Continental WinterContact TS 870 P mot Kumho WinterCraft WP52+
- TR-betyg
- 9,3/10
- Ägarna säger
- 85% · 33
- TR-betyg
- 9,3/10
- Ägarna säger
- 91% · 6
I de 3 oberoende tester som körde båda däcken slutade WinterContact TS 870 P före 2 gånger och WinterCraft WP52+ en gång. WinterContact TS 870 P bromsade 4,5 % kortare på vått.
Data uppdaterad
Vilket ska du köpa?
Välj Continental för de jämna köregenskaperna på torrt väglag, fördelen vid kurvaquaplaning och de starkare totalresultaten 2026. Välj Kumho om den lägre uppmätta kostnaden per kilometer och den starka våtprestandan 2025 väger tyngre, men tänk på att våtresultaten gick åt motsatt håll 2026.
Där WinterContact TS 870 P är starkare
- Bättre resultat vid kurvaquaplaning i båda fullständiga Auto Bild-testerna
- Snabbare köregenskaper på torrt väglag i båda fullständiga Auto Bild-testerna
- Kortare bromssträcka på snö och högre komfortbetyg i båda fullständiga testerna
Där WinterCraft WP52+ är starkare
- Kortare våtbromssträcka och snabbare våthantering i Auto Bild-testet 2025
- Kortare bromssträcka på torrt väglag i Auto Bilds fullständiga test 2026
- Lägre kostnad per kilometer i båda fullständiga Auto Bild-testerna
Slutsats
Continental placerar sig totalt före i två av de tre gemensamma Auto Bild-testerna: tvåa mot Kumhos tiondeplats i bromstestet 2026 och därefter delad etta mot Kumhos delade åttondeplats i det fullständiga vinterdäckstestet 2026. Ordningen var omvänd i Auto Bilds vinterdäckstest 2025, där Kumho kom trea och Continental sjua. De två fullständiga testerna använde olika däckdimensioner, så omsvängningen är mer betydelsefull än en enkel räkning av placeringar: inget av däcken behöll samma totala fördel i båda.
Continentals mest pålitliga fördelar gäller kurvaquaplaning, där det var ungefär 11 % bättre 2026 och 13 % bättre 2025, samt köregenskaper på torrt väglag, där det var snabbare i båda fullständiga testerna. Det stannade också på något kortare sträcka på snö i båda dimensionerna, men skillnaderna på omkring 1-2 % är små. Prestandan på vått väglag var betydligt mindre jämn. Det bromsade på ungefär 10 % kortare sträcka än Kumho i båda testerna 2026 och var snabbare på våthanteringsbanan i det fullständiga testet. År 2025 bromsade Kumho i stället på ungefär 6 % kortare sträcka och var omkring 2 % snabbare på vått väglag. Continentals förhållandevis svaga resultat i våtbromsning och våthantering det året stack ut jämfört med de starka resultaten 2026.
Kumho har också tydliga styrkor. Det placerade sig före totalt 2025 tack vare starka resultat på vått väglag och snöhantering, och i det fullständiga testet 2026 hade det den kortare bromssträckan på torrt väglag. Dessutom var kostnaden per kilometer ungefär 26 % lägre i det fullständiga testet 2025 och 36 % lägre 2026. Beräknat slitage gynnade inte Kumho konsekvent: Continental höll ungefär 5 % längre 2025, medan Kumho höll ungefär 7 % längre 2026. Continental passar bättre för förare som prioriterar köregenskaper på torrt väglag, motstånd mot kurvaquaplaning och de starkare våtresultaten från 2026. Kumho passar den som lägger större vikt vid dess våtprestanda 2025 och lägre uppmätta driftskostnad, och som accepterar att dess resultat på vått väglag och snö var mindre konkurrenskraftiga 2026.
Punkterna är en analys av de gemensamma testerna och ägarnas recensioner; de uppmätta segrarna i varje gren finns i tabellerna nedan. Där de inte stämmer överens gäller siffrorna.
