Meny

Kleber Krisalp HP3 mot Kumho WinterCraft WP52+

Vinter Personbil 3 gemensamma tester
Kleber Krisalp HP3
TR-betyg
8,1/10
Ägarna säger
83% · 38
Mot varandra 2-1 segrar i 3 gemensamma tester 2025-2026 · 1 publikation
Kumho WinterCraft WP52+
TR-betyg
9,3/10
Ägarna säger
91% · 6

Lägg till ett tredje däck

I de 3 oberoende tester som körde båda däcken slutade Krisalp HP3 före 2 gånger och WinterCraft WP52+ en gång. Krisalp HP3 behöll 10,4 % mer grepp vid vattenplaning i kurva; WinterCraft WP52+ bromsade 3,8 % kortare på vått.

Data uppdaterad

Vilket ska du köpa?

Välj Kleber Krisalp HP3 om snöegenskaper och motstånd mot vattenplaning är dina prioriteringar. Välj Kumho WinterCraft WP52+ om du främst kör på våta eller torra vintervägar och lägger större vikt vid bromsförmågan där.

Där Krisalp HP3 är starkare

  • Kortare bromssträckor på snö i alla tre jämförande tester.
  • Bättre drivgrepp på snö i båda Auto Bilds fullständiga tester.
  • Bättre motstånd mot vattenplaning i båda de fullständiga testerna.
Allt om Krisalp HP3

Där WinterCraft WP52+ är starkare

  • Kortare bromssträckor på våt väg i alla tre jämförande tester.
  • Cirka 5-6 % kortare bromssträcka på torr väg i båda de fullständiga testerna.
  • Lägre kostnad per 1 000 km i båda de fullständiga testerna.
Allt om WinterCraft WP52+

Slutsats

Klebers styrkor är greppet på snö och motståndet mot vattenplaning. I Auto Bilds vintertest 2025 stannade det cirka 4 % kortare än Kumho på snö, och i båda testerna 2026 var skillnaden cirka 3 %. Det gav också bättre drivgrepp på snö i de två fullständiga testerna och bättre resultat i snöslalom i båda. Skillnaden i köregenskaper på snö var betydligt mindre: Kumhos lilla försprång 2025 var under 1 %, medan Kleber var cirka 2 % snabbare 2026. Kumho är alltså inte ett dåligt snödäck utifrån dessa resultat, men Kleber är det jämnare valet för bromsning och igångkörning på snö.

Kumhos fördel är tydligare på röjda vintervägar. Bromssträckorna på torr väg var cirka 6 % kortare i det fullständiga testet 2025 och 5 % kortare 2026. Det stannade också på kortare sträcka på våt väg i alla tre testerna, även om marginalen minskade från cirka 8 % i det fullständiga testet 2025 till omkring 2 % i båda testerna 2026. Dess fördel i våtgrepp 2026 var liten. Kleber hade däremot bättre motstånd mot vattenplaning i båda de fullständiga testerna, särskilt i kurvor. Fördelen på raksträcka var liten 2025 men cirka 5 % 2026. Kostnaden per 1 000 km var lägre för Kumho i båda de fullständiga testerna, medan Klebers beräknade fördel i slitstyrka var måttlig.

Totalresultaten pekar inte ut någon självklar vinnare. Kumhos tredjeplats mot Klebers 14:e plats i Auto Bilds vintertest 2025 är en ovanligt stor skillnad med tanke på Klebers snöresultat. I det fullständiga testet 2026, som använde andra däckdimensioner, kom Kleber femma och Kumho åtta; båda fick omdömet ”bra”. Bromstestet 2026 placerade också Kleber högre: sjua mot Kumhos tiondeplats. Välj Kleber om bromsning och drivgrepp på snö samt motstånd mot stående vatten är viktigast. Välj Kumho om du främst kör på våta eller torra vintervägar och prioriterar kortare bromssträckor där.

Punkterna är en analys av de gemensamma testerna och ägarnas recensioner; de uppmätta segrarna i varje gren finns i tabellerna nedan. Där de inte stämmer överens gäller siffrorna.

