Testdiagram / Die Reifentester
2025 Die Reifentester All Season-däcktest - 195/55 R16
Jämför varje deltest i den testade dimensionen: mätvärde, placering och skillnad mot bästa däck. Omdömet förklarar kompromisserna bakom slutplaceringen.
- Testad dimension
- 195/55 R16
- Testade däck
- 8
- Deltester
- 12
- Testbil
- VW Polo 1.0 TSI, Skoda Fabia, Seat Ibiza
Läs mätvärdena, inte bara placeringarna
För bromssträckor och varvtider är lägre bättre; för subjektiva betyg och vattenplaningshastighet är högre bättre. Staplarna börjar vid noll. Se också på den faktiska skillnaden mellan däcken.
Placeringar och skillnader avser alltid hela testfältet inom respektive grupp. Urvalet räknar inte om placeringarna eller ändrar bästa jämförelsevärde.
Välj däck
Välj däck för att markera dem i alla mätdiagram.
Placeringar och skillnader avser alltid hela testfältet inom respektive grupp. Urvalet räknar inte om placeringarna eller ändrar bästa jämförelsevärde.
Torrt
2Torr inbromsning
Torrbromsning i meter (100 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
| 38.35 m | Bäst | 0 km/h | |
| 40.54 m | +2,19 m | 30 km/h | |
| 40.69 m | +2,34 m | 31 km/h | |
| 41.4 m | +3,05 m | 35 km/h | |
| 42.58 m | +4,23 m | 41 km/h | |
| 42.67 m | +4,32 m | 41 km/h | |
| 42.89 m | +4,54 m | 42 km/h | |
| 45.06 m | +6,71 m | 50 km/h |
Det är en skillnad på 17,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (6,71 m ≈ 1,5 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Falken EUROALL SEASON AS210 fortfarande köra i 50 km/h när Pirelli Cinturato All Season SF3 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Subj. Torr manövrering
Subjektivt betyg för väghållning på torrt
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 8.2 Points | Bäst | |
| 7.9 Points | −0,30 Points | |
| 7.8 Points | −0,40 Points | |
| 7.7 Points | −0,50 Points | |
| 7.6 Points | −0,60 Points | |
| 7.5 Points | −0,70 Points | |
| 7.5 Points | −0,70 Points | |
| 7.4 Points | −0,80 Points |
Det är en skillnad på 9,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (0,8 Points).
Våt
4Våt inbromsning
Våt inbromsning i meter (80 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
| 34.18 m | Bäst | 0 km/h | |
| 35.31 m | +1,13 m | 23 km/h | |
| 35.35 m | +1,17 m | 24 km/h | |
| 35.88 m | +1,70 m | 28 km/h | |
| 37.4 m | +3,22 m | 38 km/h | |
| 37.56 m | +3,38 m | 39 km/h | |
| 37.56 m | +3,38 m | 39 km/h | |
| 38.3 m | +4,12 m | 43 km/h |
Det är en skillnad på 12,1% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (4,12 m ≈ 0,9 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Falken EUROALL SEASON AS210 fortfarande köra i 43 km/h när Continental AllSeasonContact 2 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Subj. Våt manövrering
Subjektivt betyg för väghållning på vått
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 8.4 Points | Bäst | |
| 8.1 Points | −0,30 Points | |
| 7.9 Points | −0,50 Points | |
| 7.8 Points | −0,60 Points | |
| 7.4 Points | −1,00 Points | |
| 7.3 Points | −1,10 Points | |
| 7.2 Points | −1,20 Points | |
| 7 Points | −1,40 Points |
Det är en skillnad på 16,7% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,4 Points).
Rak vattenplaning
Flythastighet i km/h
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 86.9 km/h | Bäst | |
| 81 km/h | −5,90 km/h | |
| 80.8 km/h | −6,10 km/h | |
| 80.6 km/h | −6,30 km/h | |
| 78.9 km/h | −8,00 km/h | |
| 77.4 km/h | −9,50 km/h | |
| 77.1 km/h | −9,80 km/h | |
| 75.2 km/h | −11,70 km/h |
Det är en skillnad på 13,5% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (11,7 Km/H).
Böjd vattenplaning
Återstående lateral acceleration
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 70.5 m/sec2 | Bäst | |
| 68.2 m/sec2 | −2,30 m/sec2 | |
| 67 m/sec2 | −3,50 m/sec2 | |
| 62.4 m/sec2 | −8,10 m/sec2 | |
| 61.1 m/sec2 | −9,40 m/sec2 | |
| 59.6 m/sec2 | −10,90 m/sec2 | |
| 57.2 m/sec2 | −13,30 m/sec2 | |
| 56.7 m/sec2 | −13,80 m/sec2 |
Det är en skillnad på 19,6% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (13,8 m/sec2).
