått underlag trots att den saknade vintercertifiering.

Väghållning på vått

Medelhastighet på vått

Högre är bättre ↑
Väghållning på vått
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
80.4 km/h Bäst
76.8 km/h −3,60 km/h
76.6 km/h −3,80 km/h
75.3 km/h −5,10 km/h
75 km/h −5,40 km/h
72.1 km/h −8,30 km/h
69.6 km/h −10,80 km/h

Det är en skillnad på 13,4% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (10,8 Km/H).

Continental CrossContact HT motstod vattenplaning upp till 69,7 km/h, medan General Grabber AT3 började flyta i 59,4 km/h - en signifikant skillnad på 10,3 km/h. Falken Wildpeak AT3W ledde återigen AT-däcken i 68,0 km/h och visade ett anmärkningsvärt motstånd mot vattenplaning. Den icke-vinterklassade Goodyear kämpade mer på djupt vatten och flöt i 60,7 km/h.

Rak vattenplaning

Flythastighet i km/h

Högre är bättre ↑
Rak vattenplaning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
69.7 km/h Bäst
68 km/h −1,70 km/h
66.1 km/h −3,60 km/h
66.1 km/h −3,60 km/h
60.9 km/h −8,80 km/h
60.7 km/h −9,00 km/h
59.4 km/h −10,30 km/h

Det är en skillnad på 14,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (10,3 Km/H).

Continental CrossContact HT bibehöll 10,32 m/s² sidoacceleration i den våta kurvan, medan Loder AT1 bara klarade 8,62. m/s². Falken Wildpeak AT3W matchade nästan Continental med 10,26 m/s², medan den icke-vinterklassade Goodyear uppnådde 6,41 m/s².

Böjd vattenplaning

Återstående lateral acceleration

Högre är bättre ↑
Böjd vattenplaning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
10.32 m/sec2 Bäst
10.26 m/sec2 −0,06 m/sec2
9.39 m/sec2 −0,93 m/sec2
8.62 m/sec2 −1,70 m/sec2
7.9 m/sec2 −2,42 m/sec2
7.77 m/sec2 −2,55 m/sec2
6.41 m/sec2 −3,91 m/sec2

Det är en skillnad på 37,9% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,91 m/sec2).

Snö

BFGoodrich KO2 visade sin styrka med ett stoppavstånd på 26,8 m, medan Bridgestone Dueler AT002 krävde 36,0 m - en rejäl skillnad på 9,2 m som representerar en total omkastning av deras torra prestanda. Loder AT1 (27,1 m) och General Grabber AT3 (27,3 m) presterade också bra, medan Falken Wildpeak AT3W var mitt i packningen på 30,1 m.

Snöbromsning

Snöbromsning i meter

Lägre är bättre ↓
Snöbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
26.8 m Bäst
27.1 m +0,30 m
27.3 m +0,50 m
30.1 m +3,30 m
36 m +9,20 m

Det är en skillnad på 34,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (9,2 m ≈ 2 Billängder).

Loder AT1 gav den bästa dragkraften vid 3,75N dragkraft, medan Bridgestone Dueler AT002 genererade endast 3,22N - en skillnad på 0,53N. General Grabber AT3 presterade starkt med 3,70N, följt av BFGoodrich KO2 vid 3,60N. Falken Wildpeak AT3W var något efter vid 3,51N, men fortfarande betydligt bättre än Bridgestone.

Snögrepp

Dragkraft i Newton

Högre är bättre ↑
Snögrepp
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
3.75 N Bäst
3.7 N −0,05 N
3.6 N −0,15 N
3.51 N −0,24 N
3.22 N −0,53 N

Det är en skillnad på 14,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,53 N).

Under snöhanteringen uppnådde BFGoodrich KO2 den högsta medelhastigheten vid 66,5 km/h, medan Bridgestone Dueler AT002 klarade endast 55,7 km/h - en signifikant skillnad på 10,8 km/h. Loder AT1 presterade nästan lika bra som BFGoodrich vid 66,2 km/h, och General Grabber AT3 var stark med 64,7 km/h. Falken Wildpeak AT3W visade mer kompromiss här vid 58,8 km/h.

