Menu

Michelin Primacy 5 vs Vredestein Ultrac plus

Michelins Primacy 5 och Vredesteins Ultrac+ ligger i samma fil för "premium-touring sommar", men de delade testdata från 2026 visar att de anländer dit med väldigt olika prioriteringar. I fyra större jämförande tester (Motor, ADAC och två 225/45 R17 sommaröversikter) tenderar Michelin mot förfining och effektivitet, medan Vredestein växlar mellan glimtar av starkt våtgrepp och märkbara brister i den övergripande balansen. Det som gör denna jämförelse intressant är att Ultrac+ kan se ut som en hjälte i vått väder i vissa ECO-fokuserade tester (2:a totalt i 195/55 R16 ECO-testet, inklusive ett enastående vått stopp på 35,5 m), men den landar också längst ner i tabellen i andra vanliga sommartester (9/9 i Motors 225/45 R17). Primacy 5 är däremot sällan den dynamiska klassledaren rena väggreppsmåtten, men den får upprepade gånger poäng på "vardagskörarmåtten" - buller, rullmotstånd och särskilt livslängd - ofta med en betydande marginal.
Primacy-5 VS Ultrac-plus

Testresultat

Oberoende jämförelsedäcktester är den bästa datakällan för att få däckinformation, och den goda nyheten är att det har gjorts fyra tester som jämför båda däcken direkt!

Sammanfattning av fyra totala tester som jämför båda däcken direkt
Trötta Testvinster Prestanda
Michelin Primacy 5 tre
tre vinster
Vredestein Ultrac plus ett
ett vinster

Även om det kan se ut som att Michelin Primacy 5 är bättre än Vredestein Ultrac plus enbart baserat på det högre antalet testvinster, är däck mycket komplicerade föremål, vilket innebär att det kan vara viktigare i verkligheten var det ena däcket är bättre än det andra.

Låt oss titta på hur de två däcken jämförs i flera däcktestkategorier.

Key Strengths

  • Bästa effektivitetstrend i klassen: lägre rullmotstånd i alla delade tester (t.ex. 7,12 vs 7,73 kg/t; 0,70 vs 0,762 kg/t) och lägre energiförbrukning (10,4 vs 10,9 kWh/100 km i ECO-testet)
  • Fördelar med förfining: genomgående lägre uppmätt buller och högre komfortpoäng (t.ex. 70,9 vs 72,6 dB; komfort 6,9 vs 6,4)
  • Stark och konsekvent säkerhet på vått underlag vid bromsning och vattenplaning på raka sträckor (vinner bromsning på vått underlag i 3/4 delade tester; vattenplaning på raka sträckor vinner 3/4)
  • Enastående livslängd/miljövärden där mätningar gjorts: ADAC-slitage 56 000 km jämfört med 30 600 km och mycket lägre nötning (54 vs 97 mg/km/t)
  • Kan ge utmärkt bromsning på vått underlag i rätt testkontext/storlek (ECO-test: 35,5 m vs 38,8 m, ~8,5 % kortare)
  • Ofta konkurrenskraftig i våta kurvtagningsstatistik (vinner våta kurvor i 2/3 rapporterade fall och våthantering i 2/3 där rapporterade fall)
  • God motståndskraft mot vattenplaning i kurvor i vanliga tester (vattenplaning i kurvor vinner 3/4, inklusive ADAC: 3,5 vs 3,3 m/s²)
  • Torrbromsning kan vara en styrka jämfört med Michelin i vissa storlekar (vinner 2/4 av torrbromsresultaten, inklusive ADAC: 35,3 m vs 36,3 m)

Dry Braking

Med utgångspunkt i data från fyra däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under två dry braking tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 stoppade fordonet på 0.03% kortare sträcka än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
37.55M
Vredestein Ultrac plus
37.56M
Dry braking in meters, lägre är bättre