Krisalp HP3 vs WinterCraft WP52+ i korthet

Kategori Krisalp HP3 Skillnad WinterCraft WP52+
Vunna gemensamma tester3 gemensamma tester 2 1
Torrt4 mätningar 0 WinterCraft WP52+ bromsade 5,5 % kortare på torrt (2 tester) 4
Vått11 mätningar 4 WinterCraft WP52+ bromsade 3,8 % kortare på vått (3 tester) 7
Snö9 mätningar 8 Krisalp HP3 bromsade 3,2 % kortare på snö (3 tester) 1
Komfort4 mätningar 1 2
Prisvärde4 mätningar 2 Lika mellan de två. 2
Tyre Reviews betygalla tester och recensioner vi har 8,1/10 WinterCraft WP52+ leder med 1,2 9,3/10
Ägarbetyg38 och 6 recensioner 83% WinterCraft WP52+ leder med 8 procentenheter 91%
Skulle köpa igenandel av ägarna 72% WinterCraft WP52+ leder med 28 procentenheter 100%
Prisi de 2 tester som angav priser +13,3 % Krisalp HP3 var dyrare i 2 av 2 Billigare
Tillverkade dimensionerEU-märkningens registreringar 75 61 dimensioner tillverkas i båda 115

Segrar räknar varje mätning som de gemensamma testerna registrerade för båda däcken; en bock markerar däcket som leder på raden. Förarnas subjektiva betyg räknas som segrar men medelvärdesbildas aldrig, eftersom varje test använder sin egen skala.

Mot varandra i 3 tester, 2025 till 2026

Varje rad är ett publicerat test där båda däcken kördes på samma bil, i samma dimension, samma dag. Linjen är hela testfältet, med vinnaren till vänster.

Test Krisalp HP3 Testfält WinterCraft WP52+
2026 års Auto Bild-test av vinterdäck Auto Bild · 2026 · 245/45 R19 · BMW 5 Series P5 av 20 P8 av 20
Bromstest av vinterdäck 2026 - 50 set Auto Bild · 2026 · 245/45 R19 · BMW 5 Series P7 av 50 P10 av 50
2025 Autobild vinterdäcktest Auto Bild · 2025 · 225/40 R18 · BMW M135i P14 av 20 P3 av 20

Prestandaprofil

15 mätningar från de 3 gemensamma testerna, varje däck visat som sin andel av det bättre resultatet i varje test.

Torr inbromsningVäghållning på torrtVåt inbromsningVäghållning på våttVåt cirkelRak vattenplaningBöjd vattenplaningSnöbromsningSnögreppVäghållning på snöSnöslalomSubj. KomfortBullerSlitageRullmotstånd

Där vart och ett ligger längst före

Krisalp HP3

WinterCraft WP52+

Peka på eller tryck på en axel för att se båda däckens värden.

I varje test räknas det bättre av de två resultaten som 100 % och det andra som sin andel av det, så en inbromsning på 36 m mot 34,2 m blir 95 %; varje axel är ett snitt av de gemensamma tester som mätte den. Skalan slutar vid 94%: en punkt längre in hamnar, ihålig, vid navets kant.

Varje mätning, sida vid sida

Medelvärden av de siffror båda däcken fick i samma tester. Skillnaden är medelvärdet av varje tests egen skillnad, så siffror från olika bilar och år blandas aldrig. Öppna en gren för att se dess mätningar, och en mätning för att se varje tests siffra.