Väghållning på snö

Medelhastighet på snö

Högre är bättre ↑
Väghållning på snö
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
66.5 km/h Bäst
66.2 km/h −0,30 km/h
64.7 km/h −1,80 km/h
58.8 km/h −7,70 km/h
55.7 km/h −10,80 km/h

Det är en skillnad på 16,2% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (10,8 Km/H).

Ett tydligt mönster uppstod i snötester - Bridgestone Dueler AT002 presterade, trots sin vinterklassificering, konsekvent underpresterande jämfört med andra vinterklassade AT-däck. BFGoodrich KO2 och Loder AT1 visade särskild styrka i snöförhållanden, medan General Grabber AT3 bibehöll konsekvent prestanda under alla snötester.

Off road

Falken Wildpeak AT3W ledde grushanteringsvarvet med en medelhastighet på 66,0 km/h, medan Continental CrossContact HT var långsammast vid 62,2 km/h - en skillnad på 3,8 km/h som visar hur specialiserade slitbanemönster gynnar prestanda på löst underlag. BFGoodrich KO2 presterade starkt i 65,4 km/h, följt av Bridgestone Dueler AT002 i 65,0 km/h. Den icke-vinterklassade Goodyear matchade Loder AT1 i 64,2 km/h, och visade konkurrenskraftig terrängförmåga trots sitt sommarfokus.

Väghållning på grus

Medelhastighet på grus

Högre är bättre ↑
Väghållning på grus
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
66 km/h Bäst
65.4 km/h −0,60 km/h
65 km/h −1,00 km/h
64.2 km/h −1,80 km/h
64.2 km/h −1,80 km/h
62.9 km/h −3,10 km/h
62.2 km/h −3,80 km/h

Det är en skillnad på 5,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (3,8 Km/H).

Intressant nog hade Falken Wildpeak AT3W det kortaste stoppavståndet på 11,2 m, medan Bridgestone Dueler AT002 krävde 12,1 m - en skillnad på 0,9 m. Continental CrossContact HT presterade överraskande bra på 11,7 m, vilket matchade General Grabber AT3. BFGoodrich KO2 var stark på 11,3 m, medan den icke-vinterklassade Goodyear behövde 11,8 m för att stanna.

Grusbromsning

Grusbromsning i meter (40 - 0 km/h)

Lägre är bättre ↓
Grusbromsning
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
11.2 m Bäst
11.3 m +0,10 m
11.7 m +0,50 m
11.7 m +0,50 m
11.8 m +0,60 m
12 m +0,80 m
12.1 m +0,90 m

Det är en skillnad på 8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,9 m).

Grusdragkraft mättes i m/s2, inte newton enligt listan. Bridgestone Dueler AT002 genererade mest dragkraft vid 4,23 m/s², medan Continental CrossContact HT producerade 4,09 m/s² - en relativt liten skillnad på 0,14 m/s². Falken Wildpeak AT3W (4,22 m/s²) och BFGoodrich KO2 (4,20 m/s²) presterade starkt, medan den icke-vinterklassade Goodyear matchade General Grabber AT3 på 4,15 m/s².

Grusgrepp

Dragkraft i Newton

Högre är bättre ↑
Grusgrepp
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
4.23 N Bäst
4.22 N −0,01 N
4.2 N −0,03 N
4.2 N −0,03 N
4.15 N −0,08 N
4.15 N −0,08 N
4.09 N −0,14 N

Det är en skillnad på 3,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,14 N).

General Grabber AT3 ledde med 1,90N dragkraft i uppförsbacke, medan Continental CrossContact HT producerade 1,78N - en skillnad på 0,12N. BFGoodrich KO2 och Loder AT1 knutna till 1,88N, uppvisar stark kapacitet för lösa ytor. Det icke-vinterklassade Goodyear imponerade på 1,87N, vilket nästan matchade de bästa AT-däcken. Falken Wildpeak AT3W och Bridgestone Dueler AT002 delade på 1,85N.