WinterContact TS 870 P vs WinterCraft WP52+ i korthet
| Kategori | WinterContact TS 870 P | Skillnad | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|---|
| Vunna gemensamma tester3 gemensamma tester | 2 | 1 | |
| Torrt4 mätningar | 3 | WinterContact TS 870 P höll 1,3 % högre snitthastighet på den torra handlingbanan (2 tester) | 1 |
| Vått11 mätningar | 8 | WinterContact TS 870 P bromsade 4,5 % kortare på vått (3 tester) | 3 |
| Snö9 mätningar | 8 | WinterContact TS 870 P bromsade 1,5 % kortare på snö (3 tester) | 1 |
| Komfort4 mätningar | 3 | 1 | |
| Prisvärde4 mätningar | 2 | Lika mellan de två. | 2 |
| Tyre Reviews betygalla tester och recensioner vi har | 9,3/10 | Lika | 9,3/10 |
| Ägarbetyg33 och 6 recensioner | 85% | WinterCraft WP52+ leder med 6 procentenheter | 91% |
| Skulle köpa igenandel av ägarna | 83% | WinterCraft WP52+ leder med 17 procentenheter | 100% |
| Prisi de 2 tester som angav priser | +44,5 % | WinterContact TS 870 P var dyrare i 2 av 2 | Billigare |
| Tillverkade dimensionerEU-märkningens registreringar | 123 | 63 dimensioner tillverkas i båda | 115 |
Segrar räknar varje mätning som de gemensamma testerna registrerade för båda däcken; en bock markerar däcket som leder på raden. Förarnas subjektiva betyg räknas som segrar men medelvärdesbildas aldrig, eftersom varje test använder sin egen skala.
Mot varandra i 3 tester, 2025 till 2026
Varje rad är ett publicerat test där båda däcken kördes på samma bil, i samma dimension, samma dag. Linjen är hela testfältet, med vinnaren till vänster.
| Test | WinterContact TS 870 P | Testfält | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|---|
| 2026 års Auto Bild-test av vinterdäck | P1 av 20 | P8 av 20 | |
| Bromstest av vinterdäck 2026 - 50 set | P2 av 50 | P10 av 50 | |
| 2025 Autobild vinterdäcktest | P7 av 20 | P3 av 20 |
Prestandaprofil
15 mätningar från de 3 gemensamma testerna, varje däck visat som sin andel av det bättre resultatet i varje test.
Där vart och ett ligger längst före
WinterContact TS 870 P
WinterCraft WP52+
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
I varje test räknas det bättre av de två resultaten som 100 % och det andra som sin andel av det, så en inbromsning på 36 m mot 34,2 m blir 95 %; varje axel är ett snitt av de gemensamma tester som mätte den. Skalan slutar vid 96%: en punkt längre in hamnar, ihålig, vid navets kant.
Där vart och ett får högre betyg
WinterContact TS 870 P
WinterCraft WP52+
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.
Där ägarna ger vart och ett högre betyg
WinterContact TS 870 P
WinterCraft WP52+
Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.
Ägarna ger WinterContact TS 870 P 85 % från 33 omdömen och WinterCraft WP52+ 91 % från 6. Varje axel är en fråga som ägarna betygsätter av 10; recensionerna granskas för hand innan de publiceras.
Varje mätning, sida vid sida
Medelvärden av de siffror båda däcken fick i samma tester. Skillnaden är medelvärdet av varje tests egen skillnad, så siffror från olika bilar och år blandas aldrig. Öppna en gren för att se dess mätningar, och en mätning för att se varje tests siffra.