Bäst i Dry Braking: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
38.39M
Vredestein Ultrac plus
39.33M (+0.94M)
Michelin Primacy 5
36.3M (+1M)
Vredestein Ultrac plus
35.3M
Michelin Primacy 5
37.1M (+0.8M)
Vredestein Ultrac plus
36.3M
Michelin Primacy 5
38.4M
Vredestein Ultrac plus
39.3M (+0.9M)

Dry Handling [s]

Med utgångspunkt i data från två däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett dry handling [s] tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 var 0.11% snabbare runt ett varv än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
74.88s
Vredestein Ultrac plus
74.96s
Dry handling time in seconds, lägre är bättre

Bäst i Dry Handling [s]: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
74.56s (+0.04s)
Vredestein Ultrac plus
74.52s
Michelin Primacy 5
75.2s
Vredestein Ultrac plus
75.4s (+0.2s)

Dry Handling [Km/H]

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett dry handling [km/h] tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 var 0.09% snabbare runt ett varv än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
106.5Km/H
Vredestein Ultrac plus
106.4Km/H
Dry Handling Average Speed, högre är bättre

Bäst i Dry Handling [Km/H]: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
106.5Km/H
Vredestein Ultrac plus
106.4Km/H (-0.1Km/H)

Subj. Dry Handling

Med utgångspunkt i data från två däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under två subj. dry handling tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 fick 8.11% fler poäng än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
7.4 Points
Vredestein Ultrac plus
6.8 Points
Subjective Dry Handling Score, högre är bättre

Bäst i Subj. Dry Handling: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
8.2 Points
Vredestein Ultrac plus
7.5 Points (-0.7 Points)
Michelin Primacy 5
6.6 Points
Vredestein Ultrac plus
6.1 Points (-0.5 Points)

Wet Braking

Med utgångspunkt i data från fyra däcktester var Vredestein Ultrac plus bättre under ett wet braking tester. I genomsnitt var Vredestein Ultrac plus stoppade fordonet på 0.62% kortare sträcka än Michelin Primacy 5.

Michelin Primacy 5
36.93M
Vredestein Ultrac plus
36.7M
Wet braking in meters, lägre är bättre

Bäst i Wet Braking: Vredestein Ultrac plus

Michelin Primacy 5
29.73M
Vredestein Ultrac plus
30.2M (+0.47M)
Michelin Primacy 5
32.7M
Vredestein Ultrac plus
33.9M (+1.2M)
Michelin Primacy 5
38.8M (+3.3M)
Vredestein Ultrac plus
35.5M
Michelin Primacy 5
46.5M
Vredestein Ultrac plus
47.2M (+0.7M)

Wet Braking - Concrete

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett wet braking - concrete tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 stoppade fordonet på 1.77% kortare sträcka än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
38.8M
Vredestein Ultrac plus
39.5M
Wet braking on Concrete in meters, lägre är bättre

Bäst i Wet Braking - Concrete: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
38.8M
Vredestein Ultrac plus
39.5M (+0.7M)

Wet Handling [s]

Med utgångspunkt i data från två däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett wet handling [s] tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 var 0.21% snabbare runt ett vått varv än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
72.68s
Vredestein Ultrac plus
72.83s
Wet handling time in seconds, lägre är bättre

Bäst i Wet Handling [s]: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
71.35s
Vredestein Ultrac plus
71.86s (+0.51s)
Michelin Primacy 5
74s (+0.2s)
Vredestein Ultrac plus
73.8s

Wet Handling [Km/H]

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Vredestein Ultrac plus bättre under ett wet handling [km/h] tester. I genomsnitt var Vredestein Ultrac plus var 0.55% snabbare runt ett vått varv än Michelin Primacy 5.