Sandgrepp

Dragkraft i Newton

Högre är bättre ↑
Sandgrepp
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
1.9 N Bäst
1.88 N −0,02 N
1.88 N −0,02 N
1.87 N −0,03 N
1.85 N −0,05 N
1.85 N −0,05 N
1.78 N −0,12 N

Det är en skillnad på 6,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,12 N).

Den icke-vinterklassade Goodyear Wrangler ledde överraskande lera dragkraftstestet med 1,01N dragkraft, medan Continental CrossContact HT kämpade med endast 0,58N - en betydande skillnad på 0,43N som tydligt visar begränsningarna hos vägfokuserade däck i utmanande terräng. villkor. Bland vinterklassade AT-däck presterade Falken Wildpeak AT3W bäst på 0,97N, följt av BFGoodrich KO2 på 0,95N. General Grabber AT3 (0,94N), Loder AT1 (0,93N) och Bridgestone Dueler AT002 (0,92N) presterade alla på liknande sätt.

Lergrepp

Dragkraft i Newton

Högre är bättre ↑
Lergrepp
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
1.01 N Bäst
0.97 N −0,04 N
0.95 N −0,06 N
0.94 N −0,07 N
0.93 N −0,08 N
0.92 N −0,09 N
0.58 N −0,43 N

Det är en skillnad på 42,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,43 N).

Bekvämlighet

Continental CrossContact HT var tystast på 70,5 dB, medan BFGoodrich KO2 och Falken Wildpeak AT3W var högst på 73,4 dB – en skillnad på 2,9 dB som skulle märkas vid daglig körning. Det icke-vinterklassade Goodyear imponerade med 70,7 dB, vilket nästan matchade den vägfokuserade Continental. Bland vinterklassade AT-däck var General Grabber AT3 särskilt tyst på 70,9 dB, medan Bridgestone Dueler AT002 genererade 72,9 dB.

Buller

Externt brus i dB

Lägre är bättre ↓
Buller
Placering / DäckResultatSkillnad mot bäst
70.5 dB Bäst
70.7 dB +0,20 dB
70.9 dB +0,40 dB
71.9 dB +1,40 dB
72.9 dB +2,40 dB
73.4 dB +2,90 dB
73.4 dB +2,90 dB

Det är en skillnad på 4,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,9 dB).

Värde

Continental CrossContact HT var mest effektiv vid 8,0 kg/t, medan BFGoodrich KO2 krävde betydligt mer energi vid 10,7 kg/t - en skillnad på 2,7 kg/t som särskilt skulle påverka bränsleförbrukningen. Loder AT1 visade överraskande effektivitet vid 8,9 kg/t, följt av Falken Wildpeak AT3W och Bridgestone Dueler AT002 båda på 9,0 kg/t. Den icke-vinterklassade Goodyear var relativt ineffektiv på 9,8 kg/t, medan General Grabber AT3 satt i mitten på 9,3 kg/t.

Rullmotstånd

Rullmotstånd i kg t

Lägre är bättre ↓
Rullmotstånd
Placering / DäckResultatSkillnad mot bästExtra bränsle / år
8 kg/t Bäst £0
8.9 kg/t +0,90 kg/t £50
9 kg/t +1,00 kg/t £55
9 kg/t +1,00 kg/t £55
9.3 kg/t +1,30 kg/t £72
9.8 kg/t +1,80 kg/t £99
10.7 kg/t +2,70 kg/t £149

Det är en skillnad på 33,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,7 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar BFGoodrich All Terrain TA KO2 ungefär 103 L (£149) mer bränsle än Continental CrossContact HT.

Justera antagandena

Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena.