Mätning Krisalp HP3 Skillnad WinterCraft WP52+ Segrar
45,9 5,5% 43,35 0-2
111,8 0,8% 112,7 0-2
51,57 3,8% 49,5 0-3
79,7 1,2% 80,7 0-2
12,61 0,6% 12,53 0-2
85,25 3,1% 82,55 2-0
2,64 10,4% 2,39 2-0
28,37 3,2% 29,3 3-0
3 999 4,8% 3 821 2-0
58,3 0,6% 57,95 1-1
3,25 3,2% 3,15 2-0
betygsatt 8,5% betygsatt 0-1
69,5 0,3 dB 69,2 1-1
49 675 2,7% 48 335 2-0
8,34 1,2% 8,24 0-2

Bromssträckor och varvtider är bättre ju lägre de är; hastigheter, slitage och greppvärden ju högre. Ett tests siffror är dess egna: dimensioner, bilar, underlag och temperaturer skiljer sig från test till test, och därför är medelvärdena här alltid bara från de tester de två däcken delade. Rader med ”betygsatt” är förarnas subjektiva betyg: varje test använder sin egen skala, så bara segrarna räknas.

Betyg utöver de gemensamma testerna

På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Krisalp HP3 8,1 och WinterCraft WP52+ 9,3 av 10.

Tyre Reviews-betyg per kategori
Krisalp HP3 Kategori WinterCraft WP52+
34Torrt 92
72Vått 88
55Komfort 46
51Prisvärde 79
90Snö 68
20Is 35

Kategoripoängen är percentiler bland däck från samma säsong och klass: 90 betyder att det här däcket presterar bättre än 90 % av dem, mätt över alla tester vi har, inte bara de det själv deltog i.

Vad ägarna säger

Vad ägarna betygsätter
Krisalp HP3 Kategori WinterCraft WP52+
8,4Torrgrepp 9,3
8,4Våtgrepp 9,3
8,2Vägkänsla 9
8,1Väghållning 9
8,5Slitage 8,3
8,8Komfort 8,8
8,9Snögrepp 9,3
8,1Isgrepp 8,4

Ägarna ger Krisalp HP3 83 % från 38 omdömen och WinterCraft WP52+ 91 % från 6. Omdömena granskas för hand före publicering; ägarskap kontrolleras inte.

Kleber Krisalp HP3

  • 83%från 38 omdömen
  • 72%skulle köpa igen
  • 782 410 kmkörda av dem som lämnat omdöme

De flesta förare ger Kleber Krisalp HP3 höga betyg och berömmer dess starka prestanda på snö och vått underlag, låga ljudnivå/komfort för att vara ett vinterdäck och hyfsade slitage/värde. Torrt grepp och precision i hanteringen är tillräckliga för normal körning men kan kännas mjuka med märkbar understyrning om man trycker på dem; flera användare rapporterar en "gelé-/båtliknande" känsla. En minoritet nämner buller vid vissa hastigheter, vibrations-/tillverkningsproblem i specifika partier och svagare prestanda på is eller slask vid högre hastigheter. Den övergripande känslan är positiv, med säkerhet och vinteregenskaper som framstående styrkor.

  • snögrepp och bromsning
  • våtgrepp och vattenplaningsmotstånd
  • lågt ljud/komfort för ett vinterdäck
  • bra slitage och värde
  • mjuka sidoväggar/båtliknande känsla; svag hanteringsprecision vid tryck
  • torrt grepp/kurvtagning svagare jämfört med sommardäck
  • is-/slaskprestanda kan begränsas vid högre hastigheter

Sammanfattat av AI från 26 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

Fantastiskt grepp på snö och is, mycket bättre än någon vinterdäck jag haft tidigare.
Bra hållbarhet också. Torrt grepp är okej, blött grepp inte lika bra och det måste man ha i åtanke. Inte heller särskilt högljutt för ett vinterdäck. Skulle köpa igen om de är på rea.

82% Volkswagen Golf 205/55 R16 32 187 km 29 oktober 2026
Alla 38 omdömen om Krisalp HP3

Kumho WinterCraft WP52+

  • 91%från 6 omdömen
  • 100%skulle köpa igen
  • 65 190 kmkörda av dem som lämnat omdöme

Förare rapporterar att Kumho WinterCraft WP52 plus erbjuder imponerande stark vinterprestanda för priset, med upprepade beröm för säker grepp (särskilt under blöta förhållanden) och säker hantering. Recensioner framhäver konsekvent lågt vägbrus och märkbart förbättrad åkkomfort jämfört med vissa premium- eller run-flat-alternativ, med flera användare som beskriver en premiumkänsla och utmärkt värde. Inga återkommande prestationsnackdelar rapporterades i recensionerna.