| Mätning | WinterContact TS 870 P | Skillnad | WinterCraft WP52+ | Segrar | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 43,95 | 1,4% | 43,35 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 114,1 | 1,3% | 112,7 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 47,5 | 4,5% | 49,5 | 2-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 81,75 | 1,4% | 80,7 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 12,37 | 1,3% | 12,53 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 84,4 | 2,1% | 82,55 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 2,67 | 11,7% | 2,39 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 28,87 | 1,5% | 29,3 | 3-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 3 902 | 1,9% | 3 821 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 58,05 | 0,2% | 57,95 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 3,2 | 1,6% | 3,15 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| betygsatt | 10,7% | betygsatt | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 69 | 0,2 dB | 69,2 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 47 720 | 1,1% | 48 335 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 8,11 | 1,3% | 8,24 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
Bromssträckor och varvtider är bättre ju lägre de är; hastigheter, slitage och greppvärden ju högre. Ett tests siffror är dess egna: dimensioner, bilar, underlag och temperaturer skiljer sig från test till test, och därför är medelvärdena här alltid bara från de tester de två däcken delade. Rader med ”betygsatt” är förarnas subjektiva betyg: varje test använder sin egen skala, så bara segrarna räknas.
Betyg utöver de gemensamma testerna
På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får WinterContact TS 870 P 9,3 och WinterCraft WP52+ 9,3 av 10.
| WinterContact TS 870 P | Kategori | WinterCraft WP52+ | ||
|---|---|---|---|---|
| 94 | Torrt | 92 | ||
| 92 | Vått | 88 | ||
| 77 | Komfort | 46 | ||
| 76 | Prisvärde | 79 | ||
| 73 | Snö | 68 | ||
| 30 | Is | 35 | ||
Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.
Vad ägarna säger
| WinterContact TS 870 P | Kategori | WinterCraft WP52+ | ||
|---|---|---|---|---|
| 8,6 | Torrgrepp | 9,3 | ||
| 9 | Våtgrepp | 9,3 | ||
| 8,1 | Vägkänsla | 9 | ||
| 8,7 | Väghållning | 9 | ||
| 8,7 | Slitage | 8,3 | ||
| 8,9 | Komfort | 8,8 | ||
| 8,7 | Snögrepp | 9,3 | ||
| 7,8 | Isgrepp | 8,4 | ||
Ägarna ger WinterContact TS 870 P 85 % från 33 omdömen och WinterCraft WP52+ 91 % från 6. Omdömena granskas för hand före publicering; ägarskap kontrolleras inte.
Continental WinterContact TS 870 P
- 85%från 33 omdömen
- 83%skulle köpa igen
- 474 272 kmkörda av dem som lämnat omdöme
Genom 26 ägarrecensioner med ett genomsnitt på 85,8 % berömmer Continental WinterContact TS 870 P oftast för sitt starka, förtroendeingivande grepp både på blöta och torra ytor, ofta i kombination med en märkbart tyst och bekväm körning. Många ägare rapporterar också om god hållbarhet för en vinterdäck, där flera noterar en hälsosam mönsterdjup efter betydande körsträcka. Vinterprestanda bedöms generellt som kapabel, men en betydande minoritet (ungefär två av fem av dem som nämner det) tyckte att snögreppet var otillräckligt, och åsikterna är delade om isgrepp och styrkänsla; ett litet antal noterar också att det kan kännas mjukare när temperaturen stiger.
- Starkt grepp på blöta ytor och säkra blöta kurvor
- Starkt grepp på torra ytor med säker dragkraft
- Märkbart tyst på vägen
- Bekväm, följsam körkvalitet
- Snögrepp inte så starkt som förväntat för vissa förare
- Isgrepp är inkonsekvent beroende på förhållandena
- Styrkänsla inte den skarpaste
Sammanfattat av AI från 26 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.
Alla 33 omdömen om WinterContact TS 870 PJag har kört däcken på vintern, men på vägar utan snö och is, så jag kan inte kommentera det. De fick mig att känna mig väldigt säker, men jag måste säga att de är alldeles för sportiga för min körstil och mina behov. De bär mycket ansvar för mitt beslut att köpa bilen, eftersom de är mycket bekväma, tysta och får bilen att kännas mycket stabil och responsiv både på torra och blöta vägar.
Det finns dock ett klagomål, de har absolut inget fälgskydd, så jag skyller dem för alla repor på mina hjul. Jag skulle förvänta mig mer av ett däck i denna klass från ett välrenommerat märke, och ärligt talat är det en tillräckligt stark anledning (även om den enda) för mig att inte köpa dem igen. I alla andra avseenden är de briljanta, de är till och med jämförbara med sommardäck när det kommer till bränsleförbrukning.