19 000 km
£1.45/L
Uppskattningar baserade på typiska körförhållanden. Rullmotståndet står för cirka 20 % av bränsleförbrukningen för förbränningsfordon och 25 % av energiförbrukningen för elbilar. Faktiska besparingar varierar beroende på körstil, fordonsvikt, vägförhållanden och däckens ålder. Endast i jämförelseändamål. Livstidsbesparingar baserade på en slitbanelivslängd på 40 000 km / 25 000 miles.

Resultat

Nyckelmönster över alla tester

  • Continental CrossContact HT dominerade tester på väg men kämpade i terräng, särskilt i lera, vilket visade tydliga kompromisser mellan väg- och terrängprestanda.
  • Falken Wildpeak AT3W visade sig vara det mest välavrundade AT-däcket och visade starka prestanda under alla förhållanden utan stora svagheter, särskilt imponerande i våta förhållanden.
  • BFGoodrich KO2 visade en tydlig delad personlighet - kämpade på våta och torra vägförhållanden men utmärkte sig i snö- och terrängtester.
  • Den icke-vinterklassade Goodyear Wrangler Adventure överraskade med stark terrängförmåga och bra vägskick, även om dess brist på vinterbetyg begränsar dess användbarhet under hela säsongen.
  • General Grabber AT3 bibehöll konsekvent prestanda i alla tester utan några större svagheter, dock utan att dominera något särskilt område.
  • Bridgestone Dueler AT002 gynnade prestanda på väg men visade oväntade svagheter i snö trots sin vinterbetyg.
  • Loder AT1 visade särskild styrka i snöförhållanden och rimlig effektivitet, även om dess våta prestanda var oroande.
  • I våta förhållanden var skillnaderna mellan vägfokuserade och AT-däck mest dramatiska, särskilt i vattenplaningmotstånd och bromssträcka.
  • Rullmotstånd och ljudnivåer korrelerade i allmänhet med däckens terrängförmåga, med mer aggressiva slitbanemönster som vanligtvis resulterar i högre rullmotstånd och buller.

Delad 1:a

Falken Wildpeak AT AT3WA

255/55 R18 109H XL
Falken Wildpeak AT AT3WA
Falken Wildpeak A/T AT3 WA var ett av testets mest rundade däck. Prestanda på torr väg visade bra köregenskaper och styrrespons, även om bromssträckorna var något längre än de bästa. Där det verkligen imponerade var under våta förhållanden - det visade sig vara det säkraste AT-däcket i vått tillstånd med bra bromsar, starkt vattenplaningmotstånd och förutsägbar hantering. Snöprestationen var bra över hela linjen med starka greppnivåer i alla grenar. Offroad-förmågan var utmärkt, särskilt utmärkt i lera och på grusytor där den visade klassledande grepp. Rullmotståndet var rimligt för ett AT-däck på 9,0 kg/t. Medan ljudnivåerna var på den högre sidan vid 73,4 dB, var komfortnivåerna bra med effektiv stötdämpning. Detta däck vann till slut offroad-kategorin och visade sig vara ett av de mest mångsidiga alternativen som testades.
Torrt97,1%
Våt93,9%
Snö90,2%
Terräng98,6%
Bekvämlighet96,1%
Rullmotstånd88,9%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (17)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre3:e / 743.9 m+1,60 m
Väghållning på torrtHögre är bättre4:e / 788.2 km/h−2,00 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre2:a / 737.7 m+5,20 m
Väghållning på våttHögre är bättre3:e / 776.6 km/h−3,80 km/h
Våt cirkelHögre är bättre2:a / 76.71 m/s−0,13 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre2:a / 768 km/h−1,70 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre2:a / 710.26 m/sec2−0,06 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre4:e / 530.1 m+3,30 m
SnögreppHögre är bättre4:e / 53.51 N−0,24 N
Väghållning på snöHögre är bättre4:e / 558.8 km/h−7,70 km/h
Väghållning på grusHögre är bättre1:a / 766 km/hBäst i detta deltest
GrusbromsningLägre är bättre1:a / 711.2 mBäst i detta deltest
GrusgreppHögre är bättre2:a / 74.22 N−0,01 N
SandgreppHögre är bättre5:e / 71.85 N−0,05 N
LergreppHögre är bättre2:a / 70.97 N−0,04 N
BullerLägre är bättre6:e / 773.4 dB+2,90 dB
RullmotståndLägre är bättre3:e / 79 kg/t+1,00 kg/t
EU-märkning
D/C/71
3PMSF
Ja
Vikt
17.08 kg
Trampa
10.4 mm
Pris
154.00
Delad 1:a