  • Starkt grepp på blöta vägar och vattenavrinning
  • Säker hantering och dragkraft i kalla/vinterförhållanden
  • Lågt vägbrus / tyst åktur
  • Bra åkkomfort

Sammanfattat av AI från 5 granskade omdömen; omdömena själva finns på däcksidan.

Jag köpte dessa efter att ha tittat på testerna. De erbjuder prestanda nära premiumdäck samtidigt som de är mycket prisvärda. Det är faktiskt anledningen till att jag valde detta däck. Om du inte har extrema vinterförhållanden där du är kan du välja detta däck. Om vinterförhållandena är dåliga kan Barum kanske vara ett bra alternativ eftersom det fortfarande är prisvärt.

97% Chery Tiggo 7 215/55 R18 40 000 km 21 oktober 2026
Alla 6 omdömen om WinterCraft WP52+

Dimensioner, EU-märkning och släktskap

Från EU-märkningens registreringar för vardera däcket: 75 dimensioner av Krisalp HP3 och 115 av WinterCraft WP52+, varav 61 tillverkas i båda.

Kategori Krisalp HP3 WinterCraft WP52+
Säsong Vinter Vinter
Tillverkade dimensioner 75 dimensioner, 14 till 20 tum 115 dimensioner, 13 till 21 tum
Tillverkas i båda 61 dimensioner 155/65 R14165/65 R14165/70 R14175/65 R14175/70 R14185/55 R14185/60 R14185/65 R14185/70 R14165/65 R15175/65 R15185/55 R15och 49 till
Vått grepp enligt EU-märkning B90%C10% B82%A18%
Rullmotstånd enligt EU-märkning D50%C48%B2% C65%D32%B2%E1%
Buller enligt EU-märkning 68-71 dB A81%B19% 70-73 dB B100%
Dimensioner med snöflingesymbol (3PMSF) 112 av 112 209 av 211
På marknaden sedan 2016 2025
Ersatte Kleber Krisalp HP2 (2013) -
Utmärkelser - Vinnare: Winter Touring Tyre of the Year (WhatTyre, 2026/27)
Pris i de gemensamma testerna Krisalp HP3 var det dyrare däcket i 2 av de 2 tester som angav priser, med 13,3 % i snitt. Varje test prissatte däcken på sin egen marknad vid sin egen tidpunkt; bara skillnaden går att jämföra.

Märkningsklasserna visas som andelen registrerade dimensioner som bär respektive klass, så "B (88%), C (12%)" betyder att de flesta dimensioner är B. Klasserna varierar med dimensionen; kontrollera märkningen för din.

Att läsa resultaten

Skriven utifrån testresultaten och ägaromdömena ovan. Det är en analys, inte en mätning: där den och tabellerna säger emot varandra har tabellerna rätt.

Tre oberoende tester från Auto Bild jämförde Kleber Krisalp HP3 och Kumho WinterCraft WP52+: vinterdäckstestet 2025, bromstestet på vinterväglag med 50 däckuppsättningar 2026 och vinterdäckstestet 2026. Kleber placerade sig högre i båda testerna 2026, medan Kumho slutade långt före 2025.

Det tydligaste mönstret gäller bromsning. Kleber stannade på kortare sträcka på snö i alla tre testerna, medan Kumho stannade på kortare sträcka på våt väg i alla tre och på torr väg i båda de fullständiga testerna. Kleber fick också bättre resultat vid vattenplaning i båda de fullständiga testerna. Vändningen i totalresultatet är slående: Kumho blev trea och Kleber 14:e i testet 2025, men Kleber blev femma och Kumho åtta i det fullständiga testet 2026. Testerna använde olika däckdimensioner, så inget av totalresultaten ger ensamt hela bilden för alla förare.