Kumho WinterCraft WP52+
- 91%från 6 omdömen
- 100%skulle köpa igen
- 65 190 kmkörda av dem som lämnat omdöme
Förare rapporterar att Kumho WinterCraft WP52 plus erbjuder imponerande stark vinterprestanda för priset, med upprepade beröm för säker grepp (särskilt under blöta förhållanden) och säker hantering. Recensioner framhäver konsekvent lågt vägbrus och märkbart förbättrad åkkomfort jämfört med vissa premium- eller run-flat-alternativ, med flera användare som beskriver en premiumkänsla och utmärkt värde. Inga återkommande prestationsnackdelar rapporterades i recensionerna.
- Starkt grepp på blöta vägar och vattenavrinning
- Säker hantering och dragkraft i kalla/vinterförhållanden
- Lågt vägbrus / tyst åktur
- Bra åkkomfort
Sammanfattat av AI från 5 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.
Alla 6 omdömen om WinterCraft WP52+Jag köpte dessa efter att ha tittat på testerna. De erbjuder prestanda nära premiumdäck samtidigt som de är mycket prisvärda. Det är faktiskt anledningen till att jag valde detta däck. Om du inte har extrema vinterförhållanden där du är kan du välja detta däck. Om vinterförhållandena är dåliga kan Barum kanske vara ett bra alternativ eftersom det fortfarande är prisvärt.
Dimensioner, EU-märkning och släktskap
Från EU-märkningens registreringar för vardera däcket: 123 dimensioner av WinterContact TS 870 P och 115 av WinterCraft WP52+, varav 63 tillverkas i båda.
| Kategori | WinterContact TS 870 P | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|
| Säsong | Vinter | Vinter |
| Tillverkade dimensioner | 123 dimensioner, 16 till 23 tum | 115 dimensioner, 13 till 21 tum |
| Tillverkas i båda | 63 dimensioner 205/60 R16215/60 R16215/65 R16225/55 R16225/60 R16235/60 R16205/45 R17205/50 R17205/55 R17205/60 R17215/50 R17215/55 R17och 51 till | |
| Vått grepp enligt EU-märkning | B99%C1% | B82%A18% |
| Rullmotstånd enligt EU-märkning | C61%B37%D1% | C65%D32%B2%E1% |
| Buller enligt EU-märkning | 70-75 dB B100% | 70-73 dB B100% |
| Dimensioner med snöflingesymbol (3PMSF) | 223 av 223 | 209 av 211 |
| På marknaden sedan | - | 2025 |
| Ersatte | Continental WinterContact TS 860 S (2017) | - |
| Ersatt av | Continental WinterContact 8 S | - |
| Utmärkelser | Rekommenderas varmt: Best Winter SUV Tyre (DriverReviews, 2025/26) Vinnare: Best Winter SUV Tyres (DriverReviews, 2024/25) Vinnare: Winter Tyre of the Year (WhatTyre, 2024) | Vinnare: Winter Touring Tyre of the Year (WhatTyre, 2026/27) |
| Pris i de gemensamma testerna | WinterContact TS 870 P var det dyrare däcket i 2 av de 2 tester som angav priser, med 44,5 % i snitt. Varje test prissatte däcken på sin egen marknad vid sin egen tidpunkt; bara skillnaden går att jämföra. | |
Märkningsklasserna visas som andelen registrerade dimensioner som bär respektive klass, så "B (88%), C (12%)" betyder att de flesta dimensioner är B. Klasserna varierar med dimensionen; kontrollera märkningen för din.
Att läsa resultaten
Skriven utifrån testresultaten och ägaromdömena ovan. Det är en analys, inte en mätning: där den och tabellerna säger emot varandra har tabellerna rätt.