Continental CrossContact HT

255/55 R18 109V XL
Continental CrossContact HT
Continental Cross-Contact H/T skiljer sig åt som det vägfokuserade alternativet. Den visade bästa prestanda på torr väg med utmärkt hantering, exakt styrning och stark bromsning. Våtprestandan var enastående i alla tester inklusive klassledande vattenplaningmotstånd. Snöprestanda testades inte eftersom detta inte är ett vinterklassat däck. Offroad-prestandan var begränsad jämfört med AT-däcken, särskilt kämpande i lera och på lösa underlag. Rullmotståndet var mycket bra på 8,0 kg/t. Det var det tystaste däcket som testades på 70,5 dB med utmärkt komfort och minimalt vägljud. Det tydliga valet för dig som sällan vågar sig på offroad och prioriterar säkerhet och komfort på vägen.
Torrt99,1%
Våt100%
Terräng87,6%
Bekvämlighet100%
Rullmotstånd100%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (14)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre2:a / 743.1 m+0,80 m
Väghållning på torrtHögre är bättre1:a / 790.2 km/hBäst i detta deltest
Våt inbromsningLägre är bättre1:a / 732.5 mBäst i detta deltest
Väghållning på våttHögre är bättre1:a / 780.4 km/hBäst i detta deltest
Våt cirkelHögre är bättre1:a / 76.84 m/sBäst i detta deltest
Rak vattenplaningHögre är bättre1:a / 769.7 km/hBäst i detta deltest
Böjd vattenplaningHögre är bättre1:a / 710.32 m/sec2Bäst i detta deltest
Väghållning på grusHögre är bättre7:e / 762.2 km/h−3,80 km/h
GrusbromsningLägre är bättre3:e / 711.7 m+0,50 m
GrusgreppHögre är bättre7:e / 74.09 N−0,14 N
SandgreppHögre är bättre7:e / 71.78 N−0,12 N
LergreppHögre är bättre7:e / 70.58 N−0,43 N
BullerLägre är bättre1:a / 770.5 dBBäst i detta deltest
RullmotståndLägre är bättre1:a / 78 kg/tBäst i detta deltest
EU-märkning
D/C/73
Vikt
15.56 kg
Trampa
9.5 mm
Pris
195.00
Delad 3:e

General Grabber AT3

255/55 R18 109H XL
General Grabber AT3
General Grabber AT3 visade sig vara en stark allround-spelare och den totala vinnaren för användning året runt. Torrprestandan var anständig med genomsnittliga bromssträckor och stabil hantering. Beteendet på vått väg var särskilt bra, med säkra, förutsägbara köregenskaper och bra bromsprestanda trots en viss svaghet i vattenplaningmotstånd. Snöprestandan var utmärkt och matchade nästan det bästa i alla testkategorier. Offroad-prestanda visade viss variation - mycket stark i lera och på grusvägar, men mindre imponerande på grusytor. Rullmotståndet var något högt på 9,3 kg/t. En av dess utmärkande egenskaper var förfining - särskilt tyst på 70,9 dB med mycket bra komfortnivåer och minimala vibrationer. Denna kombination av bra prestanda under alla förhållanden med raffinerat vägsätt gjorde det till ett övertygande helhetspaket.
Torrt96,3%
Våt88,9%
Snö98%
Terräng96,4%
Bekvämlighet99,4%
Rullmotstånd86%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (17)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre4:e / 744.4 m+2,10 m
Väghållning på torrtHögre är bättre5:e / 787.8 km/h−2,40 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre3:e / 739.7 m+7,20 m
Väghållning på våttHögre är bättre2:a / 776.8 km/h−3,60 km/h
Våt cirkelHögre är bättre4:e / 76.41 m/s−0,43 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre7:e / 759.4 km/h−10,30 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre6:e / 77.77 m/sec2−2,55 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre3:e / 527.3 m+0,50 m
SnögreppHögre är bättre2:a / 53.7 N−0,05 N
Väghållning på snöHögre är bättre3:e / 564.7 km/h−1,80 km/h
Väghållning på grusHögre är bättre6:e / 762.9 km/h−3,10 km/h
GrusbromsningLägre är bättre3:e / 711.7 m+0,50 m
GrusgreppHögre är bättre5:e / 74.15 N−0,08 N
SandgreppHögre är bättre1:a / 71.9 NBäst i detta deltest
LergreppHögre är bättre4:e / 70.94 N−0,07 N
BullerLägre är bättre3:e / 770.9 dB+0,40 dB
RullmotståndLägre är bättre5:e / 79.3 kg/t+1,30 kg/t
EU-märkning
D/D/73
3PMSF
Ja
Vikt
16.44 kg
Trampa
10 mm
Pris
187.00
Delad 3:e