Krisalp HP3 mot WinterCraft WP52+: dina frågor

Är Kleber Krisalp HP3 eller Kumho WinterCraft WP52+ det bättre däcket?

I de 3 oberoende tester som körde båda däcken slutade Kleber Krisalp HP3 före 2 gånger och WinterCraft WP52+ en gång. På Tyre Reviews-betyget, som väger varje test och omdöme vi har, får Krisalp HP3 8,1 och WinterCraft WP52+ 9,3 av 10.

Vilket är bäst på vått, Krisalp HP3 eller WinterCraft WP52+?

WinterCraft WP52+ ledde 7 av de 11 mätningarna för Vått som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 3,8 % kortare på vått över 3 tester.

Vilket är bäst på torrt?

WinterCraft WP52+ ledde 4 av de 4 mätningarna för Torrt som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 5,5 % kortare på torrt över 2 tester.

Vilket är bäst på snö?

Krisalp HP3 ledde 8 av de 9 mätningarna för Snö som de gemensamma testerna registrerade. I snitt bromsade 3,2 % kortare på snö över 3 tester.

Vilket håller längst och kostar minst att köra?

Krisalp HP3 höll 2,7 % längre i slitagetesterna (2 tester); WinterCraft WP52+ hade 1,2 % lägre rullmotstånd (2 tester). Ägarna ger slitaget 8,5/10 för Krisalp HP3 och 8,3/10 för WinterCraft WP52+.

Vilket är tystare och bekvämare?

Ägarna ger komforten 8,8/10 för Krisalp HP3 och 8,8/10 för WinterCraft WP52+.

Vad säger ägarna?

Ägarna ger Krisalp HP3 83 % från 38 omdömen och WinterCraft WP52+ 91 % från 6. 72 % av dem som kör Krisalp HP3 skulle köpa det igen, mot 100 % för WinterCraft WP52+.

Vilket är dyrare?

I de 2 tester som angav priser var Krisalp HP3 det dyrare däcket i 2 av dem, med 13,3 % i snitt. Priserna är testets egna vid tillfället, på dess egen marknad.

Finns de i samma dimensioner?

Krisalp HP3 tillverkas i 75 dimensioner (14 till 20 tum) och WinterCraft WP52+ i 115 (13 till 21 tum). 61 dimensioner finns i båda. På EU-märkningen har Krisalp HP3 klass B för vått grepp och D för rullmotstånd i de flesta dimensioner; WinterCraft WP52+ har B och C.

Vilket är det nyare däcket?

WinterCraft WP52+ är den nyare konstruktionen: det kom till marknaden 2025, Krisalp HP3 2016. Krisalp HP3 ersatte Kleber Krisalp HP2.

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.

Kör du något av de här?

Ditt omdöme är den del av den här sidan som inget test kan leverera: hur däcket slets, hur det åldrades, hur det kändes i regnet tredje året. Det tar ungefär fem minuter.

Skriv om Krisalp HP3 Skriv om WinterCraft WP52+

Var de här uppgifterna kommer från

Placeringar och mätvärden är avskrivna från varje publicerat test. Ett test räknas här bara när båda däcken kördes i det, så varje siffra registrerades på samma bil, i samma dimension och samma dag som den den jämförs med.

Om TR-betyget

Tyre Reviews-betyget sätter ett betyg av 10 på varje däck utifrån alla oberoende testresultat och granskade ägaromdömen vi har, så att två däck går att jämföra redan innan något test har kört dem tillsammans.

Vem gör testerna

Varje test som publiceras som ett Tyre Reviews-test körs av Jonathan Benson, som har testat däck oberoende sedan 2007.

Betygsätt dina däck

Mina däck

Sparas i den här webbläsaren på den här webbplatsen. Inget konto behövs. Rensade webbläsardata tar bort dina val.

Fordon och dimension

Kontrollera fordonets dimension, belastnings- och hastighetsindex. En sparad dimension bekräftar inte passformen.

Sparade däck

Spara däck från en däcksida, ett test eller en jämförelse.

Välj 2–8 däck. Rangordning kräver minst två gemensamma tester.