Snö
3Snöbromsning
Snöbromsning i meter (50 - 0 km/h)
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Resthastighet |
|---|---|---|---|
| 25 m | Bäst | 0 km/h | |
| 25.7 m | +0,70 m | 21 km/h | |
| 25.8 m | +0,80 m | 23 km/h | |
| 26 m | +1,00 m | 25 km/h | |
| 26.1 m | +1,10 m | 27 km/h | |
| 26.2 m | +1,20 m | 28 km/h | |
| 26.2 m | +1,20 m | 28 km/h | |
| 26.8 m | +1,80 m | 34 km/h |
Det är en skillnad på 7,2% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,8 m ≈ 0,4 Billängder). Vid inbromsning från 130 km/h skulle Vredestein Quatrac fortfarande köra i 34 km/h när Michelin CrossClimate 2 redan hade stannat.
Resthastigheten beräknas ur de uppmätta bromssträckorna, med antagen konstant retardation; den är ingen egen mätning.
Snögrepp
Dragkraft i Newton
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 2375 N | Bäst | |
| 2276 N | −99,00 N | |
| 2266 N | −109,00 N | |
| 2154 N | −221,00 N | |
| 2137 N | −238,00 N | |
| 2114 N | −261,00 N | |
| 2077 N | −298,00 N | |
| 2072 N | −303,00 N |
Det är en skillnad på 12,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (303 N).
Subj. Väghållning på snö
Subjektivt betyg för väghållning på snö
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 7.6 Points | Bäst | |
| 7.6 Points | Bäst | |
| 7.3 Points | −0,30 Points | |
| 7.2 Points | −0,40 Points | |
| 7.2 Points | −0,40 Points | |
| 6.9 Points | −0,70 Points | |
| 6.6 Points | −1,00 Points | |
| 6.4 Points | −1,20 Points |
Det är en skillnad på 15,8% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1,2 Points).
Bekvämlighet
2Subj. Komfort
Subjektiv komfortpoäng
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 8.1 Points | Bäst | |
| 8 Points | −0,10 Points | |
| 8 Points | −0,10 Points | |
| 7.7 Points | −0,40 Points | |
| 7.6 Points | −0,50 Points | |
| 7.5 Points | −0,60 Points | |
| 7.2 Points | −0,90 Points | |
| 7.1 Points | −1,00 Points |
Det är en skillnad på 12,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1 Points).
Subj. Buller
Subjektiv i billjudnivåer
Högre är bättre ↑| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst |
|---|---|---|
| 8.1 Points | Bäst | |
| 8 Points | −0,10 Points | |
| 7.8 Points | −0,30 Points | |
| 7.7 Points | −0,40 Points | |
| 7.6 Points | −0,50 Points | |
| 7.5 Points | −0,60 Points | |
| 7.2 Points | −0,90 Points | |
| 7.1 Points | −1,00 Points |
Det är en skillnad på 12,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (1 Points).
Värde
1Rullmotstånd
Rullmotstånd i kg t
Lägre är bättre ↓| Placering / Däck | Resultat | Skillnad mot bäst | Extra bränsle / år |
|---|---|---|---|
| 6.7 kg/t | Bäst | £0 | |
| 7.2 kg/t | +0,50 kg/t | £33 | |
| 7.5 kg/t | +0,80 kg/t | £53 | |
| 7.6 kg/t | +0,90 kg/t | £59 | |
| 7.7 kg/t | +1,00 kg/t | £66 | |
| 8.1 kg/t | +1,40 kg/t | £92 | |
| 8.2 kg/t | +1,50 kg/t | £99 | |
| 9 kg/t | +2,30 kg/t | £151 |
Det är en skillnad på 34,3% mellan den bästa och sämsta presterande personen i den här kategorin (2,3 kg / t). Vid 19 000 km om året och £1,45/L förbrukar Falken EUROALL SEASON AS210 ungefär 104 L (£151) mer bränsle än Continental AllSeasonContact 2.
Justera antagandena
Beräknade uppskattningar, inte ytterligare mätningar. Använd reglagen för att utforska antagandena. Dessa beräkningar använder hela testfältet, oberoende av ditt däckurval.
Testförhållanden och metodik
Testplats, registrerade förhållanden och hur resultaten bidrar till poängen.
Registrerade testförhållanden
Registrerade testförhållanden
- Torr inbromsning
- 100 → 0 km/h
- Våt inbromsning
- 80 → 0 km/h
- Snöbromsning
- 50 → 0 km/h
Fler däcktester
Dubbelkolla testet
Var dessa däck testades igen, och om domen höll.
ADAC helårsdäcktest 2026 - 185/65 R15
185/65 R1516 testade däck
6 av dessa 8 däck testade igen
2025 års däcktest för husbilar med året runt-däck från Auto Bild
245/45 R189 testade däck
6 av dessa 8 däck testade igen
2024 Auto Express All Season däcktest
205/55 R167 testade däck
6 av dessa 8 däck testade igen