Goodyear Wrangler All Terrain Adventure

255/55 R18 109H XL
Goodyear Wrangler All Terrain Adventure
Goodyear Wrangler All-Terrain Adventure fick en intressant balans som ett sommarspecifikt AT-däck. Prestanda på torr väg var bra med förutsägbar hantering och lyhörd styrning. Våtprestandan var överlag bra trots viss svaghet i vattenplaningmotståndet. Snöprestanda testades inte eftersom detta inte är ett vinterklassat däck. Offroad-förmågan var imponerande, särskilt i lera där dess hårdare blandning visade utmärkt grepp - ofta bättre än de vinterklassade AT-däcken. Rullmotståndet var relativt högt på 9,8 kg/t. Däcket visade sig anmärkningsvärt förfinat med låga ljudnivåer på 70,7 dB och mycket god komfort. Ett starkt val för sommaranvändning där enstaka offroad-kapacitet behövs.
Torrt96,8%
Våt87,1%
Terräng97,7%
Bekvämlighet99,7%
Rullmotstånd81,6%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (14)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre5:e / 744.6 m+2,30 m
Väghållning på torrtHögre är bättre3:e / 789 km/h−1,20 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre4:e / 740.5 m+8,00 m
Väghållning på våttHögre är bättre4:e / 775.3 km/h−5,10 km/h
Våt cirkelHögre är bättre4:e / 76.41 m/s−0,43 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre6:e / 760.7 km/h−9,00 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre7:e / 76.41 m/sec2−3,91 m/sec2
Väghållning på grusHögre är bättre4:e / 764.2 km/h−1,80 km/h
GrusbromsningLägre är bättre5:e / 711.8 m+0,60 m
GrusgreppHögre är bättre5:e / 74.15 N−0,08 N
SandgreppHögre är bättre4:e / 71.87 N−0,03 N
LergreppHögre är bättre1:a / 71.01 NBäst i detta deltest
BullerLägre är bättre2:a / 770.7 dB+0,20 dB
RullmotståndLägre är bättre6:e / 79.8 kg/t+1,80 kg/t
EU-märkning
D/D/73
Vikt
16.9 kg
Trampa
9.8 mm
Pris
213.00
5:e