Tre oberoende Auto Bild-tester ställde Continental WinterContact TS 870 P mot Kumho WinterCraft WP52+: vinterdäckstestet 2025, bromstestet för vinterdäck 2026 och vinterdäckstestet 2026. Continental placerade sig före i båda testerna 2026 och delade dessutom förstaplatsen i det fullständiga testet. År 2025 låg Kumho före och kom trea, medan Continental kom sjua.
Den tydligaste skillnaden gäller våtbromsning, men riktningen skiftar. Continental stannade på ungefär 10 % kortare sträcka i båda testerna 2026, medan Kumho stannade på ungefär 6 % kortare sträcka i Auto Bild-testet 2025. Resultatet från 2025 är en ovanlig omsvängning jämfört med deras resultat 2026, inte ett skäl att bortse från Kumhos våtgrepp.
Continental var genomgående starkare vid kurvaquaplaning och på torrt väglag. Försprånget vid snöbromsning var litet i båda dimensionerna. Kumho kostade mindre per kilometer i båda fullständiga testerna, men inget av däcken hade lägst beräknat slitage under båda åren.
WinterContact TS 870 P mot WinterCraft WP52+: dina frågor
Är Continental WinterContact TS 870 P eller Kumho WinterCraft WP52+ det bättre däcket?
I de 3 oberoende tester som körde båda däcken slutade Continental WinterContact TS 870 P före 2 gånger och WinterCraft WP52+ en gång. På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får WinterContact TS 870 P 9,3 och WinterCraft WP52+ 9,3 av 10.
Vilket är bäst på vått, WinterContact TS 870 P eller WinterCraft WP52+?
WinterContact TS 870 P ledde 8 av de 11 mätningarna för Vått som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 4,5 % kortare på vått över 3 tester.
Vilket är bäst på torrt?
WinterContact TS 870 P ledde 3 av de 4 mätningarna för Torrt som de gemensamma testerna registrerade. I snitt höll 1,3 % högre snitthastighet på den torra handlingbanan över 2 tester.
Vilket är bäst på snö?
WinterContact TS 870 P ledde 8 av de 9 mätningarna för Snö som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 1,5 % kortare på snö över 3 tester.
Vilket är tystare och bekvämare?
Ägarna ger komforten 8,9/10 för WinterContact TS 870 P och 8,8/10 för WinterCraft WP52+.
Vad säger ägarna?
Ägarna ger WinterContact TS 870 P 85 % från 33 omdömen och WinterCraft WP52+ 91 % från 6. 83 % av dem som kör WinterContact TS 870 P skulle köpa det igen, mot 100 % för WinterCraft WP52+.
Vilket är dyrare?
I de 2 tester som angav priser var WinterContact TS 870 P det dyrare däcket i 2 av dem, med 44,5 % i snitt. Priserna är testets egna vid tillfället, på dess egen marknad.
Finns de i samma dimensioner?
WinterContact TS 870 P tillverkas i 123 dimensioner (16 till 23 tum) och WinterCraft WP52+ i 115 (13 till 21 tum). 63 dimensioner finns i båda. På EU-märkningen har WinterContact TS 870 P klass B för vått grepp och C för rullmotstånd i de flesta dimensioner; WinterCraft WP52+ har B och C.
Fler jämförelser med de här däcken
Kör du något av de här?
Ditt omdöme är den del av den här sidan som inget test kan leverera: hur däcket slets, hur det åldrades, hur det kändes i regnet tredje året. Det tar ungefär fem minuter.
Var de här uppgifterna kommer från
Placeringar och mätvärden är avskrivna från varje publicerat test. Ett test räknas här bara när båda däcken kördes i det, så varje siffra registrerades på samma bil, i samma dimension och samma dag som den den jämförs med.
Om TR-betyget
Tyre Reviews-betyget sätter ett betyg av 10 på varje däck utifrån alla oberoende testresultat och granskade ägaromdömen vi har, så att två däck går att jämföra redan innan något test har kört dem tillsammans.
Vem gör testerna
Varje test som publiceras som ett Tyre Reviews-test körs av Jonathan Benson, som har testat däck oberoende sedan 2007.

Diskussion