Michelin Primacy 5
54.7Km/H
Vredestein Ultrac plus
55Km/H
Wet Handling Average Speed, högre är bättre

Bäst i Wet Handling [Km/H]: Vredestein Ultrac plus

Michelin Primacy 5
54.7Km/H (-0.3Km/H)
Vredestein Ultrac plus
55Km/H

Subj. Wet Handling

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett subj. wet handling tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 fick 1.27% fler poäng än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
7.9 Points
Vredestein Ultrac plus
7.8 Points
Subjective Wet Handling Score, högre är bättre

Bäst i Subj. Wet Handling: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
7.9 Points
Vredestein Ultrac plus
7.8 Points (-0.1 Points)

Wet Circle

Med utgångspunkt i data från två däcktester var Vredestein Ultrac plus bättre under två wet circle tester. I genomsnitt var Vredestein Ultrac plus hade 1.89% högre lateralt våtgrepp än Michelin Primacy 5.

Michelin Primacy 5
4.15m/s
Vredestein Ultrac plus
4.23m/s
Lateral wet grip in m/s squared, högre är bättre

Bäst i Wet Circle: Vredestein Ultrac plus

Michelin Primacy 5
7.61m/s (-0.13m/s)
Vredestein Ultrac plus
7.74m/s
Michelin Primacy 5
0.692m/s (-0.02m/s)
Vredestein Ultrac plus
0.711m/s

Straight Aqua

Med utgångspunkt i data från fyra däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under tre straight aqua tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 flöt vid en 0.33% högre hastighet än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
80.64Km/H
Vredestein Ultrac plus
80.37Km/H
Float Speed in Km/H, högre är bättre

Bäst i Straight Aqua: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
76.97Km/H
Vredestein Ultrac plus
75.36Km/H (-1.61Km/H)
Michelin Primacy 5
76.5Km/H (-2.8Km/H)
Vredestein Ultrac plus
79.3Km/H
Michelin Primacy 5
92.1Km/H
Vredestein Ultrac plus
91.4Km/H (-0.7Km/H)
Michelin Primacy 5
77Km/H
Vredestein Ultrac plus
75.4Km/H (-1.6Km/H)

Curved Aquaplaning

Med utgångspunkt i data från fyra däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett curved aquaplaning tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 slirade ut vid en 1.06% högre hastighet än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
3.79m/sec2
Vredestein Ultrac plus
3.75m/sec2
Remaining lateral acceleration, högre är bättre

Bäst i Curved Aquaplaning: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
3.72m/sec2 (-0.04m/sec2)
Vredestein Ultrac plus
3.76m/sec2
Michelin Primacy 5
3.3m/sec2 (-0.2m/sec2)
Vredestein Ultrac plus
3.5m/sec2
Michelin Primacy 5
4.41m/sec2
Vredestein Ultrac plus
3.96m/sec2 (-0.45m/sec2)
Michelin Primacy 5
3.72m/sec2 (-0.04m/sec2)
Vredestein Ultrac plus
3.76m/sec2

Subj. Comfort

Med utgångspunkt i data från två däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under två subj. comfort tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 fick 7.25% fler poäng än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
6.9 Points
Vredestein Ultrac plus
6.4 Points
Subjective Comfort Score, högre är bättre

Bäst i Subj. Comfort: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
6.9 Points
Vredestein Ultrac plus
6.4 Points (-0.5 Points)
Michelin Primacy 5
6.9 Points
Vredestein Ultrac plus
6.4 Points (-0.5 Points)

Noise

Med utgångspunkt i data från tre däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under tre noise tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 mätte 1.3% tystare än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
68.17dB
Vredestein Ultrac plus
69.07dB
External noise in dB, lägre är bättre

Bäst i Noise: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
70.9dB
Vredestein Ultrac plus
72.6dB (+1.7dB)
Michelin Primacy 5
69dB
Vredestein Ultrac plus
69.4dB (+0.4dB)
Michelin Primacy 5
64.6dB
Vredestein Ultrac plus
65.2dB (+0.6dB)

Wear

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett wear tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 beräknas täcka 45.36% miles innan 1,6 mm uppnås än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
56000KM
Vredestein Ultrac plus
30600KM
Predicted tread life in KM, högre är bättre

Bäst i Wear: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
56000KM
Vredestein Ultrac plus
30600KM (-25400KM)