Bridgestone Dueler All Terrain AT002

255/55 R18 109H XL
Bridgestone Dueler All Terrain AT002
Bridgestone Dueler A/T 002 visade sig vara ett av de mer vägfokuserade AT-däcken. På torra vägar levererade den den bästa bromsprestanda i testet tillsammans med bra hanteringsstabilitet och styrrespons. Våtprestanda var lovvärt bra med rimliga bromssträckor och säkra, förutsägbara köregenskaper. Dess främsta svaghet visade sig i snöförhållanden där den föll efter andra vinterklassade däck i testet över alla mätvärden. Offroad-prestandan var överlag hyfsad även om den inte var klassledande och visade särskilt svaghet i leriga förhållanden. Däckets styrkor ligger i dess effektivitet - rullmotståndet var mycket bra på 7,8 kg/t. Medan den var relativt hög på 72,9 dB, erbjöd den genomsnittliga komfortnivåer och bra absorption av stötar. Ett gediget val för dem som tillbringar mest tid på vägarna men vill ha offroad-kapacitet då och då.
Torrt99,4%
Våt90,1%
Snö81,1%
Terräng95,9%
Bekvämlighet96,7%
Rullmotstånd88,9%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (17)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre1:a / 742.3 mBäst i detta deltest
Väghållning på torrtHögre är bättre2:a / 789.2 km/h−1,00 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre4:e / 740.5 m+8,00 m
Väghållning på våttHögre är bättre5:e / 775 km/h−5,40 km/h
Våt cirkelHögre är bättre3:e / 76.53 m/s−0,31 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre3:e / 766.1 km/h−3,60 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre3:e / 79.39 m/sec2−0,93 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre5:e / 536 m+9,20 m
SnögreppHögre är bättre5:e / 53.22 N−0,53 N
Väghållning på snöHögre är bättre5:e / 555.7 km/h−10,80 km/h
Väghållning på grusHögre är bättre3:e / 765 km/h−1,00 km/h
GrusbromsningLägre är bättre7:e / 712.1 m+0,90 m
GrusgreppHögre är bättre1:a / 74.23 NBäst i detta deltest
SandgreppHögre är bättre5:e / 71.85 N−0,05 N
LergreppHögre är bättre6:e / 70.92 N−0,09 N
BullerLägre är bättre5:e / 772.9 dB+2,40 dB
RullmotståndLägre är bättre3:e / 79 kg/t+1,00 kg/t
EU-märkning
C/C/72
3PMSF
Ja
Vikt
16.3 kg
Trampa
10.2 mm
Pris
187.00
6:e

Loder Loder AT1

255/55 R18 118T
Loder Loder AT1
Loder AT1 visade några betydande kontraster i prestanda. Beteendet på torr väg äventyras med längre bromssträckor, trög styrrespons och mindre stabil hantering under nödmanövrar. Våta prestanda var oroande med långa bromssträckor och oförutsägbar hantering som växlade mellan understyrning och överstyrning. Den levererade dock den bästa snöprestandan i testet med utmärkt grepp över alla mätvärden. Dess höga belastningsgrad på 1320 kg per däck gör den lämplig för tyngre husbilar. Offroad-förmågan var bra, särskilt i lera där dess mjukare blandning hjälpte till att skapa grepp. Rullmotståndet var rimligt på 8,9 kg/t. Ljudnivåerna var måttliga på 71,9 dB, även om komforten var något fast med en viss hårdhet vid stötar. Passar bäst för vinterbruk och tyngre fordon.
Torrt94,8%
Våt82,4%
Snö99,5%
Terräng96,2%
Bekvämlighet98,1%
Rullmotstånd89,9%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (17)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre7:e / 745.5 m+3,20 m
Väghållning på torrtHögre är bättre6:e / 787.1 km/h−3,10 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre7:e / 749 m+16,50 m
Väghållning på våttHögre är bättre7:e / 769.6 km/h−10,80 km/h
Våt cirkelHögre är bättre6:e / 76.24 m/s−0,60 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre3:e / 766.1 km/h−3,60 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre4:e / 78.62 m/sec2−1,70 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre2:a / 527.1 m+0,30 m
SnögreppHögre är bättre1:a / 53.75 NBäst i detta deltest
Väghållning på snöHögre är bättre2:a / 566.2 km/h−0,30 km/h
Väghållning på grusHögre är bättre4:e / 764.2 km/h−1,80 km/h
GrusbromsningLägre är bättre6:e / 712 m+0,80 m
GrusgreppHögre är bättre3:e / 74.2 N−0,03 N
SandgreppHögre är bättre2:a / 71.88 N−0,02 N
LergreppHögre är bättre5:e / 70.93 N−0,08 N
BullerLägre är bättre4:e / 771.9 dB+1,40 dB
RullmotståndLägre är bättre2:a / 78.9 kg/t+0,90 kg/t
EU-märkning
C/D/73
3PMSF
Ja
Vikt
18.6 kg
Trampa
18.6 mm
Pris
260.00
7:e