Rolling Resistance

Med utgångspunkt i data från tre däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under tre rolling resistance tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 hade ett 10.54% lägre rullmotstånd än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
5.01kg / t
Vredestein Ultrac plus
5.6kg / t
Rolling resistance in kg t, lägre är bättre

Bäst i Rolling Resistance: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
7.12kg / t
Vredestein Ultrac plus
7.73kg / t (+0.61kg / t)
Michelin Primacy 5
7.2kg / t
Vredestein Ultrac plus
8.3kg / t (+1.1kg / t)
Michelin Primacy 5
0.7kg / t
Vredestein Ultrac plus
0.762kg / t (+0.06kg / t)

Energy Consumption

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett energy consumption tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 använde 4.59% mindre energi än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
10.4kWh/100km
Vredestein Ultrac plus
10.9kWh/100km
Energy consumption in kW hours per 100 km, lägre är bättre

Bäst i Energy Consumption: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
10.4kWh/100km
Vredestein Ultrac plus
10.9kWh/100km (+0.5kWh/100km)

Abrasion

Med utgångspunkt i data från ett däcktester var Michelin Primacy 5 bättre under ett abrasion tester. I genomsnitt var Michelin Primacy 5 släppte ut 44.33% mindre partikelslitage än Vredestein Ultrac plus.

Michelin Primacy 5
54mg/km/t
Vredestein Ultrac plus
97mg/km/t
Weight of Tyre Wear Particles Lost (mg/km/t), lägre är bättre

Bäst i Abrasion: Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5
54mg/km/t
Vredestein Ultrac plus
97mg/km/t (+43mg/km/t)

Recensioner från riktiga förare

Däckrecensioner samlar också in recensioner från riktiga förare för Michelin Primacy 5 och Vredestein Ultrac plus.

Totalt har Michelin Primacy 5 recenserats 32 gånger och förare har gett däcket 86% totalt sett.

Vredestein Ultrac plus har recenserats 5 gånger och förare har gett däcket 80% totalt sett.

Detta innebär att i verklig körning föredrar folk Michelin Primacy 5.

Bästa recensionen för Michelin Primacy 5
Given 100% 225/40 R18 på a combination of roads i 0 easy going miles
Har precis installerat nya Primacy 5s. Stor uppgradering från lager Nexen N'Fera Sport-däck på min Audi A3! Mycket bekvämare, tystare och bara överlag mer premiumkänsla.
Hjälpsam 1274 - däck recenserat den April 11, 2025
Visa alla Michelin Primacy 5 recensioner från förare >>
Bästa recensionen för Vredestein Ultrac plus
Given 86% 225/60 R18 på a combination of roads i 500 spirited miles
Bytte från Pirelli All Season Plus till Ultrac+ i år, hade inga problem med att hålla bilens Vmax i kraftigt regn på motorväg.
De är mycket tystare än Pirellis All Season-däck, ljudet är främst ett lågt surrande, vilket är trevligare för örat än alternativen.
Jag känner mig mer bekväm när jag tar kurvor i hög fart med dem. Har kört på lite skogs-/fältvägar och de höll måttet bra. Mönstret verkar inte lika djupt som andra märken, jag uppdaterar hur det ser ut efter 10 000 km.
Hjälpsam 1000 - däck recenserat den May 14, 2025
Visa alla Vredestein Ultrac plus recensioner från förare >>

Slutsats

Baserat på bevisen från dessa delade tester är Michelin Primacy 5 det mer konsekvent rekommenderade touringdäcket. Det vinner jämförelsen totalt i 3 av de 4 delade testerna och leder upprepade gånger kategorierna för icke-grepp: lägre rullmotstånd i varje test där det mäts (t.ex. 7,12 vs 7,73 kg/t; 0,70 vs 0,762 kg/t), tystare resultat (t.ex. 70,9 vs 72,6 dB) och en dramatisk ADAC-slitagefördel (56 000 km vs 30 600 km) tillsammans med mycket lägre nötning (54 vs 97 mg/km/t). I praktiken innebär det en lugnare kupé, lägre driftskostnader (särskilt för förare med hög körsträcka/elbilar) och färre kompromisser eftersom förhållandena varierar. Vredestein Ultrac+ är mer "situationsanpassat". I 2026 års ECO-test levererade det genuint starka våtprestanda (bromsning på vått underlag 35,5 m jämfört med Michelins 38,8 m, och något bättre väghållning/varvcirkel), vilket är en verklig, säkerhetsrelevant skillnad. Men bortsett från det resultatet är dess totala placeringar svagare (10/13, 12/16 och sist i Motor), och flera rapporter pekar på under genomsnittlig precision på torrt underlag och värmekänslighet vid körning. Slutsatsen: Ultrac+ kan vara ett attraktivt val om din högsta prioritet är bromsprestanda på vått underlag i rätt storlek/kategori, men Primacy 5 är det bättre allrounddäcket för ägar - särskilt om du värdesätter effektivitet, komfort och slitbanelivslängd mer än att jaga de sista tiondelarna av varvtidskänslan.
Key Differences
  • Konsekvens kontra variation: Primacy 5 är mitt i intervallet men stabil i alla tester; Ultrac+ varierar från 2/8 (ECO) till sista plats (9/9) i Motors sommartest.
  • Driftkostnaderna är helt klart till Michelins fördel: ADAC förutspår 56 000 km slitage för Primacy 5 jämfört med 30 600 km för Ultrac+, plus betydligt lägre nötning (54 vs 97 mg/km/t)
  • Effektivitet/förfining lutar starkt Michelin: Primacy 5 är tystare och har lägre rullmotstånd över hela linjen (t.ex. 70,9 vs 72,6 dB; 7,12 vs 7,73 kg/t; 10,4 vs 10,9 kWh/100 km)
  • Våtbromsning gynnar generellt Michelin i vanliga sommartester (vinner 3/4), men Vredesteins bästa möjliga våtbromsning är betydligt kortare i ECO-testet (35,5 m vs 38,8 m).
  • Vattenplaningsfördelning: Michelin vinner oftare vattenplaning i rak linje (3/4), medan Vredestein oftare vinner vattenplaning i kurvor (3/4) och kan kännas starka i våta kurvor.
  • Körkänsla/gränsbeteende: rapporter beskriver upprepade gånger Primacy 5 som säker men inte skarp (och ibland oprecis/termiskt känslig), medan Ultrac+ oftare kritiseras för vag styrning och snabb överhettning vid hård körning
Michelin Primacy 5

Totalvinnare: Michelin Primacy 5

Baserat på de däcktestdata och användarrecensioner vi har i vår databas har Michelin Primacy 5 visat bättre övergripande prestanda i den här jämförelsen. Men som du kan se i spindeldiagrammet ovan har varje däck sina egna styrkor som bör beaktas i ditt slutliga däckköp.

Liknande jämförelser

Letar du efter fler däckjämförelser? Här är andra direkta jämförelser som involverar dessa däck:

Fotnot

Denna sida har utvecklats med hjälp av bästa praxis för däckindustrins tester. Det betyder att vi bara jämför tester där båda däcken har varit med i samma test.

Varför är detta viktigt? Däcktester påverkas kraftigt av saker som greppnivåer på ytan och yttemperatur, vilket innebär att du bara kan jämföra värden från samma dag. Under ett däcktest beräknas externa förändringar in i de totala resultaten, men det är inte möjligt att beräkna detta mellan däcktester som utförts på olika dagar eller på olika platser.

Som ett resultat kommer du att se andra tester på Däckrecensioner som har både %s och %s, men eftersom de inte utfördes samma dag är resultaten inte jämförbara.

Många andra webbplatser gör den här typen av däckjämförelse, Däckrecensioner gör det inte.

Diskussion

  1. Inga kommentarer än — bli den första.