BFGoodrich All Terrain TA KO2

255/55 R18 109R XL
BFGoodrich All Terrain TA KO2
BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 ger några oroande resultat på asfalterade vägar. Dess torra prestanda visade betydande svagheter med långa bromssträckor, trög styrrespons och instabilt beteende under nödmanövrar. Våtprestandan var särskilt problematisk, med de längsta bromssträckorna i testet och dåligt kurvgrepp, vilket gör det till ett av de minst säkra däcken på våta vägar. Den löste sig dock med utmärkta snöprestanda, vilket gav starkt grepp, bra bromsar och stabil hantering. Offroadkapaciteten var imponerande, särskilt i lera och på grus där den visade bra bett och förutsägbart beteende. Nackdelarna var dock betydande - det hade det högsta rullmotståndet i testet på 10,7 kg/t vilket kommer att påverka bränsleekonomin, och det var också det starkaste däcket som testades med 73,4 dB. Komforten var särskilt dålig med märkbara vibrationer som överfördes genom ratten.
Torrt95%
Våt83,4%
Snö98,8%
Terräng98,1%
Bekvämlighet96,1%
Rullmotstånd74,8%

Kategoripoäng (% av bästa)

Alla delresultat (17)

Placeringarna jämför de rankade däcken i detta test, inte hela marknaden. Detta är enskilda mätningar, inte viktade totalpoäng.

TestaPlacering i deltestetResultatSkillnad mot bäst
Torr inbromsningLägre är bättre6:e / 744.7 m+2,40 m
Väghållning på torrtHögre är bättre7:e / 786 km/h−4,20 km/h
Våt inbromsningLägre är bättre6:e / 745.9 m+13,40 m
Väghållning på våttHögre är bättre6:e / 772.1 km/h−8,30 km/h
Våt cirkelHögre är bättre7:e / 76.2 m/s−0,64 m/s
Rak vattenplaningHögre är bättre5:e / 760.9 km/h−8,80 km/h
Böjd vattenplaningHögre är bättre5:e / 77.9 m/sec2−2,42 m/sec2
SnöbromsningLägre är bättre1:a / 526.8 mBäst i detta deltest
SnögreppHögre är bättre3:e / 53.6 N−0,15 N
Väghållning på snöHögre är bättre1:a / 566.5 km/hBäst i detta deltest
Väghållning på grusHögre är bättre2:a / 765.4 km/h−0,60 km/h
GrusbromsningLägre är bättre2:a / 711.3 m+0,10 m
GrusgreppHögre är bättre3:e / 74.2 N−0,03 N
SandgreppHögre är bättre2:a / 71.88 N−0,02 N
LergreppHögre är bättre3:e / 70.95 N−0,06 N
BullerLägre är bättre6:e / 773.4 dB+2,90 dB
RullmotståndLägre är bättre7:e / 710.7 kg/t+2,70 kg/t
EU-märkning
E/B/74
3PMSF
Ja
Vikt
19.98 kg
Trampa
19.98 mm
Pris
291.00

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.
Betygsätt dina däck

Mina däck

Sparas i den här webbläsaren på den här webbplatsen. Inget konto behövs. Rensade webbläsardata tar bort dina val.

Fordon och dimension

Kontrollera fordonets dimension, belastnings- och hastighetsindex. En sparad dimension bekräftar inte passformen.

Sparade däck

Spara däck från en däcksida, ett test eller en jämförelse.

Välj 2–8 däck. Rangordning kräver minst två gemensamma tester.